Sari la conținut

Au atacat rușii, ce va urma ?


Postări Recomandate

  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 1 oră, Beton_Armat a spus:

Arafat nu a fost votat niciodată, nu are o funcție în care să fi fost ales. Eu recunosc că l-am susținut și chiar am ieșit în stradă pt el când Băsăul a vrut să-l dea jos. A fost un om pe care l-am apreciat foarte mult, pt cum a organizat SMURD-ul și pt cum a încercat să pună la punct serviciul de intervenție în situații de urgență. Chiar și la începutul pandemiei îi acordam credit în continuare. Apoi pe parcurs nu am mai fost de acord cu măsurile pe care le-a luat și de data asta am fost în stradă să protestez împotriva lui. 

Și pe Băsău l-am votat la primul mandat de președinte, aș fi votat pe oricine împotriva lui Năstase și a acelui pesede. Pt al doilea mandat nu l-am mai votat, ba chiar am fost să votez împotriva lui la referendumul de demitere. Ce vreau să zic ? Băsăul chiar dacă o fi furat ceva voturi, totuși a fost votat masiv de români. 

Nu știu despre ce ofensivă vorbești în 16 februarie, dar 100%  Zelensky nu a atacat Rusia. Putin cerea ca un alt stat să nu adere la organisme internaționale, nu zicea nimic de separatiști. 

Zelensky e în Kiev pt că în primul rând îl susțin ucrainenii, abia apoi americanii. Odată cu lungirea războiului probabil că sprijinul ucrainenilor pt Zelensky se va eroda, și propaganda rusă va lucra și ea în sensul ăsta...dar e incredibil cum oameni cu oareșce pregătire și cu discernământ pot vedea în atacul Rusiei asupra unui stat independent drept o chestiune legitimă. 

Asta e problema, CĂ NU ȘTII. 

ZELENSKY A ATACAT ÎN DONBAS PE 16 FEBRUARIE. 

ZELENSKY E IN KIEV PENTRU CĂ ÎL SUSȚINE STATUL PROFUND DIN USA, CARE E PE CALE SĂ PIARDĂ TAIWANUL ȘI PETRODOLARUL PENTRU ACEASTĂ GRAVĂ EROARE. ȘI DIN CAUZA CĂRORA SE RIDICĂ GROAZNICUL COLOS AL CHINEI. 

Bagă un ochi acolo și vezi și cele 600 de dosare de "trădare" instrumentate de ciracii lui ZELENSKY într-o zi celor din echipa LUI. 

https://www.google.com/amp/s/www.newsweek.com/putins-bombers-could-devastate-ukraine-hes-holding-back-heres-why-1690494%3famp=1

@uritescu picon este înaintaș al unei structuri a securității care a facut și face niște șmenuri pe aici, prin domeniul ăsta. 

 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 22 minute, uritescu a spus:

N-am nimic împotriva opiniilor diferite de ale mele, însă, dacă-mi permiți, te-aș ruga să nu mai citesti tâmpeniile alea. O să ajungi să le crezi. Propaganda rusească nu este cu nimic mai josnică sau mai presus ca aia occidentală. Ca să nu mai zic de tonele de fake-uri ale serviciilor ucrainene, care sunt ghidonate din spate de MI 6. Nu uita că tot la țîța KBG-ului au supt. Site-urile astea înghit și spală la bani publici mai ceva că alea de "învățăminte creștine".

Nu ai ce să mă rogi, pentru că evident, nu pot fi de acord eu cu tâmpeniile pe care le citești tu. Nici eu nu am nimic, în principiu împotriva altor opinii, numai că atunci când sunt propagate la foc automat, ca picătura chinezeazcă, mai reacționez. Vezi cine postează de zor și cât de agresivi sunt. 

 

 

De ce cred oamenii în teoriile conspirației. Explicațiile unui profesor de psihologie socială

Publicat la 30 iulie 2022, 11:15 de 
      
 
Teoriile conspirației se ascund peste tot pe internet și acoperă o gamă amețitoare de subiecte - de la ideea că aselenizările au fost falsificate până la credința că Pământul este plat. Adesea, mulți vor respinge cu ușurință orice dovadă care contrazice astfel de afirmații și sugerează că martorii sau experții care contestă ideile fac pur și simplu parte din conspirație.
 
 

Ca regulă generală, oamenilor nu le place să nu poată da sens lucrurilor; suntem curioși și vrem să înțelegem lumea din jurul nostru. În trecut, spun specialiștii, știința nu putea să explice multe dintre fenomenele cu care se confruntau oamenii, așa că cel mai simplu și eficient răspuns la o întrebare fără răspuns era să se acrediteze o putere superioară omnipotentă și omniscientă.

În prezent, știința este capabilă să răspundă la multe dintre întrebările care odată ne lăsau perplecși și, deși nu avem întotdeauna răspunsurile, acum, mai mult decât în orice alt moment al istoriei noastre, avem capacitatea de a explica și de a înțelege cu exactitate tot felul de fenomene.

 

Cum se dezvoltă teoriile conspirației

Ținând cont de acest lucru, de ce cred oamenii în teoriile conspirației, chiar și atunci când există un munte de dovezi care arată că acestea sunt incorecte? De ce sunt teoriile conspirației atât de răspândite astăzi – și ce anume este o teorie a conspirației?

„O teorie a conspirației este o convingere că doi sau mai mulți actori s-au coordonat în secret pentru a obține un rezultat și că expunerea acestei conspirații este de interes public”, a declarat, pentru Live Science, Karen Douglas, profesor de psihologie socială la Universitatea Kent din Marea Britanie. Această interpretare este susținută de Hugo Drochon, profesor de teorie politică la Universitatea Nottingham din Marea Britanie.

 

„În esența sa, o teorie a conspirației este credința că există un grup mic de oameni din umbră care controlează totul în lume. Acesta este motivul pentru care avem teorii ale conspirației cu privire la faptul că schimbările climatice sunt o farsă: este pentru că teoreticienii conspirației cred că acest grup nefast vrea să ne controleze”, a declarat Drochon pentru Live Science.

Așadar, cum se dezvoltă și prosperă astfel de teorii? Ce face ca cineva – sau un grup de oameni – să fie ferm convins că este mințit și că este indus în eroare în mod deliberat de o cabală a celor care ascund adevărul?

