Sari la conținut

cuptorul cu placinte


Postări Recomandate

eu unu pana acum nu am patit nimic si mi-a si placut mancarea, adica a fost OK tinand cont cat costa........mai buna ca la un fast food..............cate saorme sa si bagi!

 

cred ca ma las cand o patesc :)))))))

  • Like 1
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:CT
  • Oras:CT

Nici eu n-am avut probleme! Dar am băut suc de lămâie & soc sau limonadă în weekend și mi-am petrecut ziua cam toată la toaletă și n-am mai fost cu ai mei la Rally Danube rămânând să fac curat în casă. Am șters faianța din baie de aveam pânză de păianjen recunosc de la curățenia de la Crăciun nu mai ștersesem :)

  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Antioquia, Medellin
  • Oras:Antioquia, Medellin

Vreti sa mancati un burger, paste, pizza, mancare traditionala, iar dupa ce se aseaza, ar intra si o mica muie ? :D nu-i nimic asteptati sa produc vreo 500k si ne auzim dupaia, primele 2 zile totu e din partea casei daca spuneti ca sunteti de pe forum =))

  • Like 2
  • Minus 4
Link spre comentariu

poate e ca la cazino, depinde zii si noroc :)))))))))

Link spre comentariu
  • Oras:Sea side
  • Oras:Sea side

Si eu mai iau cate un mic, un pui rotisat, un cartofior prajit de pe la supermarketuri, si pana cum nu am patit nimic. Nu m-am cacat imprastiat, si nic de borat nu am borat. De la mancare ... :laugh2

Sunt convins ca nici acolo in bucatariile hipermarketurilor nu este curatenia din bucataria proprie, de acasa, dar tot mai este un responsabil pe acolo care mai monitorizeaza cat de cat situatia. Sunt constient ca anumite ingrediente sunt la limita expirarii sau poate expirate. Dar doar de cateva zile. Nu de ordinul saptamanilor/lunilor/anilor cum s-a mai intamplat.

De traia Ceausescu ...astia erau la Canalul ...Dunare - Bucuresti !

 

Machidonii (ca astia au cele mai multe terase/restaurante) ii doare in bașcheți. Sa faca bani, cat mai multi, nu conteaza cum, sa-si trimita odraslele la studii peste hotare, in tari cat mai importante sa  aiba cu ce se lauda intre ei, pe la nunti , botezuri , cumetrii. Aaaaa si sa nu uit, sa-si etaleze si masinile.

 

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/gandaci-descoperiti-de-protectia-consumatorului-la-o-terasa-din-centrul-constantei-doua-unitati-inchise-temporar-foto.html

http://www.ziuaconstanta.ro/stiri/actualitate/doua-terase-de-pe-plaja-modern-vor-fi-inchise-comisarii-cjpc-constanta-au-gasit-mai-multe-deficiente-produse-expirate-erau-scoase-la-vanzare-634281.html

  • Like 3
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:Sea side
  • Oras:Sea side

Daca zici tu.

Intradevar daca traia, multe nu erau, inclusiv acest forum. 

 

Acum, cu o gramada de oameni culti si ... intelectuali (cu diplome luate pe bani de la fabrici  de diplome) e bine. 

 

Asa incult cum era, tinea in frâu hotia. 

Link spre comentariu
  • Oras:Sea side
  • Oras:Sea side

se fura pe vremea lui ceausescu la fel ca si acum .

de muncit , munceau doar puscariasii si militarii in termen , erau siliti .

cel mai grav era ca nu aveai ce face cu banii, ce sa cumperi cu ei ?

Nu am vei convinge ...ever. Era greu, nu se gaseau alimente si mai nimic,, de acord. Banii nu aveai pe ce sa ii cheltuiesti. De acord si cu asta. Se fura, nu contest, dar nu atat de mult ca acum. Si atunci era mult mai mult de furat. Mai avea ciolanul ceva carnita.

Faza e ca toata lumea avea unde sa muncesca. Cam toti aveau o casa. Lua puturosii cu japca si-i trimitea la munca. Macar aveai un loc ede munca, asa cum era el. Daca erai competent si membru PCR avansai. Acum, poti fi supercompetent, daca nu esti sustinut si nu esti fin , nas sau vreo alta rubedenie, faci muncesti ca prostu` si pentru vreo beizadea. De avansat, va fi avansat tot ala de merge cu sefu la șpriț, fura cu el sau ii pune...rama in carlig.

Daca murea vreun copil, intrau la puscarie medicii / asistentele care se ocupasesra sau ar fi trebuie sa se ocupe de el. Acum numai inspital sa nu ajungi. Te sfideaza si mori cu zile, astepta spaga si nu una ...simbolica.

