Sari la conținut

Lucifer - mit sau adevăr?


Postări Recomandate

  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Este un subiect controversat dar cred ca are legatura cu lumea noastră de zi cu zi.

Dar hai sa vedem ce zice Biblia despre acest personaj...

 

 Biblia. Ezechiel 28:13,17

[13]Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, și erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonix, cu topaz, cu diamant, cu crisolit, cu onix, cu iaspis, cu safir, cu rubin, cu smarald și cu aur; timpanele și flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.

[17]Ţi s-a îngâmfat inima din pricina frumuseţii tale, ţi-ai stricat înţelepciunea cu strălucirea ta.

 

Descrierea lui Lucifer este feminină.  Erai împodobit cu pietre scumpe si aur,  muzica era plăcerea ta, din pricina frumuseții ti ai stricat înțelepciunea cu strălucirea ta...

Numai despre o femeie poti sa spui ca e frumoasă, ca strălucește,  și  numai pe o femeie o poti impodobi cu bijuterii și aur...

Chiar si numele este feminin : Luci-fer

 

 Biblia. Isaia 47:7-8,10

[7]Tu ziceai: ‘În veci voi fi împărăteasă!’ și nu te-ai gândit, nici n-ai visat că lucrul acesta are să se sfârșească.

[8]Ascultă însă acum, tu, cea dedată plăcerilor, care stai fără grijă și zici în inima ta: ‘Eu, și numai eu, nu voi fi niciodată văduvă și nu voi fi niciodată lipsită de copii!’

[10]Căci te încredeai în răutatea ta și ziceai: ‘Nimeni nu mă vede!’ Înţelepciunea și știinţa ta te-au amăgit, de ziceai în inima ta: ‘Eu și numai eu.’

 

"Nimeni nu o vede" - acest mesaj este clar adresat unui spirit. Dumnezeu este spirit si s-a revelat ca bărbat în scriptură vorbind către alt spirit feminin numind-o adversar.

Dacă observăm în lume femeia este mult mai  subtilă, mai vicleană capabilă de a testa de a seduce si ispiti.

 

 Biblia. Ieremia 7:18

[18]Copiii strâng lemne, părinţii aprind focul și femeile frământă plămădeala, ca să pregătească turte împărătesei cerului și să toarne jertfe de băutură altor dumnezei, ca să Mă mânie.

 

 Biblia. Ieremia 44:25

[25]Așa vorbește Domnul Dumnezeul lui Israel: ‘Voi și nevestele voastre aţi mărturisit cu gurile voastre și aţi împlinit cu mâinile voastre ce spuneţi: «Vrem să împlinim juruinţele pe care le-am făcut, să aducem tămâie împărătesei cerului și să-i turnăm jertfe de băutură!»

 

Împărăteasa cerului... Sofia, Innana, Venus, Isis, Astarte ... https://en.m.wikipedia.org/wiki/Queen_of_heaven_(antiquity)_

 

 

Cel mai mare truc pe care diavolul l a făcut a fost să convingă lumea ca ea nu există.

 

Lucifer - tatal minciunii sau mama dumnezeu?

 

Link spre comentariu
Vizitator amada nu amanda
Reputație: 0

Partea diabolica este usor de accesat. Ne inconjoara, este mereu gata de actiune.

Am avut o perioada de meditatii, puteam vedea in afara corpului... Nu sunt nebuna.

Am vrut sa simt partea divina din biblie... cel care se dadea Dumnezeul vostru era tot un diavol.

Cartea este scrisa pentru sperante, nu are nimic real in ea.

Totusi multi trec peste greutati cu increderea in suflet ca nu o fac singuri si cineva acolo ii iubeste, sa nu le spulberam ultima farama. ;)

E ca voi, ce stiu eu?  :no2

Link spre comentariu
Vizitator amada nu amanda
Reputație: 0

Partea diabolica este usor de accesat. Ne inconjoara, este mereu gata de actiune.

Am avut o perioada de meditatii, puteam vedea in afara corpului... Nu sunt nebuna.

Am vrut sa simt partea divina din biblie... cel care se dadea Dumnezeul vostru era tot un diavol.

Cartea este scrisa pentru sperante, nu are nimic real in ea.

