Sari la conținut

Mai exista prietenii adevarate?


Vizitator

Mai exista prietenii adevarate?  

39 membri au votat

  1. 1. Mai exista prietenii adevarate

    • DA
      28
    • NU
      11


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

multumesc tuturor pt raspunsuri..ma bucur pt cei ce stiu ca au prieteni adevarati,..din "vechime" ..relatii sudate demult..

 

eu intotdeauna am crezut zicala ca..pentru prieteni trebuie sa ai timp si bani..in cazul meu s-a aplicat ..pt ca ..in vremuri vechi cand am avut niste "incercari" mari in viata..nu a fost nici o,un prieten(a),la care sa pot apela,sau daca am apelat sa.mi spuna ..ai usa deschisa ,vino si dormi la mine cateva seri, pana gasesti o solutie..au fost 2 situatii (una -eram inca tanara  ..alta..tot tanara eram si cu un copil de mana)..m-au ajutat persoane streine pe care le.am cunoscut in momentele acelea ,si care au citit ceva la mine,precum ca merit ajutorul ala si am mare nevoie...si care nu citesc aici...dar le port si acum dupa mai mult de 10 ani o profunda recunostinta,chiar daca,ulterior am muncit pt banii aia ca sa ma revansez. Puteau sa reactioneze negativ,dar nu au facut-o pt ca au avut compasiune umana. Compasiune umana pe care uneori nu o regasesti  la prieteni. Si atunci ce e o prietenie adevarata?!

 

Adina, iriti retina, prietenia adevarata e atunci cand esti cu un copil de mana si apelezi la straini, nu?

Link spre comentariu
Vizitator ana paraschiv
Reputație: 0

nu am sa exemplific pe cineva.. subiectul se refera la niste generalitati....asa....in general...daca trag o line..la cei 35 de ani ai mei...am ajuns la concluzia ca nu am avut niciodata si nu am prieteni adevarati...pt ca 

 

-prietenii nu te mint si nu incearca sa te manipuleze

 

-prietenii iti sunt aproape si cand ti-e greu chiar daca ei sunt mai amarati ca tine

 

-cand le soliciti un timp sa-ti aloce, nu te vor refuza in detrimentul vecinei pe care trebuie s-o vopseasca de exemplu

 

-prietenii iti spun unele adevaruri chiar daca risca sa se certe cu tine

 

ma rog..si alte maruntisuri

 

Cand aveti a reprosa ceva, orice, unuia sau altuia, uitati-va in oglinda si vedeti ce oferiti in schimb.

Neprietenie nu inseamna ce spui tu acolo, Adina.  

In primul rand prieteniile se cultiva, inseamna timp petrecut impreuna, insemna chefuri nebune prelungite in noapte , inseamna  sarit la unu noaptea din pat si ajutat omul chiar daca asta iti creeaza un mare disconfort. Prietenie inseamna sa il pui pe celalalt mai presus de tine. Prietenie inseamna comunicare, inseamna  si rasete si plansete. Si exista...

Ofera intai. 

  • Like 7
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:un satuc din china numit pu lan'g kwr
  • Oras:un satuc din china numit pu lan'g kwr

ora 4.30 dimineata...

da si tu un sms la toata agenda din tel:

"am avut un accident de masina"

 

VEZI CATI TE SUNA INAPOI...

dupa aceea numeste i prieteni. :)

  • Like 7
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

nu...aia era compasiune umana..ca la prieteni usa era inchisa. desi situatia sa fi fost invers...eu as fi zis ..vino..dormi in patul meu ..pun o saltea pe jos in bucatarie si dorm.eu .dar p[e strada nu te las chiar daca nu am spatiu sa te pot primi cum s-ar cuveni

 

:slap2  Miroase a depresie si victimizare, ai avea nevoie de un prieten, de acord. Nu ai, treci peste depresie si nu te mai considera victima, o fi greu, dar nu imposibil.

Apoi nu mai da prea mult din suflet si nu mai astepta ceva in schimb.

O fi dur, altfel nu ai cum.  :hug1

Link spre comentariu
  • Oras:belgravistan
  • Oras:belgravistan

:slap2  Miroase a depresie si victimizare, ai avea nevoie de un prieten, de acord. Nu ai, treci peste depresie si nu te mai considera victima, o fi greu, dar nu imposibil.

