Sari la conținut

regele mihai e bolnav


Postări Recomandate

  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Il cheama pamantul ... sunt curios unde o sa-l ingroape.

Vorbește mă frumos! E o parte a istorie noastre, cu bune și cu rele. Nu sunt monarhist, dar un pic de respect se impune.

  • Like 6
  • Minus 14
Link spre comentariu
  • Oras:Back home
  • Oras:Back home

Vorbește mă frumos! E o parte a istorie noastre, cu bune și cu rele. Nu sunt monarhist, dar un pic de respect se impune.

 

Mah am vorbit frumos, nu-s monarhist dar il respect. Ma refeream la varsta lui ... 

Link spre comentariu
  • Oras:Cluj
  • Oras:Cluj

Eu nu pot să îi iert 23 August-ul. Fără doar și poate, întoarcerea armelor era imperativă - ea ne-a salvat Ardealul - dar nu în maniera haotică, tipic românească în care a fost făcută. Să ceri armatei să pună arma la picior când nici nu exista un armistițiu cu rușii (s-a semnat abia în 12 septembrie 1944) a fost pur și simplu o trădare. Inevitabilul s-a întâmplat: vreo 100.000 ostași care nu mai luptau din ordinul regelui au fost luați prizonieri de ruși, puțini din ei s-au mai întors din pribegie.

Soarta acestor 100.000 nenorociți m-a împiedicat mereu să am un atașament față de fostul monarh. În rest, nu-i contest iubirea de țară și echilibrul. Dar, a intrat în istorie în 1947 și acolo a rămas și trebuie să rămână, indiferent de nostalgia unora ce încă mai au naivitatea a crede că monarhia salvează România.

  • Like 6
  • Minus 11
Link spre comentariu
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra

În schimb Iliescu e sănătos tun. O să ne îngroape pe toți.

 

Sa fie sanatos si sa traiasca cat mai multi ani ..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

langa Visinescu ! 

  • Like 2
  • Minus 7
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

n-are nici o legatura,monarhisto

 

Nici vorbă să fiu monarhistă, de fapt nu-s nimic. Orice sistem de organizare socială are un început, un apogeu și o cădere. Comuniști, naziști, monarhiști, capitaliști. Șlehte de îmbuibați urcați acolo sus de idealiști și schimbați de alți îmbuibați înfometați. 

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra

Nici vorbă să fiu monarhistă, de fapt nu-s nimic. Orice sistem de organizare socială are un început, un apogeu și o cădere. Comuniști, naziști, monarhiști, capitaliști. Șlehte de îmbuibați urcați acolo sus de idealiști și schimbați de alți îmbuibați înfometați. 

 

asta e de rumegat in tihna !! 

  • Like 3
  • Minus 7
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Eu nu pot să îi iert 23 August-ul. Fără doar și poate, întoarcerea armelor era imperativă - ea ne-a salvat Ardealul - dar nu în maniera haotică, tipic românească în care a fost făcută. Să ceri armatei să pună arma la picior când nici nu exista un armistițiu cu rușii (s-a semnat abia în 12 septembrie 1944) a fost pur și simplu o trădare. Inevitabilul s-a întâmplat: vreo 100.000 ostași care nu mai luptau din ordinul regelui au fost luați prizonieri de ruși, puțini din ei s-au mai întors din pribegie.

Soarta acestor 100.000 nenorociți m-a împiedicat mereu să am un atașament față de fostul monarh. În rest, nu-i contest iubirea de țară și echilibrul. Dar, a intrat în istorie în 1947 și acolo a rămas și trebuie să rămână, indiferent de nostalgia unora ce încă mai au naivitatea a crede că monarhia salvează România.

Nenea tanchistu, nu știu în ce tabără ai luptat în măcelul de la Stalingrad, dar povestea actului de la 23 August 1944 va suscita încă mult timp discuții și controverse. Adevărul, cred eu, e că trebuia mai devreme, măcar înaintea debarcării din Normandia, așa, a părut ( și a și fost) o încercare de a drege la disperare busuiocul. Și Casa Regală și Mareșalul au sprijinit în secret încercările partidelor istorice de a obține un armistițiu cu Aliații. Că nu s-au concretizat și de ce, e altă poveste.

Da, ordinul de încetare a focului dat armatei române fără ca armistițiul să fie semnat a fost o monumentală greșeală, dar Regele Mihai era doar un tânăr de 23 de ani parcă, lipsit de experiență, nici prea strălucitor și înconjurat și de o camarillă de tot hăndelul. Ceea-ce nu i-aș ierta eu, a fost predarea Mareșalului rușilor. Așa ceva nu se face niciodată. Dar câte decizii i-au aparținut realmente,lui? 

  • Like 6
  • Minus 14
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

esti confuză,de la pulă ți se trage,am zis

 

Vorba unor băieți: viața iese din pizdă, dar se duce pe pulă!

 

Am citit eu un topic pe-aici; cu cât înghiți mai mult, cu-atât ești mai isteață. Revin în câteva ore cu argumentații mai puțin imbecile decât cea de azi :)))

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...