Sari la conținut

Negrii / negresele - rasism sau doar nu ni se leaga...


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Nu sunt rasista, nu ma intereseaza natia, culoarea, etnia, locul nasterii...

Oamenii fac tot ce pot sa nu-mi placa de ei, caracterul bate orice. :)

Dar daca vorbim de culoarea pielii, doar de asta, daca te nasti cu pielea alba ca laptele, apoi te uiti la un negru... nu ti se pare ca e murdar?

O iluzie optica cred ca face mai mult decat orice fobie.

Deci ajung la concluzia ca pielea bronzata sau cea inchisa natural ma dezgusta, chiar respinge, fara sa fiu rasista.

In plus negrii au un miros ciudat, arabii put, tiganii sunt o delicatesa cu care iti vine sa dai intr-un perete...  :laugh2

Nu generalizez, am cunoscut si oameni ok din cele amintite, dar in mare iti vine sa vomiti. :)

Urat din partea mea, stiu, dar cat de urat e cand ii vezi...  :blushing2  bleah. :(

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Am vazut o zambareala sub mustata, dar nu credeam ca de la tine... 

:) Nu am patron, azi mi-e rau la stomac, am vazut si un negru intr-un film, dezgustator.

Imi placeau cei cu ochii albastri/ verzi, apoi am mai vazut niste filme...

Hmmm, ma uit la prea multe filme.  :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:sud
  • Oras:sud

Fara a fi ipocriti cred ca exista in fiecare dintre noi un procent mai mic sau mai mare de rasism "intrinsec" , adica de constiinta a neapartenentei lor fata de cum suntem noi. Amplificata de insusiri ce tin de aspect, miros, moravuri/naravuri, comportamente sociale ,etc se naste o problema nu de neglijat. Hai sa spunem ca o parte din probleme s-ar rezolva prin educatie- dar implica cheltuieli mari , nu numai banesti , ci si umane, nervoase, ca sa nu mai vorbim de modul cum sunt facute- multe se fac pentru a fi "corect dpdv politic" . Pe de alta parte nici segregarea nu e buna, amplifica contradictiile , mareste frustrarile si ascute cutitele. Iar e de rau. Mai credea cineva ca ar fi fost posilbil ce s-a intamplat in Los Angeles prin anii90 si ceva ?

 

O alta problema complicata.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Suntem "programati" de sute de mii de ani de evolutie sa cautam, in cadrul aceluiasi grup rasial, parteneri diferiti de noi dpdv genetic. Suficient de diferiti inca copii sa nu aiba multe gene recesive dar nu atat de diferiti incat sa fie alungati cu pietre din cadrul comunitatii.

 

Faptul ca nu ne atrag oameni de alte rase nu este rasism. Eu nu am nicio problema cu negrii dar nu sunt atras de negrese. Asiaticele merg :)

 

http://www.prb.org/Publications/Articles/2010/usintermarriage.aspx

Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Sa le luam pe rand!

1) Rasismul nu e bun!

2) Rasismul exista!

3) Rasismul nu exista fara motiv!

4) Negrii, persoanele de culoare, sunt mai rasiste decat albii. Testat personal. Trait in mediul lor o perioada.

5) Negrii au un miros specific al pielii, ceva dulceag, aromat. Unii tolereaza mirosul altii nu, altora chiar le place. Un sunt intre netru si imi place.

6) Femeile lor sunt chiar misto.

7) N-am fost rasist dar am cam devenit. Oricum, incerc sa apreciez intai omul si daca e ok, nu ma deranjeaza. Insa din experienta proprie pot zice ca am multe motive pentru a fi si gandi asa. Dau doar un exemplu: acum niste ani lucram in Africa cu alte albituri. Am cunoscut un tip de gasca, negru, sarac vai mama lui. pentru el atunci, un salariu de 30 USD era cica bun. L-am 'adoptat" toti albii si i-am dat de munca sa ne ajute. Am pus mana de la mana si i-am dat 200 USD pentru o luna. Il luam cu noi peste tot seara, in cluburi, la femei, etc. In ultima zi a intrat in toate camerele noastre de la o vila privata unde avea acces si ne-a furat de ne-a spart. In total sa zic vreo 4000 USD, niste ceasuri, electronice, haine. Si s-a volatilizat! Facerea da bine futerea da mama! Mai ales cu astia!

