Sari la conținut

Cum sa ne protejam de frustrari / frustrati...


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Ai auzit în jurul tău de foarte multe ori că un prieten e foarte frustrat pentru că şeful nu-i recunoaşte meritele, că o prietenă e frustrată pentru că iubitul ei nu i-a telefonat de 8 Martie, că mama ta se simte frustrată pentru că tu o ignori când îţi vorbeşte.
E limpede că fiecare dintre noi ne lovim zilnic de frustrare, chiar de mai multe ori pe zi…ufff…ce să fie oare mai exact ceea ce noi trăim aşa de des, adică Frustrarea? Frustrarea e un fenomen complex de dezechilibru emoţional (care poate fi tranzitoriu sau stabil, ca durată de timp) care apare ca urmare a nerealizării unei dorinţe, a opririi satisfacerii unei nevoi sau a deprivării tale de ceva ce îşi aparţinea anterior. ;)

 

Cam de la ce vârstă crezi că o trăieşti?

 Poate te surprinde, dar încercăm frustrarea chiar din momentul venirii noastre pe lume, când ne trezim dintr-un mediu preponderant acvatic :-), expulzaţi într-un mediu în care procesul respiraţiei e sursa noastră vitală!

 

Haideţi să vedem cu ce ne-a ajutat în de lungul dezvoltării noastre frustrarea şi cu ce ne va ajuta de acum încolo

păi, în momentul în care bebeluşul mic, înfometat plângea pentru că mama nu era lângă el să-i satisfacă pofta, în timp, el şi-a găsit singurel, prin propriile sale capacităţi de adaptare la frustrare puterea ca,de exemplu, în 15 ani, când vine de la şcoală înfometat, să nu înceapă să plângă în faţa blocului de foame, ci să reușească să ajungă până în casă, unde după ce se schimbă şi se spală, să-şi încălzească mâncarea , să şi-o pună în farfurie şi de abia atunci să mănânce (există şi varianta în care unii să mănânce din castron neîncălzit, dar nu ne referim aici la ei ☺). Ce s-a întâmplat cu bebeluşul descris mai sus? Datorită mecanismelor proprii de adaptare la frustrare, s-a maturizat şi a descoperit mijloace personale de a face faţă frustrării.

 

Astfel, peste ani, când îi va plăcea o fată nespus şi când o va invita în oraş iar aceasta îl va refuza, el nu va începe să plângă instant şi să dea cu năduf din mâini şi din picioare pentru că nevoia nu îi e satisfăcută imediat ce i se declanşează, ci, poate, o va întreba care este următoarea dată când ea consideră că ar putea ieşi împreună.

 

Datorită provocării la care ne supune frustrarea, în noi se produce o maturizare! Da! Frustrarea e primul pas spre Maturizare!!!

Dacă nu mă credeţi, imaginaţi-vă cum se va descurca copilul, adolescentul, şi mai târziu adultul care a trăit într-un mediu în care toate dorinţele i-au fost imediat satisfăcute de către cei din jurul lui! ?Cum va primi el prima zi de şcoală în care colegii lui îi vor lua caieţelele în joacă şi le vor rupe din neatenţie? Nu va fi şocat şi zguduit?! Cum se va simţi adolescent fiind, când profesorul îl va numi pe un altul să răspundă, cu toate că şi el se anunţase pentru răspuns? Deznădăjduit, poate oropsit şi nedreptăţit? Frustrarea e ceva bun pentru noi! Ei da, dragii mei, bucuraţi-vă de momentele în care sunteţi frustraţi pentru că, chiar în secunda următoare, voi aţi mai descoperit o modalitate de a face faţă frustrării, adică, v-aţi mai maturizat cu 0, 0001% ☺!!!

 

Personal, vă sugerez să nu evitaţi situaţiile în care v-aţi putea simţi frustraţi, ci să le confruntaţi, astfel, veţi fi uimiţi să descoperiţi câtă valoare adăugată vă aduce personal şi câte aveţi de învăţat ulterior din urma procesului vostru propriu de a face faţă frustrării! Vă sfătuiesc totuşi ,în urma lecturării acestui articol, să evitaţi să vă căutaţi zilnic contexte în care să vă auto frustraţi cu speranţa că, după o lună de frustrări continue, veţi fi mai maturi cu 30 % ;-)! 

 

sursa: http://psiho-chat.blogspot.ro/2009/03/ce-este-frustrarea-si-cum-e-ea-benefica.html

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Ai auzit în jurul tău de foarte multe ori că un prieten e foarte frustrat pentru că şeful nu-i recunoaşte meritele, că o prietenă e frustrată pentru că iubitul ei nu i-a telefonat de 8 Martie, că mama ta se simte frustrată pentru că tu o ignori când îţi vorbeşte.

