Sari la conținut

Bosss, ma lasi sa mai deskid un toping decent, in care imi bag pula la fel de decent in veatza, sufletul, vii si mortzii celor care nu vor sa se vaccineze, mankatzi de cipuri si 5G ???


A fi sau a nu fi muist/muista ???  

18 membri au votat

  1. 1. So, esti un/o retardat/a care crezi ca sosoaka poate face fistig in gat cu un parizer de 2 kile iar ca simion poate sa o suga fara sa o ude ?

    • Nu ma vaccinez, sunt un muist/muista retardat/a, sa moara totzi cei din jur.
    • Da, ma vaccinez, nu pentru mine, ci pentru cei din jurul meu, si pentru a evita dezastrul din spitale, prezent deja de 30 de ani.


Postări Recomandate

  • Oras:Everest
  • Oras:Everest
Acum 1 minut, spaclu a spus:

Mortalitatea oamenilor vaccinati infectati cu covid, e semnificativ mai mica decat in randul celor care refuza vaccinarea, si daca imi spui ca nu e asa imi e clar ca ai făcut studii de microbiologie cu vreo manichiuristă găsită la ceva pelerinaj prin Moldova. Da, mor si vaccinatii, ca nimic nu e 100% garantat, că mai au reactii la ser, ca efectiv nu funcționează serul.

Retorica imbecila de care vorbești e adevărul verificabil și demonstrabil. Iar tot ce e pe lângă, e pseudoștiință pentru oameni care aderă la un "adevăr select", de nișă, nu "ce cred toți proștii" - e virusologie de mecanic de locomotiva, sunt presupuneri și părerisme viralizate în absența unei comunicări oficiale pertinente. Mai terminați cu căcaturile astea. Toți v-ați trezit cugetători liberi, medici eminenți, cunoscători ai planurilor elitei oculte, inițiați asceți și profeți.

Rostogoliți tâmpeniile, până ajungeți cu furtunu' înfipt în muie voi sau apropiații voștri. Să vă ferească sfântu. Mergeți de vă vaccinați pentru voi și pentru oamenii care depind de voi. Da-i in mortii lor pe Câțu, Iohannis, Gheorghiță și toți fraierii. Nu nai asociați credibilitatea lor cu veridicitatea utilitatii vaccinului. Sanatate sa aveti.

Bă, eu sunt vaccinat. Adevărul e că nu din frică de virus, ci pt că am bănuit de mult timp că se va ajunge la-practic la o obligare prin constrângere.

Mai departe, eu zic ca fiecare să facă ce vrea. Te-ai trezit și tu medic eminent ? Recunoști că vaccinul nu-ți dă nicio garanție și dacă "e" probleme, ete mă, e procentul ăla, la care - ghinion, n-a funcționat vaccinul. 

Nu e nicio problemă de comunicare, oamenii ăștia,  care sunt la butoanele României acum, chiar sunt niște dobitoci - n-aveau cum să aibă o altă comunicare. 

La ora la care scriu, date oficiale :

- 243.208.365 de infectări

- 4.943.674 de morți

- 220.382.209 de vindecări

Înseamnă   2,03 % morți.

Asta în lume 👆

La noi, la 1.519.532 de infectări și  43.487 morți, adică 2,86% . 

 

Ținând cont că e foarte probabil să fie mult mai mulți infectați, gen asimptomatici...procentul de mortalitate mai scade. 

Poate fi vaccinarea o soluție ? Da, poate. Dar să fie singura ?

Nu trebuie să fii medic eminent ca să gândești. E firesc să ai îndoieli. Totuși 98% din oameni se vindecă. De ce și ar băga în ei un vaccin apărut în câteva luni ? Pandemia a început în februarie, martie și vaccinurile au apărut în decembrie 2020. Constrângerile menite să te oblige, presiunea ca să fie introdusă cenzura și represalii la adresa celor care contestă, atenție, acest vaccin, nu vaccinurile în general nu sunt deloc de bun augur. Am un prieten foarte bun, a trecut prin boală, el, soția și 2 fete mici, sub 5 ani. Zice, bă, am trecut prin boală fără probleme, de ce m-aș vaccina ? De ce să risc posibile reacții adverse dacă virusul "mortal" nu mi-a făcut nimic ? 

În același timp înțeleg și reacția emoțională firească a oamenilor când văd filmările cu morții în saci din spitale. Să meargă și să se vaccineze, să facă orice cred ei că i-ar putea ajuta. Nicio problemă, nimic de comentat. Fiecare să facă ce crede că e mai bine pt el și familia lui. E stupid să crezi că Șoșoaca, Simion sau oricine altcineva, cât de cunoscuți ar fi, pot influența și manipula peste 70% din români. Și e tipic hashtagist să consideri niște oameni proști, doar pt că nu văd "adevărul" tău. 

