Sari la conținut

Păreri eToro


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
2 hours ago, venom5 said:

Salut.

Ce părere aveți despre platforma etoro? 

Momentan o testez pe partea virtuala, nu pe bani reali. Funcția copy trader pare și ea interesanta.

Aștept păreri de la cei care știu despre vorbesc, nu parerologi 

Exista platforme mult mai bune. Chiar daca ei marketeaza ca nu percep comision, de fapt o fac pe tranzactie indiferent ca este copiata sau comanda creata original de tine. Iar cel de la care copii primeste % din acel comision ca si plata. Mie asa mi-a fost explicat de catre ei la telefon.

Eu de exemplu prefer Revolut pentru tranzactii micute (pana in $10.000 tranzactionari totale). Totul instant fara risc sa se blocheze contul daca faci withdraw ca au vazut provenienta banilor.

Alt lucru de tinut cont este daca tranzactionezi crypto si faci cash out intr-un cont cu IBAN romanesc, cand depasesti 10,000 tranzactionati trebuie sa declari venitul si statul il va interpreta ca un salariu si va percepe taxe asupra banilor.

Sper ca te-au mai ajutat informatiile acestea :D. Te invit sa tranzactionam impreuna 😆

Si nu uita sa setezi Stop Loss & Take Profit :D

  • Like 1
Link spre comentariu
1 hour ago, ramo966 said:

Exista platforme mult mai bune. Chiar daca ei marketeaza ca nu percep comision, de fapt o fac pe tranzactie indiferent ca este copiata sau comanda creata original de tine. Iar cel de la care copii primeste % din acel comision ca si plata. Mie asa mi-a fost explicat de catre ei la telefon.

Eu de exemplu prefer Revolut pentru tranzactii micute (pana in $10.000 tranzactionari totale). Totul instant fara risc sa se blocheze contul daca faci withdraw ca au vazut provenienta banilor.

Alt lucru de tinut cont este daca tranzactionezi crypto si faci cash out intr-un cont cu IBAN romanesc, cand depasesti 10,000 tranzactionati trebuie sa declari venitul si statul il va interpreta ca un salariu si va percepe taxe asupra banilor.

Sper ca te-au mai ajutat informatiile acestea :D. Te invit sa tranzactionam impreuna 😆

Si nu uita sa setezi Stop Loss & Take Profit :D

Daca tot veni vorba de tranzactii, daca tranzactionezi pe Revolut, cumpara actiuni aici, merge f. bine, si nu ar fi reala stirea cu sinuciderea lui McAfee in inchisoare ;)

https://finance.yahoo.com/quote/MCFE?p=MCFE&.tsrc=fin-srch

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

nici platforma xtb nu este de evitat. este peste etoro, parerea mea. Folosesti etoro daca vrei sa nu ai batai de cap si sa dai doar ,, copy" portofoliilor altor utilizatori si sa stai pe spate sa astepti.

Link spre comentariu

Salut,

 

Eu folosesc etoro si trading212. 

Daca nu stii sa tranzactionezi, nu te arunca sa copiezi portofoliile altora, deoarece e posibil sa copiezi intr-un moment prost si sa pierzi bani. Cel mai important e sa investi prima oara timp si bani in educatia ta si sa intelegi ce se intampla acolo.

 

Daca sunt pe aici mai multe persoane care fac trading, putem sa facem un grup de telegram si sa mai impartim analize, idei, stiri, oportunitati, etc.

 

Mult succes

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:tulcea
  • Oras:tulcea
La 15.07.2021 la 13:50, youcon a spus:

Salut,

 

Eu folosesc etoro si trading212. 

Daca nu stii sa tranzactionezi, nu te arunca sa copiezi portofoliile altora, deoarece e posibil sa copiezi intr-un moment prost si sa pierzi bani. Cel mai important e sa investi prima oara timp si bani in educatia ta si sa intelegi ce se intampla acolo.

 

Daca sunt pe aici mai multe persoane care fac trading, putem sa facem un grup de telegram si sa mai impartim analize, idei, stiri, oportunitati, etc.

 

Mult succes

👍

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

 Eu momentan folosesc tranding 212, dar am înțeles că pe termen lung nu e tocmai ok, nu e chiar atât de sigură că Eroro sau xtb.

 Problema cu eroro e că trebuie să investești o sumă mai mare la început, din ce am înțeles ceea ce pe mine nu mă avantaja.

 Revolut e la fel o idee buna. Iar pt crypto eu am Maiar unde am cumpărat acum vreo 3 luni 2 Egold. Păcat că am avut o perioada mai proasta financiar și nu mi-am permis sa iau mai mult pt că acum crește ușor ușor. 

 Pe viitor mă gândesc să iau și câteva acțiuni la Bursa de Valori București, am înțeles că pe termen lung nu e deloc rău, din contra. Problema e că și aici trebuie sa incepi cu minim 3000 lei, ceea ce pt unul ca mine momentan e mult deci trebuie sa mai strâng.

Link spre comentariu
  • Oras:CS
  • Oras:CS

Salut!

Folosesc Revolut de câteva luni, iar aici, după cum a menționat și ramo966, fără să învârți sume mari de bani. Dar pe termen lung plănuiesc să mă mut pe t212 și pe interactive brokers, insa IBKR are ceva comisioane, e mai cunoscut și e din us.

4 hours ago, liviu95 said:

Problema cu eroro e că trebuie să investești o sumă mai mare la început, din ce am înțeles ceea ce pe mine nu mă avantaja.

Pe eToro minimul de deposit e 50$ dacă nu mă înșel, a fost redus de la 200$, iar per withdraw esti taxat cu 5$.

Link spre comentariu

  • Oras:Somewhere in Romania
  • Oras:Somewhere in Romania

Hello, colegii!

Am si eu o intrebare.

Daca vreau sa cumpar actiuni Netflix, credeti ca se poate de pe revolut?

Mentionez ca nu am revolut. Cum faci sa tranzactionezi acolo? Direct din aplicatie? Puteti sa dati mai multe detalii?

Deasemenea, daca vreau sa investesc la BVB Bucuresti, ce comision iti ia dupa retragere, sau cum merge la ei?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...