Sari la conținut

D.A.R.E


Postări Recomandate

  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

La cum s-au inmultit seringile drogatilor anul asta in minunatul Bucuresti, pe toate strazile,in vazul copiilor,printre animalutele de companie care zburda in iarba printre ele,cred ca educatia impotriva drogurilor e binevenita si in scolile noastre,odata cu cea sexuala.

Prietenii americani au implementat un program in scoli pt categ. 1-12

https://www.scientificamerican.com/article/the-new-d-a-r-e-program-this-one-works/

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Poate ca da,poate ca nu. Dar nu vad asta un motiv pt ca niste copii sa nu fie educati in sensul asta si poate alege pt ei,din moment ce vad zilnic pe strazi si la fiecare pas seringi aruncate cand se plimba sau joaca

inclusiv unele autorităti ale statului se ocupă cu așa ceva

Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Lasand zeflemeaua tipica, tu compari injectabilele expuse vizual copiilor cu iarba fumata de un adult? Nu imi place deloc sa fumez altceva decat tigari sau tigarete,dar totusi parca vb despre lucruri diferite :)

1.Marijuana este drog.

2.Moldovenii si New Age-ul, a 32-a minune a lumii.

3.Ecede e moldovean.

 

Rezulta ca, dpdv "sofistic", Eced e a 45-a minune, cand se drogheaza.

Cand nu, e doar waitress.

 

:)

Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Si pe o nota mai serioasa... Eu ies la alergat uneori la ore mai neortodxe sa zicem un 4,5,6 dimi. Odata am nimerit in jur de 5 sngura pe un bulevard intreg pe o raza destul de mare in pas alergator ca deja obosisem printre 5-7 auloraci in timpul injectarii. Imi spuneam great just my luck. Totusi ei erau in lumea lor si nu m-au deranjat,cum nici eu pe ei.dar e plin orasul de ace.si eu cand vad caini aproape de ele deja detest orasul asta.pe langa faptul ca unele pot fi infectate si un animal intra usor in ele. Daca pe mine care.s forte ma darama imaginea ce impact are totusi pe copii mici...

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Splaiul Unirii
  • Oras:Splaiul Unirii

La cum s-au inmultit seringile drogatilor anul asta in minunatul Bucuresti, pe toate strazile,in vazul copiilor,printre animalutele de companie care zburda in iarba printre ele,cred ca educatia impotriva drogurilor e binevenita si in scolile noastre,odata cu cea sexuala.

Prietenii americani au implementat un program in scoli pt categ. 1-12

https://www.scientificamerican.com/article/the-new-d-a-r-e-program-this-one-works/

Drogații distrug şi persoanele din jurul lor mai ales familia, familie care are mult de tras cu ei :(

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Asa este sa ai un dependent in familie este tragic,cel mai urat lucru care ti se poate intampla.eu nu sufar drogatii,dar am avut my fair share,nu in familie. Totusi insa pe uscatate,gen coca. Uite cum a aratat orasul toata vara si ma imaginez pe mine cu ub copil mic strigand opreste-te. Langa vreo seringa aruncata.copilul mic intelege repetitiv ca nu e lucru bun,dar nu e educat de ce.si stii cum sunt lucruriule astea interzise si rele pt un new age.,,si inca nu.s mama daca as fi in max o sapt mi-as sustrage plodu de aici.,, e totusi o realitate urata si fizica din pas in pas

Drogații distrug şi persoanele din jurul lor mai ales familia, familie care are mult de tras cu ei :(

  • Like 1
Link spre comentariu

E o tema cat se poate de serioasa, uite ca poate fi si Roza serioasa daca vrea, desi ea vrea cam rar  :laugh2

Problema ca sunt seringi si ace aruncate pe strazi, spatii verzi, e mai degraba o problema de salubritate a orasului.

 

Mai departe insa, prevenirea consumului de droguri si controlul toxicomanilor sunt niste elemente care dau batai de cap autoritatilor din intreaga lume si da, constientizarea tinerilor de la varste fragede in ceea ce priveste pericolul drogurilor e un pas important spre a scadea numarul de toxicomani.

Atunci cand ceva iti exte interzis doar pentru ca e rau, fara sa stii de ce, va exista intotdeauna tentatia sa-l incerci. Sunt pe Nat. Geo. niste documentare foarte interesante despre droguri, efecte, trafic, traficanti, unde poate duce consumul de droguri si cat de greu sau chiar imposibil este sa scapi de dependenta.

 

Traim insa intr-o tara extrem de budibonda si iubitoare de tabu-uri, parintii si dascalii nu constientizeaza pe deplin pericolele la care lumea moderta ii expune pe cei tineri inca de la varste fragede. A te ghida azi dupa considerentul ca ceea ce nu stii, nu te poate afecta, este similar cu a te arunca din avion fara parasuta. Suntem bombardati cu informatii corecte sau eronate si in lipsa experientei de viata si a ghidarii celor mai in varsta este deseori dificil sa deosebim binele de rau. Teribilismul si rebeliunea cu care tanara genratie e inzestrata din ce in ce mai mult face aproape imposibil de sesizat demarcatia subtine dintre bun si rau.

