Sari la conținut

Au atacat rușii, ce va urma ?


Postări Recomandate

  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures

Fereasca sfantul, sa-l apar eu pe Putin, dar din punctul lui vedere (si a poporului rus), temerile sale nu sunt tocmai nefondate:

Din cate stiu eu, dupa caderea comunismului, NATO a garantat Rusiei si in scris ca nu se va extinde prin Est, dar 30 de ani mai tarziu, vreo 75-80% din tarile estice sunt membre NATO. Deci NATO practic bate deja la usa Rusiei (si finlandezii cocheteaza mai nou cu NATO), acel NATO care a fost infiintat sa apere tarile europene "libere" de rusi (care pe vremea respectiva era mai degraba numiti sovieti su comunisti), deci dusmanul Rusiei. Rusia a fost deja invadata de-a lungul istoriei de catre Napoleon si Hitler, si dupa patania cu Hitler au rasuflat usurat vreo 50 de ani, cand tarile estice aveau rolul "scutului" pt Rusia in cazul unei invazii (venite de unde altundeva decat prin Vest). Acum multi ar intreba (daca tot am pomenit de Napoleon si Hitler): asa arata Franta sau Germania de parca s-ar pregati de invadeze Rusia?" Nu, dar in vreo 10-20 de ani situatia politica se poate schimba radical.

Daca au fost invadati si in secolul XIX, si in sec. XX, de ce nu s-ar repeta si in secolul XXI.?

Si daca toate aceste tari ar ramane (si Ucraina ar deveni) membre NATO, cat de usoara ar fi invazia Rusiei. Desigur ar ameninta cu bombe atomice, dar asta ar insemna si Armagedonul Rusiei.

Toate astea fiind spune, nici o tara n-are dreptul sa impuna asemenea reguli unei alte tari. E ca si cum un barbat care s-a despartit de o femeie cu peste 30 de ani in urma, tot ar avea cuvant de spus legat de viata ei privata.

  • Like 5
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest
Acum 1 oră, MacArthur a spus:

Fereasca sfantul, sa-l apar eu pe Putin, dar din punctul lui vedere (si a poporului rus), temerile sale nu sunt tocmai nefondate:

Din cate stiu eu, dupa caderea comunismului, NATO a garantat Rusiei si in scris ca nu se va extinde prin Est, dar 30 de ani mai tarziu, vreo 75-80% din tarile estice sunt membre NATO. Deci NATO practic bate deja la usa Rusiei (si finlandezii cocheteaza mai nou cu NATO), acel NATO care a fost infiintat sa apere tarile europene "libere" de rusi (care pe vremea respectiva era mai degraba numiti sovieti su comunisti), deci dusmanul Rusiei. Rusia a fost deja invadata de-a lungul istoriei de catre Napoleon si Hitler, si dupa patania cu Hitler au rasuflat usurat vreo 50 de ani, cand tarile estice aveau rolul "scutului" pt Rusia in cazul unei invazii (venite de unde altundeva decat prin Vest). Acum multi ar intreba (daca tot am pomenit de Napoleon si Hitler): asa arata Franta sau Germania de parca s-ar pregati de invadeze Rusia?" Nu, dar in vreo 10-20 de ani situatia politica se poate schimba radical.

Daca au fost invadati si in secolul XIX, si in sec. XX, de ce nu s-ar repeta si in secolul XXI.?

Si daca toate aceste tari ar ramane (si Ucraina ar deveni) membre NATO, cat de usoara ar fi invazia Rusiei. Desigur ar ameninta cu bombe atomice, dar asta ar insemna si Armagedonul Rusiei.

Toate astea fiind spune, nici o tara n-are dreptul sa impuna asemenea reguli unei alte tari. E ca si cum un barbat care s-a despartit de o femeie cu peste 30 de ani in urma, tot ar avea cuvant de spus legat de viata ei privata.

" Țarul Petru cel Mare în 1725, la scurt timp după anexarea a cinci provincii persane și a orașului Baku, și chiar înainte de a muri, a cerut succesorilor săi să repete cuvintele: „Cred cu tărie că Statul Rusia va putea aduce întreaga Europă sub suveranitatea rusă... trebuie să vă extindeți întotdeauna spre Marea Baltică și spre Marea Neagră[...]” În 1985, Petru cel Mare, mistic-absolutist, ar fi putut admite, dacă ar fi fost conștient de evenimente, că uzurpatorii dialectico-materialiști ai Kremlinului i-au îndeplinit planurile destul de bine. "

Chiar dacă testamentul  lui Petru cel Mare e o doar o legendă apocrifă, urmașii lui "s-au ținut" de el cu tărie, fie că au fost țari, fie că au fost conducători sovietici ai Rusiei. Practic e cheia de boltă a politicii lor. 

