Sari la conținut

Postări Recomandate

Caut de ceva vreme o samanta de Fericire. Unii spun ca e usor de gasit. Cei mai multi insa spun ca e foarte greu. Unii spun ca ar trebui sa o cauti. Altii spun ca ar trebui sa o astepti sa te caute. Cine stie...

 

Eu cred ca este ca o samanta de papadie, cu aripioare diafane, ce pluteste nepasatoare in jurul nostru. Este atat de micuta incat de multe ori trece neobservata. Atat de sfioasa incat daca te zbati sa o prinzi in palma, nu faci altceva decat sa o alungi. Am zarit-o si astept in liniste sa se aseze, pe umar, in par, in palmele deschise, chiar si pe varful nasului. Nu conteaza, doar sa se aseze. Apoi o s-o prind si n-am sa-i mai dau drumul.

 

Priveste cu atentie in jurul tau si asteapta, asteapta sa se aseze..

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Fericirea este in tine, Aza. Fiecare dintre noi simte si percepe in mod diferit starea de fericire. Pentru unii fericirea este data de partea materiala, pentru altii este data de iubire, altii se simt fericiti fiindca au o viata sociala bogata. Unii se simt fericiti in rutina vietii lor si orice incercare de a-i scoate din zona lor de confort atrage nefericirea, nelinistea, anxietatea.

 

Multi oameni confunda fericirea cu implinirea, stabilitatea. Problema este alta si anume ca exista foarte multi oameni care nu stiu sa identifice corect starea de fericire si ajung sa se sperie cand au astfel de emotii. Ei nu stiu sa fie fericiti pentru ca nimeni nu i-a invatat asta de-a lungul vietii, asta este cu adevarat trist.

 

Fericirea nu vine singura la tine, o poti astepta si 3 vieti, fericirea se cauta.

  • Like 9
  • Minus 14
Link spre comentariu
Vizitator worldoftanks
Reputație: 0

              Fericirea inseamna sa te bucuri de fiecare clipa alaturi de persoanele pe care le iubesti si de care iti pasa. Fericirea inseamna sa nu uiti sa fii altruist. Fericirea inseamna sa nu uiti sa multumesti. Fericirea inseamna sa nu uiti sa ierti. Fericirea inseamna sa fii tu insuti. Fericirea inseamna sa stii cand este momentul ideal sa adresezi cuiva o vorba buna,  cand este momentul potrivit sa mangai pe cineva. Fericirea inseamna sa iubesti viata, cu bune si rele.

             Fericirea inseamna sa poti trece peste momentele de cumpana din viata si sa ai puterea de a merge mai departe. Fericirea insemna sa vezi speranta. Fericirea inseamna sa poti iubi neconditionat. Fericirea inseamna sa vezi un element pozitiv intr-o situatie negativa.

 

           Worldoftanks out!

  • Like 13
Link spre comentariu

Eu cred ca tu ar trebuie sa incepi niste sedinte de terapie. Suferi de o depresie care, netratata, poate deveni periculoasa. :)

 

Vrei sa bag terapeutul la balamuc ? ... mi-e sincer mila de el  :laugh2  .... las ca imi fac de lucru si trece :)

Link spre comentariu
  • Oras:danpulea
  • Oras:danpulea

Eu cred ca tu ar trebuie sa incepi niste sedinte de terapie. Suferi de o depresie care, netratata, poate deveni periculoasa. :)

 

 

Vrei sa-l trecem pe Aza pe Prozac? Ii dam "bobo" si o sa umble cu un zambet tamp de aiurea pe strada. :)

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Vrei sa bag terapeutul la balamuc ? ... mi-e sincer mila de el  :laugh2  .... las ca imi fac de lucru si trece :)

 

Terapeutii au trecut deja pe la balamuc, nu se sperie asa cu una cu doua. ;)

 

NU trece singura, va deveni o stare, un obicei si va fi si mai greu sa iesi din asta. :(

  • Like 1
  • Minus 14
Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Vrei sa-l trecem pe Aza pe Prozac? Ii dam "bobo" si o sa umble cu un zambet tamp de aiurea pe strada. :)

faceti-l sa deschida gura numa' ca arunc eu cu unu de la distanta cu tinta si precizie de i se duce direct pe gat si e obligat sa il inghita :)))

Link spre comentariu
Vizitator worldoftanks
Reputație: 0

Terapeutii au trecut deja pe la balamuc, nu se sperie asa cu una cu doua. ;)

 

NU trece singura, va deveni o stare, un obicei si va fi si mai greu sa iesi din asta. :(

        Trece singura...daca ai dorinta de a trai si a te bucura de viata. Dupa ce mi-a murit copilul si sotia m-a parasit am crezut ca o iau razna. Intrasem intr-o stare de depresie teribila. M-am retras, nu vorbeam cu nimeni, am avut timp sa meditez asupra a ceea ce urmeaza. Va fi mereu un gol in viata mea dar am zis ca este cazul sa-mi continui viata. Viata este extrem de frumoasa indiferent de momentele dureroase care sunt inevitabile, indiferent  de situatiile care ne zdruncina din radacini uneori. 

