Sari la conținut

Cine e vistantric?


Postări Recomandate

  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Pula mea... :))

Lasă...ca nu s-a schimbat nimic de-atunci, ci doar numarul de vizitatori de la sectiunea aceasta.

Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

pai raporteaza asta la topicul cu paranormal!

Acesta nu e un subiect pentru acel topic...si chiar nu cred ca e de la fire, ca le-a verificat cineva in urmă cu doua săptămâni! Logica ta nu-i buna, sugestia care a urmat ei nu se potriveste... Ce mai urmează? Ciudat...ca tu nu esti zgârcit de fel!

  • Like 11
  • Minus 16
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Aaaa, va urma o cearta. Este posibil.

Zicea ieri intr-un film că problemele îs doar niste probabilități! E adevarat?

  • Like 8
  • Minus 16
Link spre comentariu
  • Oras:p'aci deocamdata
  • Oras:p'aci deocamdata

Acesta nu e un subiect pentru acel topic...si chiar nu cred ca e de la fire, ca le-a verificat cineva in urmă cu doua săptămâni! Logica ta nu-i buna, sugestia care a urmat ei nu se potriveste... Ce mai urmează? Ciudat...ca tu nu esti zgârcit de fel!

tu dezvolti si dintr-un cuvant o poveste halucinanta asa ca....baga mare!

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Zicea ieri intr-un film că problemele îs doar niste probabilități! E adevarat?

Problemele sunt situatii prin care adunam experiente. Unii spun ca asta ar fi scopul vietii, sa adunam ca niste albine esenta experientelor.

Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

tu dezvolti si dintr-un cuvant o poveste halucinanta asa ca....baga mare!

Am zis deja...ca nu am citit acel topic încă!

  • Like 8
  • Minus 17
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Problemele sunt situatii prin care adunam experiente. Unii spun ca asta ar fi scopul vietii, sa adunam ca niste albine esenta experientelor.

...Si esența se duce înaintea noastra, unde de fapt, incat mulți nu o mai pot recupera, nici de-ar trăi 800 de vieți?

  • Like 8
  • Minus 17
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

tu dezvolti si dintr-un cuvant o poveste halucinanta asa ca....baga mare!

 

Sunt unii oameni care sunt satui de "realitate" asa ca prefera sa isi "creeze" propria realitate. Gen cand eu ma uit la un copac, vad doar un copac, dar acel gen de oameni pot vedea o minune a creatiei, o celebrare si explozie a vietii care insa se deruleaza cu incetinitorul. Etc.

 

Ideea este ca atata timp cat interactiunea cu societatea se desfasoara "normal" fiecare face ce vrea in capshorul sau. Si mie imi plac filmele vechi Kung-Fu si prefer sa cred ca intr-adevar calugarii ShaoLin chiar sar pe cladiri de 10metri :)

Dar nu imi ghidez viata (sociala) dupa aceasta.

  • Like 5
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Nu stiu la ce te referi...

Ai zis ca este posibil sa ne certăm si la asta făceam referire, nu la film sau teoria din el. Te-am invitat sa spui o vorbă, ti-am dat o idee...si dai inapoi, iar in pagina cealaltă va certați de zor fără mine chiar cand eram eu in treburile mele.

  • Like 8
  • Minus 17
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

...Si esența se duce înaintea noastra, unde de fapt, incat mulți nu o mai pot recupera, nici de-ar trăi 800 de vieți?

 

Sunt teorii stiintifice care spun ca timpul este doar o conventie si ca in Univers ar putea fi zone in care timpul curge invers. Sau ca ordinea (entalpia) este doar ceva pe care noi (ca parte din viata) o impunem asupra ceva care este eminamente haos.

LE: Desi pe de alta parte, teoria fractalilor a venit si a schimbat conceptiile despre "haos".

Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Sunt unii oameni care sunt satui de "realitate" asa ca prefera sa isi "creeze" propria realitate. Gen cand eu ma uit la un copac, vad odar un copac, dar acel gen de oameni pot vedea o minune a creatiei, o celebrare si explozie a vietii care insa se deruleaza cu incetinitorul. Etc.

 

Ideea este ca atata timp cat interactiunea cu societatea se desfasoara "normal" fiecare face ce vrea in capshorul sau. Si mie imi plac filmele vechi Kung-Fu si prefer sa cred ca intr-adevar calugarii ShaoLin chiar sar pe cladiri de 10metri :)

Dar nu imi ghidez viata dupa aceasta.