E limpede că fiecare dintre noi ne lovim zilnic de frustrare, chiar de mai multe ori pe zi…ufff…ce să fie oare mai exact ceea ce noi trăim aşa de des, adică Frustrarea? Frustrarea e un fenomen complex de dezechilibru emoţional (care poate fi tranzitoriu sau stabil, ca durată de timp) care apare ca urmare a nerealizării unei dorinţe, a opririi satisfacerii unei nevoi sau a deprivării tale de ceva ce îşi aparţinea anterior. ;)

 

Cam de la ce vârstă crezi că o trăieşti?

 Poate te surprinde, dar încercăm frustrarea chiar din momentul venirii noastre pe lume, când ne trezim dintr-un mediu preponderant acvatic :-), expulzaţi într-un mediu în care procesul respiraţiei e sursa noastră vitală!

 

Haideţi să vedem cu ce ne-a ajutat în de lungul dezvoltării noastre frustrarea şi cu ce ne va ajuta de acum încolo

păi, în momentul în care bebeluşul mic, înfometat plângea pentru că mama nu era lângă el să-i satisfacă pofta, în timp, el şi-a găsit singurel, prin propriile sale capacităţi de adaptare la frustrare puterea ca,de exemplu, în 15 ani, când vine de la şcoală înfometat, să nu înceapă să plângă în faţa blocului de foame, ci să reușească să ajungă până în casă, unde după ce se schimbă şi se spală, să-şi încălzească mâncarea , să şi-o pună în farfurie şi de abia atunci să mănânce (există şi varianta în care unii să mănânce din castron neîncălzit, dar nu ne referim aici la ei ☺). Ce s-a întâmplat cu bebeluşul descris mai sus? Datorită mecanismelor proprii de adaptare la frustrare, s-a maturizat şi a descoperit mijloace personale de a face faţă frustrării.

 

Astfel, peste ani, când îi va plăcea o fată nespus şi când o va invita în oraş iar aceasta îl va refuza, el nu va începe să plângă instant şi să dea cu năduf din mâini şi din picioare pentru că nevoia nu îi e satisfăcută imediat ce i se declanşează, ci, poate, o va întreba care este următoarea dată când ea consideră că ar putea ieşi împreună.

 

Datorită provocării la care ne supune frustrarea, în noi se produce o maturizare! Da! Frustrarea e primul pas spre Maturizare!!!

Dacă nu mă credeţi, imaginaţi-vă cum se va descurca copilul, adolescentul, şi mai târziu adultul care a trăit într-un mediu în care toate dorinţele i-au fost imediat satisfăcute de către cei din jurul lui! ?Cum va primi el prima zi de şcoală în care colegii lui îi vor lua caieţelele în joacă şi le vor rupe din neatenţie? Nu va fi şocat şi zguduit?! Cum se va simţi adolescent fiind, când profesorul îl va numi pe un altul să răspundă, cu toate că şi el se anunţase pentru răspuns? Deznădăjduit, poate oropsit şi nedreptăţit? Frustrarea e ceva bun pentru noi! Ei da, dragii mei, bucuraţi-vă de momentele în care sunteţi frustraţi pentru că, chiar în secunda următoare, voi aţi mai descoperit o modalitate de a face faţă frustrării, adică, v-aţi mai maturizat cu 0, 0001% ☺!!!

 

Personal, vă sugerez să nu evitaţi situaţiile în care v-aţi putea simţi frustraţi, ci să le confruntaţi, astfel, veţi fi uimiţi să descoperiţi câtă valoare adăugată vă aduce personal şi câte aveţi de învăţat ulterior din urma procesului vostru propriu de a face faţă frustrării! Vă sfătuiesc totuşi ,în urma lecturării acestui articol, să evitaţi să vă căutaţi zilnic contexte în care să vă auto frustraţi cu speranţa că, după o lună de frustrări continue, veţi fi mai maturi cu 30 % ;-)! 

 

sursa: http://psiho-chat.blogspot.ro/2009/03/ce-este-frustrarea-si-cum-e-ea-benefica.html

http://www.youtube.com/watch?v=ucEslPnRK9k :laugh2  :laugh2  :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

In paginile acestui forum si nu numai :) 

 

Deoarece este o stare emotionala prin care trecem cu toti, in anumite momente ale zilei. Ingrijorator este faptul ca de "aici", se dezvolta asa numita "toleranta la frustrare" ceea ce duce la consecinte grave patologice. 

