Sari la conținut

Imobiliare Cluj


Postări Recomandate

Salutare futaciosi, 

Un mic sondaj de opinie. Care este părerea voastră în legătură cu evoluția pieței imobiliare din prea minunatul nostru oraș? Vom vedea în viitorul apropriat 2500 Eur/mp? Dacă da...cat vor fi chiriile? Vedeți în viitorul apropriat un colaps al pieței imobiliare?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsurile voastre.

Link spre comentariu
  • Oras:CJ
  • Oras:CJ

Salut, cu scopul de a-mi cumpara un apartament in rosu zilele trecute, am fost pe la o agentie imobiliara, vroiam sa fac un credit la banca prin programul casa noua, prin care poti sa scoti pana la 140k. Agentul imobiliar a zis ca 99.9% dintre constructorii care au blocuri in rosu nu accepta programul casa noua deoarece nu accepta avans sub 30 - 40% din valoare apartamentului...ceea ce mie mi se pare o aberatie...chiar si pe salariu de 2k de euro pe luna, pana pui la saltea 30 - 40% iti trebuie cam 4 - 5 ani... (asta daca valoare apartamentului nu depaseste 100k).  Mda, ca sa detii un apartament cat de cat ok in cj (fara ajutorul parintilor $$$) o sa fii sclavul bancilor 30 - 40 de ani... Din punctul meu de vedere situatia in momentul de fata ii nasoala rau si din pacate nu cred ca se v-a mai redresa, preturile o sa creasca in continuare, probabil nu cu acelasi ritm alert dar vor creste + ca nu se mai dau chiar asa multe autorizatii de constructii + din cate am inteles banca nu iti mai da credit pt apartamentele comuniste, mai vechi de 50 de ani parca (nu bag mana in foc ca ii adevarat, asta mi-a zis agentul imobiliar) asta este din pacate...

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cluj Napoca
  • Oras:Cluj Napoca

E o mafie politică imobiliară curată în Cluj. Când îl aud pe Boc " prețurile au crescut odată cu calitatea vieții" îmi vine să îi crap capul de pitic, la câte mizerii se întâmplă și în primăria aia, mizerii legale. Știti ce țin preturile sus? Primăria! Prețul este întotdeauna dat de cerere și ofertă, gândiți-vă că în Cluj sunt între 80k-100k de studenți, și câte locuri sunt în cămine? 13k, atât, restul unde ii bagi? În chirie? Acum  dacă va uitați pe OLX la chirii apartamente/garsoniere sunt aprox 6k de anunțuri. Dacă dl Boc chiar ar vrea să țină în frâu piața supraevaluata din Cluj ar trebui să facă niște campusuri universitare, dar nu, mai bine autorizam 10k de apartamente pentru clasa politică, via Udrea. A scăzut cererea pe perioada pandemiei? Nu-i nimic, blocăm autorizațiile, cică Boc în război cu dezvoltatorii, să dea bine pe ecran, dar asta nu face decât să țină preturile sus. Sunt multe proiecte imobiliare mari în standby de vreo 2-3 ani, cum să le dea drumul înaintea clasei politice, să nu uităm de finuțul, Tise, acolo altă poveste. 

@ipod cel mai simplu calcul pentru a afla valoarea unui imobil este (chiria x12x15) - 15%, căutați cât ar fi chiria în zona respectivă. Iar diferența dintre preț și valoare este cât plătești tu în plus pe acel imobil. Iar cu agenții imobiliari, rechini în toată regulă. De ceva timp încerca unul să mă convingă să cumpăr o casă pe Fanetelor, mă băiatule, te mânc cu solzi cu tot :))) el se ocupă de tot, trece el terenul din extravilan în intravilan, de la el putere, că el știe legea, prețul la casa este foarte bun. 