 

„Teoriile conspirației încep prin faptul că încercăm să înțelegem evenimente complexe. Se poate spune că teoriile conspirației oferă soluții simple la probleme complexe. Teoriile conspirației tind să apară atunci când se întâmplă lucruri importante cărora oamenii vor să le dea un sens. În special, ele tind să apară în perioade de criză, când oamenii se simt îngrijorați și amenințați. Ele cresc și prosperă în condiții de incertitudine”, a declarat Daniel Jolley, profesor de psihologie socială la Universitatea din Nottingham. Douglas a sugerat că astfel de noțiuni înfloresc adesea atunci când oamenii au nevoie de răspunsuri în momente de stres.

 

Douglas a adăugat că „este dificil să susținem că toate teoriile conspirației sunt malițioase” și a precizat că, de cele mai multe ori, teoriile conspirației provin din dorința oamenilor de a încerca să dea sens unor situații dificile.

„Ingredientele unice” fac ca teoriile conspirației să se răspândească

În ceea ce privește ceea ce face ca o anumită teorie să se răspândească, Jolley a explicat că trebuie să existe o serie de elemente: „Pentru a obține popularitate și longevitate, o teorie a conspirației necesită câteva ingrediente unice care se adună. Evenimentul sau problema generală trebuie să fie semnificativă, conspiratorii trebuie să fie realiști (adică un grup bine format), iar terenul trebuie să fie fertil.

Pe scurt: o teorie a conspirației trebuie să se adreseze direct oamenilor care vor fi dispuși să o creadă, exact în momentul în care este cel mai probabil să o creadă, și trebuie să existe un grup sau o organizație care să dea vina. Să luăm ca exemplu COVID-19. Este un eveniment semnificativ pe care oamenii încearcă să îl înțeleagă. Terenul a fost fertil, deoarece COVID a generat sentimente de incertitudine și anxietate. Aceste aspecte au însemnat că teoriile conspirației au crescut și au prosperat”.

Teoriile conspirației

Jolley a remarcat că teoriile conspirației privind presupusul impact negativ al 5G asupra sănătății umane există de ceva timp, dar în 2020, teoria a trecut de la „o credință marginală la o credință dominantă atunci când povestea a fost aplicată la COVID-19″. Potrivit lui Jolley, acesta este un exemplu perfect al unei teorii a conspirației care există de ceva timp, dar care poate înflori doar atunci când oamenii se simt vulnerabili și sunt deschiși să creadă ceva ce altfel ar putea respinge.

În aprilie 2020, un articol din The New York Times a relatat că teoriile „nefondate” despre 5G și COVID au dus la „peste 100 de incidente” într-o lună numai în Marea Britanie, care au inclus incendierea unui turn wireless din Birmingham.

„Desigur, nu se poate aștepta ca nimeni să ia tot ceea ce citește sau aude la valoarea nominală, așa că ce deosebește un adept al teoriei conspirației de cineva care este pur și simplu sceptic?

Cu toții putem fi puțin paranoici uneori, mai ales dacă suntem la pământ sau ne simțim puțin vulnerabili. Face parte din natura umană. Dar diferența pentru adepții teoriei conspirației este că nicio cantitate de informații noi nu va pune la îndoială credința de bază. Ați încercat vreodată să convingeți un adept al teoriei conspirației că 9/11 septembrie nu a fost o treabă din interior?”, a spus Drochon.

Prejudecata de confirmare și camerele de ecou

Dar de ce se îndrăgostesc oamenii de anumite teorii ale conspirației și, în cele din urmă, se agață de ele? Care este farmecul de a crede în ceva care este ciudat sau neverosimil, chiar și în fața unor dovezi contradictorii?

„Dorim să ne simțim în control, să ne simțim siguri și să ne simțim apropiați de cei asemănători cu noi, iar o teorie a conspirației poate permite acest lucru. Cercetările sugerează că majoritatea oamenilor (65%) se consideră ca având o inteligență peste medie, lucru pe care cercetătorii îl atribuie tendinței oamenilor de a-și supraevalua capacitățile cognitive.

Această lipsă de conștientizare de sine, precum și prejudecata de confirmare și expunerea la camerele de ecou ar putea juca, de asemenea, un rol.Odată ce se formează o credință, oamenii sunt dornici să o apere”, a spus Jolley. „Este probabil ca ei să digere conținutul care susține acea credință și să caute să discrediteze informațiile care nu o susțin. Împreună cu o viziune asupra lumii centrată pe neîncrederea față de ceilalți, puteți vedea cum cineva se poate regăsi în gaura iepurelui”, a spus Jolley.

„Veți găsi adepți ai teoriei conspirației în toate categoriile sociale”

Există anumite grupuri de persoane care sunt mai predispuse să creadă în teorii ale conspirației? Sau riscăm cu toții să devenim susținători fermi ai unor ipoteze scandaloase?

„Veți găsi adepți ai teoriei conspirației în toate categoriile sociale, dar există unii care sunt mai predispuși. Este vorba despre excludere sau despre un sentiment de excludere; poate că nu au un loc de muncă sau sunt singuri, de exemplu. Uneori spunem că oamenii religioși sunt mai predispuși să creadă în teoriile conspirației pentru că adoptă o viziune maniheistă asupra lumii – binele împotriva răului – dar este mai complicat de atât. Adesea este vorba despre faptul că te afli într-o poziție **spam editat**tară, astfel încât dacă ești foarte religios într-o lume secularizată, este mai probabil să crezi în teoriile conspirației, dar dacă ești foarte ateu într-o lume religioasă, vei fi, de asemenea, susceptibil”, a spus Drochon.

Potrivit lui Douglas, cu toții avem potențialul de a cădea pradă teoriilor conspirației, dacă există condițiile necesare. „Cercetările sugerează că oamenii sunt atrași de teoriile conspirației atunci când una sau mai multe nevoi psihologice sunt frustrate. Prima dintre aceste nevoi este epistemică – legată de nevoia de a cunoaște adevărul și de a avea claritate și certitudine.