 

Radem, glumim, dar de aici si pana la adevaratele probleme, nu este decat un mic pas. Stiu, trist!

 

Candva, voi oferi consiliere pentru tratarea acestor afectiuni. Deocamdata, ma pregatesc. :girly

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

deprivării tale de ceva ce îti aparţinea anterior.  ;)      DEPRIVÁRE s. f. (psih.) situație clinică sau experimentală în care bolnavul întrerupe contactele senzoriale cu mediul ambiant. (după engl.deprivation)   Doamna pisaloaga Sorina incearca sa explici ce a vrut sa spuna autoarea articolului tinand cont de definitie. 

Link spre comentariu
  • Oras:bangkok
  • Oras:bangkok

frustrarea ca si gelozia , invidia, lacomia, furia sint stari naturale greu de controlat. toti sintem frustrati intr-un fel. 

unii isi manifesta fara sa isi dea seama frustrarile, e nevoie intr-adevar de timp  sa realizezi ca nu ajuta la nimic aceasta stare.

cind ma gindesc bine , si eu cind eram tinar eram frustrat ca nu sint bogat. 

sau ca pula mea nu este atit de mare si groasa ca a altora.

sau ca masina pe care o conduc costa doar citeva mii de euro si e pe ultima suta de metri.

sau ca nevasta din vremea respectiva nu pare a fi ce credeam eu ca este, soulmate, or something.

cite si mai cite, nu avea cine sa ma invete.

de mic am mers la gradinita singur. trageam cu prastia-n vrabii si mi se parea ca lumea e a mea. nimeni sa ma certe. 

mai tirziu cind eram la scoala ,parintii mei nu stiau in ce clasa sint, daca mi-am facut temele ,daca am trecut clasa...

mincarea mi-o incalzeam singur , din frigider, nu am dus lipsa , dar... daca nu aveam chef sa maninc ciorba sau pilaf , imi cumparam trei cartofi , o jumatate de piine neagra , ceva parizer si puneam carofii intr-un bat, faceam un foc in fata blocului si ii coceam , apoi mincam cu o mare satisfactie , impreuna cu prietenii de atunci.

daca nu aveam bani , ceea ce se intimpla mai rar, culegeam musetel sau menta, , le impachetam frumos si le vindeam in fata alimentarii.

daca nu aveam hainele pe care mi le doream , incercam sa imi c ompletez garderoba mergind la croitor si rugindu-l sa-mi faca toale asa cum vedeam in reviste. se gasea casmir si in, in magazine, matase naturala, stofe de lina de cea mai buna calitate.croitorul meu avea prin anii 80 vreo 80 de ani, fusese croitorul teatrului de revista fantasio , deci nu trebuia sa ii spun ce si cum , cosea de la virsta de 8 ani , adica de prin 1908...eram bine imbracat, fara a purta haine de firma, dar purtam calitatea pe mine.

mai tirziu cind m-am facut flacaiandru ,au aparut mindrele in peisaj. eram timid , ma simteam inferior lor, eram frustrat.

intr-o buna zi am  dat peste o prostituata care m-a simpatizat ,era cu vreo zece ani mai mare decit mine, m-a invatat sa am incredere in mine, spunindu-mi ca voi deveni un barbat dupa care vor intoarce capul femeile, m-a invatat sa respect femeile ,indiferent de categoria lor sociala, sa le creez senzatia ca sint pentru ele un obiect de lux.

toate mi-au prins bine la vremea lor si am invatat sa nu invidiez pe nimeni, sa nu fiu gelos sau frustrat, sa ma intind cit ma tine plapuma.

viata e mai scurta decit va imaginati , bucurati-va cit mai puteti si lasati frustrarea.

sa aveti un paste  fericit.

  • Like 9
Link spre comentariu
  • Telefon: olybucuresti
  • Oras:b
  • Telefon: olybucuresti
  • Oras:b

gata, plec sa iau lumina...

 

A...ON TOPIC :

 

Nebunici, care-i scopul ? Iti faci "practica" pe noi ? :))

 

Eu cred ca frustrarea este prezenta in orice om, doar ca la valori diferite.

Ex:

Un boschetar este frustrat pentru ca alt boschetar are o sapca cu nike, in timp ce el are una cu "dragon's"

Un muncitor necalificat este frustrat pentru ca i se pare ca munceste prea mult si este platit prea putin.

Un vanzator este frustrat pentru ca patronul lui castiga prea mult pe munca depuisa de el.

