Sari la conținut

Picatura de intelepciune


Vizitator ccfdtig

Postări Recomandate

  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Romania
  • Oras:Romania
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Acolo unde trebuie
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Familia fericită depinde de o compatibilitate, la început dintre cei doi. Și nu cea sexuala. Fericirea nu constă strict în sex.

Depinde mai mult de cea intelectuală și cea sufletească.

Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Acolo unde trebuie
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Adevărata valoare umana ți-o dă cum ii tratezi pe toți oamenii, nu doar pe cei inferiori. Ce înseamnă inferiori? Poate tu simți cumva superioritatea fata de un altul? Acel altul insa poate îți e superior în altele.;)

Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

https://scontent.ftce2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/69504457_344118823139767_4458052147736477696_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_oc=AQnVmZTsCUXEaPKVcdkyMqM_rMgfYPCKKTtRdf7BgktAFIb-WijoZlTuYTmAfDH6HVg&_nc_ht=scontent.ftce2-1.fna&oh=c192627b955a1751632132aaf0c5128a&oe=5E04503C

 

Cel mai bine le daruiesti _)_ Mariane mai la toti asa sa nu le ploua n gura =)) 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Acolo unde trebuie
Vizitator akephalos2016
Reputație: 0

Am vrut să spun ceva să fie viabil pentru "picătura de înțelepciune", cum însă în ultima vreme "îmi scapă aceste picături", m-am decis să vă spun : bună ziua prieteni și vă urez o zi frumoasă și plină de bucurie! 🎩🎩🎩

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Dzeu a zis sa ti iubesti aproapele

Din pacate doar cainele a inteles asta

Nu! Au înțeles multi dar în practică, putini.

Cine e aproapele?

Tot omul fata de care arătăm compasiune și iubire...

Cum să-l iubești?

Ca pe tine însuți. Adică trebuie sa ai puterea, dorința, capacitatea de a te pune in locul celuilalt...Cum? Cu gând bun. Degeaba o faci cu gând rău, cu cârteală minții...Degeaba vezi daca nu vezi cu scop nobil, bun dar și cu discernământ.

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

„În vorbirea voastră, Da-ul vostru să însemne Da“.

Prin aceasta, s-a arătat că o persoană trebuie să se ţină de cuvânt.

Cum sa nu fie haos în societate când omul nu se poate ține de cuvânt?

Cum sa ai încredere când Da-ul e Nu?

Dacă în cele mărunte nu te poți ține de cuvânt cum vei putea în altele?

Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Oamenii cred că dacă mai fac o faptă bună pe ici pe colo e ok...zic unii că li se mai iartă din păcate. Doar amăgire...

Mi-am amintit de o vorba...nu exista păcat mare sau păcat mic ci doar păcat. Idem valabil și la patimi.

Mi-am imaginat un mar înțepat in sute puncte. Printr-un punct intra minciuna, prin altul furtul, prin altul curvia, prin altul omorul etc

Mărul e sufletul omului. Cum sa ai un suflet curat dacă permiți că printr-un punct, oricare ar fi el...sa ți-l murdărești?

De aceea zice undeva: să-ți cureți mai întâi inima sau unește mintea ta cu inima ta (in cele bune) ca să reușești a face cele de trebuință...căci ce-ți folosește a avea lumea întreagă la picioare, de ți-ai pierdut sufletul?

Link spre comentariu
  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

Nu! Au înțeles multi dar în practică, putini.

Cine e aproapele?

Tot omul fata de care arătăm compasiune și iubire...

Cum să-l iubești?

Ca pe tine însuți. Adică trebuie sa ai puterea, dorința, capacitatea de a te pune in locul celuilalt...Cum? Cu gând bun. Degeaba o faci cu gând rău, cu cârteală minții...Degeaba vezi daca nu vezi cu scop nobil, bun dar și cu discernământ.

Aproape iti e acel om care ti a fost alaturi si la bine si la rau fara sa te judece pt ce ai facut si vice versa
  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator ccfdtig
Reputație: 0

Aproape iti e acel om care ti a fost alaturi si la bine si la rau fara sa te judece pt ce ai facut si vice versa

Bun și asta dar în viața pot exista oameni care nu au cum să-ți fie alaturi dar tu poate poți...:)
Link spre comentariu
Vizitator ga971774
Reputație: 0

Bun și asta dar în viața pot exista oameni care nu au cum să-ți fie alaturi dar tu poate poți...:)

Ce de "like-uri" ai strâns de cand nu am mai întrat pe aici :)))))

Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Acolo unde trebuie

  • Oras:Oriunde m-as afla
  • Oras:Oriunde m-as afla

Bun și asta dar în viața pot exista oameni care nu au cum să-ți fie alaturi dar tu poate poți...:)

E cu dus si intors..oare te merita langa ei acei oameni de care spui? Sau vei fi in mana lor o unealta pentru anumite scopuri care cand vor fi realizate vei deveni inutil pt ei
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...