Si nu e singurul exemplu. A trebuit sa primesc mai multe "lectii" ca sa ajung ce sunt! Asta e!

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Nu sunt rasista, nu ma intereseaza natia, culoarea, etnia, locul nasterii...

Oamenii fac tot ce pot sa nu-mi placa de ei, caracterul bate orice. :)

Dar daca vorbim de culoarea pielii, doar de asta, daca te nasti cu pielea alba ca laptele, apoi te uiti la un negru... nu ti se pare ca e murdar?

O iluzie optica cred ca face mai mult decat orice fobie.

Deci ajung la concluzia ca pielea bronzata sau cea inchisa natural ma dezgusta, chiar respinge, fara sa fiu rasista.

In plus negrii au un miros ciudat, arabii put, tiganii sunt o delicatesa cu care iti vine sa dai intr-un perete...  :laugh2

Nu generalizez, am cunoscut si oameni ok din cele amintite, dar in mare iti vine sa vomiti. :)

Urat din partea mea, stiu, dar cat de urat e cand ii vezi...  :blushing2  bleah. :(

 

Subscriu! Negrii si negresele miros groaznic! Mai rau ca tiganii!!

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:aer
  • Oras:aer

Rasismul intervine doar atunci cand ai parerea ca 'ceva' anume iti apartine,here on earth,si tragi si cu dintii,de acel ceva...mai intervine si-atunci cand esti debusolat,si dai vina pe ceilalti,ca TU nu-ti poti trai viata care iti apartine :),asa cum ar Trebui(ne place sa credem ca stim,ce si cum...),din cauza lor! :)

Rasismul s-a creat din Lăcomie, ura, si frustrare,care la randul 'dânsului',a creat monstri care nu se regasesc...fie incă,fie niciodată!

Cand o sa dispara rasismul?Cand nu o mai avea resurse pamanul,nici macar pentru aia non-rasisti! :)

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

 Partial ai dreptate. Partial!

Asta a fost la inceputuri, cand albii mergeau in Africa la vanatoare de sclavi! Lacomi.

Acum s-a modificat in mod subtil. Relatia alb-negru a degenerat si a generat tot felul de tensiuni si inversiuni. Si asa negrii au devenit mai rasisti ca albii.

Albii sunt cauza, asta e clar, dar lumea a mai evoluat de atunci. Si Adam era vegetarian, apoi omul dupa Noe a devenit carnivor-omnivor.

Mergeti insa in comunitati de negri la mama lor, asa mai retrase. Nu exista asa ceva ca rasismul! Suntem toti oameni! Imi pare rau ca am devenit umpic rasist, dar e valabil in societatea de azi, unde negri au fost mutati cu forta in societatile albe sa-i sclaveasca. Si s-a mutat si in Africa pentru ca tot albii au venit peste ei sa-i exploateze si sa-i fure, sa-i domine ca fiind o rasa inferioara. In final ii inteleg. Si au dreptate, doar ca e pacat ca s-a ajuns aici. Tot rasist raman pentru ca am motive in societatea de azi! Altfel nu as fi ajuns la asta. SUNT OAMENI, DOAR OAMENI, MULTI AMARATI!