Celelalte nevoi sunt cele existențiale, care sunt legate de nevoia de a ne simți în siguranță și de a avea un anumit control asupra lucrurilor care se întâmplă, și cele sociale, legate de nevoia de a ne menține stima de sine și de a ne simți pozitiv în legătură cu grupurile din care facem parte. Din acest motiv, nimeni nu este complet imun la atracția unei teorii a conspirației.Oricine poate cădea pradă teoriilor conspirației dacă are nevoi psihologice care nu sunt satisfăcute la un moment dat”.

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 13 minute, Pagubitul a spus:

Asta e problema, CĂ NU ȘTII. 

ZELENSKY A ATACAT ÎN DONBAS PE 16 FEBRUARIE. 

ZELENSKY E IN KIEV PENTRU CĂ ÎL SUSȚINE STATUL PROFUND DIN USA, CARE E PE CALE SĂ PIARDĂ TAIWANUL ȘI PETRODOLARUL PENTRU ACEASTĂ GRAVĂ EROARE. ȘI DIN CAUZA CĂRORA SE RIDICĂ GROAZNICUL COLOS AL CHINEI. 

Bagă un ochi acolo și vezi și cele 600 de dosare de "trădare" instrumentate de ciracii lui ZELENSKY într-o zi celor din echipa LUI. 

https://www.google.com/amp/s/www.newsweek.com/putins-bombers-could-devastate-ukraine-hes-holding-back-heres-why-1690494%3famp=1

@uritescu picon este înaintaș al unei structuri a securității care a facut și face niște șmenuri pe aici, prin domeniul ăsta. 

 

În mod sigur mata', că prea te dai cu curul de pământ pe aici!

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști

Istoria este rezultatul conspirațiilor și efectelor lor. 

Elimini conspirația, planificarea, intențiile, elimini ideea de Istorie. 

Securismul de tip Hellvig al piconului este scabros, pe măsura personajului în sine. Ne servește mai sus piconul o nouă interpretare a teoriei deviationismului din vremea stalinismului, alte cuvinte, același mesaj. 

O să vă luați voi, piconii, de la "aliatul nord-atlantic" multă... prezență rotațională. Nu ați învățat cum își protejează americanii slugile zise aliați, nu v-a aprins Afghanistan-ul nici un led. 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 8 minute, picon a spus:

În mod sigur mata', că prea te dai cu curul de pământ pe aici!

Îți dai iar măsura securismului tău abject, recurgând la invective plictisitoare. 

Ești nevrozat că nu mai banează adminul imediat, ca în alte vremuri, când îți permiteai chiar orice? Bătrânel vesel, nimic nu e permanent în viață, trebuia să fii atent ce îți transmitea nenea Rassmusen de la NATO. 😅

 

 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 34 minute, Pagubitul a spus:

Istoria este rezultatul conspirațiilor și efectelor lor. 

Elimini conspirația, planificarea, intențiile, elimini ideea de Istorie. 

Securismul de tip Hellvig al piconului este scabros, pe măsura personajului în sine. Ne servește mai sus piconul o nouă interpretare a teoriei deviationismului din vremea stalinismului, alte cuvinte, același mesaj. 

O să vă luați voi, piconii, de la "aliatul nord-atlantic" multă... prezență rotațională. Nu ați învățat cum își protejează americanii slugile zise aliați, nu v-a aprins Afghanistan-ul nici un led. 

Nu vorba de conspirații locale, în anumite momente, prosovane! E vorba în articol (dar, de unde să poți tu ințelege!) de teoriile conspirațiilor la scară mare, mondiale. Chiar dacă prin absurd ai înțeles articolul, cum ai răspuns tu e o probă de eludare a adevărului prin evitare și îndreptare către alte direcții. Dacă luăm prima variantă, că nu ai înțeles, nu-i bai, prostia nu e o vină.

Acum 36 minute, Pagubitul a spus:

Îți dai iar măsura securismului tău abject, recurgând la invective plictisitoare. 

Ești nevrozat că nu mai banează adminul imediat, ca în alte vremuri, când îți permiteai chiar orice? Bătrânel vesel, nimic nu e permanent în viață, trebuia să fii atent ce îți transmitea nenea Rassmusen de la NATO. 😅

 

 

Care sunt acele invective? Recitește!

 

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 32 minute, picon a spus:

Nu vorba de conspirații locale, în anumite momente, prosovane! E vorba în articol (dar, de unde să poți tu ințelege!) de teoriile conspirațiilor la scară mare, mondiale. Chiar dacă prin absurd ai înțeles articolul, cum ai răspuns tu e o probă de eludare a adevărului prin evitare și îndreptare către alte direcții. Dacă luăm prima variantă, că nu ai înțeles, nu-i bai, prostia nu e o vină.

Care sunt acele invective? Recitește!

 

Vișinescu de nimfo..., cine e curios ce hram porți, se lămurește repede. 

Tot ce ai copiat și ulterior eschiva ta penibilă este o abjecție. E vorba de scară, se conspiră de la scara blocului la scara continentelor și a planetei. 

Vă supără rău că nu merge propaganda fără impedimente?! Uitați-vă la ce căruță sunteți înhămați, ca să vedeți în ce hal sunteți. 

 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
Acum 1 oră, Pagubitul a spus:

Asta e problema, CĂ NU ȘTII. 

ZELENSKY A ATACAT ÎN DONBAS PE 16 FEBRUARIE. 

ZELENSKY E IN KIEV PENTRU CĂ ÎL SUSȚINE STATUL PROFUND DIN USA, CARE E PE CALE SĂ PIARDĂ TAIWANUL ȘI PETRODOLARUL PENTRU ACEASTĂ GRAVĂ EROARE. ȘI DIN CAUZA CĂRORA SE RIDICĂ GROAZNICUL COLOS AL CHINEI. 

Bagă un ochi acolo și vezi și cele 600 de dosare de "trădare" instrumentate de ciracii lui ZELENSKY într-o zi celor din echipa LUI. 

https://www.google.com/amp/s/www.newsweek.com/putins-bombers-could-devastate-ukraine-hes-holding-back-heres-why-1690494%3famp=1

@uritescu picon este înaintaș al unei structuri a securității care a facut și face niște șmenuri pe aici, prin domeniul ăsta. 

