Sari la conținut

structura claselor de fanarioti


Postări Recomandate

Postat

mircea cel batran, vlad tepes sau stefan cel mare si sfant, care a avut pula mai mare? capul lipsa stim cine..brancoveanu. ce pacalici brancoveanu ala, sa stea sa.i taie sfecla.

  • Oras:sud
  • Oras:sud
Postat

Io zic că Brâncoveanu a avut sânge-n pulă mai tare ca mulţi , a infruntat moartea cu un curaj imens.

  • Oras:sud
  • Oras:sud
Postat

De la Wikipedia, enciclopedia liberă:

 

Deşi reuşise să fie confirmat pe viaţă în domnie (1699) şi reconfirmat de noul sultan în 1703, domnul a lucrat în permanenţă să-şi asigure în străinătate un refugiu de turci, fiind conştient de precaritatea situaţiei sale. În cele din urmă, a fost luat prin surprindere, fiind mazilit în aprilie 1714 şi dus cu întreaga familie la Constantinopol, unde a fost torturat pentru a ceda turcilor toată averea sa. Constantin Brâncoveanu a fost executat pe 15 august 1714, împreună cu cei patru fii ai săi (ConstantinŞtefanRadu şi Matei) şi cu sfetnicul Ianache Văcărescu; la acest deznodământ au contribuit şi intrigile familiei Cantacuzino. Pentru felul cum au murit, cu toţii sunt veneraţi de cătreBiserica Ortodoxă Română, care i-a canonizat sub numele de Sfinţii Mucenici Brâncoveni în 1992.


Postat

niste idioti canonizati. si nu sunt singurii. un popor de pupatori de moaste. am cevaoase prin gradina ingropate de caine. invit cre(s)tinii sa le linga.

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...