Sari la conținut

First class vs. Low cost


Postări Recomandate

Am zburat cu avion de 12 locuri de am crezut ca ne doboara vantul pana la Jumbojet A380.

 

E adevarat ca,indiferent la ce clasa zbori,ajungi sau nu,insa clasa business vine cu acces la lounge si sofer personal(uneori),check-in preferential,fasttrack immigration,bagajele livrate mai repede.

 

Marea majoritatea a calatoriilor le fac la economic,ca nu ma scald in bani,insa uneori ma mai upgradez.

Etihad mi se par excelenti.

Au introdus un nou concept,The Residence(ai living,dormitor si baie).Pentru cine vrea sa dea aproape 30 K GBP pe un zbor de circa 7-8 ore Londra-Abu Dhabi.

Daca zbori business cu Turkish,cu escala pe Ataturk,ai acces la lounge-ul lor de nota 10.

Eu as calatori business doar pentru zboruri de noapte,de minim 6-7 ore.

 

La economic,turcii au,in opinia mea,cel mai bun produs.Servicii de calitate la pret rezonabil.

Qatar mi se par iarasi buni.Doar ca e foarte incomod sa zbori cu Dreamliner.

Emirates,la fel.Astia au terminal separat doar pentru A380.

 

Low-cost.AirAsia,cei mai buni.Au si stewardese foarte frumoase.Ryanair,Easyjet si Wizzair,cum iti e norocul.

Vueling,cei mai stramtorati.

Per total,companiile asiatice dau clasa tuturor in diferitele topuri.

 

Aeroporturi,fara indoiala,Changi.Foarte elegant si foarte curat.

In Europa,Kastrup din Copenhaga mi se pare foarte cochet.Design de calitate.Specific danezilor.

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Eu as calatori business doar pentru zboruri de noapte,de minim 6-7 ore.

 

 

 

Corect. Exceptand cazul in care va dau banii afara din casa, la zboruri sub 4-5 ore nu prea merita 1st class. Sub 3 ore, Low-Cost far discutie. Nu recomand Wizz Air. E cea mai neglijenta companie pe partea de controale tehnice.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...