 

 

  • Like 4
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Romania
  • Oras:Romania
39 minutes ago, cincistele said:

Bă, eu sunt vaccinat. Adevărul e că nu din frică de virus, ci pt că am bănuit de mult timp că se va ajunge la-practic la o obligare prin constrângere.

Mai departe, eu zic ca fiecare să facă ce vrea. Te-ai trezit și tu medic eminent ? Recunoști că vaccinul nu-ți dă nicio garanție și dacă "e" probleme, ete mă, e procentul ăla, la care - ghinion, n-a funcționat vaccinul. 

Nu e nicio problemă de comunicare, oamenii ăștia,  care sunt la butoanele României acum, chiar sunt niște dobitoci - n-aveau cum să aibă o altă comunicare. 

La ora la care scriu, date oficiale :

- 243.208.365 de infectări

- 4.943.674 de morți

- 220.382.209 de vindecări

Înseamnă   2,03 % morți.

Asta în lume 👆

La noi, la 1.519.532 de infectări și  43.487 morți, adică 2,86% . 

 

Ținând cont că e foarte probabil să fie mult mai mulți infectați, gen asimptomatici...procentul de mortalitate mai scade. 

Poate fi vaccinarea o soluție ? Da, poate. Dar să fie singura ?

Nu trebuie să fii medic eminent ca să gândești. E firesc să ai îndoieli. Totuși 98% din oameni se vindecă. De ce și ar băga în ei un vaccin apărut în câteva luni ? Pandemia a început în februarie, martie și vaccinurile au apărut în decembrie 2020. Constrângerile menite să te oblige, presiunea ca să fie introdusă cenzura și represalii la adresa celor care contestă, atenție, acest vaccin, nu vaccinurile în general nu sunt deloc de bun augur. Am un prieten foarte bun, a trecut prin boală, el, soția și 2 fete mici, sub 5 ani. Zice, bă, am trecut prin boală fără probleme, de ce m-aș vaccina ? De ce să risc posibile reacții adverse dacă virusul "mortal" nu mi-a făcut nimic ? 

În același timp înțeleg și reacția emoțională firească a oamenilor când văd filmările cu morții în saci din spitale. Să meargă și să se vaccineze, să facă orice cred ei că i-ar putea ajuta. Nicio problemă, nimic de comentat. Fiecare să facă ce crede că e mai bine pt el și familia lui. E stupid să crezi că Șoșoaca, Simion sau oricine altcineva, cât de cunoscuți ar fi, pot influența și manipula peste 70% din români. Și e tipic hashtagist să consideri niște oameni proști, doar pt că nu văd "adevărul" tău. 

 

 

Nu sunt neaparat in totalitate de acord cu tine, dar imi place cum iti expui ideile. Sanatosi sa fim! Seara faina :)

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cu vant din pupa
  • Oras:Cu vant din pupa
Acum 5 ore, cincistele a spus:

Bă, eu sunt vaccinat. Adevărul e că nu din frică de virus, ci pt că am bănuit de mult timp că se va ajunge la-practic la o obligare prin constrângere.

Mai departe, eu zic ca fiecare să facă ce vrea. Te-ai trezit și tu medic eminent ? Recunoști că vaccinul nu-ți dă nicio garanție și dacă "e" probleme, ete mă, e procentul ăla, la care - ghinion, n-a funcționat vaccinul. 

Nu e nicio problemă de comunicare, oamenii ăștia,  care sunt la butoanele României acum, chiar sunt niște dobitoci - n-aveau cum să aibă o altă comunicare. 

La ora la care scriu, date oficiale :

- 243.208.365 de infectări

- 4.943.674 de morți

- 220.382.209 de vindecări

Înseamnă   2,03 % morți.

Asta în lume 👆

La noi, la 1.519.532 de infectări și  43.487 morți, adică 2,86% . 

 

Ținând cont că e foarte probabil să fie mult mai mulți infectați, gen asimptomatici...procentul de mortalitate mai scade. 

Poate fi vaccinarea o soluție ? Da, poate. Dar să fie singura ?

Nu trebuie să fii medic eminent ca să gândești. E firesc să ai îndoieli. Totuși 98% din oameni se vindecă. De ce și ar băga în ei un vaccin apărut în câteva luni ? Pandemia a început în februarie, martie și vaccinurile au apărut în decembrie 2020. Constrângerile menite să te oblige, presiunea ca să fie introdusă cenzura și represalii la adresa celor care contestă, atenție, acest vaccin, nu vaccinurile în general nu sunt deloc de bun augur. Am un prieten foarte bun, a trecut prin boală, el, soția și 2 fete mici, sub 5 ani. Zice, bă, am trecut prin boală fără probleme, de ce m-aș vaccina ? De ce să risc posibile reacții adverse dacă virusul "mortal" nu mi-a făcut nimic ? 