        Sa futeti bine!

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Oras:danpulea
  • Oras:danpulea

Aza, fericirea crede ca e o stare de moment, nu de permanenta. In alta ordie de idei, ai grija la definirea expectatiunilor. La ceea ce si cum te astepti sa fii si sa (te) simti cand o sa ai ocazia sa se intample fenomenul "fericirii". Ai fi fericit daca la 18 ani, indragostit, ai primi primul sarut de la fata pe care o iubesti. Ai fi fericit cand, asteptand pe holul spitalului, ar veni la tine medicul si ti-ar spune ca esti tatal unui copil sanatos. Ai fi fericit in multe si diferite situatii, evenimente. Think about it! Search for it, find it!

 

Hai ca devenim "lacrimogeni", patetici. ;)

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

La mine fericire ENORMA este atunci cand scoti filmul din tancul de developare si vezi ca tot chinul nu a fost in zadar, sau cand vezi ca virgula cadrele de pe cardul de memorie au iesit exact asa cum ti-ai dorit sa iasa, cand vine primavara si infloresc copacii, cand alergi cu ea vara printr-un lan de maci sau de lavanda, cand stai imbratisat cu ea dormitand pe umarul tau pe o plaja nesfarsita din Eforie Nord/Hurgadda/Thasos/Khusadasi, cand ploaia bate in geam toamna si poti dormi perfect :)... Fericirea, dragul meu Aza este facuta din lucruri marunte. Ea nu se invata, nu se cauta. Ea se traieste... Oricat de greu, oricat de usor ti-ar fi, fericirea este, pur si simplu, fericirea este o emotie, o caracteristica a sufletului omenesc...

  • Like 5
Link spre comentariu
  • Oras:danpulea
  • Oras:danpulea

Si Aza, inca o chestie - cu cat esti mai "citit", cu cat posibilitatea de a fi fericit tinde catre 0. Uita-te-n istorie si, statistic, o sa iti poti da un raspuns.

 

Asa ca, da-o- p*la noastra de "carte", ia-ti papucii, pune sortul pe tine, maieu', tablele la subrat, o juma' de bere, o punga de seminte si "esi" in fata "la bloc" cu "baetii". ;) Sa vezi cat de fericit o sa te simti. ;)

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Si Aza, inca o chestie - cu cat esti mai "citit", cu cat posibilitatea de a fi fericit tinde catre 0. Uita-te-n istorie si, statistic, o sa iti poti da un raspuns.

 

Asa ca, da-o- p*la noastra de "carte", ia-ti papucii, pune sortul pe tine, maieu', tablele la subrat, o juma' de bere, o punga de seminte si "esi" in fata "la bloc" cu "baetii". ;) Sa vezi cat de fericit o sa te simti. ;)

Maaaiii, nu chiar... Eu spre exemplu, cand ma duc la Biblioteca Judeteana si vad cate studente bune "chipurile" (sau poate chiar stau) stau cu mutra'n carte, imi vine s-o las balta de lectura  :laugh2  :laugh2 Numai ca nu stiu, mi se pare aiurea sa agati intr-o sala de lectura si nici nu prea stiu cum as putea sa fac treaba asta intr-un asemenea loc... :laugh2  :laugh2  :blushing2 

  • Like 3
Link spre comentariu

Vizitator worldoftanks
Reputație: 0

Îmi pare rău. Eu merg săptămânal la teatru/balet/operă/operetă/film/stand up comedy. Depinde de persoana cu care merg, de stare, de timp. Mergeam destul de des la Teatrul Nottara. Acum cu închiderea clădirii și lipsa unui spațiu stabil în vederea susținerii spectacolelor .... Nu știu dacă au găsit o soluție viabilă. Evident că spațiul respectiv nu era adecvat și ne punea pe toți în pericol, dar mi-am asumat acest risc de fiecare dată.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...