Atunci cu un Kent puteai rezolva multe. Gresesc ???

Nici atunci nu era bine , dar acum ...raman rezervat !

  • Like 2
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:around
  • Oras:around

de acord , capitalismul nu a fost inventat pentru a proteja pe cei puturosi si incapabili.

restul tine de mentalitatea multor romani ,care asteapta sa le pice mura-n gura.

ieri chiar am discutat cu un inginer roman care a lucrat o perioada in belgia ,unde a cistigat foarte bine dar era nemultumit de faptul ca munceste foarte greu in regim de santier, se urca pe schele ,e mizerie, miroase urit in rafinarie , se murdareste , etc.

fapt pentru care , nu se mai intoarce acolo  ci prefera sa cistige cu 1000 de euro pe Luna mai putin ,aici in Romania .

 

pentru mine , perioada comunista a fost un cosmar , desi aveam buzunarele pline de bani  si serveam masa de 5-6 ori pe saptamina la restaurante ,fumam Marlboro sau kent, aprinzindu-le desori cu hirtii de 100 de lei cu capul balcescului pe ele.

asta in conditiile in care nu aveam servici, salariu sau bani de la parinti.

cu toate astea, am ales sa parasesc mizeria de atunci din 86 si m-am indreptat catre locuri in care omul este respectat si nu m-am complacut sa traiesc inrolat intr-un partid totalitar , condus de niste analfabeti.

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Sea side
  • Oras:Sea side

de acord , capitalismul nu a fost inventat pentru a proteja pe cei puturosi si incapabili.

restul tine de mentalitatea multor romani ,care asteapta sa le pice mura-n gura.

ieri chiar am discutat cu un inginer roman care a lucrat o perioada in belgia ,unde a cistigat foarte bine dar era nemultumit de faptul ca munceste foarte greu in regim de santier, se urca pe schele ,e mizerie, miroase urit in rafinarie , se murdareste , etc.

fapt pentru care , nu se mai intoarce acolo  ci prefera sa cistige cu 1000 de euro pe Luna mai putin ,aici in Romania .

 

pentru mine , perioada comunista a fost un cosmar , desi aveam buzunarele pline de bani  si serveam masa de 5-6 ori pe saptamina la restaurante ,fumam Marlboro sau kent, aprinzindu-le desori cu hirtii de 100 de lei cu capul balcescului pe ele.

asta in conditiile in care nu aveam servici, salariu sau bani de la parinti.

cu toate astea, am ales sa parasesc mizeria de atunci din 86 si m-am indreptat catre locuri in care omul este respectat si nu m-am complacut sa traiesc inrolat intr-un partid totalitar , condus de niste analfabeti.

Puturosi, incapabili. Ma faci sa rad. Erau , te acord cu tine, dar nu poti generaliza. Sia cum cred ca-s si mai multi.

Dar acum un patron ca Nea Gigi bunaoara, cu scoala cate clase are trenul se pisa pe unul care si-a tocit coatele prin scoli. Si asta doar ca a fost ...oportunist, a furat si a pacalit, si acum isi da aere de businessman. Jeguri !!!

 

Cu siguranta ne despart ceva ani. Spui ca tu fumai Kent si Marlboro in acea perioada la inceputul anilor 80. Eu atunci poate mestecam Gumela, Bibib sau TipiTip.

Spui ca traiai ca in sanul lui Avram, epatand, cand eu poate stateam la cozi, copil fiind, in loc sa fiu pe maidan, pentru o bucata de casacaval . Bravo tie. 

Dar eu o mare intrebare in acest context. Cum ti se permitea ?

Un cunoscut (ta-su navigator, maica-sa casnica) si-a facut o casa mai aratoasa cu etaj in zona Univ. Ovidius - sediul vechi (pe Mamaia). Ce crezi ...dupa ceva vreme au venit securistii si l-au luat pe ta-su la intrebari, cum si in ce fel a reusit sa isi faca o astfel de casa. Era evident ca din bisnita, ca din salariul si diurna de navigator, nu ar fi putut. Ma-sa nu lucrase o zi si nici nu era ...prestatoare de servicii... :laugh2 cum sunt fetele de aici.

I-au perchezitionat casa, inclusiv cu ciocanitul faianatei de pe pereti. Bine nu i-a fost, a dat ceva cu subsemnatul pe la ”ochi albastri”.

In zona pietii Chiliei, ajungeam apropape zilnic. Stiu ce si cum era.

