Sari la conținut

Atmosfera de razboi iminent: cine mai poate opri Rusia să invadeze Ucraina?


Postări Recomandate

  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures

Situația de la granița dintre Ucraina și Rusia se precipită de la o zi la altă, iar statele membre UE, NATO și Statele Unite încearcă să pregătească o eventuală ripostă, militară și economică la adresa Rusiei, în cazul în care aceasta va ataca Ucraina. De altfel, temerile că acest lucru este tot mai posibil sunt vizibile. Președintele american a declarat că SUA ar putea trimite mai mulți militari în România și Polonia, iar președintele Franței a anunțat că și țara sa este pregătită să suplimenteze forțele militare pe flancul de est și să trimită soldați în România. Între timp, Vladimir Putin cere concesii clare din partea Occidentului pentru a nu trece la acțiune. Până va primi ce își dorește, liderul de la Moscova a ordonat suplimentarea trupelor de la granița cu Ucraina.

Dacă dorește, Rusia are multe opțiuni militare pentru a lovi Ucraina. În schimb, Statele Unite și europenii au o gamă largă de sancțiuni economice cu care să răspundă. 

  • Like 4
  • Haha 1
  • Minus 2
Link spre comentariu

Pwla lu' Hector, cine sa mai inteleaga ceva ?

14:02 Serghei Lavrov: ”Am explicat că Rusia nu are niciun plan privind atacarea Ucrainei” (!!!???!!!???!!!???)
13:55 Negocierile de la Geneva s-au încheiat (!!!)
12:44 "Este un moment critic”, spune Antony Blinken. (!!!???!?)
12:04 Negocierile la vârf între miniștrii de externe american și rus au început cu puțin timp în urmă, la Geneva
 
🙄:(😒🤨
Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
2 minutes ago, horny_gooner said:

Pwla lu' Hector, cine sa mai inteleaga ceva ?

14:02 Serghei Lavrov: ”Am explicat că Rusia nu are niciun plan privind atacarea Ucrainei” (!!!???!!!???!!!???)
13:55 Negocierile de la Geneva s-au încheiat (!!!)
12:44 "Este un moment critic”, spune Antony Blinken. (!!!???!?)
12:04 Negocierile la vârf între miniștrii de externe american și rus au început cu puțin timp în urmă, la Geneva
 
🙄:(😒🤨

E ca-n revistele pt femei:

Pagina 8: invata sa-ti accepti corpul.

Pagina 12: cum sa slabesti 10 kg intr-o luna.

Pagina 22: reteta tortului de clatite 🙄

  • Like 5
  • Haha 4
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Eu nu cred ca o sa invadeze. Cat ma pricep eu, identific 2 motive ale starii actuale:

- Putin, pe in val de scadere de popularitate interna, se pregateste pt alegerile urmatoare: si-a votat legea sa mai poata conduce 2 mandate si acum vrea sa demonstreze rusilor ca e puternic. E drept ca alegerile vor fi in 2024, dar foarte mult timp nu mai este.

- industria de armamament rusa si cea americana, au nevoie de "boostere". Cea mai facila metoda este sa creezi o amenintare, si bugetele militare explodeaza. In conditiile isteriei pandemice, era greu sa le accelerezi cu un conflict **spam editat** in Orient, asa ca au creat, cel mai probabil de comun acord, un nou razboi rece. 

  • Like 4
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

reputatia puterilor militare este in joc.. nici Putin nici NATO nu pot da inapoi, ceva se va intampla, sa speram doar ca va fi un conflict **spam editat** si tovarasul se va multumi cu un teritoriu redus strategic.

oricum… eu astept refugiatele ukrainience cu bratele deschise… cele slabute si intre 18-35 ani bineinteles.

Link spre comentariu
  • Oras:Mures
  • Oras:Mures
Acum 4 ore, -yorick- a spus:

Când spun Ukraina spun Mila Jojovich, O. Kurilenko, Cernobyl !!!

Ukraineeeee ! ! !

