Sari la conținut

26 mai cu cine votati?


Postări Recomandate

  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Nu le am cu politica, deci m-am uitat putin sa inteleg despre ce este vorba...

Nu vad de unde atata agitatie, 32 deja sunt pe locurile lor, se mai alege unul.

Ce mare scofala?!

Pe langa partid, ai si o lista de candidati la alegere, pe cine alegi? Pe cine ai vazut la TV? Pfff!

La refendum sunt 2 intrebari cretine pe care si unul dotat intelectual le intelege cam greu, iti prinzi urechile ca la testul pentru permis cand a 2 intrebare este opusul primei...

Conteaza doar daca e castige PSD sau PNL sa ajunga la majoritate, restul nu inseamna nimic.

Parerea mea, dar nu le am cu politica.

Link spre comentariu
Vizitator jack k
Reputație: 0

Întrebările sunt simple.

1-interzicerea amnistiei si grațierii pentru corupți. DA.

"un copil fură dintr-un magazin, ia 4 ani, un ministru corupt ce face? Doarme pe bani" Uzzi - Românește.

 

2-restrictii pe ordonanțe în ce privește domeniul infracțiunilor,pedepselor și organizarea judiciară plus opțiunea atacarii unor astfel de OUG la CCR. DA

-având în vedere faptul ca de 2 ani și jumătate nu mai e nimic de făcut în țară decât călăria justiției, scăparea unor jegoși de pușcărie, modificări în ce privește denuntul, prescrierea șamd, e nevoie de prevenție.

În momentul de față, OUG nu stiu/nu cred că poate fi atacat altfel decât prin avocatul poporului.

Link spre comentariu
Vizitator jack k
Reputație: 0

Știu, dar dacă nu se face cvorumul, ăștia dau OUG săptămâna viitoare.

 

 

 

Din pacate, nu avem alte opțiuni. De 30 de ani avem de ales între răul mic și răul mare.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Esti prea proasta sa intelegi, ca una e sa trimiti un trepadus in PE, care va face jocul Rusiei si alta e sa mearga unul, care se va alatura celor pro UE.

 

Trezirea, rahatule, traim in 2019! Ce visezi tu cu Rusia?!

Banii de la UE vin, se pisa oricare fost comunist pe Rusia acum!

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator olʎ
Reputație: 0

Cea mai mare palma data politicienilor este sa nu votam deloc, nu sa votam ce cel mai putin rau, sau cu cel care promite mai mult. Sa se aleaga totul cu 5 % ( doar membrii de partid si cei cu galeti si roabe)si deabia atunci se trage un semnal de alarma.Asa, cu 40 % prezenta la vot, facem pwla mare ambelor parti.Asa ca, votul meu nu se va numara. Datoria cetateneasca a pulii mele...

Link spre comentariu
Vizitator jack k
Reputație: 0

Cea mai mare palma data politicienilor este sa nu votam deloc, nu sa votam ce cel mai putin rau, sau cu cel care promite mai mult. Sa se aleaga totul cu 5 % ( doar membrii de partid si cei cu galeti si roabe)si deabia atunci se trage un semnal de alarma.Asa, cu 40 % prezenta la vot, facem pwla mare ambelor parti.Asa ca, votul meu nu se va numara. Datoria cetateneasca a pulii mele...

 

daca exista un prag minim,da,mergea sa-i pedepsim.asa,si 5%,voteaza aia pusi de primar,samd.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Întrebările sunt simple.

1-interzicerea amnistiei si grațierii pentru corupți. DA.

"un copil fură dintr-un magazin, ia 4 ani, un ministru corupt ce face? Doarme pe bani" Uzzi - Românește.

 

2-restrictii pe ordonanțe în ce privește domeniul infracțiunilor,pedepselor și organizarea judiciară plus opțiunea atacarii unor astfel de OUG la CCR. DA

-având în vedere faptul ca de 2 ani și jumătate nu mai e nimic de făcut în țară decât călăria justiției, scăparea unor jegoși de pușcărie, modificări în ce privește denuntul, prescrierea șamd, e nevoie de prevenție.

În momentul de față, OUG nu stiu/nu cred că poate fi atacat altfel decât prin avocatul poporului.

 

Prima intrebare este simpla. ;)

De ce ai interzice guvernului sa modifice unele ordonante? Sunt toate perfecte?

A fost magaria cand au incercat sa se scoata... nu cred ca mai incearca.

Daca amnistitia si gratierea sunt eliminate, nu vad problema. Mai ales ca la organizarea judiciara mi-e ca mai trebuie umblat...

 

https://votcorect.ro/wp-content/uploads/2019/04/buletin2-1.jpg

Link spre comentariu
Vizitator jack k
Reputație: 0

Prima intrebare este simpla. ;)

De ce ai interzice guvernului sa modifice unele ordonante? Sunt toate perfecte?

A fost magaria cand au incercat sa se scoata... nu cred ca mai incearca.

Daca amnistitia si gratierea sunt eliminate, nu vad problema. Mai ales ca la organizarea judiciara mi-e ca mai trebuie umblat...

 

https://votcorect.ro/wp-content/uploads/2019/04/buletin2-1.jpg

OUG are altă menire.