Un milionar este frustrat pentru ca nu este miliardar.

Posibil un miliardar sa fie frustrat pentru ca nu are timp sa mearga in parc cu nepotii.

 

A...mi-am adus aminte de o poveste.Nu o mai caut, o povestesc din memorie.

 

Se duce un miliardar intr-un satuc de pe o insula de pescari.

Stand el acolo la relaxare trei zile a observat un pescar ca iesea in larg, prindea 5 pesti, venea inapoi si pierdea timpul cu nepotii si prin jurul casei.

Miliardarul ii spune.

Bai frate, de ce nu stai tu sa prinzi peste mai mult si sa-l vinzi sa faci bani.Pescarul il intreaba: Pai si ce sa fac cu banii?Pai...iti iei o barca mai mare si prinzi peste mai mult, il vinzi si castigi bani mai multi.Pai da si mai departe? Pai iti mai cumperi o barca, prinzi peste mai mult si il vinzi, iei bani si mai multi.Dupa care mai iti iei o barca...peste mai mult...bani mai multi...dupa care barca mai mare..peste mai mult...bani mai multi...

Pai bine, zice pescarul si cand fac bani destui, pe urma ce fac ? Pai , zice miliardarul...ai destui bani si stai si iti pierzi timpul cu nepotii si prin jurul casei.

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

frustrarea ca si gelozia , invidia, lacomia, furia sint stari naturale greu de controlat. toti sintem frustrati intr-un fel. 

unii isi manifesta fara sa isi dea seama frustrarile, e nevoie intr-adevar de timp  sa realizezi ca nu ajuta la nimic aceasta stare.

cind ma gindesc bine , si eu cind eram tinar eram frustrat ca nu sint bogat. 

sau ca pula mea nu este atit de mare si groasa ca a altora.

sau ca masina pe care o conduc costa doar citeva mii de euro si e pe ultima suta de metri.

sau ca nevasta din vremea respectiva nu pare a fi ce credeam eu ca este, soulmate, or something.

cite si mai cite, nu avea cine sa ma invete.

de mic am mers la gradinita singur. trageam cu prastia-n vrabii si mi se parea ca lumea e a mea. nimeni sa ma certe. 

mai tirziu cind eram la scoala ,parintii mei nu stiau in ce clasa sint, daca mi-am facut temele ,daca am trecut clasa...

mincarea mi-o incalzeam singur , din frigider, nu am dus lipsa , dar... daca nu aveam chef sa maninc ciorba sau pilaf , imi cumparam trei cartofi , o jumatate de piine neagra , ceva parizer si puneam carofii intr-un bat, faceam un foc in fata blocului si ii coceam , apoi mincam cu o mare satisfactie , impreuna cu prietenii de atunci.

daca nu aveam bani , ceea ce se intimpla mai rar, culegeam musetel sau menta, , le impachetam frumos si le vindeam in fata alimentarii.

daca nu aveam hainele pe care mi le doream , incercam sa imi c ompletez garderoba mergind la croitor si rugindu-l sa-mi faca toale asa cum vedeam in reviste. se gasea casmir si in, in magazine, matase naturala, stofe de lina de cea mai buna calitate.croitorul meu avea prin anii 80 vreo 80 de ani, fusese croitorul teatrului de revista fantasio , deci nu trebuia sa ii spun ce si cum , cosea de la virsta de 8 ani , adica de prin 1908...eram bine imbracat, fara a purta haine de firma, dar purtam calitatea pe mine.

mai tirziu cind m-am facut flacaiandru ,au aparut mindrele in peisaj. eram timid , ma simteam inferior lor, eram frustrat.

intr-o buna zi am  dat peste o prostituata care m-a simpatizat ,era cu vreo zece ani mai mare decit mine, m-a invatat sa am incredere in mine, spunindu-mi ca voi deveni un barbat dupa care vor intoarce capul femeile, m-a invatat sa respect femeile ,indiferent de categoria lor sociala, sa le creez senzatia ca sint pentru ele un obiect de lux.

toate mi-au prins bine la vremea lor si am invatat sa nu invidiez pe nimeni, sa nu fiu gelos sau frustrat, sa ma intind cit ma tine plapuma.

viata e mai scurta decit va imaginati , bucurati-va cit mai puteti si lasati frustrarea.

sa aveti un paste  fericit.

Jos cu palaria in fata ta daca reusesti sa traiesti in stilul acesta !!!!

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

cite si mai cite, nu avea cine sa ma invete.

de mic am mers la gradinita singur. trageam cu prastia-n vrabii si mi se parea ca lumea e a mea. nimeni sa ma certe. 