 

Când spun Ukraina spun Insula Șerpilor, interzicerea drepturilor și tentative de deportare a etnicilor romani din Bucovina de Nord,deci e un vecin nu tocmai de treaba. 

  • Like 4
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Mures
  • Oras:Mures

Aici observ ca nimeni nu cauta sa vadă unde e sămânță scandalului . Cum s-or fi comportat Ukraineinii cu rusii din regiunea Dombas? Exact la fel cum s-au comportat și cu romanii din Bucovina ne Nord. Au tot băgat bățul prin gard și acum o lume întreaga poate întra în război din cauza lor. Poate ar trebui americanii și francezii sa le explice unde au greșit și sa le ceara sa remedieze situația , sa nu le mai dea comuniștilor rusnaci scuze pentru a ataca. 

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest
Acum 8 minute, moldoclaudiu a spus:

Aici observ ca nimeni nu cauta sa vadă unde e sămânță scandalului . Cum s-or fi comportat Ukraineinii cu rusii din regiunea Dombas? Exact la fel cum s-au comportat și cu romanii din Bucovina ne Nord. Au tot băgat bățul prin gard și acum o lume întreaga poate întra în război din cauza lor. Poate ar trebui americanii și francezii sa le explice unde au greșit și sa le ceara sa remedieze situația , sa nu le mai dea comuniștilor rusnaci scuze pentru a ataca. 

Nu cred că s-au comportat rău cu rușii din Donbass, plm, cre'că majoritatea ucrainenilor gândesc și vorbesc în rusă. Stai liniștit, nu-i tratează pe ruși ca pe români. Rusia lui Putin  nu face decât să urmeze tratamentul lui Petru cel Mare. Nu se satură să înghită națiuni și teritorii. Rușii și nemții sunt cei mai mari dușmani ai României. Pactul Ribbentrop Molotov care ne-a furat Basarabia, Bucovina, ținutul Herța și Insula Șerpilor a fost făcut între ruși și nemți, nu au avut nicio treabă ucrainenii. E bine pt noi să avem la est o Ucraină între noi și ruși, nu-l vrem pă Putin vecinul nostru 😉. Istoric vorbind, actuala Ucraină a fost locuită  (și) de români și Unirea Basarabiei cu România la 1918 a lăsat pe dinafară multe sute de mii de români, care bineînțeles că au fost deznaționalizați, urmașii lor fiind acum rusofoni. 

Are dreptate Navalnîi ăla, nu trebuie să i se facă nicio concesie lui Putin, Ucraina nu trebuie lăsată singură, altfel următorii pe listă o să fim chiar noi. 

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Palermo, Italy
  • Oras:Palermo, Italy

Pe alea le așteptăm noi cu brațele deschise 18-40, pierderi grave pe front, dorințe de pula :)) si plus ca s un pic nesătule 😋 

In fine, gluma i gluma… sa speram ca nu o sa fie nimic si ca totul o sa revină la normal acolo…

Link spre comentariu
  • Oras:Mures
  • Oras:Mures
Acum 2 ore, cincistele a spus:

Nu cred că s-au comportat rău cu rușii din Donbass, plm, cre'că majoritatea ucrainenilor gândesc și vorbesc în rusă. Stai liniștit, nu-i tratează pe ruși ca pe români. Rusia lui Putin  nu face decât să urmeze tratamentul lui Petru cel Mare. Nu se satură să înghită națiuni și teritorii. Rușii și nemții sunt cei mai mari dușmani ai României. Pactul Ribbentrop Molotov care ne-a furat Basarabia, Bucovina, ținutul Herța și Insula Șerpilor a fost făcut între ruși și nemți, nu au avut nicio treabă ucrainenii. E bine pt noi să avem la est o Ucraină între noi și ruși, nu-l vrem pă Putin vecinul nostru 😉. Istoric vorbind, actuala Ucraină a fost locuită  (și) de români și Unirea Basarabiei cu România la 1918 a lăsat pe dinafară multe sute de mii de români, care bineînțeles că au fost deznaționalizați, urmașii lor fiind acum rusofoni. 