Putin e un terorist, cu șantajul lui nuclear și ar trebui să i se aplice chiar tratamentul pe care  și el l-a aplicat teroriștilor musulmani ceceni.  FĂRĂ NEGOCIERI. 

Eu aș fi tăbărât pă el( păPUTIN) și l-aș fi pus la punct. Nu cred că ar fi dat cu bombardeaua.

Mai dă-i dracu dă ruși, să mai  stea și acasă

 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Techno District
  • Oras:Techno District

  

4 minutes ago, merkava said:

până de curând putiniștii (analfabeții lucrători pe salar minim), se săturau cu parizer din carne de porc (officeal așa scrie pe ietichetă), ei bine, grație lui Putin, acești oligofreni vor mânca de anu` asta NUMAI parizer din buze de găină 

 

 

Link spre comentariu

Poate ati observat ca toti militarii francezi si avioanele americane aduse aici nu au scop de aparare, ci cu  scop ofensiv/de atac!   Astia se pregatesc pentru RAZBOI PREVENTIV, adica NATO o sa fie primul care va ataca Rusia.  Vineri vine Kamala in Romania si apoi in Polonia sa ne ureze bafta. Estimez ca o sa fie undeva prin 15-20 martie atacul preventiv asupra Rusiei. Biden nu o spune pe fata, dar Boris si cu nebuna de Liz Truss tot preseaza pentru razboi cu NATO.  Cred ca mai mult ca sigur Boris va coordona tot atacul. Se pregateste pe ascuns o operatiune militara preventiva pentru eliberarea Ucrainei si un bombardament cu carpet bomb si nucleare asupra Rusiei de ceva timp. Partea proasta e ca o sa ne inroleze pe toti, si fara instructaj, o sa-i trimita pe romani, polonezi, lituanieni, estonieni, bulgari, cehi, slovaci si unguri carne de tun (fix pe aia mai saraci) ca aia bogati vor da spaga sa nu se duca,  trupele speciale NATO si  soldatii profesionisti si rezervistii de elita vor sta in tarile lor ca sa le apere. 

MAPN evident ca neaga, ca asta e rolul lor, sa nu panicheze, si sa ne tina in tara, dar in secret pregatesc incorporarea. Vad ca cei cu bani multi si-au luat pasapoarte si vor pleca in Mexic, Brazilia, Argentina si Africa de Sud.  Cei care sunteti mai saraci sau de clasa mijlocie, cum o sa reusiti sa fentati incorporarea obligatorie? Va duceti la tara sau va ascundeti prin Carpati? Sau va pretindeti nebuni sau va automutilati ca sa deveniti inapti de serviciu militar. 

Sper ca intelegeti ca nu vorbim de o incorporare pe  stare de asediu sau de o invazie a rusilor, pentru ca Romania si statele NATO nu vor fi atacate, ci vorbim de un atac preventiv asupra Rusiei. Iar Romania, Bulgaria si Polonia, avand sistem rapid  de incorporare dupa model sovietic (gen te cheama, se uita medicul putin la tine, iti da uniforma, un AK, tragi vreo cateva minute sau deloc, ca instructajul o sa presupuna doar alergat, taiat cartofi si curatat pantofii caporalului) si apoi  o sa ne trimita carne de tun in Ucraina sa be batem cu rusii, pana cand se pregatesc fortele vestice sa dea fatala Rusiei. 

Ma miram cum dracu am aderat noi, bulgarii, polonezii si cam toti esticii pe banda rulanda in 2004, cu toate ca nicio tara nu indeplinea conditile de aderare. Acum realizez ca de fapt astia ne-au bagat in NATO ca sa servim drept carne de tun. Se preconizase probabil inca din 2000, de cand a venit Putin la putere, ca se va intampla in viitor un razboi NATO-Rusia.  

Link spre comentariu
Acum 6 ore, MacArthur a spus:

 

 

 

Evident ca baga stare de criza ca sa mai fure din banii publici. 

Astia acum au vazut ca crizele sunt oportune.

 Le-a mers cu pandemia din 2020 pana in 2022, apoi cu razboiul din 2022 pana in 2024,  din 2024 pana in 2026 urmeaza schimbarile climatice, sa vezi dracia dracului rationalizare ca pe vremea lui Ceausescu ca sa nu poluam si sa salvam ursii polari.  

