Sari la conținut

VOI CE CARTI ATI MAI CITIT?


Postări Recomandate

  • Oras:Vancouver
  • Oras:Vancouver

In timpul liceului am citit multe carti,dar pentru ca una din materiile pt bac se numea ILU(Istoria literaturii universale),AM fost nevoit sa citesc si capodopere ale literaturii universale

aseara am terminat de recitit romanul Crima si pedeapsa de F.M.DOSTOIEVSKI

   

 

 

un scurt rezumat....

 

                          Rodion Rascolnikov era un tanar student,ros de mizerie,saracie,care neavand bani pentru a-si achita taxele ,fu silit sa renunte la studiile universitare(era la drept).Mama si sora lui erau amenintate sa moara de foame...Cum sa iasa din saracia cumplita in care se zbatea el si familia sa?Raskolnikov se hotara sa omoare o batrana camatareasa,sa-i fure banii si bijuteriile ce stia ca le are si apoi sa traiasca liber,sa-si ajute familia ,sa faca bine cu banii furati.

                          Cu un topor ucise batrana,ba si pe o sora de-a ei care-l surprinse asupra faptului,lua banii si lucrurile scumpe din casa...

                          Dar tihna nu poate dormi pe aceeasi perna cu faradelegea

                          Raskolnikov nu mai avu pace,constiinta il mustra si-l chinui de moarte .o spaima si o groaza launtrica facura in inima lui un iad. Intr-o vreme voi sa se arunce in Neva ca sa scape de pedeapsa care-l urmarea ca o umbra

                         Linistea n-a aflat-o decat atunci cand s-a predat organelor de politie si si-a marturisi crima,indrumat fiind de SONIA MARMELADOVA,o prostituata de care se indragosteste si care ii citea din Biblie pilda lui Lazar

 Intr-o inchisoare din Siberia,Raskolnikov si-a ispasit faradelegea printr-o condamnare la munca silnica.Iar in timpul ispasirii tanarul a renascut sufleteste prin suferinta,s-a convertit la credinta crestina si a devenit un om nou datorita tinerei credincioase ,Sonia Marmeladova ,cu care s-a logodit.

                     Romanul se termina cu cuvintele   voiau sa vorbeasca si nu puteau ,scrie Dostoievski ,ochii le erau plin de lacrimi ,amandoi erau palizi si slabi,dar pe chipurile lor straluceau zorile unor schimbari depline,a invierii si renasterii lor la o viata noua

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

James Joyce - Ulise....de un an o tot citesc si abia incep sa ma lamuresc cat de cat ce vrea sa zica....infernal! :blushing2

Si Lawrence Durrell - Cvartetul din Alexandria, mult mai accesibil in pana mea... :laugh2

Link spre comentariu

           Cam ce am inteles eu din rezumatul tau

                           Rodion Camataru era un tanar student,ros de mizerie,saracie,care neavand bani pentru a-si achita taxele ,fu silit sa se apuce de fotbal. Mama si sora lui erau amenintate sa moara de foame...Cum sa iasa din saracia cumplita in care se zbatea el si familia sa?Camataru se hotari sa se transfere la Dinamo si sa se insoare cu o camatareasa.,sa faca in asa fel incat sa castige Gheata de aur si apoi sa traiasca liber,sa-si ajute familia ,sa faca bine cu banii proveniti din trofeul castigat fraudulos.

                          Ca un topor ucise tot campionatul romanesc cu blaturile facute doar ca sa marcheze multe goluri. Ba mai mult ucise si vreo cateva echipe condamnandu-le la retrogradare, doar pentru ca nu se lasasera prinse in jocul acesta.

                          Dar tihna nu poate dormi pe aceeasi perna cu faradelegea

                          Camataru nu mai avu pace,constiinta il mustra si-l chinui de moarte .o spaima si o groaza launtrica facura in inima lui un iad. 

                         Linistea n-a aflat-o decat atunci cand forul de specialitate a schimbat regulile de acordare a trofeului cu toate ca nu s-a predat organelor de cercetare ale Uefa si nici nu si-a marturisit crima.

                         Acum zace intr-o inchisoare numita Craiova unde fotbalul e la pamant. Camataru si-a ispasit faradelegea printr-o condamnare la uitare aproape deplina. Iar in timpul ispasirii tanarul a renascut sufleteste prin suferinta si s-a convertit la misiunea eterna de a pune bete in roate unui nebun pe nume Mititelu.

                     Romanul se termina cu cuvintele   voia sa vorbeasca si nu putea , ,ochii ii erau plin de lacrimi , era palid si slab,dar pe chipul lui straluceau zorile unor schimbari depline,a invierii si renasterii lui la o viata noua

Link spre comentariu
  • Oras:N.Dame
  • Oras:N.Dame

Hei, @beverli, cu ce subiecte rafinate incerci sa ridici nivelul discutiilor pe forum...Din pacate, in ziua de azi subiectul "literatura" tinde sa devina unul exotic...

Din pacate, in societatea autohtona contemporana sunt slabe sanse sa regasim personaje concrete care sa contina trasaturi din eroii lui Dostoievski. In primul rand, poporul rus are in structuira sa psihologica o importanta aplecare spre ispasirea multelor lor pacate prin suferinta, ceea ce nu vom intalni la romani.

