Sari la conținut

UNIVERSUL 25


Postări Recomandate

  • Oras:Moscopole
  • Oras:Moscopole
La 28.12.2023 la 23:35, MacArthur a spus:

Poate sunt undeva un pic naiv, dar mie mi se pare oarecum fishy strategia asta a americanilor, care repeta intruna ca incet dar sigur abandoneaza Ucraina. De obicei se spune contrariul. Poate e o cacealma.

De ce sa-si faca reclama negativa? Daca asa e, pana si orbul va vedea. Ceva nu se leaga.

Nu cred că e o strategie, probabil că sunt mai multe tabere și la ei. A venit iarna (apropo de winter is coming), deocamdată nu cred că vor fi mari schimbări pă linia frontului. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:goo.gl/maps/jxf46HKSrFxLVgi86
  • Oras:goo.gl/maps/jxf46HKSrFxLVgi86
La 29.10.2023 la 18:14, CAE_INDRU a spus:

Se poate folosi ca ipoteză de lucru și extrapolarea, apoi se verifică dacă se susține sau nu, în cazul oamenilor prin experimente limitate și pe voluntari. 
Omul, ca specie, e conflictual și de regulă violent, în ciuda umanității pă care o clamăm, istoria noastră cunoscută ne demonstrează că starea noastră naturală e confruntarea violentă. Chiar și secolul nostru e plin de evenimente violente și de atrocități feroce și nu mă refer doar la războaiele care sunt acum în desfășurare, ci și la viața noastră de zi cu zi. E suficient să te uiți la știri și să vezi toate nenorocirile din lume. 
În privința experimentului pă șoareci sper să ne ridicăm deasupra comportamentului animalic, deși după câte observ eu pe persoană fizică așa, sunt multe schimbări de comportament în sens negativ  unde nu te-ai fi așteptat, și mă refer la oameni care sunt cât de cât realizați, care nu au “grija zilei de mâine”. Fiind pă un site dă un anumit profil, aici cred că se traduce printr-o expresie care pă mine mă zgârie groaznic la ureche : open minded, care nu mi se pare altceva dăcît un eufemism pt niște deviații sexuale. Aici există o similitudine cu șoarecii din experiment. 🤷‍♂️

 

Habar n-aveam de aceste experimente, dar citind așa rapid despre DMT-ul ăsta și legătura lui cu ayahuasca, plm mi-am adus aminte de ciudatul caz în care diicotul l-a arestat pe șeful de la doi și un sfert. Plm, ăștia chiar cred că intră în legătură cu entități din alte lumi ? Dincolo de asta văd că miliția de la noi s-a dus pă pulă, ei practic sunt în simbioză cu interlopii, mai degrabă bodyguarzii lor dăcît apărători ai legii și ordinii. Asta dacă nu sunt chiar ei drogălăi direct.

Ce consumi vere, că vreau și eu 😂

Link spre comentariu
  • Oras:Moscopole
  • Oras:Moscopole
Acum 13 ore, greenless a spus:

Ce consumi vere, că vreau și eu 😂

coca cola, pepsi, bere, whisky, votcă, apă…d-astea, găsești cam la orice magazin. 

nu mai știu mailul pt contul celălalt 🤷🏻‍♂️

Link spre comentariu
  • Oras:Moscopole
  • Oras:Moscopole

Bre @tomson, mai știi ceva nou dă pă frontul dă est ? Vin rușii ? Ne pregătim dă rezistență ? Ne retragem în interiorul arcului carpatic ? De la migratori până la tătari nu prea ne-am descurcat când a venit viforul dîn est ! 🤷🏻‍♂️

🙆🏻‍♂️

Link spre comentariu
Reputație: 5681
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 1 minut, KaraBenNemsi a spus:

Bre @tomson, mai știi ceva nou dă pă frontul dă est ? Vin rușii ? Ne pregătim dă rezistență ? Ne retragem în interiorul arcului carpatic ? De la migratori până la tătari nu prea ne-am descurcat când a venit viforul dîn est ! 🤷🏻‍♂️

🙆🏻‍♂️

Nu s probl la noi. De migratori turci tatari rusii ne au scapat , speram si de ucrainieni. Exista pericol urias ca moldova sa fie cucerita fara foc numa cu bani  , democratic , adica cumparata de rusi dc noii lideri ai ro  us, ue , mold , nu leapada transnistria si nu fac unirea asap. Putin nu vrea decat ce i rusesc , harkov si odesa plus transnistria. Da ar vrea si moldova ca belarus, satelit rusesc. 