Totusi multi trec peste greutati cu increderea in suflet ca nu o fac singuri si cineva acolo ii iubeste, sa nu le spulberam ultima farama. ;)

E ca voi, ce stiu eu?  :no2

Link spre comentariu
Vizitator amada nu amanda
Reputație: 0

Jesus Fucking Christ

Spiritualismul costa scump. Daca aveai tu sufletul distrus de cate ori mi l-am refacut eu... ai fi trait cateva vieti.

Nu mai presupune ca stii. Eu sunt incepatoare, tu nu o sa traiesti sa vezi nici pe jumatate.

Materialismul, orgoliul, vanitatea... Nu sunt lucruri care sa dezvolte partea spirituala.

Viseaza la Jesus, un martir cu o poveste interesanta, a murit degeaba.

Link spre comentariu
Vizitator amada nu amanda
Reputație: 0

Se poate lua in calcul ca este imaginatia mea, de acord.

De cate ori a trebuit sa faceti diferenta intre ce simtiti si va imaginati?

Diferenta este una subtila, trebuie sa te cunosti suficient, apoi sa faci comparatii... In final stii cu siguranta cand esti spiritual si cand visezi la cai verzi pe pereti...

Repet, nu fac asta de 2 zile, credeti in ce va ajuta, eu sunt realista. Nu e usor sa simti toata mizeria care te inconjoara, e mai usor de te joci cu caii pe pereti. Cat de greu n-ar fi, ai raspunsuri, dure, nu este pentru oricine.

Acum sa revenim pe pamant, ce va ofera biserica si babele alea care va barfesc la intrare? Se simte spiritul divin sau e doar in imaginatia voastra? Intreb si eu, ce stiu eu?  :no2

Link spre comentariu
Vizitator sarlatanu
Reputație: 0

Un barbat casatorit se duce la popa sa se spovedeasca.

 

- Ai facut ceva pacate, il intreaba preotul ?

- Pai cam da.

- Atunci, trebuie neaparat sa te lepezi de Satana.

- M-as lepada, dar am doi copii cu ea, o casa, o afacere.

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Malmö
  • Oras:Malmö

Sunt cativa useri p-acilea, @pepelica, @picon, @ion de la raion, iar acum fiinta asta, care, uneori, imi doresc sa fie doar niste troli, ma gandesc, "Gogule, asta chiar e prost sau doar troleaza?

 

Dar astia sunt reali si convinsi de spusele lor.

 

Pacatele mele, mi-e mila de KLM, saracul isi canta fericirea p-aici, cand s-a cuplat cu holera asta.

 

Incredibil, Gogule...

Link spre comentariu
Vizitator amada nu amanda
Reputație: 0

Sunt cativa useri p-acilea, @pepelica, @picon, @ion de la raion, iar acum fiinta asta, care, uneori, imi doresc sa fie doar niste troli, ma gandesc, "Gogule, asta chiar e prost sau doar troleaza?

 

Dar astia sunt reali si convinsi de spusele lor.

 

Pacatele mele, mi-e mila de KLM, saracul isi canta fericirea p-aici, cand s-a cuplat cu holera asta.

 

Incredibil, Gogule...

 

Observi ca eu nu te caut, deseori nici nu-ti raspund?

Esti obsedat, dar tot ceilalti sunt nebuni.

Klm inca nu a platit pe deplin pentru naravul sau parsiv, te anunt eu cand e sa-i chemi ambulanta ca-l ia cu ameteala...

I-am futut Craciunul ma-sii pentru ca ea nu stia ca baiatul ei, respectat la tara, a putut sa faca niste lucruri....

Auzi tu, i-a spus ca a vrut un copil cu mine, iar la politie ca eu am vrut si el m-a refuzat! Aveam cu cine, stofa de barbat!

Am iertat eu prea multe la viata mea, pentru fapta si rasplata.

Tu latra, ca de obicei pe langa subiect.

Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

Pacatele mele, cine sa fie atat de nebun sa faca un copil cu creatura asta?

 

Eventual pentru a oferi pruncul in scopuri stiintifice, gen studiul eugeniei sau, mai rau, sa-l ofere White Walkers din Game of Thrones.

in culo a miskin

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...