Totodata, Sonia Marmeladova este o pildă de căinţă, femeia cu spirit de sacrificiu. Sonia se anulează aproape ca om, se jertfeşte ca fiinţă pentru a-şi ajuta familia să iasă din mizerie. Ajunge să se prostitueze pentru ca fraţii ei mai mici să aibă hrană în fiecare zi pe masă. E plină de generozitate, se dăruieşte pe sine, mută munţii din loc pentru binele aproapelui, o situatie care, probabil, o regasim la unele din colegele noastre de forum si destrabalare..
Numai ca Sonia este femeia ce îşi găseşte menirea în dragoste.si devine îngerul păzitor pentru Raskolnikov, care-i mărturiseşte crima comisă.
Conştient de păcatele ei, Raskolnikov o consideră, totuşi, superioară lui, de aceea într-o zi se apleacă şi-i sărută piciorul. Dispreţul celor din jur, deşi o tortura, nu-i schimbase întru nimic sufletul pur. Lui Raskolnikov îi era limpede că Sonia, prin caracterul ei, în pofida împrejurărilor, nu se putea complace la infinit în acea situaţie. Perdiţia nu-i afectase decât trupul, nicio picătură de depravare nu-i alunecase în inimă.
Cati dintre noi, clientii Soniilor contemporane, am saruta piciorul sau sufletul unei astfel de femei, sau cati oare, in cursul unei vizite, i-am lasa onorariul fara a-a solicita face-fuck-ul ori deepthroat-ul de rigoare, sesizand ca e obosita si nu mai poate suporta azi un client, desi nu are ce da de mancare copilului?
Pe de alta parte, deşi Raskolnikov o respinge, Sonia îl urmează de departe pe acesta pe drumul spre poliţie, apoi se mută în Siberia unde fusese trimis pentru ispăşirea pedepsei, ceea ce nu mi le inchipui facand pe S. A., I. s.a.m.d..
 În finalul romanului, dragostea îi regenerează pe amândoi, căci inima unuia cuprindea izvoare nesecate de viaţă pentru inima celuilalt.

 

Mai apropiat de contemporaneitate, atat prin momentul in care a fost scris, cat si prin realismul situatiei este romanul "Nu sunt o haimana' a lui Virgiliu Mihailescu.

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București

Cartea mea de suflet a fost este si va ramane "Idiotul"- F.M Dostoievski si mai nou o carte de care m-am indragostit, pe care o recomand oricui este interesat este Sara Gruen-"Apa pentru elefanti"

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Oras:Oz
  • Oras:Oz

Cartea mea de suflet a fost este si va ramane "Idiotul"- F.M Dostoievski si mai nou o carte de care m-am indragostit, pe care o recomand oricui este interesat este Sara Gruen-"Apa pentru elefanti"

 

Carțile mele preferate au fost două: Dormi în pace, Catherine / Arcașul Verde

 

p.s. Idiotul a fost scrisă de Tolstoievski, parcă,.........nu?

Link spre comentariu
  • Oras:Oz
  • Oras:Oz

In primul rand, poporul rus are in structuira sa psihologica o importanta aplecare spre ispasirea multelor lor pacate prin suferinta, ceea ce nu vom intalni la romani.

 

cum să nu, suntem identici psihologic, dacă ceva bun mi se întâmplă azi, mâine sigur mi se va întâmpla ceva rău (și invers), deaia tineretul din Ro astăzi a devenit rusofil (deși e anglofon și stă pe facebook - schizofrenie psihologică - ipocrizie)

Link spre comentariu
  • Oras:Oz
  • Oras:Oz

 

astea-s cărți pentru femei și efeminați, când aud cuvântul cultură, îmi vine să pun mâna pe pistol :laugh2 :laugh2 :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:Vancouver
  • Oras:Vancouver

@quasim si celorlalti.....inca de 3x3 :hihat

sunt multe carti de suflet ,pe care Va rog sa le postati

cele de specialitate gen Mihail Udroiu sau Gabriel Boroi ,lasati-le pe data viitoare

  

 

Idiotul este tot capodopera lui Dostoievski

INVIEREA de L Tolstoi ,iarasi vi-l recomand

Link spre comentariu
  • Oras:Oz
  • Oras:Oz

@quasim si celorlalti.....inca de 3x3 :hihat

sunt multe carti de suflet ,pe care Va rog sa le postati

cele de specialitate gen Mihail Udroiu sau Gabriel Boroi ,lasati-le pe data viitoare

  

 

Idiotul este tot capodopera lui Dostoievski

INVIEREA de L Tolstoi ,iarasi vi-l recomand

 

De la fofoloancă la Armageddon ai citit? ți-o recomand :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București

Carțile mele preferate au fost două: Dormi în pace, Catherine / Arcașul Verde

 

p.s. Idiotul a fost scrisă de Tolstoievski, parcă,.........nu?

Idiotul a fost scris de Feodor Dostoievski....Tolstoievski(Tolstoi) este un scriitor rus la fel de bun ca si Dostoievski care a scris celebrele opere Ana Karenina si Razboi si pace!!!ti le recomand!!!te pup
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Ai de pula voastră... dacă vă pun doar citatele din ce-am citit eu în ultimii ani, îmi trebuie 5 topice. Că io mi-am luat Kindle dinainte să apară oficial in Romania. Piratam literatură pe vremea când scria tataie cu creta pe tăblița. Sunt cel mai cult de pe topicu asta.

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...