Apoi nu mai da prea mult din suflet si nu mai astepta ceva in schimb.

O fi dur, altfel nu ai cum.  :hug1

 

 

 

AmaNda, vrei să fii prietena mea?

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Mai exista, dar sunt exxttreeemmmm de rare. Astazi conteaza "prieteniile" bazate pe relatii, bani, interese, care prietenii se destrama instantaneu atunci cand intervin "greutati". Prietenii de suflet insa sunt, din pacate, astazi, ceva foaarrttee rar. Nici macar rudele de sange nu mai sunt "prieteni", exista cazuri cand fratele isi omoara sora sau sora isi impinge fratele spre divort din anumite interese, tertipuri, masinatiuni.

 

Ca sa nu mai vorbim de santajul emotional (te-am lasat insarcinata ca sa te am sub control, am ramas insarcinata, deci esti obligat sa ramai cu mine, si alte grozavenii de genul asta :( )...

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
  • Telefon: [email protected]
  • Oras:Traind printre panarame si cretini fomisti fara pic de caracter.
    In cazul tau/al vostru, al femeilor, a celor care faceti parte din lumea asta, imunda, in care principalul gand/scop/tel in viata sunt banii, numai banii, cat mai multi bani, nu pot exista prietenii cu adevarat, din pacate. 

  Este adevarat, ca pentru o prietenie reala si sincera sunt nevoie de cat mai multe lucruri in comun, dar cand intervin banii, valoarea-in extrem de multe cazuri asociate cu prost gustul, lipsa educatiei si a bunului simt, vor rezulta mereu o pula, si nu prietenie cu adevarat.

  Nici in cazul paradiilor/panaramelor de barbati prezenti aici, nu poate exista, vezi scandalurile si barfele constante inca de la inceputul platformei de acum 7 ani, mai rau si urat decat femeile, chiar si in cadrul haitei de boshorogi care azi (doar)par ca au ajuns la un numitor comun, murindu-le devinitiv blegitele, constantand ca este mult mai bine sa se linga in cur... si asta se intampla doar pentru ca egoul imens, grandomania, mitomania si gandurile necurate/infractiunile in cazul unora, i-au facut sa se adune aici, nici macar sa zicem acel 1% dintre recenziile facute pe bune, neavad scopul de a informa dezinteresat alti onanisti/limbisti, ci doar pentru a se lauda, a-si crea valoare/culoare in fata altor secaturi.

   Pentru a avea/exista prietenii cu adevarat intre fiintele humanoide, in primul rand trebuie sa fim OAMENI=caracter=onoare=coloana vertebrala=corectitudine=cinste=moralitate.

   Restul, ceea ce credeti/considerati voi prietenii/amicitii/toavarasii sunt doar niste gasti/haite/adunaturi bazate pe aceleasi interese, majoritar superficiale, materiale, ilicite/infractionale, care la prima adiere de vant/greutate/barfa/parnaie se vor destrama instantateu. 

   Nebunia, dementa, ADHD-ul si dorinta irationala, permanenta si constanta de socializare, nu poate fi considerata prietenie si nici nu are vreo sansa sa transforme chit-chat-ul initial intr-o relatie de lunga durata si stabila de prietenie adevarata.  

  Relatii de prietenie adevarata intre femei-femei si femei-barbati, nu prea exista, cu o singura exceptie, cand sunt asexuati/libido=0 ori diferenta de varsta este foarte mare, deci incompatibili sexual, fapt constat si constientizat de ambii, iar in cazul femeilor, cand una nu o va mai considera pe cealata drept o potentiala rivala, pentru targetul/segmentul ei de varsta.