 

Link spre comentariu
  • Oras:Ploiești
  • Oras:Ploiești
Acum 6 ore, daniel2012 a spus:

Una peste alta, poate valul de refugiati din Ucraina aduce si ceva bun aici pentru noi... Ucrainencele sunt extrem de dragute. :)

Alea dragute nu se culca cu romani. 

Prefera pula de polonez, de maghiar sau de ceh. 

Link spre comentariu
  • Oras:Ploiești
  • Oras:Ploiești
Acum 5 ore, roteho a spus:

Alea dragute nu se culca cu romani. 

Prefera pula de polonez, de maghiar sau de ceh. 

Pula mare, peste 22/5cm, și pulărăi atletici la 2m, epilați și deodorizati și cu dantura impecabilă. 🥳

 

Link spre comentariu
Vizitator scorpion1970
Reputație: 0

"Nicolai I - mort pe 2 martie

Stalin - mort pe 5 martie

Alexandru II - omorât pe 13 martie

Paul I - omorât pe 24 martie

Ivan cel Groaznic - mort pe 28 martie"

Zic şi eu, nu ar fi păcat să strice Putin tradiţia?🤫

Link spre comentariu
  • Oras:Ploiești
  • Oras:Ploiești
Acum 6 minute, scorpion1970 a spus:

"Nicolai I - mort pe 2 martie

Stalin - mort pe 5 martie

Alexandru II - omorât pe 13 martie

Paul I - omorât pe 24 martie

Ivan cel Groaznic - mort pe 28 martie"

Zic şi eu, nu ar fi păcat să strice Putin tradiţia?🤫

D-aia s-or fi grăbit, dacă iese prost să fie mortul de vină și cădem la pace... 

Ar fi bine să mai țină până în aprilie războiul ăsta, poate prindem și noi niște contracte de reconstrucție 🥳

Link spre comentariu
  • Oras:Techno District
  • Oras:Techno District

Ieremia 25

  • 32. Asa vorbeste Domnul ostirilor: "Iata, nenorocirea merge din popor in popor si o mare furtuna se ridica de la marginile pamantului.
  • 33. Cei pe care-i va ucide Domnul in ziua aceea vor fi intinsi de la un capat al pamantului pana la celalalt; nu vor fi nici jeliti, nici adunati, nici ingropati, ci vor fi un gunoi de pamant.

 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:honolulu
  • Oras:honolulu
La 09.03.2022 la 20:25, scorpion1970 a spus:

"Nicolai I - mort pe 2 martie

Stalin - mort pe 5 martie

Alexandru II - omorât pe 13 martie

Paul I - omorât pe 24 martie

Ivan cel Groaznic - mort pe 28 martie"

Zic şi eu, nu ar fi păcat să strice Putin tradiţia?🤫

Dimineata..., vizita medicului la sectia "Reanimare":

- Doamna asistenta, ce-mi puteti spune despre pacientul acesta?

- Domnule doctor, nu prea multe! Noi am facut tot posibilul, insa el se incapataneza sa traiasca!

Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest

Dă când s-a bășit putin a nucleară mulți struți și-au băgat capu' în nisip... că nu e războiul lor...n-o fi... încă...

Cât tupeu să aibă Lavrov ăla, să spună lumii că Rusia n-a atacat Ucraina ? Te și miri că unul care e totuși ministru dă externe dă atâția ani poa' să debiteze o asemenea enormitate... șî totuși omu' nu e un dobitoc bun de dus la psihiatrie, pur și simplu își urmează planul...au fluturat amenințarea nucleară și acum furnizează și pretextul pt "burghejii" dîn middle-ul class european de a spune : bă, da' poate or fi făcut și naziștii ăia de ucraineni ceva, că nu-i fut rușii chiar degeaba...

băi @Pongoabelii să ne pișăm pă resetarea lor 

Link spre comentariu
  • Oras:Ploiești
  • Oras:Ploiești
Acum 55 minute, cincistele a spus:

Dă când s-a bășit putin a nucleară mulți struți și-au băgat capu' în nisip... că nu e războiul lor...n-o fi... încă...

