Sari la conținut

Romania....te iubesc! :(


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 102
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
  • Oras:seychelles
  • Oras:seychelles

 ... pana am ajuns in statia de autobuz de la casa presei libere unde se tolanea si se tavalea pe toate partile o tiganca. Se punea pe burta si zgarma sub toneta de bilete, apoi lua niste pietricele de acolo si o lua la fuga printre masinile oprite la semafor urland ca nebuna... Mda, are dreptate Coconescu, frumoasa tara, pacat ca-i locuita !

Du-te la Roma,Napoli(unde mergand pe strada te trezesti cu pungi de gunoi in cap),de sudul Italiei nu mai vorbesc...du-te la Paris,du-te la Lyon,du-te la Bruxelles,du-te la Praga,du-te la Budapesta...si tot du-teeee si tot ai sa gasesti tigani si tiganci intinse pe toate partile...................

Link spre comentariu

Imagini din Bruxelles...

 

 

http://www.portfoliocatalogue.com/46/01.jpg

 

 

post-769-0-94082400-1372336082_thumb.jpg

 

Suburbiile Romei... nu sunt tiganii nostri!

 

http://www.terraeco.net/IMG/jpg/repo_GRAN-GHETTO1020.jpg

 

 

Iata si Parisul

 

http://e9.img.v4.skyrock.net/e9f/les-tess-du-93/pics/2426388011_1.jpg

 

http://04.img.v4.skyrock.net/6612/39876612/pics/1575156552.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
  • Oras:seychelles
  • Oras:seychelles

Lux,figuri si bashini avem si noi...asta daca vrem sa vedem doar asta(vad ca majoritatea `denigratorilor` de tara au ca si termen de comparatie,in general,doar centrele sau anumite obiective turistice ale anumitor orase) 

post-81659-0-45890400-1372342327_thumb.jpg

post-81659-0-04857000-1372342356_thumb.jpg

post-81659-0-60254300-1372342381_thumb.jpg

post-81659-0-54668900-1372342401_thumb.jpg

 

Subscriu si eu la ceea ce a scris mai la deal Afriq...incercati sa va abateti un pic de la obiectivele turistice ale tarilor/oraselor pe care le vizitati si veti vedea ca dracul e mult mai negru decat pare :laugh2 

Link spre comentariu
  • Oras:In a Bubble
  • Oras:In a Bubble

Observ ca,din mandria de a sta intr-o tara frumoasa,am ignorat mesajul pe care dorea sa il transmita initiatorul topicului.

Uitandu-ma la primul post,el se vroia a fi asa: E frumoasa tara noastra,insa unii romani o fac urata,prin mizeriile si gunoaiele lasate in urma lor. Iar pentru asta nu exista vreo solutie financiara utila.Doar simtul civic si bunul-simt pot sa faca diferenta.

Am fost de multe ori in excursii in zone frumoase ale Romaniei,insa am ramas cumva scarbita si dezamagita de cei care au fost inaintea mea in acele zone.Tone de gunoaie,pana si pampersi folositi,zaceau pe malurile apelor.

De fiecare data am incercat sa curat locul si dupa mine,si dupa cei care au fost inaintea mea.Nu doar pentru aspectul estetic,cat pentru protejarea naturii.Pentru a nu polua,mai mult decat este deja,natura.

Link spre comentariu

Tot din Romania, de la Jilava:

 

(Selecțiuni din cartea de rugăciuni pe care Becali o scrie în închisoare și pe baza căreia va cere eliberarea condiționată, Amin)

Joi, 27 iunie 2013, Centrul dă cultură Jilava

Rugăciunea de la apelul de dimineață

Miluiește-ne pe noi, Doamne, ăștia care avem valoare la suflet și am dat bani la milogi, la handicapați, la nebuni și la alte hahalere, miluiește-ne pe noi, că nepricepându-ne la nici un răspuns, care n-am făcut nici Seminarul, nici Teologia, nici generala, acestă rugăciune aducem Ție, ca la un Stăpân, noi păcătoșii, robii Tăi: miluiește-ne pe noi și dă-ne putere cum dă la cioban colastra dă oaie și cotletele dă berbecuț la grătar.

Doamne, miluiește-ne pe noi, că întru Tine am nădăjduit și întru Tine am făcut ce-am făcut, că dacă mă punea diavolul să fur și să mint, să moară mă-sa dacă furam și mințeam. Nu Te mânia pe noi foarte, nici nu pomeni fărădelegile noastre, că ne-ascultă DNA-ul, Doamne, și ne trezim cu dosar amândoi, care Tu, Stăpâne, n-ai nici o vină decât că Te-a văzut lumea cu Becali. Ci caută și acum ca un milostiv și ne mântuiește pe noi de vrăjmașii noștri dă la Procuratură și dă la UE, Cotroceni, Merkel, Baroso, cutare și să-mi sugă p**a pă partea economică toți. Legat dă partea creștin-ortodoxă, să se uite ei și cu toți angajații lor.