  Se duce pulii de suflet specia umana, mereu si neaparat trebuie sa ne laudam, mandrim cu ceva. :(

 Altfel nu se mai poate, daca nu-s bani si nici valoare, ne laudam cu ''prietenii'', daca nu-s nici astia, ajungem sa ne laudam cu odrasla/odraslele-in multe cazuri vai de mama/tatal lor de handicapati/handicapate, buni de pus pe varza, dar na, puiu ciorii e cel mai cel. Daca nu-i niciuna din toate astea, si suntem singuri cuc/i, repede ne refugiem pe Marte, prin droguri, alcool si pastile traindu-le imaginar pe toate, la maxim .
  • Like 2
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

 

    In cazul tau/al vostru, al femeilor, a celor care faceti parte din lumea asta, imunda, in care principalul gand/scop/tel in viata sunt banii, numai banii, cat mai multi bani, nu pot exista prietenii cu adevarat, din pacate. 
  Este adevarat, ca pentru o prietenie reala si sincera sunt nevoie de cat mai multe lucruri in comun, dar cand intervin banii, valoarea-in extrem de multe cazuri asociate cu prost gustul, lipsa educatiei si a bunului simt, vor rezulta mereu o pula, si nu prietenie cu adevarat.
  Nici in cazul paradiilor/panaramelor de barbati prezenti aici, nu poate exista, vezi scandalurile si barfele constante inca de la inceputul platformei de acum 7 ani, mai rau si urat decat femeile, chiar si in cadrul haitei de boshorogi care azi (doar)par ca au ajuns la un numitor comun, murindu-le devinitiv blegitele, constantand ca este mult mai bine sa se linga in cur... si asta se intampla doar pentru ca egoul imens, grandomania, mitomania si gandurile necurate/infractiunile in cazul unora, i-au facut sa se adune aici, nici macar sa zicem acel 1% dintre recenziile facute pe bune, neavad scopul de a informa dezinteresat alti onanisti/limbisti, ci doar pentru a se lauda, a-si crea valoare/culoare in fata altor secaturi.
   Pentru a avea/exista prietenii cu adevarat intre fiintele humanoide, in primul rand trebuie sa fim OAMENI=caracter=onoare=coloana vertebrala=corectitudine=cinste=moralitate.
   Restul, ceea ce credeti/considerati voi prietenii/amicitii/toavarasii sunt doar niste gasti/haite/adunaturi bazate pe aceleasi interese, majoritar superficiale, materiale, ilicite/infractionale, care la prima adiere de vant/greutate/barfa/parnaie se vor destrama instantateu. 
   Nebunia, dementa, ADHD-ul si dorinta irationala, permanenta si constanta de socializare, nu poate fi considerata prietenie si nici nu are vreo sansa sa transforme chit-chat-ul initial intr-o relatie de lunga durata si stabila de prietenie adevarata.  
  Relatii de prietenie adevarata intre femei-femei si femei-barbati, nu prea exista, cu o singura exceptie, cand sunt asexuati/libido=0 ori diferenta de varsta este foarte mare, deci incompatibili sexual, fapt constat si constientizat de ambii, iar in cazul femeilor, cand una nu o va mai considera pe cealata drept o potentiala rivala, pentru targetul/segmentul ei de varsta.
  Se duce pulii de suflet specia umana, mereu si neaparat trebuie sa ne laudam, mandrim cu ceva. :(
 Altfel nu se mai poate, daca nu-s bani si nici valoare, ne laudam cu ''prietenii'', daca nu-s nici astia, ajungem sa ne laudam cu odrasla/odraslele-in multe cazuri vai de mama/tatal lor de handicapati/handicapate, buni de pus pe varza, dar na, puiu ciorii e cel mai cel. Daca nu-i niciuna din toate astea, si suntem singuri cuc/i, repede ne refugiem pe Marte, prin droguri, alcool si pastile traindu-le imaginar pe toate, la maxim .

 

 

Mult mai scrii, Marinare, cine poate intelege si pe scurt.

Multi retardati in jur, nu te contrazic, dar daca sunt... nici 2 pagini nu lamureste. :)

Nu sari ca n-am dat.  :hug1

Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

ora 4.30 dimineata...

da si tu un sms la toata agenda din tel:

"am avut un accident de masina"

 

VEZI CATI TE SUNA INAPOI...

dupa aceea numeste i prieteni. :)

 

Cu "metoda accidentul" te confunda cu infractorii si  iti inchid toti telefonul  :laugh2

  • Like 8
  • Minus 14
Link spre comentariu

  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Doar "uneori" din pacate.

adica la tine e permanenta ?

 

Fa-o sa cedeze ;)

era sa spun o prostie...dar este destul de matura sa se intample asta :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members and 2 guests

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...