Eu cred ca orice informație îsi are rostul si mulți nu au ce face cu ea, iar de la această lipsă de idei sunt oameni care se îmbogățesc si nu se mai opresc. Degeaba punem vina pe realitate cand oamenii de stiintă cunosc chiar foarte putine despre creierul nostru...
  • Like 8
  • Minus 17
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Sunt teorii stiintifice care spun ca timpul este doar o conventie si ca in Univers ar putea fi zone in care timpul curge invers. Sau ca ordinea (entalpia) este doar ceva pe care noi (ca parte din viata) o impunem asupra ceva care este eminamente haos.

Pai, de ce ar vedea cineva ordine ceva, sau haos cand poate observa in tot ceea ce este...armonie?

  • Like 8
  • Minus 17
Link spre comentariu
  • Oras:p'aci deocamdata
  • Oras:p'aci deocamdata

Eu cred ca orice informație îsi are rostul si mulți nu au ce face cu ea, iar de la această lipsă de idei sunt oameni care se îmbogățesc si nu se mai opresc. Degeaba punem vina pe realitate cand oamenii de stiintă cunosc chiar foarte putine despre creierul nostru...

Pe'o carare lunga-scurta

Un om se ducea venind.

N'avea cap si n'avea gura

Si mergea singur vorbind...

Asta e poezia care te defineste.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Europa
  • Oras:Europa

Ai zis ca este posibil sa ne certăm si la asta făceam referire, nu la film sau teoria din el. Te-am invitat sa spui o vorbă, ti-am dat o idee...si dai inapoi, iar in pagina cealaltă va certați de zor fără mine chiar cand eram eu in treburile mele.

Nu dau inapoi deloc, chiar nu am inteles la ce faceai referire.

 

Posibilitatea de a se declansa o polemica este direct proportionala cu topicele inofensive care in 15 minute au fost poluate.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Eu cred ca orice informație îsi are rostul si mulți nu au ce face cu ea, iar de la această lipsă de idei sunt oameni care se îmbogățesc si nu se mai opresc. Degeaba punem vina pe realitate cand oamenii de stiintă cunosc chiar foarte putine despre creierul nostru...

 

Adevaratii oameni de stiinta (si nu ma refer doar la stiinta actuala ci incepand din vremurile de demult) au stiut un lucru fundamental: ca nu stiu dar ca vor sa stie.

Oamenii de stiinta sunt exploratori, sunt cei care indraznesc sa intre in zonele "umbroase" ale existentei si sa gaseasca " un cap si-o coada".

 

Suntem inundati de informatie dar timpul alocat existentei coerente (viata curenta) este limitat asa ca oricine trebuie sa se focalizeze pe cateva subiecte mai importante. Asa au aparut specializarile.

 

Bogatia sa stii ca este de mai multe feluri.

Unii investesc timpul lor in facerea de bani, banul fiind metoda universala convenita de schimbare a bunurilor.

Altii investesc timpul pe care il au la dispozitie in abilitati si informatii. Adica investesc in propria persoana.

 

E alegerea fiecaruia si faptul ca unii se imbogatesc intr-un fel sau altul nu ma priveste. Dar trebuie sa recunosc ca imi place cand vad oameni care reusesc sa duca la bun sfarsit ceea ce si-au propus.

Mai ales daca au avut un proiect al vietii lor.

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

E ceva care are legatura cu punctul de vedere ... sau daca vrei, punctul de referinta.

Adică vede, dar nu poate observa...că doar atat preferă. De aceea se face confuzie intre situațiile de viata si viata in sine...
  • Like 8
  • Minus 17
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Adică vede, dar nu poate observa...că doar atat preferă. De aceea se face confuzie intre situațiile de viata si viata in sine...

Neah ... este doar polaritatea subiectiv - obiectiv si jocul intre aceste extreme :) Culmea este ca invataturile prin Orient spun ca extremele se ating.

Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Neah ... este doar polaritatea subiectiv - obiectiv si jocul intre aceste extreme :) Culmea este ca invataturile prin Orient spun ca extremele se ating.

Si încă cum...eu n-am vazut pe nimeni încă in stare sa le separe! 😅
  • Like 8
  • Minus 17
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Vis...vrem sa iti vedem bucile...:)

...Si eu pe ale voastre dar după trei săptămâni cand ies din vacanță si voi putea sa va urmăresc mai cu atentie pe forum.

  • Like 8
  • Minus 17
Link spre comentariu

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Si încă cum...eu n-am vazut pe nimeni încă in stare sa le separe!

Pai acordul/rezonanta intre cele doua se numeste perceptie. Si cum suntem fiinte simtitoare ... tocmai de acolo acea fluctuatie continua intre "eu" si "restul".

  • Like 3
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...