În același timp înțeleg și reacția emoțională firească a oamenilor când văd filmările cu morții în saci din spitale. Să meargă și să se vaccineze, să facă orice cred ei că i-ar putea ajuta. Nicio problemă, nimic de comentat. Fiecare să facă ce crede că e mai bine pt el și familia lui. E stupid să crezi că Șoșoaca, Simion sau oricine altcineva, cât de cunoscuți ar fi, pot influența și manipula peste 70% din români. Și e tipic hashtagist să consideri niște oameni proști, doar pt că nu văd "adevărul" tău. 

 

 

Vezi pretenu tau nu se gandeste la copiii lui . Daca sa zicem mortalitatea era invers adica mai crescuta in randul copiilor si nu a varstnicilor ? Era isterie mondiala . Al 3 lea RM . Se calcau in picioare unu pe altu sa se vaccineze . Sa fereasca al de sus sa se raspandeasca verisorii lu Covid , MERS si SARS ca am belit pula jumate din noi .

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Cu vant din pupa
  • Oras:Cu vant din pupa
La 20.10.2021 la 0:42, anonna a spus:

 Diareea verbala specifica marinelului ma face sa vomit si pot sa spun ca toata propaganda vaccinarii este un rahat iar ca demonstratie avem tari cu 80% procentaj de vaccinare si tot s-au imbolnavit. Stirile nu fac decat sa arate ca mortii sunt nevaccinati dar ca niciunul, dar absolut niciunul dintre cei decedati  nu prezinta alte probleme medicale (oare de ce?).

Pai, ce facu Arafat acum 2 saptamani cand a dat ordin ca in spitale sa nu se mai trateze decat cei cu covid?a? pai, in tarisoara asta nu mai sunt si alte boli decat covidul?

Pana acum virusul era o problema pentru cei in etate, acum este pentru toate varstele...cum s-a ajuns la asta? asa, dintr-o data.... Oare virusul a facut pauza in perioada verii?

A mai auzit cineva de China? la ei nu a ajuns valul 4??? au o economie in plina expansiune

Nu fac propaganda antivaccinarii dar nici nu sunt de acord sa fiu vaccinata cu un ser care nici macar nu da rezultate si nu pentru ca nu nu cred in medicina dar pur si simplu refuz sa fac acest vaccin...Mai bine imi fac un antirabic, un antitetanos sau orice alt vaccin ... Este doar optiunea mea si numai a mea. De ce? Pentru ca sistemul de sanatate din Romania este de rahat si mai ales pentru ca traiesc intr-o Romanie esuata, condusa de niste oameni de nimic, de niste corupti aroganti si incompetenti, pentru ca au ajuns sa momeasca populatia cu o farfurie de mancare sa se vaccineze....

Stiu cazuri concrete, cu oameni intre 35-50 de ani, care au murit dupa al doilea vaccin. Nu aveau nimic, doar dorinta de a trai fara restrictii. Stiu cazuri concrete de oameni care au avut covid cu forma destul de grava dar s-au vindecat tratandu-se ambulatoriu,

Marinele, cred ca urlii aiurea, esti indobitocit de lipsa pizdii la liber

 

Si ce are tanda cu manda ? Adica de ce sa nu te alaturi lumii intregi doar pt ca noi avem cretini la varf ? Situatia asta nu au creat-o cretinii nostrii si nici vaccinul sau solutia la problema . Ai nostrii copiaza anemic dupa ceilalti . Si realitatea te contrazice statistic cei vaccinati fac forme mai usoare . E un castig enorm . Eram deja vaccinat cand cunoscut bun mi-a povestit experienta din ATI , a vazut moartea langa el in cateva ore mai mult decat in 40 si ceva de ani . Citez " te caci pe tine cand auzi aparatele ca tiuie si vine una care trage cearsafu si tu simti ca nu poti respira cu tubu pe nas " Era nevaccinat si indiferent atunci . Se stia sanatos si puternic acum are sechele psihice ca veteranii de razboi  .