 

La fel, controlul toxicomanilor este din nou o problema, este o activtate care costa statul, iar rezultatul acesteia este deseori incert, cu toate ca in special Romania, infuzeaza sume enorme in protectia sociala a unor persoane perfect apte de munca, ce s-ar putea directiona si spre sustinerea si tratarea toxicomanilor.

 

Toturi, fiecare om are sansa si capacitatea sa aleaga si ulterior sa suporte consecintele propriilor alegeri, este totusi important sa poata alege in cunostinta de cauza.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Dar lasa-l pt straduinta. Daca nu l-am corectat eu de 2 ori ca nativa inseamna ca-i apreciez straduinta voit stalcita ca astfel nu ar fi scris corect gyere...

@aza eu glumesc cu multe si nu imi place solemnitatea,dar te asigur ca asa ceva nu pot sa iau decat in serios.si ca pe tema asta sunt f serioasa

Dupa: hai aici -tu ce crezi ca ai scris?

Ca nu prea are sens :laugh2

 

Cuvantul fosomeg -nu exista :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Ps nobel asa se amuza el.testeaza sa vada pe care il duce capu' sa se prinda. Se crede f simpatic in glumetirea lui si nu intelege ca aia care se prind s-au plictisit deja de dume din dune (era ceva sf reusit in a carui ecranizare toti aveau ochii f albastrii aka mishki ma plicti).

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

F corect. Ei uite,cine va intelege asa scriitura sunt ferm convinsa ca va intelkege fundamentele lu' mishchi :)

Dune, de Frank Herbert, cea mai vanduta nuvela SF, dupa care ecranizat in 1984, dupa care au mai urmat o serie de nuvele pe aceeasi tema, fiind si ele cranizate

 

https://www.youtube.com/watch?v=KwPTIEWTYEI

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

WOW, Roz ! Alergi la vremea asta inca la 5-6 dim. ? Bravo, jos palaria. :clapp :hihat Alerg si eu pe la orele alea, dar prin iunie-iulie-august, cand e ziua lunga si caldut afara. Acum la 3 grade la ora 5-6 dim. brrrr.... :no2 :no2 :no2

  • Like 2
Link spre comentariu

F corect. Ei uite,cine va intelege asa scriitura sunt ferm convinsa ca va intelkege fundamentele lu' mishchi :)

 

Nuvela e chiar misto, poate ca nu-ti place tie stilul, fundamentele lui mishkin sau cum s-o mai numi acuma, insa, nu pot fi intelese. Ne punem totusi speranta ca se va naste in viitorul nu foarte indepartat un nou Ray Bradbury si va scrie despre specimene precum mishkinul  :laugh2

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Pai da imi place vremea ploioasa si duc frigul mai bine decat caldura,bine ca devreme vara e chiar placut

WOW, Roz ! Alergi la vremea asta inca la 5-6 dim. ? Bravo, jos palaria. :clapp :hihat Alerg si eu pe la orele alea, dar prin iunie-iulie-august, cand e ziua lunga si caldut afara. Acum la 3 grade la ora 5-6 dim. brrrr.... :no2 :no2 :no2

Link spre comentariu
  • Oras:worldwide
  • Oras:worldwide

Mie imi place de mischki. E baiat inteligent si se stie purta f manierat daca vrea. Si cand nu sta potol el insulta,nu injura,ceea ce nu e totusi pt oricine.dar ma enerveaza ca se tot flendura pe aici si-i inteapa pe tot. Ce e destul e destul sa faca pace si aia e.atat de rebel si pueril acest comportament.mi-arplacea mai multi forumisti asezati in banci si eu sa va educ cu rigla :laugh2 asa nu se mai poate

Nuvela e chiar misto, poate ca nu-ti place tie stilul, fundamentele lui mishkin sau cum s-o mai numi acuma, insa, nu pot fi intelese. Ne punem totusi speranta ca se va naste in viitorul nu foarte indepartat un nou Ray Bradbury si va scrie despre specimene precum mishkinul :laugh2

Link spre comentariu

Mie imi place de mischki. E baiat inteligent si se stie purta f manierat daca vrea. Si cand nu sta potol el insulta,nu injura,ceea ce nu e totusi pt oricine.dar ma enerveaza ca se tot flendura pe aici si-i inteapa pe tot. Ce e destul e destul sa faca pace si aia e.atat de rebel si pueril acest comportament.mi-arplacea mai multi forumisti asezati in banci si eu sa va educ cu rigla :laugh2 asa nu se mai poate

rigla de lemn de 30 cm in 3 canturi

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...