 

Rasismul intervine doar atunci cand ai parerea ca 'ceva' anume iti apartine,here on earth,si tragi si cu dintii,de acel ceva...mai intervine si-atunci cand esti debusolat,si dai vina pe ceilalti,ca TU nu-ti poti trai viata care iti apartine :),asa cum ar Trebui(ne place sa credem ca stim,ce si cum...),din cauza lor! :)
Rasismul s-a creat din Lăcomie, ura, si frustrare,care la randul 'dânsului',a creat monstri care nu se regasesc...fie incă,fie niciodată!
Cand o sa dispara rasismul?Cand nu o mai avea resurse pamanul,nici macar pentru aia non-rasisti! :)

Link spre comentariu
  • Oras:Undisclosed
  • Oras:Undisclosed

Subscriu! Negrii si negresele miros groaznic! Mai rau ca tiganii!!

Mirosul pielii se tratează. Asta dacă ar fi ceva rau în asta.

Nu e durabil.

 

În schimb, mirosul prostiei balcanice, taranii Europei,nu trece nici cu tone de Killian.

Link spre comentariu
  • Oras:aer
  • Oras:aer

 Partial ai dreptate. Partial!

Asta a fost la inceputuri, cand albii mergeau in Africa la vanatoare de sclavi! Lacomi.

Acum s-a modificat in mod subtil. Relatia alb-negru a degenerat si a generat tot felul de tensiuni si inversiuni. Si asa negrii au devenit mai rasisti ca albii.

Albii sunt cauza, asta e clar, dar lumea a mai evoluat de atunci. Si Adam era vegetarian, apoi omul dupa Noe a devenit carnivor-omnivor.

Mergeti insa in comunitati de negri la mama lor, asa mai retrase. Nu exista asa ceva ca rasismul! Suntem toti oameni! Imi pare rau ca am devenit umpic rasist, dar e valabil in societatea de azi, unde negri au fost mutati cu forta in societatile albe sa-i sclaveasca. Si s-a mutat si in Africa pentru ca tot albii au venit peste ei sa-i exploateze si sa-i fure, sa-i domine ca fiind o rasa inferioara. In final ii inteleg. Si au dreptate, doar ca e pacat ca s-a ajuns aici. Tot rasist raman pentru ca am motive in societatea de azi! Altfel nu as fi ajuns la asta. SUNT OAMENI, DOAR OAMENI, MULTI AMARATI!

 

Daca nu ai fi fost frustrat,as fi avut dreptate in totalitate? :)

Link spre comentariu
  • Oras:în a patra zi dã week-end
  • Oras:în a patra zi dã week-end

Sa zicem ca oarecum DA! :laugh2 Asta daca eram frustrat. Da' io totusi zic ca ti se pare. Da genul meu sunt calm si iubitor da pace! :)

Stai ma linistit. Mai bine frustrat decat drogat.  :laugh2  :laugh2  :laugh2

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Da' țăranu' român cu ceafa lată, care-și bagă în buzunar 10 cârnați și 3 broccoli în borsetă, la all inclusive în Bulgaria, cum miroase?

Ca tine..............

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Mirosul pielii se tratează. Asta dacă ar fi ceva rau în asta.

Nu e durabil.

 

În schimb, mirosul prostiei balcanice, taranii Europei,nu trece nici cu tone de Killian.

 

Nu se trateaza pentru ca e specific rasei. Si poti sa stai linistit si caucazienii au un miros al lor iar asiaticii il simt. Si fac misto :D

Link spre comentariu
  • Oras:Wasluy
  • Oras:Wasluy

Nu se trateaza pentru ca e specific rasei. Si poti sa stai linistit si caucazienii au un miros al lor iar asiaticii il simt. Si fac misto :D

rasa alba nu e din caucaz, categorisirea asta jidovoeasca imi da borala

  • Like 2
Link spre comentariu

  • Oras:în a patra zi dã week-end
  • Oras:în a patra zi dã week-end

Sluga, eu nu ma duc în Bulgaria.

 

Acolo e pt aia descrisi de mine...si pt tine.

 

Iar ai fost prost.Vorba ta, nu te potolesti.

ieu ma duc in bulgaria, la nisipurile de haur, cu 100 da ieuro 2 saptamani. unde mai prinzi asa oferta, saracilor?

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...