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest

Pun un link cu opinia unuia de meserie, care și a spus părerea printr-o scrisoare deschisă încă din 6 martie 2020. Pe scurt, ce spunea omul : să avem mare atenție cu intervenția omului prin vaccin asupra virusului, și să nu se țină cont doar de avantajele pe termen scurt. Vaccinarea în masă va slăbi răspunsul anticorpilor generați natural în fața anticorpilor generați prin vaccin. Anticorpii generați au o valabilitate mai scurtă în fața mutațiilor suferite de virus, ceea ce traduc eu acum prin necesitatea dozei 3 și deja se vorbește și de cea de a 4 a doză. Și omul mai spune și că cel mai mult vor suferi în viitor din cauza virusului, tinerii. Păi cam asta vedem acum...de unde la începutul pandemiei tinerii și copiii nu aveau nicio problemă, deja acum se aprobă vaccinuri care să le poată fi făcute și copiilor. 

Omul nu vorbește de cipuri și de 5G, pretexte cu care se etichetează și se duce în derizoriu și penibil cam orice contestație împotriva vaccinului. 

Încă o dată : data la care el a scris e 6 martie 2020. Articolul din link e din 25.08.2021, când încă la noi nu începuse criza medicală.

 

https://www.imuno-medica.ro/noutati/Geert-Vanden-Bossche-somitate-in-domeniul-vaccinologiei-Vaccinarea-poate-transforma-COVID-19-intr-o-arma-biologica-de-distrugere-in-masa-30

 

 

  • Like 3
  • Mersi 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Ploiesti
  • Oras:Ploiesti
Acum 6 ore, kapene a spus:

Vezi pretenu tau nu se gandeste la copiii lui . Daca sa zicem mortalitatea era invers adica mai crescuta in randul copiilor si nu a varstnicilor ? Era isterie mondiala . Al 3 lea RM . Se calcau in picioare unu pe altu sa se vaccineze . Sa fereasca al de sus sa se raspandeasca verisorii lu Covid , MERS si SARS ca am belit pula jumate din noi .

Dar cealaltă jumătate va avea mai mult spațiu de manevră și resurse. Morții nu mai suferă, să ne bucurăm pentru bunăstarea celor vii dacă e cazul. 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:In cimitir=ma-sa lu picon, cu deep prin mentalitatea muioritica
  • Oras:In cimitir=ma-sa lu picon, cu deep prin mentalitatea muioritica

Arde-v-ar focul si manca-v-ar dracii coaiele si ovarele, sa nu va mai inmultziti exponential, da maimutze urlatoare, doar aspectul fizik mai apropiindu-va de humanoizi, nefiind cazul bilei de grasime demente spumata cu sperma la gura si nici al traumatizatului ala de popki in cur, cu privire/oki expresivi de bivol-simion naskutzi din sperma rusiei si curul pecereului=pesedeului...nu este vina lor ca traiesc si sunt in libertate, ci a cartelui mafia media, b1-paunesti, digi-cetepei si plm, i-realitatzi, haznale si reteveuri, protejatzi de fix oamenii=sclavii lor din cna.

https://www.g4media.ro/bisericile-au-fost-exceptate-de-la-orice-restrictii-preotii-pot-tine-slujbe-fara-masca-arafat-expplica-motivele-nu-trebuie-neaparat-argumente-stiintifice-asta-este-decizia-luata.html

https://ne-np.facebook.com/AlexandruTomaPatrascu/videos/după-vaccinare-pielea-oamenilor-se-va-umple-de-solzi-ca-la-pește/313686876910203/

...sterilitate pe 3 generatzii..., vai veatza voastra de amibe.

 

 


  USR=10-20%, ca fix si exact la fel cu nr oamenilor, ok, decentzi, onesti, educatzi, realizatzi profesional, care nu sug pula pentru a baga ceva in gura, juma de bulion in tara si vreo doo-trei bulioane p-afara fara drept de vot la locale/parlamentare ca a avut grija de ei usl-ul, oamenii activi, cu creieri si muncitori-pula fiind plecatzi cu jobul pe coclauri, putand vota doar bosketarii ca voi, care care mankatzi kakat 24/7  frekand-o toata veatza acaka, pa ajutor social, pa furaciuni, p-acilea, pe fasmuci, cu okii belitzi la mizeria mediatv, manka-v-ar ebola....restul paduki si viermi, votantzi de sinecuri, rude, vecini, amici, amante, care sug pula la stat de 30 de ani PCR=PSD=PNL=USL, cu precizarea ca din coaiele uskate ale muistului sekurist ciompalau-febra galbena-peneleaua orban are maxim 30%, in rest d-alde bok, fluturi si plm, muistiii d-alde constantin-varanu si restul vermilor intestinali recrutatzi de la ciuma rosie gen kirika si urmasii...daka mai exista oameni ok in romanistan, recomand doar drumul dus-de plecare. :D  
 

   

 

 

 

 ...cimitireee...cimitiree, excavatoare, dacii liberi si plm.