Legile se modifică în parlament.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

OUG are altă menire.

Legile se modifică în parlament.

 

Si menirea fiind care, din punctul tau de vedere?

Daca Presedintele are ceva de spus pe langa Parlament, de ce sa nu o faca? Doar a fost ales sa conduca. Sau?

 

Ordonanța de urgență este un act normativ emis de Guvern în situații extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată. Acest tip de act normativ constituie o formă prin care puterii executive din România (guvernului) i se atribuie drept legislativ, în speță acelea de a da legi, pe care în mod normal doar parlamentul are dreptul sa le adopte.

  • Like 1
Link spre comentariu

Cea mai mare palma data politicienilor este sa nu votam deloc, nu sa votam ce cel mai putin rau, sau cu cel care promite mai mult. Sa se aleaga totul cu 5 % ( doar membrii de partid si cei cu galeti si roabe)si deabia atunci se trage un semnal de alarma.Asa, cu 40 % prezenta la vot, facem pwla mare ambelor parti.Asa ca, votul meu nu se va numara. Datoria cetateneasca a pulii mele...

Fututi rasa si dumnezeii matii de **spam editat**.

Deci tu in loc sa mergi la vot, tu stai acasa la fi-ta aia cu 1 an mai mica decat theringu pe care ai futut-o la 17 ani? Bravo coi

Sa faci recenzie si lu fica-ta cand aveai fantezii cu ea in timp ce ii ligeai lindicu cristinei

Link spre comentariu
  • Oras:in paradis
  • Oras:in paradis

OUG are altă menire.

Legile se modifică în parlament.

Deja mi-o imaginez pe coana Leana din Cucuietii din deal la vot cu intrebarile astea in mana .:)))). Pana sa inteleaga cred ca face unul din jocurile copilariei pt a vota

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Asta ii mai proasta decat lelea Viorica din deal.

 

Tot eu? Tu viseaza la Rusia, "inteligentule"!

Romanii au fost parsivi cu rusii si pe vremea comunismului, in razboi... Cata loialitate vezi tu la ei cand vorbim de bani?

Link spre comentariu
Vizitator jack k
Reputație: 0

Si menirea fiind care, din punctul tau de vedere?

Daca Presedintele are ceva de spus pe langa Parlament, de ce sa nu o faca? Doar a fost ales sa conduca. Sau?

 

Ordonanța de urgență este un act normativ emis de Guvern în situații extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată. Acest tip de act normativ constituie o formă prin care puterii executive din România (guvernului) i se atribuie drept legislativ, în speță acelea de a da legi, pe care în mod normal doar parlamentul are dreptul sa le adopte.

 

Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naționale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate. (Articolul 80 - Constituţia României) 

 

Din punctul meu de vedere,presedintele este un flag,un om cu principii bine definite,care,ca o stea,Soarele,de pilda,cand rasare zilnic,sa reaminteasca oamenilor principiile.

 

Asa cum bine scrie acolo,OUG se da in situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata. Nu se poate da la ordinele sefului,clicii,baronilor,samd.Asa cum si Tudorel Toader a explicat,in ce priveste acele controversate OUG pe justitie - Nu se justifica urgenta.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei naționale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate. (Articolul 80 - Constituţia României) 

 

Din punctul meu de vedere,presedintele este un flag,un om cu principii bine definite,care,ca o stea,Soarele,de pilda,cand rasare zilnic,sa reaminteasca oamenilor principiile.

 

Asa cum bine scrie acolo,OUG se da in situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata. Nu se poate da la ordinele sefului,clicii,baronilor,samd.Asa cum si Tudorel Toader a explicat,in ce priveste acele controversate OUG pe justitie - Nu se justifica urgenta.

 

De unde stii ca nu-i casuna sa-i bage pana urma la puscarie pe multi infractori politici cand aia ajung deja sa moara de batranete? :laugh2 :rax2

Link spre comentariu
  • Oras:Pitesti
  • Oras:Pitesti

Deja mi-o imaginez pe coana Leana din Cucuietii din deal la vot cu intrebarile astea in mana . :)))). Pana sa inteleaga cred ca face unul din jocurile copilariei pt a vota

Sau mai degraba nu va vota pentru ca asta e ordiul venit de sus pentru a nu se valida referendumul. Oricum te intreaba daca vrei sa votezi pentru referendum.

Link spre comentariu
Vizitator olʎ
Reputație: 0

Doamne Dumnezeule.

 

Acum am vazut ca saracia aia de oly, taximetristul pekinez, sta acasa...

 

ABSENTA DE LA VOT ESTE PENTRU FRAIERI.

Tu cum te simti saracie, ca cei pe care ai pus stampila, ti au dat la muie pana ai fost nevoit sa pleci, sa fii sluga in lumea a treia ??? Macar o data la 4/5 ani, vreau sa le dau eu mwie. Bine, tu esti invatat sa iei muie, nu ar mai conta inca una.

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu

Vizitator jack k
Reputație: 0

De unde stii ca nu-i casuna sa-i bage pana urma la puscarie pe multi infractori politici cand aia ajung deja sa moara de batranete? :laugh2 :rax2

asta este altă problemă de care trebuie sa se ocupe legiuitorii.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...