Și acum… Ușa milostivirii deschide-o nouă, cum deschid mascații ușile noastre cu berbecii ăia, băga-mi-aș p**a-n morții lor dă bestii, binecuvântată Născătoare de Dumnezeu, ca să nu pierim cei ce nădăjduim întru Tine și care Ți-am dat bani și Ți-am făcut zmeu din parai. Amin.

Rugăciunea de seară

Nori apăsători se adună deasupra mea, Doamne, și amenințarea la o furtună mă înspăimântă. Nu la o furtună dă nori mă refer, mă-nțelegi? Nu cu ploaie, cu vânt, cu cutare, Doamne! Deși sunt în suferință mare și văd cum îmi fură nepoții mei și cu Hrebenciuc Steaua, nu mă plâng împotriva Ta, Dumnezeule, pentru că Tu n-ai nici o vină. Bine, puteai și Tu, Doamne, să te uiți și să zici: „Uite, bă, îl bagă pe copilul meu Becali la pușcărie, la cutare. Îl ia pe cel mai bogat băiat al meu, nu orice zdreanță care n-a dat doi lei la Muntele Athos, care n-a urcat cu măgarii până în vârf, n-a dat acatiste la televizor.“ Mă-nțelegi? Doamne, Tu ești sprijinul meu și stânca unde îmi caut scăparea. Un fel de Luțu, Doamne, numai că mai mare ca Luțu și mai bun ca Luțu. Asta ești!
Tu, Doamne, cunoști necazurile mele și ai grijă de mine neîncetat. Tu, Doamne, știi că în Jilava nu e lux. Mie-mi place în lux, Doamne, nu să mă cac la comun, Doamne. Nu să fac malahie cu pătura trasă la pat, Doamne, ci la palat, în jilțul ăla mare de la telvizor, cu icoana lu’ Sfântul Gheorghe în spate. Cu toată suferința mea, știu că mă iubești și asta îmi dă tărie să mă ridic și să le dau la m**e la toți papagalii ăștia care lovind în mine a lovit și în Tine, Doamne. Cu speranța în ajutorul și bunătatea Ta, nu mă voi lăsa răpus, ci mă voi lupta ca un leu și o să le tai eu mâinile cu Fane al meu și cu Marcel! Tu ești Cel ce cârmuiește lumea și viețile oamenilor cum cârmuia tata viețile la oile noastre de la stână, sau cum cârmuia Olăroiu echipa în Cupa UEFA când nu erai matale supărat pe de-alde Neșu și ne-am dus până în semifinale. Dacă nu adormeai, Doamne, la meciul cu Middlesbrough, ajungeam în finală cu Sevilla, unde l-am dat acum pe Rusescu, Doamne, decât pă două milioane dă euro! Amin.

De aici: http://www.kmkz.ro/de_ras/texte/jurnal-da-puscarias-crestin-ortodox-pa-partea-economica-ep-3/

Link spre comentariu
  • Oras:Constanta
  • Oras:Constanta

@Sexything ai perfecta dreptate! Despre simțul civic este vorba! Cândva am ieșit cu câinele la plimbare.... caine pe pe care l-a apucat sa facă în dreptul unei stații de autobuz... L-am lăsat sa-și facă nevoile și apoi am scos punga din buzunar și am strâns ceea ce făcuse! Vreți să cunoașteți reacțiile celor din stație legat de acțiunea mea? Va las sa ghiciți!

Link spre comentariu
  • Oras:seychelles
  • Oras:seychelles

L-am lăsat sa-și facă nevoile și apoi am scos punga din buzunar și am strâns ceea ce făcuse! Vreți să cunoașteți reacțiile celor din stație legat de acțiunea mea? Va las sa ghiciți!

Nu e greu de ghicit,e clar ca s-au uitat toti ca `boul la poarta noua`...dar stai linistit,asta se intampla inca si in tarile mult mai civilizate,cele asa zise, tari cu pretentii.(iti vorbeste unu` care umbla prin straini din ``90,crede-ma ca nu vorbesc din filme).Ti-as da si anumite exemple cum au ajuns anumite tari europene la un anumit grad de civilizatie,dar nu este site-ul de asa natura....oricum ,initiativa ta este laudabila :bow

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Creează nouă...