Sari la conținut

Filme preferate


Postări Recomandate

  • Membru Premium
  • Oras:Nassau
  • Oras:Nassau
On 11/5/2021 at 8:16 PM, MacArthur said:

Numai Merry Christmas, Mr. Lawrence  n-am vazut.  Letters from Iwo Jima  e una dintre favoritele mele, pe cand Podul de peste raul Kwai 🤧 .

Daca e sa enumar filmele favorite (avand ca subiect WWII).:

The Pianist (2002)

Der Unterganf (2004)

La vita è bella (1997)

Hacksaw Ridge (2016)

Letters from Iwo Jima (2006)

 Saving Private Ryan (1998)

 

Enemy at the Gates (2001)

The Great Escape (1963)

 The Guns of Navarone (1961)

The Scarlett and the Black (1983)

momentam altul nu-mi vine in minte.

Le-am vazut aproape pe toate din lista asta in afara de ultimul, foarte tari.

Scenele alea cu asaltul pe Omaha Beach din SPR... parca esti acolo. E totul atat de realist ca unii veterani WW2 au iesit din sala de cinema, efectiv le facea rau si le declansa PTSD-ul.

https://www.warhistoryonline.com/world-war-ii/spielbergs-war-saving-private-ryan.html

  • Like 1
  • Minus 1

 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
21 minutes ago, v92610 said:

Le-am vazut aproape pe toate din lista asta in afara de ultimul, foarte tari.

Scenele alea cu asaltul pe Omaha Beach din SPR... parca esti acolo. E totul atat de realist ca unii veterani WW2 au iesit din sala de cinema, efectiv le facea rau si le declansa PTSD-ul.

https://www.warhistoryonline.com/world-war-ii/spielbergs-war-saving-private-ryan.html

Cred ca ala a fost ultimul film "adevarat" de-a lui Steven Spielberg.

Cel mai bun film pe care l-a facut vreodata, fara doar si poate, a fost Schindler's List (n-a cerut sa fie platit pt acel film), n-am pus in aceasta lista pt ca e de ajuns sa-l vezi odata (ma rog, l-am vazut de 2 ori), dar e foarte greu de procesat. E "nasul" filmelor despre holocaust.

Nu stiu cu de n-a luat Oscarul Ralph Fiennes pt rolul lui Amon Goeth.

Si daca tot l-am mentionat pe Amon Goeth, nepoata-sa (care e de culoare) a publicat o carte cu titlul: "My Grandfather Would Have Shot Me: A Black Woman Discovers Her Family's Nazi Past".

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator fardugol
Reputație: 0
Acum 46 minute, MacArthur a spus:

Cred ca ala a fost ultimul film "adevarat" de-a lui Steven Spielberg.

Cel mai bun film pe care l-a facut vreodata, fara doar si poate, a fost Schindler's List (n-a cerut sa fie platit pt acel film), n-am pus in aceasta lista pt ca e de ajuns sa-l vezi odata (ma rog, l-am vazut de 2 ori), dar e foarte greu de procesat. E "nasul" filmelor despre holocaust.

Nu stiu cu de n-a luat Oscarul Ralph Fiennes pt rolul lui Amon Goeth.

Si daca tot l-am mentionat pe Amon Goeth, nepoata-sa (care e de culoare) a publicat o carte cu titlul: "My Grandfather Would Have Shot Me: A Black Woman Discovers Her Family's Nazi Past".

Văd că ești foarte priceput în domeniul ăsta.

Zi-mi te rog ce crezi despre American Beauty.

Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
33 minutes ago, fardugol said:

Văd că ești foarte priceput în domeniul ăsta.

Zi-mi te rog ce crezi despre American Beauty.