Cât tupeu să aibă Lavrov ăla, să spună lumii că Rusia n-a atacat Ucraina ? Te și miri că unul care e totuși ministru dă externe dă atâția ani poa' să debiteze o asemenea enormitate... șî totuși omu' nu e un dobitoc bun de dus la psihiatrie, pur și simplu își urmează planul...au fluturat amenințarea nucleară și acum furnizează și pretextul pt "burghejii" dîn middle-ul class european de a spune : bă, da' poate or fi făcut și naziștii ăia de ucraineni ceva, că nu-i fut rușii chiar degeaba...

băi @Pongoabelii să ne pișăm pă resetarea lor 

Marioneta lui Putin din Belarus susține că Zelensky plănuia să invadeze Belarusul și să distrugă trupele aflate la exerciții și i-au devansat prin această lovitură preventivă cu 6 ore 🤣

Să nu omitem că mascarada covid a prins și încă se pune gaz pe focul covidioțelii: https://m.ziuaconstanta.ro/stiri/coronavirus-ultimele-stiri-despre-epidemia-de-coronavirus/nivel-record-de-cazuri-de-covid-19-in-austria-la-4-zile-dupa-ce-au-fost-ridicate-aproape-toate-restrictiile-776309.html

https://www.google.com/amp/s/www.libertatea.ro/stiri/numar-fara-precedent-de-cazuri-de-covid-19-in-austria-la-4-zile-dupa-ce-au-fost-ridicate-aproape-toate-restrictiile-4023597/amp

4 zile, gata recordul!? 😂😆😅 Sunt disperați rău să se acopere, escrocii. 

Vezi cât de agresiv e Arafat acum...

Banda de tâlhari a lui Putin trebuia stârpită de când începuse să falimenteze total Rusia și populația îl detesta, acum e târziu că și-a făcut o pătură subțire de solidă de adepți. Mai bine mai târziu decât niciodată, totuși. 

Grupul de la Davos, unde și Putin e maimuțoi de serviciu, că altfel nu urla cu ei în cor, își urmează agenda dar o să iasă un mare căcat... 

Link spre comentariu
  • Oras:Ploiești
  • Oras:Ploiești

Scârbele din Europa de Vest au doar exploatare și înrobire în mințile alea stricate: "Cei care ajung acum pe teritoriul UE sunt bine calificați și răspund cererii de forță de muncă”, a spus Sieglinde Rosenberger de la Universitatea din Viena. 

Probabil ucrainienii o duceau prea bine și d-aia au făcut oroarea asta, de comun acord... Să îi mărșăluiască în marea massă de sclavi care mor muncind pentru Corporație fără să mai știe că ar putea să trăiască vreodată... https://www.google.com/amp/s/stirileprotv.ro/amp/stiri/international/integrarea-milioanelor-de-refugiati-ucraineni-o-provocare-uriasa-avertisment-atitudinea-primitoare-s-ar-putea-9schimba.html

Aceeași obsesie de stăpâni de robi, că nu au turmă destulă și destul de lipsită de speranțe... "Populație în scădere" e doar în Rusia! Restul e minciună ca și mascarada covid. 

Link spre comentariu
  • Oras:Ploiești
  • Oras:Ploiești
1 oră în urmă, MacArthur a spus:

 

Ce, primarul "predă orașul"? Aia e o decizie militară, primarul e administrația civilă. Treaba lui e să strângă gunoiul, iluminatul stradal, prostii din astea... Armata are alte linii de comandă, aprovizionare etc. Ciudate acțiuni pe rușii ăștia... 

Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
6 minutes ago, Pongoabelii said:

Ce, primarul "predă orașul"? Aia e o decizie militară, primarul e administrația civilă. Treaba lui e să strângă gunoiul, iluminatul stradal, prostii din astea... Armata are alte linii de comandă, aprovizionare etc. Ciudate acțiuni pe rușii ăștia... 

Unde ai vazut tu predare?

  • Like 4
  • Minus 2
Link spre comentariu

  • Oras:Techno District
  • Oras:Techno District

............va urma ca Joe Bideu, Bidon sau cum mama mă-si s-o numi va confisca avererile acoliților lui Putinel (acoliți ziși oligarhi) și le va împărți cu toți oligofrenii mâncători de parizer din buze de găină și clienți de spații de 12mp de chirie, care sunt și votanți ai partidelor extremiste de prin toata Europa și nu numai (inclusiv Quanonul lui Trump)

da, mizerabilul Joe Bideu e un trădător ordinar care ia de la hoții lui Putinel averile și le va da tuturor oligofrenilor de pe pământul plat cu resurse infinite (cum cred acești oligofreni ca ar fi planeta noastra)

Amin! (am zis)

 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...