 

Nimic nu e veșnic, deci nici americanoșii...da' mi se pare mie sau greșesc, îți pare rău de hamericani ? Dacă ceainizii sunt groaznici, mă gândesc că americanoșii sunt mai...umani. 😅

Lumea nu e în alb și negru, occidentalii sunt departe de a fi niște sfinți, da' pe lângă ruși, ceainizi, iranieni...sunt altceva. Pă ce pune mîna rusu' și ceainizu'....la revedere, ăștia rad tot. 

În Afganistan nu văd vina americanilor, ăia sunt niște indivizi fanatici, brutali, sălbatici care omoară în numele unui Dumnezeu hain, și acum văd disperarea celor care încercau să fugă din Afganistan...cum se agățau sărăcuții de roțile avioanelor sau cum își aruncau copiii peste gard, doar să-i scape dîn infern. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 6 minute, Beton_Armat a spus:

Nimic nu e veșnic, deci nici americanoșii...da' mi se pare mie sau greșesc, îți pare rău de hamericani ? Dacă ceainizii sunt groaznici, mă gândesc că americanoșii sunt mai...umani. 😅

Lumea nu e în alb și negru, occidentalii sunt departe de a fi niște sfinți, da' pe lângă ruși, ceainizi, iranieni...sunt altceva. Pă ce pune mîna rusu' și ceainizu'....la revedere, ăștia rad tot. 

În Afganistan nu văd vina americanilor, ăia sunt niște indivizi fanatici, brutali, sălbatici care omoară în numele unui Dumnezeu hain, și acum văd disperarea celor care încercau să fugă din Afganistan...cum se agățau sărăcuții de roțile avioanelor sau cum își aruncau copiii peste gard, doar să-i scape dîn infern. 

Cine a hrănit ciuma jihadului afghan, TOT CONTRA SOVIETICILOR?!  

Cine a FURAT  miliardele destinate "democratizării" Afghanistan-ului, lăsându-i pe fraierii care au slujit cauza USA acolo, când au găsit de joacă în Ucraina?! Ce o să facă și cu "aliații" de aici, aviz picon & co 😂

USA predă ștafeta chinezilor. Voluntar sau din prostie. 

Sincer, și americanilor le plâng de milă,  că poporul onest și demn, cât o mai fi, este și acolo captiv aceluiași panopticon de oligarhi debili mintal. 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timișoara
  • Oras:Timișoara
1 hour ago, Pagubitul said:

ZELENSKY A ATACAT ÎN DONBAS PE 16 FEBRUARIE. 

ZELENSKY E IN KIEV PENTRU CĂ ÎL SUSȚINE STATUL PROFUND DIN USA

Președintele Dwight D. Eisenhower a avertizat în legătură cu pericolul statului profund încă din 1961. Încă de la acea dată Eisenhower avertizează că există un complex militar industrial care învârte sume fabuloase de bani și care e pe cale să fie scăpat de sub control. Mai spune că există riscul ca elita tehnologică să preia puterea politică. Chiar menționează "elita tehnologică". Mai grav, spune că universitățile care până atunci erau independente și se bucurau de gândire liberă au început să intre sub controlul direct guvernului.

Pentru cei care nu știu, Eisenhower a fost președintele SUA în perioada 1953-1961. În al Doilea Război Mondial a fost comandantul suprem al forțelor americano-engleze în Europa, a planificat și executat debarcarea din Normandia cu 4500 de nave și a eliberat Europa de Vest de naziști; unul din cei mai mari generali din istorie și un om de o vastă înțelepciune. Ascultați-l de la 6:42:

Arătați speech-ul acesta celor care cred că încă mai există democrație în America sau în Europa. E deprimant să vezi atât de mulți oameni ca @picon, care cred că trăim pe culmile democrației. Ei trăiesc un vis democratic doar în mintea lor.

La doar 2 ani după acest speech, președintele Kennedy a fost asasinat, deși era un președinte susținut și iubit de cetățeni. Ce vă spune asta?

  • Mersi 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
Acum 14 minute, Pagubitul a spus:

Cine a hrănit ciuma jihadului afghan, TOT CONTRA SOVIETICILOR?!  

Cine a FURAT  miliardele destinate "democratizării" Afghanistan-ului, lăsându-i pe fraierii care au slujit cauza USA acolo, când au găsit de joacă în Ucraina?! Ce o să facă și cu "aliații" de aici, aviz picon & co 😂

USA predă ștafeta chinezilor. Voluntar sau din prostie. 

Sincer, și americanilor le plâng de milă,  că poporul onest și demn, cât o mai fi, este și acolo captiv aceluiași panopticon de oligarhi debili mintal. 

Păi și ce ar fi trebuit să facă ? Oriunde atacau rușii, mă rog sovieticii, toată lumea să se predea ? Apropo de sovietici, acum câteva minute am văzut la știri că Serghei Șoigu tocmai ce a anunțat restabilirea uniunii sovietice. 

În Afganistan, afganii trebuiau să-și slujească cauza lor, da' dacă ei vor să fie conduși de talibani...atunci așa să fie. Armata afgană s-a predat ca un cîrd dă curci neputincioase. Pt cine să lupte și americanii acolo ? 

Că predau ștafeta Chinei...e posibil, de la Gingis Han și al lui Imperiu Mongol la Imperiul Britanic, ăsta e mersul lumii, niente da fare 🤷🏻🙆🏻

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
Acum 6 minute, TheNewMan a spus:

Președintele Dwight D. Eisenhower a avertizat în legătură cu pericolul statului profund încă din 1961. Încă de la acea dată Eisenhower avertizează că există un complex militar industrial care învârte sume fabuloase de bani și care e pe cale să fie scăpat de sub control. Mai spune că există riscul ca elita tehnologică să preia puterea politică. Chiar menționează "elita tehnologică". Mai grav, spune că universitățile care până atunci erau independente și se bucurau de gândire liberă au început să intre sub controlul direct guvernului.

