Sari la conținut

In Romania, sexul este inca un subiect tabu


bipolar

Postări Recomandate

  • Oras:offline
  • Oras:offline

Datorita mentalitatii invechite, acest subiect este dezbatut cu timiditate in public. Copiii, in special cei din zonele rurale sufera cel mai mult din cauza lipsei educatiei sexuale pe care parintii refuza ori nu stiu sa le-o ofere. Ce este de facut? Cum poate statul sa-i sprijine pe parinti?

Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Oare statul este cel care sustine un părinte ca în inconstienta sa să realizeze ca acel copil mai presus de ideea de a fi al lui, este și el Om? Doar în cazuri grave... zic ca se poate o contribuție din partea autorităților române.

  • Minus 1
Link spre comentariu

Nu neaparat tot ceea ce se vede pe internet este educatie sexuala, din pacate tot asa cum ii educa, internetul le poate crea o perceptie eronata asupra sexului, este imperios necesar ca de la o anumite varsta sa se introduca orele de educatie sexuala in scoli. Tinerii aflati la pubertate trebuie sa cunoasca anatomia, si fiziologia aparatului reproducator nu doar de la ora de biologie/anatomie, este important sa li se explice care sunt bolile cu transmitere sexuala si cum te poti, proteja, preveni si trata in asemenea cazuri, este important sa cunoasca simptomele acestora, de asemenea este important sa cunoasca metodele contraceptive. Sunt multe de dezbatut referitor la acest subiect.

  • Like 3
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Nu neaparat tot ceea ce se vede pe internet este educatie sexuala, din pacate tot asa cum ii educa, internetul le poate crea o perceptie eronata asupra sexului, este imperios necesar ca de la o anumite varsta sa se introduca orele de educatie sexuala in scoli. Tinerii aflati la pubertate trebuie sa cunoasca anatomia, si fiziologia aparatului reproducator nu doar de la ora de biologie/anatomie, este important sa li se explice care sunt bolile cu transmitere sexuala si cum te poti, proteja, preveni si trata in asemenea cazuri, este important sa cunoasca simptomele acestora, de asemenea este important sa cunoasca metodele contraceptive. Sunt multe de dezbatut referitor la acest subiect.

Daca nu vrea Prea (NE)Fericitu Ciubotă cu bani dă bani si (non)valuare - de aia nu se face educatie in scoli. Cica nu este conform moralei crestine ca sa se faca educatie sexuala in scoli. Ce sa ii cer lu' cap de matura asta !!!??? La el primeaza doar banii, credinta cu care se lauda = zero.

  • Like 1
Link spre comentariu

Daca nu vrea Prea (NE)Fericitu Ciubotă cu bani dă bani si (non)valuare - de aia nu se face educatie in scoli. Cica nu este conform moralei crestine ca sa se faca educatie sexuala in scoli. Ce sa ii cer lu' cap de matura asta !!!??? La el primeaza doar banii, credinta cu care se lauda = zero.

 

Nu e matura ma, e trafaler, n-ai vazut cu ce-a sfintit la Trinitas  :laugh2  :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:-----------
  • Oras:-----------

Nu neaparat tot ceea ce se vede pe internet este educatie sexuala, din pacate tot asa cum ii educa, internetul le poate crea o perceptie eronata asupra sexului, este imperios necesar ca de la o anumite varsta sa se introduca orele de educatie sexuala in scoli. Tinerii aflati la pubertate trebuie sa cunoasca anatomia, si fiziologia aparatului reproducator nu doar de la ora de biologie/anatomie, este important sa li se explice care sunt bolile cu transmitere sexuala si cum te poti, proteja, preveni si trata in asemenea cazuri, este important sa cunoasca simptomele acestora, de asemenea este important sa cunoasca metodele contraceptive. Sunt multe de dezbatut referitor la acest subiect.

 

unii oameni nu mai pot fi recuperati (tot asa erai si pe softpedia, asta e!)

Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Nivelul tineretului ;la capitolul sex si tot c este legat de el

 

Nu am ciclu regulat de aproximativ 3 ani.Actul sexual il am de un an jumate in urma,acuma ultimul act lam avut pe data de 16.05.2011 si pina acuma nu am avut nici o simtoma de sarcina,dar azi 01.06.2011 brusc mia inceput sa mi se faca rau si sa am ameteli inclusiv si putina voma.Poate sa fie de la aceea ca sunt insarcinata?Testul de sarcina acasa imi arata pozitiv!Ce puteti sa ma sfatuiti?Dupa cite zile se poate prezice sarcina?Si cum pot fi semnele de sarcina la un ciclu neregulat?sau nu este diferenta!Anticipat,Multumesc.

buna,am 16 ani si eu impreuna cu prietenul meu neam lasat purtati de val. el a ejaculat apoi sa spalat bine pe maini si mia introdus degetul in vagin. intrebarea este:pot ramane insarcinata avand in vedere ca de ziua urmatoare am inceput sa iau anticonceptionale?

buna ma numesc mihaela si am o nelamurire serios ... daca fac sex anal cu prietenul meu si isi da drumu in mine pot ramane insarcinata?

Buna sunt fata! Si sunt interesata la cati ani vine ciclu?

Buna.Am si eu o intrebare. Este posibil ca o fata sa ramana insarcinata de la un spermatozoit ramas pe o lenjerie de pat,pe capacul de la toaleta,in cada de dus...(adica in urma mastubarii)?. Daca da,atunci doctorii pot spune daca fata aceea a avut sau nu contact sexual?

Buna.De 2-3 saptamani am o pofta exagerata de mancare (manc des si mult) , uneori ma doare capul(foarte rar) am citit si alte intrebari de genu asta se poate sa imi vina?Am 12 ani dar am par pubian, pe maini,picioare ,pe spate de la 9-10 ani apoi de la 10 a inceput sa imi creasca si la subrat e ceva rau ?

buna ,am 19 ani si de 2 saptamani mi-am inceput viata sexula , prima data cand am facut-o a fost foarte dureros , precizez ca nu am reusit sa o facem din prima , am avut mai multe incercari , in cele din urma saptamna trecuta am reusit iar saptamana asta am mai incercat iarasi, insa nu am simtitit placere asa cum ma asteptam, nici nu ma excitam insa el era foarte excitat si ii placea tare mult dar eu nu simteam placere nu simteam mai mult nimic, am facut-o de mai multe ori in aceea seara dar ma simteam tot la fel...precizez ca a fost cu prezervativ si mi-a spus ca a fost cu striatii , nu stiu ce sa fac pt ca imi este rusine sa ii spun pt ca se va simti naspa , probabil ca nici nu ii voi spune, ce trebuie sa fac sa ma excit si sa imi placa si mie asa cum ii place lui? multumesc

Buna ziua. am si eu o nelamurire . Imi curge din vagin un lichid alb cu miros intepator. ce este asta???? va multumesc

As avea si eu o intrebare..sau poate mai multe..De fapt mai intai sa va explic problema mea,si dupa aceea urmeaza si intrebarile.Deci,eu si prietena mea ne-am inceput de curand viatza sexuala,iar prietena mea nu simte nici o placere,doar umpic durere,nu foarte mare,asa imi zice.Iar intrebarile ar fi:De ce nu simte nici o placere?Sau mai bine zis,placerea la ea,si in general la femei cum se manifesta,vine de la inceput de cand se introduce penisul si exista doar cateva penetrari,sau mai tarziu dupa o penatrare mai indelungata?Cam asta as vrea sa imi explicati:cum se mainifesta placerile la femei,ce senaztie exista?Si de orgasm as dori sa imi spuneti cate ceva,cum se manifesta,cand vine.Va rog sa imi raspundeti.Multumesc!

Buna ziua!Am visat ca mi-a venit mentruatia.De doua ori.Ce ar trebui sa fac?Tinand cont ca imi este frica.

  • Like 2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...