Sari la conținut

De ce oamenii nu pot renunța la viciile nesănătoase?


Lowy.

Postări Recomandate

  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi
1 oră în urmă, evaforyou a spus:

Mie cel mai mult imi place titlul topicului, sa mor daca stiam ca exista  vicii sanatoase si nesanatoase😁😁

Academia, rog modificati in DEX! 

Ai dreptate... trebuie modificat in dex 😅

mb

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
1 oră în urmă, horny_gooner a spus:

Gresit, Bo$$ ! Prin '95 mi-au cazut 3 lamai la un automat cu manivela din Satul de Vacanta, ar fi trebui sa plec cu 100 000 Lei de atunci, in schimb am plecat cu capul spart si cu 2 coaste rupte !

🤣🤣🤣🤣

Link spre comentariu
  • Oras:*
  • Oras:*

Parerea mea, referitoare la intrebarea din titlu, e simpla: odata ce te-ai deprins cu ceva, inertia mentala si emotionala face sa fie greu sa renunti.

Ai de invins o mare inertie dar daca reusesti sa te urnesti - si aici e problema - atunci devine mai usor.

Link spre comentariu
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi
Acum 2 ore, Alecsa08 a spus:

Nu exista nu pot, exista nu vreau. 
Eu una pot sa ma las de curvasareala, fumat, băutura (ocazional), dar nu vreau. :)) This is my life 😎

Ce e drept eu nu cunosc pe nimeni care sa fi pățit ceva grav de la alcool/ tutun, dar e posibil orice, suntem diferiți. Un om poate fumează o viață întreagă și nu pățește nimic, iar altul după cativa ani se îmbolnăvește.

Totul trebuie făcut cu măsură

Link spre comentariu
  • Oras:Iasi
  • Oras:Iasi
Acum 5 ore, raul_123 a spus:

Nu e chiar asa simplu, trebuie sa gasesti chestia aia care te impinge sa mergi sa joci la pacanele, iar la fiecare individ este ceva diferit, nu-i o regula general valabila. Pt aia care nu au avut in viata lor un viciu, este foarte usor sa judece pe cei cu vicii, este foarte usor sa-i acuze ca is slabi, este foare usor sa le dea sfaturi, etc etc. 

Eu zic ca fiecare om este predispus la vicii, doar ca uni sunt mai slabi si odata ce le-au prins "gustul" nu pot renunta la ele niciodata. 

Uite de exemplu un viciu (eu asa il consider) despre care nu se prea vorbeste, cel putin nu la noi in tara este mancatul. Avem o ruda care se trezea noaptea din somn sa manance, ajunse atat de gras incat nu se mai putea imbraca si dezbraca singur si intr-un final asta i-a adus moartea. 

Vicii sunt peste tot, de diferite feluri si o data ce le-ai deprins este foarte greu sa renunti la ele dar nu imposibil. Primul pas este sa vrei, daca ai vointa poti sa reusesti. Al doilea pas este sa ceri ajutor, nu poti sa scapi de un viciu singur. In fine, cred ca is multe de povestit  pe tema asta... 

Total de acord!

Partea cu mâncarea e foarte tristă.

Ce e mai trist e că un copil din 3 e obez.

Nu știu cum procedează parintii in ziua de astăzi, dar înainte era vorba aia, să mănânci tot din farfurie că să primești și desert. Doar că majoritatea mâncării era sănătoasă, iar desertul nu era o bomba calorica. Dar acum... se mănâncă foarte nesănătos, poate chiar au dispărut legumele din alimentație sau mai sunt cartofii, care si aia, se fac într-o tona de ulei.

Link spre comentariu
  • Oras:Synagogue of Satan
  • Oras:Synagogue of Satan

adictiile (sau viciile) au ca radacina o copilarie plina de abuzuri parentale si necesitatea de a compensa stima de sine distrusa de aceste abuzuri prin comportamente auto distructive sau care sa produca endorfine de moment

Are you crazy?🦄Acting weird?🤪Can’t lick your elbows?😔 Strange behavior? Life is a mess? Good news: YOU are innocent. Blame it on your mad ancestors!*
 

 

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator CharonIV
Reputație: 0
1 minute ago, herbert west said:

  Eu aspir sa renunt si la asta. Dar stii cum se zice:The soul is willing, but the flesh is weak. 

Nu-l consider un viciu ,orice om normal la cap are nevoie de un partener de sex opus(sau mai multe:))) , nu-mi doresc sa schimb asta si sa ajung de partea cealalta a baricadei,if u know what i mean:))))

Link spre comentariu
Vizitator CharonIV
Reputație: 0
1 minute ago, Muzicutza said:

Doar nu ziceai de tine ca esti om normal la cap? 😂😂😂😂😂

Tu suferi de paranoia 😂😂😂😂😂😂

Inca plangi altalaba ca ti-a iesit pe dos tot ce ai incercat sa faci ,treci peste ,zi mersi ca a aflat de la mine tot forumul ce jeg de om esti si nu de la altu😹

Link spre comentariu
  • Oras:Forum
  • Oras:Forum
Acum 1 minut, CharonIV a spus:

Inca plangi altalaba ca ti-a iesit pe dos tot ce ai incercat sa faci ,treci peste ,zi mersi ca a aflat de la mine tot forumul ce jeg de om esti si nu de la altu😹

Hai sa iti mai dau un biscuite, papagalule😂😂😂

Vrei sa fi comic dar nu iti iasa😂😂😂😂😂😂😂

  • Like 4
Link spre comentariu
1 oră în urmă, CharonIV a spus:

Inca plangi altalaba ca ti-a iesit pe dos tot ce ai incercat sa faci ,treci peste ,zi mersi ca a aflat de la mine tot forumul ce jeg de om esti si nu de la altu😹

SIngurul lucru pe care l-a aflat tot forumul de la tine este ca tu esti prostul satului. 

Link spre comentariu

Vizitator CharonIV
Reputație: 0
4 minutes ago, Alex61 said:

SIngurul lucru pe care l-a aflat tot forumul de la tine este ca tu esti prostul satului. 

Sa inteleg ca ti-ai gasit alt iubit ,cum e caschetaru altalaba la pat 😋 ,cat l-ai futut in cur ca sa tii cu el ,asa faci altalaba iti castigi aliati cu curu😂

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...