Pentru cei care nu știu, Eisenhower a fost președintele SUA în perioada 1953-1961. În al Doilea Război Mondial a fost comandantul suprem al forțelor americano-engleze în Europa, a planificat și executat debarcarea din Normandia cu 4500 de nave și a eliberat Europa de Vest de naziști; unul din cei mai mari generali din istorie și un om de o vastă înțelepciune. Ascultați-l de la 6:42:

Arătați speech-ul acesta celor care cred că încă mai există democrație în America sau în Europa. E deprimant să vezi atât de mulți oameni ca @picon, care cred că trăim pe culmile democrației. Ei trăiesc un vis democratic doar în mintea lor.

La doar 2 ani după acest speech, președintele Kennedy a fost asasinat, deși era un președinte susținut și iubit de cetățeni. Ce vă spune asta?

Stai liniștit, e secretul lu' Polichinelle, nu e nimic nou sub soare. Statu' paralel 😁 face parte dîn natura umană.  

Asupra familiei Kennedy cre'că s-a aruncat o anatemă. Au fost omorâți pă capete. Cum ar zice Băsăul : o fi zis copilu' ceva....

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București
10 minutes ago, Beton_Armat said:

Apropo de sovietici, acum câteva minute am văzut la știri că Serghei Șoigu tocmai ce a anunțat restabilirea uniunii sovietice. 

Ăsta e ca și cum ai fi luat-o în serios pe fosta doamnă cu prosopul în cap, dela OTV

  • Haha 2
Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
Chiar acum, uritescu a spus:

Ăsta e ca și cum ai fi luat-o în serios pe fosta doamnă cu prosopul în cap, dela OTV

Nu o mai țin minte...DD făcea emisiuni ca lumea până să-l fută Năstase cu Micky Șpagă. Apoi a dat-o în prosteală și manele, da' chiar și așa, omu' avea talent, rupea pă audiență.

Dincolo de harnelile cu Nato, Ue sau drepturile rusofonilor, obiectivul rușilor e clar și se vede de pe Marte : refacerea Sovetski Soyuz. Eu nu cred că se vor opri la estul Ucrainei, pe care îl au deja. 

Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 48 minute, TheNewMan a spus:

Președintele Dwight D. Eisenhower a avertizat în legătură cu pericolul statului profund încă din 1961. Încă de la acea dată Eisenhower avertizează că există un complex militar industrial care învârte sume fabuloase de bani și care e pe cale să fie scăpat de sub control. Mai spune că există riscul ca elita tehnologică să preia puterea politică. Chiar menționează "elita tehnologică". Mai grav, spune că universitățile care până atunci erau independente și se bucurau de gândire liberă au început să intre sub controlul direct guvernului.

Pentru cei care nu știu, Eisenhower a fost președintele SUA în perioada 1953-1961. În al Doilea Război Mondial a fost comandantul suprem al forțelor americano-engleze în Europa, a planificat și executat debarcarea din Normandia cu 4500 de nave și a eliberat Europa de Vest de naziști; unul din cei mai mari generali din istorie și un om de o vastă înțelepciune. Ascultați-l de la 6:42:

Arătați speech-ul acesta celor care cred că încă mai există democrație în America sau în Europa. E deprimant să vezi atât de mulți oameni ca @picon, care cred că trăim pe culmile democrației. Ei trăiesc un vis democratic doar în mintea lor.

La doar 2 ani după acest speech, președintele Kennedy a fost asasinat, deși era un președinte susținut și iubit de cetățeni. Ce vă spune asta?

Kennedy a fost ucis de cei care l-au predat și pe Penkovski KGB-ULUI, din cauză că fiecare din ei a făcut ceva ce a evitat războiul nuclear. 

 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
1 oră în urmă, Pagubitul a spus:

Vișinescu de nimfo..., cine e curios ce hram porți, se lămurește repede. 

Tot ce ai copiat și ulterior eschiva ta penibilă este o abjecție. E vorba de scară, se conspiră de la scara blocului la scara continentelor și a planetei. 

Vă supără rău că nu merge propaganda fără impedimente?! Uitați-vă la ce căruță sunteți înhămați, ca să vedeți în ce hal sunteți. 

 

Băiete, propagandă faci tu și cu păgubosu', ajutați din când în când de unii ... oameni noi! Eu cel puțin, mi-am exprimat punctul de vedere contrar și am redat niște articole, ceea-ce ați făcut și voi, inclusiv filmulețe. Sau doar voi, trompetele putiniste și ale conspiraționiștilor aveți voie? Iată că voi sunteți cei cu gândire stalinist-putinistă, dictatorială și abjectă! Vă dați cu stângu '- dreptu', că atât puteți. 

Este evident că ești un tip frustrat, marginalizat, care se descarcă prin aceste manifestări și atitudini, ca o revoltă pentru ratarea sa. Pe topicul cu Buhnici, altă mostră de frustrare de tip "rebel fără cauză ", la început ți-am dat dreptate pe fond, cu remarca de bun-simț că un bărbat normal nu merge la mare să se hobeze la țâțe și buci, sau să agațe. Nu după mult timp, ai început cu jignirile. Q.E.D. 

1 oră în urmă, TheNewMan a spus:

Președintele Dwight D. Eisenhower a avertizat în legătură cu pericolul statului profund încă din 1961. Încă de la acea dată Eisenhower avertizează că există un complex militar industrial care învârte sume fabuloase de bani și care e pe cale să fie scăpat de sub control. Mai spune că există riscul ca elita tehnologică să preia puterea politică. Chiar menționează "elita tehnologică". Mai grav, spune că universitățile care până atunci erau independente și se bucurau de gândire liberă au început să intre sub controlul direct guvernului.

Pentru cei care nu știu, Eisenhower a fost președintele SUA în perioada 1953-1961. În al Doilea Război Mondial a fost comandantul suprem al forțelor americano-engleze în Europa, a planificat și executat debarcarea din Normandia cu 4500 de nave și a eliberat Europa de Vest de naziști; unul din cei mai mari generali din istorie și un om de o vastă înțelepciune. Ascultați-l de la 6:42:

Arătați speech-ul acesta celor care cred că încă mai există democrație în America sau în Europa. E deprimant să vezi atât de mulți oameni ca @picon, care cred că trăim pe culmile democrației. Ei trăiesc un vis democratic doar în mintea lor.

La doar 2 ani după acest speech, președintele Kennedy a fost asasinat, deși era un președinte susținut și iubit de cetățeni. Ce vă spune asta?