Randamentul pe chirii din imobiliare este mic 6-7% pe an, îți blochezi banii, ți recuperezi în 20 de ani! Dar românul are simțul proprietății, vrea să vadă cu ochii lui unde baga banii, cum să investească pe piața de capital? El nu vede acțiunile, dacă cumpără mărfuri, unde le ține? Cum să investească într-un bussines nou, el nu știe, mai bine cumpără un apartament supraevaluat și îl dă în chirie sau îl cumpără pe când va creste nepotul mare, să aibă unde sta în Cluj. 

Și povestea poate continua, calitatea pulii a vieții, oraș smart :)))) vai de capul lui. 

  • Like 4
  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cluj
  • Oras:Cluj

Se schimba moda odata cu pandemia si incepe mult lucratu de acasa.

Si le-o cam tragi la muie. De avioanele pe o cutie de chibrituri de 2 camere iti iei casa si n-ai treaba.

E cerere, multi vor sa evite cumva inflatia, oferta nu prea este, toti se uita la imobiliare ca ceva sigur.

Sigur a fost si in 2008 cand s-a spart bula...abia ce si-a revenit peste 10 ani. Un lucru e clar, TZEAPA la preturile astea.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:cluj
  • Oras:cluj

Pai tu vrei sa semnezi antecontract  cand blocu e la rosu  cu avans sub 30% .... No offence mate, dar asa ceva nu o sa iti dea nici un constructor. Tu ceri defapt prin antecontract garantarea pretului pentru o perioada de 12 luni minim si pun pariu ca vrei si penalizari daca nu e gata CF-ul la sfarsitul celor 12 luni .... Asa ceva poti sa ceri daca dai minim 60% avans ... 

Daca vrei prima casa, uitate la apartamente care sunt cu CF sau sunt pe cale sa scoata CF-ul. Nici un constructor nu isi blocheaza un apt de 90-100k cu un avans de 10k, ca sa incaseze restu peste 12-16 luni.... Tu ai da bani imprumut la cineva 100k pe 16 luni, cu conditia ca dupa primele 30 de zile sa iti dea 10k si peste 16 luni restu ? iti zic eu ca nu . 

Referitor la tzeapa din 2008 .... Cu parere de rau va zic ca nu e bula . In 2008 salariu minim pe economie era 520 RON, acum e 1500 RON, de 3 ori mai mare. Mp/constructie nu a urcata de 3 ori din 2008.   Majoritatea care construiesc nu au mai facut greseala din 2008,aka sa construiasca pe credite.  Sincer nu ma afecteaza cu nimic cu nush care suflet trebuie sa dea 1900-2000 E/mp . Dezvoltatorul vinde cand vrea si cu cat vrea, e simplu.  

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator altu2
Reputație: 0
Acum 1 oră, drakishar a spus:

Pai tu vrei sa semnezi antecontract  cand blocu e la rosu  cu avans sub 30%

@drakishar pari a fi un cunoscător al "fenomenului", asa încât îți pun o întrebare directa, transanta: care este acuma costul real de construcție per 1 mp (exceptând prețul terenului, doar construcția)?

Deci costul de producție, dezbrăcat de toate cele, doar cheltuielile directe și cele indirecte. 

Link spre comentariu
6 hours ago, drakishar said:

Pai tu vrei sa semnezi antecontract  cand blocu e la rosu  cu avans sub 30% .... No offence mate, dar asa ceva nu o sa iti dea nici un constructor. Tu ceri defapt prin antecontract garantarea pretului pentru o perioada de 12 luni minim si pun pariu ca vrei si penalizari daca nu e gata CF-ul la sfarsitul celor 12 luni .... Asa ceva poti sa ceri daca dai minim 60% avans ... 

Daca vrei prima casa, uitate la apartamente care sunt cu CF sau sunt pe cale sa scoata CF-ul. Nici un constructor nu isi blocheaza un apt de 90-100k cu un avans de 10k, ca sa incaseze restu peste 12-16 luni.... Tu ai da bani imprumut la cineva 100k pe 16 luni, cu conditia ca dupa primele 30 de zile sa iti dea 10k si peste 16 luni restu ? iti zic eu ca nu . 