 

  • Haha 3
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest
Acum 1 oră, v-ship-ss a spus:

Arde-v-ar focul si manca-v-ar dracii coaiele si ovarele, sa nu va mai inmultziti exponential, da maimutze urlatoare, doar aspectul fizik mai apropiindu-va de humanoizi, nefiind cazul bilei de grasime demente spumata cu sperma la gura si nici al traumatizatului ala de popki in cur, cu privire/oki expresivi de bivol-simion naskutzi din sperma rusiei si curul pecereului=pesedeului...nu este vina lor ca traiesc si sunt in libertate, ci a cartelui mafia media, b1-paunesti, digi-cetepei si plm, i-realitatzi, haznale si reteveuri, protejatzi de fix oamenii=sclavii lor din cna.

https://www.g4media.ro/bisericile-au-fost-exceptate-de-la-orice-restrictii-preotii-pot-tine-slujbe-fara-masca-arafat-expplica-motivele-nu-trebuie-neaparat-argumente-stiintifice-asta-este-decizia-luata.html

https://ne-np.facebook.com/AlexandruTomaPatrascu/videos/după-vaccinare-pielea-oamenilor-se-va-umple-de-solzi-ca-la-pește/313686876910203/

...sterilitate pe 3 generatzii..., vai veatza voastra de amibe.

 

 


  USR=10-20%, ca fix si exact la fel cu nr oamenilor, ok, decentzi, onesti, educatzi, realizatzi profesional, care nu sug pula pentru a baga ceva in gura, juma de bulion in tara si vreo doo-trei bulioane p-afara fara drept de vot la locale/parlamentare ca a avut grija de ei usl-ul, oamenii activi, cu creieri si muncitori-pula fiind plecatzi cu jobul pe coclauri, putand vota doar bosketarii ca voi, care care mankatzi kakat 24/7  frekand-o toata veatza acaka, pa ajutor social, pa furaciuni, p-acilea, pe fasmuci, cu okii belitzi la mizeria mediatv, manka-v-ar ebola....restul paduki si viermi, votantzi de sinecuri, rude, vecini, amici, amante, care sug pula la stat de 30 de ani PCR=PSD=PNL=USL, cu precizarea ca din coaiele uskate ale muistului sekurist ciompalau-febra galbena-peneleaua orban are maxim 30%, in rest d-alde bok, fluturi si plm, muistiii d-alde constantin-varanu si restul vermilor intestinali recrutatzi de la ciuma rosie gen kirika si urmasii...daka mai exista oameni ok in romanistan, recomand doar drumul dus-de plecare. :D  
 

   

 

 

 

 ...cimitireee...cimitiree, excavatoare, dacii liberi si plm.

 

Mai dă-te dreacu' de lighioană, beși în plm pă la farmacii, că le expiră la ăștia marathonul, rudotelu' și boosterul 4 ! 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Cu vant din pupa
  • Oras:Cu vant din pupa
1 oră în urmă, cincistele a spus:

Mai dă-te dreacu' de lighioană, beși în plm pă la farmacii, că le expiră la ăștia marathonul, rudotelu' și boosterul 4 ! 

Si e deputat proasta draqu . Fa pizda tuta sa ma slobod asa steril cum sunt in gura ta ce draq de amiaza ai invatat tu in a 12 la genetica ? Unde-i CNA ul sa le-o traga la toate televiziunile care accepta sa difuzeze asemenea aberatii ? Tutzi nzai tai de hoasca ! Nu ca nu ma mai pot oprii , zau de la nzau da pana acum nivel de prostie era la proasta statului da asta e +1000 la level . Ba tineti-ma ca o bat , nu cu pumnu ca-i fomeie da cu pulanu ii dau numa peste gura sa o sterilizez .

Pfoai . hai sictir si-n scorbura masii 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Într-o lume ideală, fiecare ar trebui să aibă la dispoziție și să analizeze atent niște informații concrete și fundamentate științific despre vaccinare: date statistice despre incidența bolii / formelor grave la vaccinați vs. nevaccinați, principiile pe care se bazează diferitele tipuri de vaccin, avantaje vs. (eventuale) dezavantaje, potențiale riscuri... etc etc. - și să ia o decizie informată.

La noi... baiul, după mine, e altul.