Are dreptate Navalnîi ăla, nu trebuie să i se facă nicio concesie lui Putin, Ucraina nu trebuie lăsată singură, altfel următorii pe listă o să fim chiar noi. 

Chiar vorbind aceeași limba, nu înseamnă că nu au existat forme de discriminare. Nu sunt deloc fan al bolsevismului și nu îmi doresc sub nicio forma o vecinătate cu Putin. Cat despre cei mai mari dușmani ai României sunt de fapt în interior, în gloata ce a pus mana pe putere în 1990 și nu mai vrea sa renunțe la ea. Gloata care continua sa ajunge tinerii din tara. Ei sunt cei mai mari dușmani ai României. 

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
4 hours ago, giancarlofis said:

reputatia puterilor militare este in joc.. nici Putin nici NATO nu pot da inapoi, ceva se va intampla, sa speram doar ca va fi un conflict **spam editat** si tovarasul se va multumi cu un teritoriu redus strategic.

oricum… eu astept refugiatele ukrainience cu bratele deschise… cele slabute si intre 18-35 ani bineinteles.

Tot observ spamurile astea editate. Care e povestea lor? 

  • Like 4
  • Confuz 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
4 minutes ago, gyorgye69 said:

Forumul, cenzureaza automat cuvantul "m_i_n_o_r", insa nu e atat de destept sa analizeze contextul...

Eu numai titlul cartii lui Vladimir Nabokov am vrut sa sciu ieri (o nume de fata), si tot in asta s-a transformat cuvantul.

 

19 hours ago, MacArthur said:

Eh, nu toata lumea e Malena. Mai gasesti si ******. 😋

 

  • Like 5
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Outcall
  • Oras:Outcall
On 1/21/2022 at 3:02 PM, gyorgye69 said:

Eu nu cred ca o sa invadeze. Cat ma pricep eu, identific 2 motive ale starii actuale:

- Putin, pe in val de scadere de popularitate interna, se pregateste pt alegerile urmatoare: si-a votat legea sa mai poata conduce 2 mandate si acum vrea sa demonstreze rusilor ca e puternic. E drept ca alegerile vor fi in 2024, dar foarte mult timp nu mai este.

- industria de armamament rusa si cea americana, au nevoie de "boostere". Cea mai facila metoda este sa creezi o amenintare, si bugetele militare explodeaza. In conditiile isteriei pandemice, era greu sa le accelerezi cu un conflict **spam editat** in Orient, asa ca au creat, cel mai probabil de comun acord, un nou razboi rece. 

Există un risc foarte ridicat ca Putin să intre în Ucraina. Acum depinde până unde se oprește. 

Când a invadat Crimea la fel a procedat, s-a jurat pe maică-sa că nu va face nimica. 

  • Like 8
Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București
15 minutes ago, jaycee said:

Germania nu permite estoniei sa trimita armament in ucraina ..

...iar bin Laden și frații lui au avut chiar și dosar cu șină pe lângă cererea de a 'folosi' avioanele americane pe 11 Septembrie.

  • Mersi 1
  • Confuz 1
Link spre comentariu

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Dacă, să zicem, ne atacă rușii sau ne băgăm noi ca musca-n lapte în război :

1. Românii din diaspora vor veni/ vor fi chemați la oaste?

2. Femeile vor cere egalitate cu barbatii în dreptul de a merge pe front?

3. Armata română respectă criteriile de incluziune și are procente corecte de femei, LGBT-iști și **spam editat**tăți naționale ? Daca nu, e momentul să-i recrutăm urgent. 

4. Cei fără certificat verde presupun că nu au dreptul să meargă la luptă împreună cu vaccinații, ca să nu‐i pună în pericol.

5. Avem echipamente militare ecologice și bazate pe materiale sustenabile, eventual reciclate?

6. Cu câte grade ar încălzi planeta acest război? 

7. De unde luam combustibil și energie ca să ne luptam cu rușii ?

8. Avem o echipă de psihologi pentru soldații români /americani/ francezi cărora le vor răni rușii sentimentele?

  • Like 1
  • Mersi 1
  • Haha 7
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...