Referitor la tzeapa din 2008 .... Cu parere de rau va zic ca nu e bula . In 2008 salariu minim pe economie era 520 RON, acum e 1500 RON, de 3 ori mai mare. Mp/constructie nu a urcata de 3 ori din 2008.   Majoritatea care construiesc nu au mai facut greseala din 2008,aka sa construiasca pe credite.  Sincer nu ma afecteaza cu nimic cu nush care suflet trebuie sa dea 1900-2000 E/mp . Dezvoltatorul vinde cand vrea si cu cat vrea, e simplu.  

Salarul minim e de 1386 lei net, adica "in mana", nu 1.500. In 2008 era 540, si la 1 ian 2009 s-a marit la 600. Deci nu e de 3 ori mai mare acum decât in 2008. Oricum era si este ff mic comparat cu salarul minim din orice alta tara UE (mai putin Bulgaria care totdeauna ne "salvează" de la ultimul loc). Iar prețul unui ap din Cluj concurează cu preturile din Praga sau Budapesta, orase mult mai mari (capitale). 

Dezvoltatorul  nu vinde cu cat vrea, daca nu exista "cerere solvabila", degeaba cere el 2.000  sau 3000 euro pe mp. Din păcate Animatoru are dreptate, clujenii isi investesc banii in apartamente si sunt dispusi sa plateasca preturile ireale si hilare din acest oras cu "5 stele" (multi iau credite imobiliare sau de nevoi personale, altfel nu ar fi in stare sa cumpere a doua, a treia casa sau ap.) pt ca dupa 32 de ani de "democratie" si "capitalism" (intre ghilimele,  pt ca iti vine sa dai cu capul de perete cand te gandesti ce fel de demonocratie si capitalism decapitat e la noi) nu sunt in stare sa investeasca in altceva. 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Cluj Napoca
  • Oras:Cluj Napoca
La 13.07.2021 la 23:31, el_futador a spus:

Se schimba moda odata cu pandemia si incepe mult lucratu de acasa.

Si le-o cam tragi la muie. De avioanele pe o cutie de chibrituri de 2 camere iti iei casa si n-ai treaba.

Asta cu lucrul de acasă iar o mare țeapă, luată în plin de multe firme din România. Anul trecut s-au scos la vânzare multe clădiri de birouri, arabii au cumpărat de sute de milioane de euro, în timp de criză bogații se îmbogățesc și săracii sărăcesc, bine, nu a fost chiar criză ci mai mult o incertitudine. A două mare problemă a fost decizia multor firme de a merge mai departe cu lucrul de acasă, au renunțat la spatiilor lor unde stăteau în chirie, un risc foarte mare, au lăsat clădiri de birouri goale, proprietarii birourilor s-au grăbit să le vândă în loc să mai stea puțin, unii au fost deștepți și au transformat spatiile fie în apartamente sau mai genial, în spatii cow-working, un concept foarte bun, nu prea popular în România, dar este foarte bun. Prin acest concept îți poți închiria doar un loc în aceea clădire, un birou, în schimbul unei sume acceptabile aprox 400-500 RON /lună  și ai condiții de clădire tip A cu multe facilități , și în Cluj este o astfel de clădire și are un grad de ocupare de 90%, risc mic, ai mulți chiriași. De exemplu dacă ești antreprenor cu 4-5 angajați, iar e avantajos. Unde a fost greșeala firmelor care nu au revenit la lucrul de birou, productivitatea a scăzut mult, era ceva normal, poate prinde acest work from home tinerilor din anumite domenii gen IT, marketing dar sunt putini, exemplul meu, nu-mi place să stau acasă de nici o culoare, mă refer cu jobul, în starea de urgență nu am avut de ales, dacă ai și copii, e cireașa de pe tort, cât am fost până la baie 5 minute, mi-a scos toate butoanele de la laptop, aia distracție, să cauți laptop în starea de urgență, mai repede găseai o mască :))), așa că mi-am instalat CS 1.6, cine știe cunoaște :))), am găsit un server de rusi, no aia e, recuperăm cloșca :)))) dar erau prea mulți, nu am reușit, NEED BACK UP, americanii se făceau că plouă :))). Toată lumea revine la normalitate, chiar și Politehnica a anunțat că din toamnă toți studenții vor revenii la bănci, educația on-line, nici o șansă la noi, horeca a luat prima gură de aer sănătos în această perioadă, evenimentele iar încep să miște, cultura la fel. Mergem înainte! 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Când cum
  • Oras:Când cum