Omule nou, nu am afirmat niciodată că trăim pe culmile democrației, că America e plină de sfinți sau alte alea! Evident, nici acolo, nici la noi, niciunde nu e, nu a fost și nici nu va fi o democrație 100%, pentru că natura umană nu permite. Doar că sunt țări mai aproape de acest ideal și altele mai departe. Care țară ți se pare mai democratică: USA, Rusia, Sau China? Despre asta e vorba și despre faptul că marile puteri încearcă să-și extindă influența prin diferite mijloace. Acum, Rusia a invadat Ucraina și comite ce vedem cu toții, existând pericolul să nu se oprească aici. Alianțele se fac și se desfac în funcție de interesele fiecăruia, important este dacă ești de partea bună sau rea. 

În final, americanii în afară de bombardamentele din 1944 când eram în tabere adverse și legile războiului erau altele, nu ne-au făcut vreun rău. Te gândești ce am pătimit noi de-a lungul ultimilor 250-300 de ani de la ruși? Asta explică poziționarea corectă și realistă pe care ar trebui să o avem în actuala situație. Dacă nu eram în NATO eram în n mare pericol, iar Rep.Moldova deocamdată este la adăpost, ca un efect colateral. 

În final, trebuie să fim conștienți că fiecare țară atunci când poate, își arată latura demonică, pentru că nu există popor angelic sau demonic în totalitate, ci un amestec, preponderentă fiind una sau alta dintre cele 2 laturi. Și noi, în puținele ocazii când am putut am fost demonici și dau doar 2 exemple: masacrul de la Odessa și Cadrilaterul, unde i-am gonit pe bulgari și am instalat coloniști români. Și mai sunt astfel de exemple. O seară bună!

  • Like 2
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 5 minute, picon a spus:

Băiete, propagandă faci tu și cu păgubosu', ajutați din când în când de unii ... oameni noi! Eu cel puțin, mi-am exprimat punctul de vedere contrar și am redat niște articole, ceea-ce ați făcut și voi, inclusiv filmulețe. Sau doar voi, trompetele putiniste și ale conspiraționiștilor aveți voie? Iată că voi sunteți cei cu gândire stalinist-putinistă, dictatorială și abjectă! Vă dați cu stângu '- dreptu', că atât puteți. 

Este evident că ești un tip frustrat, marginalizat, care se descarcă prin aceste manifestări și atitudini, ca o revoltă pentru ratarea sa. Pe topicul cu Buhnici, altă mostră de frustrare de tip "rebel fără cauză ", la început ți-am dat dreptate pe fond, cu remarca de bun-simț că un bărbat normal nu merge la mare să se hobeze la țâțe și buci, sau să agațe. Nu după mult timp, ai început cu jignirile. Q.E.D. 

Omule nou, nu am afirmat niciodată că trăim pe culmile democrației, că America e plină de sfinți sau alte alea! Evident, nici acolo, nici la noi, niciunde nu e, nu a fost și nici nu va fi o democrație 100%, pentru că natura umană nu permite. Doar că sunt țări mai aproape de acest ideal și altele mai departe. Care țară ți se pare mai democratică: USA, Rusia, Sau China? Despre asta e vorba și despre faptul că marile puteri încearcă să-și extindă influența prin diferite mijloace. Acum, Rusia a invadat Ucraina și comite ce vedem cu toții, existând pericolul să nu se oprească aici. Alianțele se fac și se desfac în funcție de interesele fiecăruia, important este dacă ești de partea bună sau rea. 

În final, americanii în afară de bombardamentele din 1944 când eram în tabere adverse și legile războiului erau altele, nu ne-au făcut vreun rău. Te gândești ce am pătimit noi de-a lungul ultimilor 250-300 de ani de la ruși? Asta explică poziționarea corectă și realistă pe care ar trebui să o avem în actuala situație. Dacă nu eram în NATO eram în n mare pericol, iar Rep.Moldova deocamdată este la adăpost, ca un efect colateral. 

În final, trebuie să fim conștienți că fiecare țară atunci când poate, își arată latura demonică, pentru că nu există popor angelic sau demonic în totalitate, ci un amestec, preponderentă fiind una sau alta dintre cele 2 laturi. Și noi, în puținele ocazii când am putut am fost demonici și dau doar 2 exemple: masacrul de la Odessa și Cadrilaterul, unde i-am gonit pe bulgari și am instalat coloniști români. Și mai sunt astfel de exemple. O seară bună!

USA ne-au făcut rău tot timpul, și NE SACRIFICĂ ACUM, după ucrainieni. 

Tu ai jignit și aduci acuzații unor indivizi care nu vor să înghită PROPAGANDA MIZERABILA A UNUI. STAT NEREPREZENTATIV, ILEGAL, TERORIST, ASERVIT INTERESELOR UNOR CERCURI DE PESTE OCEAN, ÎN DETRIMENTUL POPULAȚIEI DE AICI. 

Și la isteria covid te-ai manifestat fix la fel, cu aceleași lozinci.

De fiecare dată promovezi aceeași idee imorală, de degenerat, că trebuie să ne supunem establishment-ului, cu adorație și abnegație. Se vede ce hram porți și nu îți imagina că prostești pe cine nu e prost. 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 1 oră, Pagubitul a spus:

USA ne-au făcut rău tot timpul, și NE SACRIFICĂ ACUM, după ucrainieni. 

Tu ai jignit și aduci acuzații unor indivizi care nu vor să înghită PROPAGANDA MIZERABILA A UNUI. STAT NEREPREZENTATIV, ILEGAL, TERORIST, ASERVIT INTERESELOR UNOR CERCURI DE PESTE OCEAN, ÎN DETRIMENTUL POPULAȚIEI DE AICI. 

Și la isteria covid te-ai manifestat fix la fel, cu aceleași lozinci.

De fiecare dată promovezi aceeași idee imorală, de degenerat, că trebuie să ne supunem establishment-ului, cu adorație și abnegație. Se vede ce hram porți și nu îți imagina că prostești pe cine nu e prost. 

Dă un exemplu în care americanii ne-au făcut rău, că ce ne-au făcut rușii e clar! Aceleași sloganuri, aceleași evitări în a da un răspuns pe subiect, aceleași căcaturi.