Noi, românii, avem un procent mare (nu știu concret cât, dar mult mai mare decât vrem să recunoaștem) - de analfabeți funcțional, pentru care o frază cu mai mult de 2 virgule e mindfuck total, îi blochează complet. Cum să compileze ei informațiile alea și să-și formeze în minte o imagine clară?? - cât timp pentru ei constituie o provocare să citească un cuvânt mai lung sau cu prea multe litere dinspre coada alfabetului (vorba unui vechi clasic de aici 🙂)

În același timp (și probabil în strânsă legătură cu aspectul de mai sus) - foarte mulți au o atracție deosebită față de senzațional, fiind ușor de amăgit prin massmedia, deoarece acceptă a priori orice tembelism auzit / citit, fără a-l mai trece prin vreun (ipotetic) filtru al gândirii personale - ajunge argumentul "că dară o zis la TV, la români!" (vezi emisiunile cele mai populare... și de când s-a extins accesul la internet, e chiar mai rău).

 

După părerea mea (și accentuez - PĂRERE) - asta e explicația așa-numitei "propagande" pro-vaccinare, știrile alarmiste și toate celelalte bălării: situațiile deosebite cer măsuri deosebite. Ideal ar fi ce am zis în primul aliniat, dar cum aia n-ar da niciun rezultat la noi, trebuie contracarată cumva vehemența "influencer-ilor" în termeni simpli, gen "Uga-uga! nu te vaccinezi, îi bai!" pe care îi înțelege majoritatea, la nivelul mental la care (din păcate suntem).

Că realitatea poate fi mai nuanțată, e altă discuție - dar dacă nu ai cu cine... na. Fight fire with fire...

 

În fine, vorba unei cunoștințe: ar fi interesant de văzut un studiu care să coreleze procentul de vaccinați dintr-o țară cu nivelul mediu al educației cetățenilor nației respective... 😐

 

Scuzați nuvela de sâmbătă dimineață!

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
4 minutes ago, thecat said:

... la nivelul mental la care (din păcate suntem) ...

Îi bun... loază cum mi-s, prompt am și pus o paranteză de-a p*la.

Nu mai există editare..? 🤨

Link spre comentariu
  • Administrator
  • Oras:La butoane
  • Oras:La butoane
Acum 15 minute, thecat a spus:

Într-o lume ideală, fiecare ar trebui să aibă la dispoziție și să analizeze atent niște informații concrete și fundamentate științific despre vaccinare: date statistice despre incidența bolii / formelor grave la vaccinați vs. nevaccinați, principiile pe care se bazează diferitele tipuri de vaccin, avantaje vs. (eventuale) dezavantaje, potențiale riscuri... etc etc. - și să ia o decizie informată.

La noi... baiul, după mine, e altul.

Noi, românii, avem un procent mare (nu știu concret cât, dar mult mai mare decât vrem să recunoaștem) - de analfabeți funcțional, pentru care o frază cu mai mult de 2 virgule e mindfuck total, îi blochează complet. Cum să compileze ei informațiile alea și să-și formeze în minte o imagine clară?? - cât timp pentru ei constituie o provocare să citească un cuvânt mai lung sau cu prea multe litere dinspre coada alfabetului (vorba unui vechi clasic de aici 🙂)

În același timp (și probabil în strânsă legătură cu aspectul de mai sus) - foarte mulți au o atracție deosebită față de senzațional, fiind ușor de amăgit prin massmedia, deoarece acceptă a priori orice tembelism auzit / citit, fără a-l mai trece prin vreun (ipotetic) filtru al gândirii personale - ajunge argumentul "că dară o zis la TV, la români!" (vezi emisiunile cele mai populare... și de când s-a extins accesul la internet, e chiar mai rău).

 

După părerea mea (și accentuez - PĂRERE) - asta e explicația așa-numitei "propagande" pro-vaccinare, știrile alarmiste și toate celelalte bălării: situațiile deosebite cer măsuri deosebite. Ideal ar fi ce am zis în primul aliniat, dar cum aia n-ar da niciun rezultat la noi, trebuie contracarată cumva vehemența "influencer-ilor" în termeni simpli, gen "Uga-uga! nu te vaccinezi, îi bai!" pe care îi înțelege majoritatea, la nivelul mental la care (din păcate suntem).

Că realitatea poate fi mai nuanțată, e altă discuție - dar dacă nu ai cu cine... na. Fight fire with fire...

 

În fine, vorba unei cunoștințe: ar fi interesant de văzut un studiu care să coreleze procentul de vaccinați dintr-o țară cu nivelul mediu al educației cetățenilor nației respective... 😐

 

Scuzați nuvela de sâmbătă dimineață!

de acord cu tine, la cele enumerate mai sus se adauga si lipsa de informare si comunicarea deficitara intre autoritati si populatie.  De aici si procentul mic de vaccinati. Guvernul si-a indeplinit misiunea de a aduce dozele de vaccin in tara si si-a facut treaba pana la urma. Dar comunicarea mesajului catre populatie este dezastruos, de aici si teoriile conspiratiei, implantarea cipului in mana odata cu vaccinarea si toate aberatiile de pe internet acceptate de unii.