Povestea eroului principal poate să fie oricând și povestea noastră. Începem viața cu speranțe și vise, dar ne înglodăm pe zi ce trece în rutină și banalitate, ajungând la un moment dat să ne dăm seama că viața noastră se scurge fără nici un sens într-o direcție pe care nu o dorim. Trezirea din letargia existenței este momentul în care începem să descoperim frumusețea vieții (in cazul lui fiind a prietena de a fiicei sale), iar de acolo nimic nu va mai fi la fel. Putem alege să ne ducem viața în continuare tânjind neputincioși și nostalgici la ce am fi putut fi și nu am fost sau să ne schimbăm stilul de viață, renunțând la ceea ce nu ni se potrivește și încercând să privim viața cu ochii deschiși pentru a vedea frumusețea ce ne înconjoară.

Cand am vazut filmul prima oara acum vreo 10 ani, eram inca la indeput de 20, si eram mult mai atras de femeile mai mature, nu ma mai uitam la pustoaice, dar pe masura ce inaintez in varsta, devin tot mai atras de fete mai tinere (dar nu de minore, cum devine Spacey in acest film). Banuiesc ca nu sunt singurul: l-am vazut pe Justin Timberlake care in tinerete era intr-o relatie cu Cameron Diaz care era cu 9 ani mai batrana, pe Ashton Kutcher cu Demi Moore care era cu 16 ani mai batrana. Si cum au avansat in varsta, ambii si-au gasit iubite mult mai tinere: J.T. casatorindu-se cu Jessica Biel, care e cu 2 ani mai tanara, si A.K. cu Mila Kunis care e cu 5 ani mai tanara.

Daca chiar te-ai nascut in anul pe care acum nu demult se vedea pe profilul tau, colegu' @fardugol probabil te vei identifica cu eroul filmului, pt ca si el are cam aceasi varsta.

Din cate am inteles eu (nu sunt cel mai mare critic, deci poate ma insel) titlul nu la fata respectiva se refera, si nici nu e legat de vreo persoana, conform filmului frumusetea e in dansul unei hartii in vant. Lucrurile simple ne pot aduce seninatatea, dar orbiti de ambitii, prejudecati, angoase trecem pe langa ele si ne cufundam tot mai adanc intr-o existenta frustranta. 

De recomandat filmul (chiar daca am vazut filme mai pe gustul meu cu Kevin Spacey, precum The usual suspects, Se7en sau The negociator).

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
La 08.11.2021 la 21:44, MacArthur a spus:

Esti tip sau tipa?🤣

Sunt un tip, ti-am dat hug pentru ca ai apreciat acel film. Multi nu il pricep, dar daca analizezi are legatura cu viata reala. 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
La 09.11.2021 la 14:39, MacArthur a spus:

Povestea eroului principal poate să fie oricând și povestea noastră. Începem viața cu speranțe și vise, dar ne înglodăm pe zi ce trece în rutină și banalitate, ajungând la un moment dat să ne dăm seama că viața noastră se scurge fără nici un sens într-o direcție pe care nu o dorim. Trezirea din letargia existenței este momentul în care începem să descoperim frumusețea vieții (in cazul lui fiind a prietena de a fiicei sale), iar de acolo nimic nu va mai fi la fel. Putem alege să ne ducem viața în continuare tânjind neputincioși și nostalgici la ce am fi putut fi și nu am fost sau să ne schimbăm stilul de viață, renunțând la ceea ce nu ni se potrivește și încercând să privim viața cu ochii deschiși pentru a vedea frumusețea ce ne înconjoară.

...

Sounds like... 'mid-life crysis' 😉

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Zona aproximativa scrisa recenzie=TIMP CASTIGAT!
  • Oras:Zona aproximativa scrisa recenzie=TIMP CASTIGAT!

"Cadillac Records"- cred ca de 20 de ori l-am vazut. Pour les connaisseurs: de citit si informatiile din  genericul de la sfarsit !

 

  • Inimioara 1
Link spre comentariu
4 minutes ago, tot_lazy said:

"Cadillac Records"- cred ca de 20 de ori l-am vazut. Pour les connaisseurs: de citit si informatiile din  genericul de la sfarsit !

 

Beyonce o interpretează magistral pe Etta James iar cover-ul piesei I'd rather go blind interpretat de artistă, când îl ascult, mi se face pielea de găină! Foarte tare.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members and 1 guest

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...