Sari la conținut

Mai exista prietenii adevarate?


Vizitator

Mai exista prietenii adevarate?  

39 membri au votat

  1. 1. Mai exista prietenii adevarate

    • DA
      28
    • NU
      11


Postări Recomandate

Vizitator
Reputație: 0

Credeti ca mai exista prietenii adevarate? Sau doar iluzii ? Pe principiul prietenul la nevoie se cunoaste,constatam  de a lungul timpului ca desi credem ca avem prieteni,ei de fapt nu ne sunt deloc prieteni,iar confirmarea acestor ganduri vine cu fiecare gest sau vorba mincinoase din partea celor pe care ii credem prieteni: se pot ivi situatii in care ni se demonstreaza faptul ca nu suntem o prioritate,ci oricine altcineva sau oricare alta situatie marunta reprezinta o prioritate ,.dar nu noi. Si toate astea se intampla uneori sub umbra faptului ca inca au nevoie de noi si totusi au nesimtirea de a ne arata ca nu contam..pt ca ne.au prins slabiciunea si stiu ca suntem iertatori ..deci prosti.

 

Aveti sau ati avut astfel de prieteni?..care v-au aratat cu nesimtire ca nu erati o prioritate desi depindeau de voi cu ceva? v-ati folosit de acest lucru si le-ati taiat craca de sub picioare ca sa-i "pedepsiti" si sa le aratati ca nu sunteti prosti..?

  • Like 1
  • Minus 5
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Prietenia în general se măsoară în câte poți face pentru cineva.

 

Taie-i macaroana și adevărul iese la iveala.

 

Există totuși cazuri rare.Gen Anton și Pierre.

Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Prieteniile sunt doar schimburi de nevoi , bani si alte cerinte  reciproce .

 

Daca unul nu le-a indeplinit vreodata sau nu a putut  s-a cam dus toata prietenia pulii de suflet   :laugh2

 

Am pierdut la "prietenii" pe faze de genul acesta  ...dar nu-mi pare rau :)

  • Like 11
  • Minus 14
Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

I do listen to it, that's how I know.

Cam bulversata...

 

 

daca o bag pe cealalta  dau nastere la ...alte alea .... :laugh2

 

Mai bine un simplu : HOW DO YOU DO ! 

  • Like 9
  • Minus 14
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Ti-as spune "Manca-mi-ai curu'!", dar ne complicam! :)

Sigur ca da.Sa vedem scenariul :)

Ca sa-ți mănânce curu,trebuie sa-l vadă,va sa-l vadă,trebuie sa te dezbraci,dacă te dezbraci...

Poți să mă corectezi unde e cazul :))))

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:N.Dame
  • Oras:N.Dame

Da, Adina, exista prietenii adevarate! Mai ales cele vechi, sudate si verificate in timp; despre acelea poti afirma ca sunt adevarate.

Acum, ce sa zic, nu trebuie sa idealizam o prietenie, oricat de perfecta e aceasta relatie. In orice moment este posibil ca unul din prieteni sa fie in nacaz si sa ceara ajutor (de orice fel ar fi acesta, material, fizic etc.) de la celalalt, idar cel cauiia i se solicita sprijin sa simta ca e folosit.Totodata, arta e sa nici nu abuzezi de un asemenea prieten.

Secretul unei prietenii reusite cred ca e acesta: sa nu pui in balanta ajutorul dat cu cel oferit, fiind convins ca si cellalalt procedeaza la fel.

Astfel cum foarte bine zice @colericul, nu cred ca exista prietenie adevarata intre femei, ci doar intre barbati si, foarte rar, intre barbati si femei.

Raritatea relatiei reale de prietenie intre un barbat si o femeie este provocata de firea barbatului care, atunci cand apreciaza o femeie, vrea si sex, insa, se pare, ca la femei e invers; cica nu pot face sex cu prietenii ”de suflet”.

Da, sunt binecuvantat cu prieteni adevarati!

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Ti-as spune "Manca-mi-ai curu'!", dar ne complicam! :)

 

Cine mai vrea complicatii dupa atatea complicatii  ? 

 

Sa zicem....ce bine  le zice  din chitara , pardon din voce   :laugh2

 

  • Like 9
  • Minus 14
Link spre comentariu
  • Oras:Miami FL
  • Oras:Miami FL

Credeti ca mai exista prietenii adevarate? Sau doar iluzii ? Pe principiul prietenul la nevoie se cunoaste,constatam  de a lungul timpului ca desi credem ca avem prieteni,ei de fapt nu ne sunt deloc prieteni,iar confirmarea acestor ganduri vine cu fiecare gest sau vorba mincinoase din partea celor pe care ii credem prieteni: se pot ivi situatii in care ni se demonstreaza faptul ca nu suntem o prioritate,ci oricine altcineva sau oricare alta situatie marunta reprezinta o prioritate ,.dar nu noi. Si toate astea se intampla uneori sub umbra faptului ca inca au nevoie de noi si totusi au nesimtirea de a ne arata ca nu contam..pt ca ne.au prins slabiciunea si stiu ca suntem iertatori ..deci prosti.

 

Aveti sau ati avut astfel de prieteni?..care v-au aratat cu nesimtire ca nu erati o prioritate desi depindeau de voi cu ceva? v-ati folosit de acest lucru si le-ati taiat craca de sub picioare ca sa-i "pedepsiti" si sa le aratati ca nu sunteti prosti..?

Bineinteles ca mai exista dar din pacate multe se duc naibii din cauza banilor invidiei femeilor  :no2  :iagree

Link spre comentariu

  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Sa te fut atunci!  :laugh2

Incepi sa ma iriti, imi place sa fac, nu sa vorbesc...

Ma adaptez, vorbim si nu facem.  :laugh2

 

ma sperie "uneltele" tale   :rax2 

 

le-ai aruncat  ? :laugh2

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...