Sari la conținut

Remakuri muzicale reusite


Postări Recomandate

  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Original / The Eurythmics:

 

 

 

Cred ca s-or fi facut destule remix-uri / remake-uri, IMHO cel mai bine suna urmatoarea varianta. Titlul oficial ar fi "MIKEM - Here Comes The Rain Again (Extended Cut)". Am auzit-o mai intai pe vinil, acum... destul de multi ani, cand inca umblam prin cluburi si eram in relatii bune cu diversi DJ-i locali... :)... si am tot cautat-o, asa, on & off, cand mi-am mai adus aminte de ea. In format mp3 o am si eu de cativa ani... ma bucur sa vad ca a aparut, intr-un final, anu' trecut, si pe youtube. Here goes:

 

https://www.youtube.com/watch?v=nWi5K09xTRU

Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

jorn rupe. cu niste casti bune.

 

Da, eram pe cale sa zic si eu un sincer "jos cu pwlaria palaria", fix pentru Jorn. Great minds think alike, presupun :)

Eu deocamdata le-am dat drumul in boxe, vad ca inca n-o venit niciun vecin :blushing2

Nu caut neaparat cover-uri, nu ma pasioneaza in mod special. Dar e interesant cand dai de cate unu' de stai sa te scarpini in cap care suna mai bine, remake-ul sau originalul...

Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Charlie Rich...

 

https://www.youtube.com/watch?v=RxXl8qXzGMM

 

... vs. The Walkabouts ;)

 

 

 

Cu siguranta originalul suna bine (in 1971! - voi ce faceati pe vremea aia..? eu nu eram nici macar "in plan" :laugh2), si asta e departe de-a fi singurul cover, dar pe mine ma atinge (/rascoleste) intr-un mod deosebit :blushing2

 

Ma rog, poate si pentru ca-s fan declarat "The Walkabouts"...

Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Până-n p*lă s-o dus în jos topicu' ăsta...

 

 

 

vs..

 

 

 

Pe gustu' meu, în ansamblu originalul sună clar mai bine, dar nu e de lepădat nici versiunea românească, sunt câteva subtilităţi pe ici - pe colo care parcă-mi plac mai mult... :)

Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Şi încă una, cu rugămintea să nu mă pizduiţi de toate neamurile şi toţi sfinţii - uneori îţi mai vine chefu' şi de chestii de-astea :)

 

Amu' mă rog, tehnic vorbind poate că nu-i 100% "cover version" - din câte am înţeles, una din cele 2 fete care-or cântat originalul, a participat şi la varianta Spin... dar plm, e interesant, mie unuia ambele variante mi-au plăcut de la prima audiţie (am zis-o, no, împuşcaţi-mă - guilty pleasure :laugh2). Fiecare are UNELE părţi unde sună mai bine decât cealaltă...

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Asta mergea postată și la "best live performance", dar cum acolo văd că se postează ca la "fazan" :blushing2, am zis și io să revergorez (vorba unui clasic în viață) alt topic uitat.

Nu e printre genurile "mele" de muzici... cred că din categoria asta, aș putea să număr melodiile care-mi plac pe degetele de la o mână... și poate mi-ar mai și rămâne de rezervă :)

Totuși, pesa asta are ceva. Nu știu sigur ce. No... înjurați-mă: guilty pleasure. PLM pe drum merea (și din cap așa dădea)... :laugh2

 

Melina Leon...

 

 

vs.

 

Thalia:

 

Link spre comentariu

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...