  • Like 2

large.xxxxx.gif.e9e57a37567b71fee318ced754364ca4.gif

Link spre comentariu
5 minutes ago, pisicuts said:

de acord cu tine, la cele enumerate mai sus se adauga si lipsa de informare si comunicarea deficitara intre autoritati si populatie.  De aici si procentul mic de vaccinati. Guvernul si-a indeplinit misiunea de a aduce dozele de vaccin in tara si si-a facut treaba pana la urma. Dar comunicarea mesajului catre populatie este dezastruos, de aici si teoriile conspiratiei, implantarea cipului in mana odata cu vaccinarea si toate aberatiile de pe internet acceptate de unii.

Motane, guvernul si-a facut treaba pe jumatate (sa zicem ca e o jumatate de treaba facuta, desi si asta cu indulgenta). Nu e totul sa aduci niste doze de vaccin in tara (chestia asta, in ultima instanta o putea face si Becali sau Basescu, sau de ce nu, Dragusanca, in ultima instanta, adica o anumita persoana cu o influenta media/culturala/sportiva/politica, si care sa aiba si relatii/bani, in afara de influenta).

Dar tot degeaba este sa ai dozele, daca nu stii cum sa le distribui si mai ales cum sa convingi populatia sa se vaccineze. Si aici e o culpa multipla, pentru ca greseala majora in primul rand este lipsa unei comunicari eficiente ale celor din guvern/min. sanatatii cu societatea civila, iar lipsa acestei comunicari evident ca lasa loc deschis celor care profita de situatie, recte extremistii fundamentalisti din media, conspirationistii si politicienii de extrema dreapta care gasesc o modalitate facila de a-si creea capital electoral gras profitand de o lipsa de pricepere si de tact a factorilor guvernamentali.

In primul rand vina este a primului-ministru, care a facut o strategie de comunicare pro-vaccinare inexistenta, a min. de finante care a alocat ioc fonduri pentru implementarea strategiei de comunicare si informare si in ultima instanta a min. sanatatii (s-avem pardon, dar nu prea s-au priceput cei de la USR in a face treaba, cat s-au batut ei cu pumnul in piept ca noi rasturnam muntii, s-au rasturnat ei cu autobuzul guvernamental in prapastia politicii romanesti si e cam greu acum sa mai iasa de acolo) care nu prea a stiut nici el a comunica.

Acum, numarul vaccinatilor creste, dar nu pentru ca, vezi draga Domane, s-a produs vreun miracol peste noapte in ceea ce priveste comunicarea si informarea de la centru, ci tot pe fond emotional, senzational, tembeliziunile prezentand imagini cu morti insirati pe targi, scaune, holuri ale spitalelor, gropi facute cu excavatorul in cimitir, masini mortuare care stau la coada ca la benzina pentru a lua mortii de la morga ca sa-i duca la groapa si pacienti care horcaie cu masca de oxigen pe fata), efectul fiind de a speria lumea, care da buluc la centrele de vaccinare precum turcii la Plevna.

De unde se vede clar ca la romani merge, din pacate cu frica/constrangerea. Nu stim (in sensul ca cei de la centru habar nu au) sa folosim comunicarea pentru a obtine un scop/efect social de amploare, singura modalitate prin care se stie a se obtine rezultate, in Romania, este prin folosirea coercitiei/fortei/constrangerii/fricii. Partea proasta este ca o asemenea abordare duce la o rezistenta si impotrivire sociala a celor ce nu accepta/nu se lasa constransi si bineinteles, duce la aparitia revoltelor si convulsiilor sociale (s-avem pardon, dar daca va uitati la tari mult mai dezvoltate ca Romania, nici in Franta sau Italia nu prea s-a explicat si comunicat pe marginea certificatului verde sau a vaccinarii si ati vazut ce dezastre au fost in primavara-vara la Paris, si luna asta la Trieste si prin alte parti din cele doua tari. In Anglia, in schimb, unde s-a vorbit mult despre vaccinare, si in presa, si la TV, si pe internet, situatia este diferita).

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Everest
  • Oras:Everest
Acum 11 ore, kapene a spus:

Si e deputat proasta draqu . Fa pizda tuta sa ma slobod asa steril cum sunt in gura ta ce draq de amiaza ai invatat tu in a 12 la genetica ? Unde-i CNA ul sa le-o traga la toate televiziunile care accepta sa difuzeze asemenea aberatii ? Tutzi nzai tai de hoasca ! Nu ca nu ma mai pot oprii , zau de la nzau da pana acum nivel de prostie era la proasta statului da asta e +1000 la level . Ba tineti-ma ca o bat , nu cu pumnu ca-i fomeie da cu pulanu ii dau numa peste gura sa o sterilizez .