Cum plm e pisibil ca pe vreme de pandemie când studenții erau acasă si nu luau in chirie vreo 10.000 ap din Cluj sa fie totuși chiriile atât de.mari. Mi a zis cineva ca s au redus doar cu vreo 10 euro in media. Alea 10.000 stăteau goale? Bine poate numai 8.000. Ca s vreo 50.000/de studenți care nu s clujeni. 

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj Napoca
  • Oras:Cluj Napoca
Acum 1 oră, george31gr a spus:

Cum plm e pisibil ca pe vreme de pandemie când studenții erau acasă si nu luau in chirie vreo 10.000 ap din Cluj sa fie totuși chiriile atât de.mari. Mi a zis cineva ca s au redus doar cu vreo 10 euro in media. Alea 10.000 stăteau goale? Bine poate numai 8.000. Ca s vreo 50.000/de studenți care nu s clujeni. 

Din două motive : 1. Pe care ii cunosc eu, au plătit chiria chiar dacă erau acasă deoarece nu știau cât vă dura și să nu piardă apartamentul.  2. Clujul stă pe cash, vs 2008 când era la modă creditul cu buletinul, acum lumea are bani și cumpără apartamentele cu cash, foarte putini prin credite bancare, când zic lume, nu mă refer la clujeni ci la alti oameni de afaceri din județele limitrofe care investesc la noi, aici putem include și dezvoltatorii, și ei lucrează cu cash și avansuri mari de la clienți, drept urmare proprietarii apartamentelor nu aveau/ nu au sulița băncilor în coaste și țin de preț, unii au preferat să țină apartamentele goale, luni în șir, doar să nu lase din preț. Deși e o prostie, mă rog

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj-napoca
  • Oras:Cluj-napoca
La 21.07.2021 la 13:16, george31gr a spus:

Cum plm e pisibil ca pe vreme de pandemie când studenții erau acasă si nu luau in chirie vreo 10.000 ap din Cluj sa fie totuși chiriile atât de.mari. Mi a zis cineva ca s au redus doar cu vreo 10 euro in media. Alea 10.000 stăteau goale? Bine poate numai 8.000. Ca s vreo 50.000/de studenți care nu s clujeni. 

Au păstrat prețul chiriile pentru că studenții chiar daca au învățat online, ceva job tot aici în Cluj și-au găsit. Adică , cine mai pleacă din Cluj?? 80% din studenții care termina rămân aici. Zici că îi miere in plm . Și baga 100.000€ in 50 de mp in Cluj , in loc cu banii aia sa ii investească la ei in zona și să fie self-employed mai bine ii fac pula mare la constructori prin Cluj. Și gunoiul asta de pitic atâta a promovat Clujul prin articole false etc că lumea vine aici că și în New York. Nu le zice piticul că berea este 15-20 de Ron pe centru !! Și îți trebuie minim un venit de 4000-5000 de Ron / luna de persoana sa duci o viață decentă!

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator altu2
Reputație: 0
Acum 10 minute, dorinel18' a spus:

Cumpăr apartament 2 camere în zonă semi-centrală. 😊

Maestre, definește sintagma "zona semi-centrala". 

P.S.: pun pariu pe un preț, pe metru patrat, din patru cifre care începe ca prima cifra cu 1 și a doua e ...?