Repet: încă de la topicul cu Buhnici ai început cu jignirile, după ce eu chiar am fost în principiu de acord cu tine. Ești un tip confictual, pus pe harță, ca reacție la probabila ta ratare. Scrii cu majuscule multe din frazele tale mizerabile, ceea-ce explică multe. Repet, prostia nu e o vină, vină e mizeria pe care o propagi (fără a fi plătit, ești prea prost pentru a intra în combinațiile astea, ești doar un idiot util - util nemernicilor ălora) și mojicia. Nu decât vina ta că ești un ratat ce pierde toată ziua pe un forum de curve făcând propagandă putinistă, aberând cu tot felul de teorii conspiraționiste, de parcă ăsta e scopul forumului. Că ești un idiot util, se vede și din reațiile motanului, care te lasă pentru că faci trafic cu aberațiile tale, apoi te bazează când traficul scade.

#prostteamaifacut

  • Mersi 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
Acum 2 ore, Pagubitul a spus:

USA ne-au făcut rău tot timpul, și NE SACRIFICĂ ACUM, după ucrainieni. 

Tu ai jignit și aduci acuzații unor indivizi care nu vor să înghită PROPAGANDA MIZERABILA A UNUI. STAT NEREPREZENTATIV, ILEGAL, TERORIST, ASERVIT INTERESELOR UNOR CERCURI DE PESTE OCEAN, ÎN DETRIMENTUL POPULAȚIEI DE AICI. 

Și la isteria covid te-ai manifestat fix la fel, cu aceleași lozinci.

De fiecare dată promovezi aceeași idee imorală, de degenerat, că trebuie să ne supunem establishment-ului, cu adorație și abnegație. Se vede ce hram porți și nu îți imagina că prostești pe cine nu e prost. 

În funcție de interese, da, e posibil ca pe americanii să-i fi durut în pulă de noi și noi să fi suferit din cauza asta. Da' gândește-te un pic...cu rușii nu va mai exista un "noi"... ăștia unde-și pun cizma, e gata...

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
1 oră în urmă, picon a spus:

Dă un exemplu în care americanii ne-au făcut rău, că ce ne-au făcut rușii e clar! Aceleași sloganuri, aceleași evitări în a da un răspuns pe subiect, aceleași căcaturi.

Repet: încă de la topicul cu Buhnici ai început cu jignirile, după ce eu chiar am fost în principiu de acord cu tine. Ești un tip confictual, pus pe harță, ca reacție la probabila ta ratare. Scrii cu majuscule multe din frazele tale mizerabile, ceea-ce explică multe. Repet, prostia nu e o vină, vină e mizeria pe care o propagi (fără a fi plătit, ești prea prost pentru a intra în combinațiile astea, ești doar un idiot util - util nemernicilor ălora) și mojicia. Nu decât vina ta că ești un ratat ce pierde toată ziua pe un forum de curve făcând propagandă putinistă, aberând cu tot felul de teorii conspiraționiste, de parcă ăsta e scopul forumului. Că ești un idiot util, se vede și din reațiile motanului, care te lasă pentru că faci trafic cu aberațiile tale, apoi te bazează când traficul scade.

#prostteamaifacut

Dacă fac eu trafic, înseamnă că voi, securiștii, sunteți de toată jena. 

Eu folosesc forumul și pentru schimb de informații cu persoanele mai inteligente, nu sunt o slugă cum e picon și securiștii care se supun unui scop impus din proprie inițiativă. 

Nu am de ce să îți dau ție explicații și exemple, cine nu e retardat caută și găsește. 

Utili unor scelerați și TRĂDĂTORI DE ȚARĂ ȘI POPOR sunteți voi, cei care susțineți aservirea României și sacrificarea ei intereselor Statului Profund din USA. 

PS: reflectați doar la un exemplu: activitatea și viața eternului Mugur Isărescu. 😂

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
1 oră în urmă, Beton_Armat a spus:

În funcție de interese, da, e posibil ca pe americanii să-i fi durut în pulă de noi și noi să fi suferit din cauza asta. Da' gândește-te un pic...cu rușii nu va mai exista un "noi"... ăștia unde-și pun cizma, e gata...

Eu văd că unde își pun US bocancii e gata. 

Cu rușii și nemții aveam piețe complementare. Și din întâmplare sunt aici, în timp ce USA e la mama dracului și se comportă ca atare. Cu USA nu avem decât de pierdut. 

Haznaua asta securistă de țară e terminată, vezi doar piconiada. Dar mai sunt tineri și tinere care citesc pe aici și pot scăpa, până nu e prea târziu. 

PROSTIA occidentului face RAVAGII: https://alephnews.ro/guvern/elvetia-vom-aplica-sanctiuni-similare-celor-impuse-de-ue-chinei-daca-invadeaza-taiwanul/

Sancțiunile impuse Rusiei au lovit în USA și în Europa, îmbogățind excedentar Rusia cu 300 miliarde de dolari, estimat pentru 2022 (dacă nu se va ajunge și mai rău) . Sancțiunile impuse și Chinei ar face ca UE și USA să intre în colaps economic din lipsă de resurse, dolarul să piardă statutul de monedă de referință în tranzacțiile de hidrocarburi... și tot ce urmează de aici. 

Lupta cea mare va fi pentru Africa. Și US Army nu a mai câștigat un război de la WWII, pe care l-au câștigat cu carnea de tun a popoarelor URSS. Prețul plătit inclusiv de România îl știm. 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
Acum 7 minute, Pagubitul a spus:

Eu văd că unde își pun US bocancii e gata. 

Cu rușii și nemții aveam piețe complementare. Și din întâmplare sunt aici, în timp ce USA e la mama dracului și se comportă ca atare. Cu USA nu avem decât de pierdut. 

Haznaua asta securistă de țară e terminată, vezi doar piconiada. Dar mai sunt tineri și tinere care citesc pe aici și pot scăpa, până nu e prea târziu. 