Pfoai . hai sictir si-n scorbura masii 

Al Capațone, ce-ai mă ?! Ai mâncat stricat ? Ai nevoie de oRAȘ PĂ mare ? 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
Acum 2 ore, pisicuts a spus:

de acord cu tine, la cele enumerate mai sus se adauga si lipsa de informare si comunicarea deficitara intre autoritati si populatie.  De aici si procentul mic de vaccinati. Guvernul si-a indeplinit misiunea de a aduce dozele de vaccin in tara si si-a facut treaba pana la urma. Dar comunicarea mesajului catre populatie este dezastruos, de aici si teoriile conspiratiei, implantarea cipului in mana odata cu vaccinarea si toate aberatiile de pe internet acceptate de unii.

Motane, vezi ma ca ai gresit contul. Plm, nu ai scris niciodata asa de corect gramatical si de cursiv, de cand te stiu.

Asta daca intre timp nu ai avut covid. 😀

  • Haha 2
Link spre comentariu
  • Administrator
  • Oras:La butoane
  • Oras:La butoane
Acum 1 minut, tendoi a spus:

Motane, vezi ma ca ai gresit contul. Plm, nu ai scris niciodata asa de corect gramatical si de cursiv, de cand te stiu.

Asta daca intre timp nu ai avut covid. 😀

am scris si o sa mai scriu oly ca sa fie bine si sa nu fie rau

  • Mersi 1
  • Haha 1

large.xxxxx.gif.e9e57a37567b71fee318ced754364ca4.gif

Link spre comentariu
  • Oras:Ploiesti
  • Oras:Ploiesti
Acum 3 ore, pisicuts a spus:

de acord cu tine, la cele enumerate mai sus se adauga si lipsa de informare si comunicarea deficitara intre autoritati si populatie.  De aici si procentul mic de vaccinati. Guvernul si-a indeplinit misiunea de a aduce dozele de vaccin in tara si si-a facut treaba pana la urma. Dar comunicarea mesajului catre populatie este dezastruos, de aici si teoriile conspiratiei, implantarea cipului in mana odata cu vaccinarea si toate aberatiile de pe internet acceptate de unii.

Cei din urmă tot treaba guvernului o fac, prin ducerea în derizoriu a unor teme legitime. 

Această "vaxinare" provoacă motive foarte serioase de revoltă, nu prostiile prezentate de isterici de toate sexele. 

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
La 22.10.2021 la 7:41, kapene a spus:

Si ce are tanda cu manda ? Adica de ce sa nu te alaturi lumii intregi doar pt ca noi avem cretini la varf ? Situatia asta nu au creat-o cretinii nostrii si nici vaccinul sau solutia la problema . Ai nostrii copiaza anemic dupa ceilalti . Si realitatea te contrazice statistic cei vaccinati fac forme mai usoare . E un castig enorm . Eram deja vaccinat cand cunoscut bun mi-a povestit experienta din ATI , a vazut moartea langa el in cateva ore mai mult decat in 40 si ceva de ani . Citez " te caci pe tine cand auzi aparatele ca tiuie si vine una care trage cearsafu si tu simti ca nu poti respira cu tubu pe nas " Era nevaccinat si indiferent atunci . Se stia sanatos si puternic acum are sechele psihice ca veteranii de razboi  .

 

:( regret pentru amicul tau ... asa cum am spus, am si eu cunostite apropiate trecute prin boala... e grea, diferita de orice forma de gripa si lasa sechele fizice pe termen lung , iar daca ai ghinionul sa ajungi in spital, ramai cu sechele psihice pe viata... si totusi, refuz vaccinul

 

Exemplu doar zilele trecute, s-au inghesuit sa se vaccineze cand au auzit ca se vor impune restrictii "multiple"(dupa cum s-a exprimat Iohanis) ...

Si poate ca nu mi se va permite sa mai circul pe strazi dar voi gasi o solutie sa supravietuiesc si fara asa zisa civilizatie... deocamdata asta este decizia mea, buna sau rea, imi asum "riscul"

  • Like 1
  • Mersi 1
Link spre comentariu
La 22.10.2021 la 21:24, v-ship-ss a spus:

 

 

 

 ...cimitireee...cimitiree, excavatoare, dacii liberi si plm.

 

 

 

Lasa, Ioane, nu te mai jeli atat ca poti trai si fara pula... zi AMIN si treci mai departe  :D

  • Haha 2
  • Inimioara 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...