 

sa aveti un paste  fericit.

 

Hristos a inviat domnul meu. Apropos de vrabii, va dedic tuturor o melodie, azi in ziua de Pasti. Va rooooog sa o ascultati , POATE veti invata ceva si veti deveni mai buni   :bow

 

https://www.youtube.com/watch?v=IwNrALs17eE

 

 

Asa!! Si?? Cum ne ferim?

 

Intotdeauna, constientizarea problemei este primul pas catre "mai bine", catre vindecare. Nu crezi?

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Exista un mod de a privi lucrurile numit obiectivitate sau realism care face diferenta intre asteptarile noastre fanteziste cateodata si exact ce transmite interlocutorul ... dealtfel sunt convins ca toti cei care ati fost vreodata dezamagiti ati putut ajunge acolo pentru ca in fiecare caz anterior v-ati amagit(adica ati avut niste asteptari sau dorinte care nu au corespuns cu realitatea) solutia la aceasta problema e simpla: nu va mai amagiti si astfel nu veti mai fi dezamagiti.

 

Dealtfel pt cei foarte inteligenti dintre voi dezvalui din nou secretul fericirii:

Omul obisnuit isi pune o dorinta - apoi un timp face tot ce ii sta in putinta sa o implineasca(efort,alergatura,timp pierdut,bani etc) dupa un timp dorinta i se indeplineste imediat urmator implinirii dorintei mintea lui e libera de dorinte aceasta creaza o stare infima ca durata de fericire el inconstient fata de acest proces atribuie fericirea implinirii dorintei si la scurt timp isi pune alta dorinta ... evident majoritatea timpului un astfel de om este nefericit.

Un om inteligent intelege ca fericirea este defapt lipsa dorintei sau a fricii care amandoua duc la nefericire si in mod constient isi elimina toate dorintele si fricile, astfel poti vedea paradoxuri cum ar fi un cersetor fericit si un om bogat care are tot ce ii trebuie:sanatate,bani,situatie,cariera,sotie minunata,copii sanatosi si este nefericit ba chiar in anumite cazuri e asa de nefericit ca ajunge la psiholog sau mai rau pe la spitalele psihiatrice.

 

@shawrma: Ba da si asta se poate universul e plin de posibilitati am si vorbit despre ea autosugestia clara si ferma urmata de o credinta de nezdruncinat defapt se stie de asta demult Iisus a spus-o in biblie: "Daca ati avea credinta cat un bob de orez ati putea muta si muntii din loc"

 

Privind din punctul de vedere al continentei amoroase te intreb ... care sperma ?

 

 

Ananda tu explici prea abstract, uni baieti e prea blonzi si mesajul tau e greu de inteles, cam asa trebuie sa explici: Deci voi oameni buni va duceti la fete visand cai verzi pe pereti, geluri de nu stiu cate feluri, asternuturi de matase, o femeie cu doua guri, patru maini si trei tate, pasarica reglabila (dupa madular) si cate si mai cate iar realitatea va contrazice. Nazuind dorinte erotice greu de atins veti alerga toata viata dupa himere pe care  nu le veti atinge niciodata negasind fericirea nicaieri, mai bine bucurati-va de ceea ce aveti la dispozitie gasind frumosul in ceea ce va inconjoara, in ceea ce puteti avea. Impartind fericirea fericire veti gasi, chiar si o femeie mai putin daruita de ursitoare infloreste cand este privita cu bunavointa si veti primi ceea ce daruiti insutit, un pic de neprevazut nu strica ba uneori e sarea si piperul, astfel va va fi inima usoara si traiul tihnit. Am zis.

Cum sa eviti frustrari sexuale. Vezi Sorina? asa trebuie sa explici!

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

:slap2

 

Pe bune?!?! Ok, fie, lasa-mi putin timp, acum ma duc la parintii mei. Cand ma intorc, discutam. ;)

 

Pana atunci....gasesti tu ceva de facut pentru a evita "sa te prinda" frustrarile ;)

 

Capitane, it's been a pleasure  :hihat

Link spre comentariu

  • Oras:b
  • Oras:b

:slap2

 

Pe bune?!?! Ok, fie, lasa-mi putin timp, acum ma duc la parintii mei. Cand ma intorc, discutam. ;)

 

Pana atunci....gasesti tu ceva de facut pentru a evita "sa te prinda" frustrarile ;)

 

Capitane, it's been a pleasure  :hihat

Ai ramas la parintii tai?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...