PROSTIA occidentului face RAVAGII: https://alephnews.ro/guvern/elvetia-vom-aplica-sanctiuni-similare-celor-impuse-de-ue-chinei-daca-invadeaza-taiwanul/

Sancțiunile impuse Rusiei au lovit în USA și în Europa, îmbogățind excedentar Rusia cu 300 miliarde de dolari, estimat pentru 2022 (dacă nu se va ajunge și mai rău) . Sancțiunile impuse și Chinei ar face ca UE și USA să intre în colaps economic din lipsă de resurse, dolarul să piardă statutul de monedă de referință în tranzacțiile de hidrocarburi... și tot ce urmează de aici. 

Lupta cea mare va fi pentru Africa. Și US Army nu a mai câștigat un război de la WWII, pe care l-au câștigat cu carnea de tun a popoarelor URSS. Prețul plătit inclusiv de România îl știm. 

 

Nu știu dacă Rusia profită de pe urma sancțiunilor, dacă nu vinde gaz europenilor...atunci cui să-l vândă ? Nu au, cel puțin deocamdată, infrastructura (conductele) prin care să ducă gazele în China sau în India. Nu-i văd nici pă chinezi prea  interesați să finanțeze construirea conductelor. Dar în fine, de dragul discuției hai să admitem că ai dreptate și că rușii se îmbogățesc cu 300 de miliarde dă dolari. Dacă zici că în prostia lor monumentală americanii își vor tăia craca de sub picioare și dolarul se va duce în cap...ce se alege de ăia 300 miliarde de dolari ? 

 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 10 ore, picon a spus:

Asta-i maximă! 😂

#prostteamaifacut

 

Da, știu, principalul tău motiv de laudă e că ai pula mare! Nu ai depășit nivelul de tractorist sau fierar-betonist, cu tot respectul pentru aceste meserii. 

În rest, mai pune mâna pe cartea de gramatică/ortografie! Apropo de faptul că ești ardelean: dacă nu eram în NATO nici noi nici Ungaria și ăia ne atacau, ce făceai, cum gândeai? Dacă spuneau unii să cedăm teritorii pentru pace și locuiai taman în zona ocupată, cum reacționai? 

P.S. La tine am mai multe pretenții, mult mai multe decât la păgubosul ăsta. Sincer, sunt dezamăgit!

Pune tu mana pe cartea de istorie , macar pe wiki dc nu mai mult.

Sustin integrarea in nato si nici victor orban nu renunta la ea , este buna aici ne e locul am strigat in piata univ in fata lu cretinu de bush si tradatoru kgb ist iliescu NATO din tot pieptul si ma bucur si acum ca am facut o , e mare rrealizare aderarea. O datoram rusilor indirect ca si unirea  mica si mare , au fost facute strategic impotriva lor nu de dragul nostru sau al idealurilor noastre sfinte si drepte.

Asta nu inseamna ca nu ma deranjeaza cand aliatii mei is imbecili ticalosi cu  noi si ca pornesc conflicte care clar le pierd ce duc la expansiunea rusiei.

US a facut cacatu asta de conflict a zis si papa si multi americani. 

Rusia nu avea de ales , singurul lucru mai bun ce putea sa l faca era sa ia prin biltzkrieg donbasu in 2014.

Ucraina e creat de urss din teritoriile cucerite de la vecini si lipite la cazacii care au slujit rusia in expansoiunea ei sute de ani fiind buni luptatori cum se vede. Au mai adaugat si crimeea si donbas in 50 de la rusia.

Ultima colaborare ruso ucr a fost in transnistria.

Apoi a inceput tradarea ucrainei cea stupida.

In loc sa suga la 2 oi  a ales ca proasta din cauz aunor tradatori prosti sa faca razboi cu fratii si parintii lor rusi devenind marioneta us.

Putea fi o super tara dar va pati ca afganistanul.

Vesticii si us  o  vor parasi in timp asa cum au facut cu toti mai ales dc incepe razboi in pacific.

mai is multe de spus ti le zic pe rand si 

stai linistit ca dc esti sincer te vei bucura  de mine nici o dezamagire.

 

Cu pula tu  ai inceput si stii ca nu e cazul sa apuci pe calea asta cu mine

nu mai fa

 

 

 

Link spre comentariu

  • Oras:Cocorăști
  • Oras:Cocorăști
Acum 9 minute, Beton_Armat a spus:

 

Nu știu dacă Rusia profită de pe urma sancțiunilor, dacă nu vinde gaz europenilor...atunci cui să-l vândă ? Nu au, cel puțin deocamdată, infrastructura (conductele) prin care să ducă gazele în China sau în India. Nu-i văd nici pă chinezi prea  interesați să finanțeze construirea conductelor. Dar în fine, de dragul discuției hai să admitem că ai dreptate și că rușii se îmbogățesc cu 300 de miliarde dă dolari. Dacă zici că în prostia lor monumentală americanii își vor tăia craca de sub picioare și dolarul se va duce în cap...ce se alege de ăia 300 miliarde de dolari ? 

 

Rușii vând hidrocarbs... Și nu numai chiar US 😂. CÂȘTIGĂmai mult vânzând mult mai puțin. Miliardele alea sunt de rulaj. Poate cumpără chiar tehnologie și info.... și influențå din și în USA. D-aia au structuri secrete și paravane peste paravane. 

În altă ordine de idei: 

https://southfront.org/kiev-assassinated-dozens-of-its-own-azov-heroes-18/

#slavaukraine! Așa vor face și cu slugile lor de aici. 🤪

https://southfront.org/why-the-eu-could-end-within-a-year/

Ce face Romania când tot ce a făcut în ultimii 30 de ani a fost miloaga la UE și NATO? Riscăm să ne trezim în situația de la începutul WWII, când ne bazam pe aliații francezi, gunoiul de Carol al II-lea își lua angajamente demente (cei interesați de istoria exploatărilor petroliere în România știu la ce mă refer) de dragul ălora și ăia au capitulat în 17 zile. 

Nu avem politică externă, nu avem guvern, nu avem președinte, ăsta e adevărul. Sunt doar niște pontatori, supraveghetori care dau raportul maistrului, ăla fiind câte un ambasador ( USA, Fr, De...). 

Să sperăm că USA nu mai. joacă roluri pe aici... Deșartă speranță, evident. https://southfront.org/u-s-played-secret-role-in-nigeria-attack-that-killed-more-than-160-civilians/

  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...