Rezumand si nemailungind-o, vreau doar sa te intreb, cum reuseai sa te afisezi asa, cand spui ca nu primeai niciun ban de la parinti si nu munceai. Tiparnita de bancnote cu Balcescu, Cuza sau Vladimirescu, nu cred ca aveai. Sifonai cumva ...? Cum altfel .., no offence, pe bune !

Aaaaaaaaa, mi-am amintit o intamplare. Stii jocurile mecanice de la Fantasio. A facut Militia razie intr-o zi (eram acolo) si pe toti scolarii/liceenii care erau prin zona (aveau matricole cusute pe haine) i-a ridicat si dus la sectie. Din fericire nu am avut nicodata matricola, de cate ori m-a urecheat diriginta ... :laugh2

 

Sistemul incerca ca fiecare sa aiba un rost, nu cum se intampal acum. Asa imperfect cum era, de acord cu tine.

  • Like 4
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:around
  • Oras:around

ehe , ar fi multe de povestit dar  prefer sa le tin pentru mine.

n-am avut parinti instariti  pentru ca si ei munceau la stat ,fara posibilitati de  a dellapida ceva de valoare

. nu mi-au placut si nu imi plac jocurile de noroc.

n-am furat

dar , de mic copil mi-am cistigat banii de buzunar vinzind vecinilor musetel proaspat cules de mine din balta care era parcul tabacarie  prin anii 7o si ceva, adunam sticle goale ca tiganii si le vindeam , cumparam guvizi de la pescari si ii vindeam  mai departe , apoi cind am mai crescut  , inainte de 80 , cumparam tipitop sau kentsakiz  de la vaporeni , si in curtea scolii taiam pachetelele cu briceagul in 4 si le vindeam colegilor, facind investitia sa creasca de 4 ori .

am descoperit clubul filatelistilor, de unde cumparam timbre , serii complete frumos colorate , pe care le  vindeam clegilor la pret dublu , apoi am inceput cu tigarile kent sau Marlboro ,carpete cu rapirea din serai ,aduse de la Alexandria si port said de catre marinari ,blugi sonneti parca  , cafea, sube parka de la turci si te mai miri ce.

 verile , lucram in mamaia ,ajutor de sofer , adica le caram bagajele turistilor strainii la si de la autocar ,job care datorita bacsisului primit in valuta ,revindut la vaporeni pe marfa livrata la intoarcerea din voiaj tripla intotdeauna investitia , am fost curier la receptiile de hotel din mamaia , salvamar ,in zona dorna ,unde se afla plaja de nudisti sau solarul si unde  practic era cel mai mare tirg en gros , politia neavind voie sa patrunda in incinta , iar noi salvamarii veneam cu barcuta plina de cartoane de tigari si valuta ,pe care o vindeam la polonezi pe bani buni romanesti , iar inainte de a parasi Romania , am investit intr-un aparat video betamax parca si un televizor partial color , iar seara dadeam video la mine acasa cu taxa de intrare , sau trageam muzica de la citiva dj cunoscuti in Bucuresti, pe benzi de magnetofon si o vindeam apoi trasa pe casete audio .

imbracamintea si pantofii ,le cumparam de la turistii straini , asa incit vara mai ales  eram mereu bine imbracat  si puteam umbla nestingherit in mamaia fara a fi prea des deranjat de militie , pentru ca practic nu aveai ce cauta in statiune roman fiind.

asta m-a durut cel mai tare , sa fi nascut in buza marii si sa iti spuna analfabetii de tablagii ca mamaia este doar pentru turistii straini , ca nu-i loc si pentru tine , asta m-a facut sa renunt la mindria de a fi roman si sa imi caut norocul prin alte locuri.

 

sa ma pis pe el de sistem totalitar , care a indobitocit generatii intregi , repet , comunism = plafonare.

  • Like 2
  • Minus 2
Link spre comentariu

  • Oras:Sea side
  • Oras:Sea side

Bravo. Ai fost descurcaret.

Acum inteleg. Daca te-ai fi nascut in aceste vremuri, cu un asa simt comercial, ai fi ajuns sus. Spirit de intreprinzator. Pe bune, faci bani si din piatra seaca.

Nu contest faptul, in prezent unii oameni au ajuns sus, chiar sus de tot prin muuuulta munca si sacrificii. Altii insa ...au furat, au tras in piept si-au pacalit.

Si o fac si in continuare.

Pe astia am eu boala, care sunt prosti, au bani si se dau in spectacol, sa vadă ... lumea ce șmecheri e ei.

  • Like 2
  • Minus 3
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...