In functie de simptomele specifice pe care le ai, chiar si nurofen/paracetamol sunt inutile fara un antibiotic.
Daca nu reusesti sa ajungi la timp la medicul de familie, iti sugerez sa mergi la urgente - chiar si un medic rezident are capacitatea de a scrie o reteta. Faptul ca simptomele tale s-au inrautatit in ultima saptamana confirma ca ai nevoie de un antibiotic. Stiu ca va fi oribil sa stai la urgente pana iti vine randul dar partea buna este ca vei reusi in aceeasi zi sa afli un raspuns mai concret, ceea ce iti recomand sa incerci sa faci de astazi daca ai posibilitatea.