Link spre comentariu
  • Telefon: 0264587218
  • Oras:Langa voi
  • Telefon: 0264587218
  • Oras:Langa voi
Acum 8 ore, altu2 a spus:

Maestre, definește sintagma "zona semi-centrala". 

P.S.: pun pariu pe un preț, pe metru patrat, din patru cifre care începe ca prima cifra cu 1 și a doua e ...?

Asta cu "semi-centrala" este preluata de la anumite agentii imobiliare care folosesc aceasta expresie. Ideea este sa fie in cartiere precum Marasti, Iris, Gheorgheni, Grigorescu, Gruia, Zorilor. Nicidecum pe capat de oras, zone ca Baciu, Borhanci, Vivo, etc.

Si da... 1500 - 1600 €/mp.

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj Napoca
  • Oras:Cluj Napoca
Acum 4 ore, dorinel18' a spus:

Si da... 1500 - 1600 €/mp.

E o vorbă "Pasărea mălai visează" :))) în bugetul acesta sunt câteva variante dar e greu :

1. Ansamblu rezidențial nou, în faza de proiect sau groapă

2. Apartamentul să fie peste 80 mp utili 

3. De la executori

4. Apartament vechi, pușcat, unde va mai trebui să investești vreo 15-20 k EUR 

Dacă găsești un apartament sub prețul pieței, trebuie să sapi puțin, ceva nu e ok. În zonele menționate de tine prețurile sunt mai mari, 1800-2000 EUR /mp, în funcție de zonă, finisări, suprafață, excepție ar fi în zona Iris, zona Gării-Iris, vezi la Liberty Residential. 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Pamant
  • Oras:Pamant
La 19.07.2021 la 17:40, altu2 a spus:

@drakishar pari a fi un cunoscător al "fenomenului", asa încât îți pun o întrebare directa, transanta: care este acuma costul real de construcție per 1 mp (exceptând prețul terenului, doar construcția)?

Deci costul de producție, dezbrăcat de toate cele, doar cheltuielile directe și cele indirecte. 

Aici merge un mare depinde. Afli prețul terenului și îl scazi din prețul total, acuma depinde antreprenorul este și constructor sau nu. Întrebarea este pe mp/util, mp/construit desfășurat total, mp/apartament util, dacă mai pui finisat/ semifinisat? 

 

Link spre comentariu
  • Oras:cluj
  • Oras:cluj
La 19.07.2021 la 17:40, altu2 a spus:

@drakishar pari a fi un cunoscător al "fenomenului", asa încât îți pun o întrebare directa, transanta: care este acuma costul real de construcție per 1 mp (exceptând prețul terenului, doar construcția)?

Deci costul de producție, dezbrăcat de toate cele, doar cheltuielile directe și cele indirecte. 

750-900 E  / mp util, depinde cate parcuri,alei,garaje ..etc trebuie sa faci pe langa bloc :D.  Degeaba ai 400-500 E /mp construit, tu vinzi doar utilu.

Link spre comentariu

On 8/9/2021 at 10:21 PM, dorinel18' said:

Asta cu "semi-centrala" este preluata de la anumite agentii imobiliare care folosesc aceasta expresie. Ideea este sa fie in cartiere precum Marasti, Iris, Gheorgheni, Grigorescu, Gruia, Zorilor. Nicidecum pe capat de oras, zone ca Baciu, Borhanci, Vivo, etc.

Si da... 1500 - 1600 €/mp.

In zona semi-centrala, recomand Maurer Panoramic, zona Piata Abator. Deocamdata la 2,100 e/m2 cu termen de finalizare in 18 luni. Potrivit reglementarilor PUG din Feb/2021, noile proiecte de blocuri vor fi xS+P+M+10E(max)+Er, deci 5S+P+M+21 va fi investitie decenta dpmdv. Bafta la investitii imobiliare si aveti grija cu inflatia!

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...