Link spre comentariu
  • Oras:Moscopole
  • Oras:Moscopole
Acum 1 minut, tomson a spus:

Nu s probl la noi. De migratori turci tatari rusii ne au scapat , speram si de ucrainieni. Exista pericol urias ca moldova sa fie cucerita fara foc numa cu bani  , democratic , adica cumparata de rusi dc noii lideri ai ro  us, ue , mold , nu leapada transnistria si nu fac unirea asap. Putin nu vrea decat ce i rusesc , harkov si odesa plus transnistria. Da ar vrea si moldova ca belarus, satelit rusesc. 

Dă cînd e Transnistria rusească ? 🤦🏻 

Chiar și acum, la ora asta când scriu, rușii sunt 25% din populația transnistreană. Transnistria nu a fost a lor decât vremelnic (luată  tot cu japca) Moldova lui Ștefan cel Mare se întindea până la Nipru. 
Pare puțin probabil că ucrainenii să-i scoată pă ruși dîn Crimeea și Donbas, probabil că acum e ultima “strigare” și sper ca Putn să nu ia al ultimo respiro Harkov și Odessa și să nu ajungă să facă joncțiunea cu Transnistria. 

Link spre comentariu
Reputație: 5681
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
La 07.05.2024 la 0:35, KaraBenNemsi a spus:

Dă cînd e Transnistria rusească ? 🤦🏻 

Chiar și acum, la ora asta când scriu, rușii sunt 25% din populația transnistreană. Transnistria nu a fost a lor decât vremelnic (luată  tot cu japca) Moldova lui Ștefan cel Mare se întindea până la Nipru. 
Pare puțin probabil că ucrainenii să-i scoată pă ruși dîn Crimeea și Donbas, probabil că acum e ultima “strigare” și sper ca Putn să nu ia al ultimo respiro Harkov și Odessa și să nu ajungă să facă joncțiunea cu Transnistria. 

De la nistru pan la tisa tot romanu plansu mi s a   , zice  si poetul. Transnistria nu e su nu a fost a noastra vreodata ci bucovina e pamant curat romanesc 

Link spre comentariu
  • Oras:Moscopole
  • Oras:Moscopole
La 08.05.2024 la 2:23, tomson a spus:

De la nistru pan la tisa tot romanu plansu mi s a   , zice  si poetul. Transnistria nu e su nu a fost a noastra vreodata ci bucovina e pamant curat romanesc 

Repet, Moldova lu’ Ștefan cel Mare era până la Nipru, nu era picior de muscal în Transnistria. Nici acum ciolovecii nu sunt majoritari în Transnistria. N-ai de ce să justifici un război pt câteva petice de pământ când ești Rusia și ești oricum cea mai întinsă țară de pe glob și dispui de cele mai multe resurse. Putin putea să facă un rai din țara lui și rușii să aibă cel mai bun nivel de trai din lume, avea tot ce-i trebuie…și cu toate asta nu vrea…preferă să conducă țara ca-n evul mediu acompaniat de mafia oligarhilor. Omul ăsta e un profet mincinos, el nu apără nici ortodoxia, nici morala creștină, nici rasa albă…e doar un politruc bolnav de putere și control care se visează împăratul lumii. 

Link spre comentariu
Reputație: 5681
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 1 oră, KaraBenNemsi a spus:

Repet, Moldova lu’ Ștefan cel Mare era până la Nipru, nu era picior de muscal în Transnistria. Nici acum ciolovecii nu sunt majoritari în Transnistria. N-ai de ce să justifici un război pt câteva petice de pământ când ești Rusia și ești oricum cea mai întinsă țară de pe glob și dispui de cele mai multe resurse. Putin putea să facă un rai din țara lui și rușii să aibă cel mai bun nivel de trai din lume, avea tot ce-i trebuie…și cu toate asta nu vrea…preferă să conducă țara ca-n evul mediu acompaniat de mafia oligarhilor. Omul ăsta e un profet mincinos, el nu apără nici ortodoxia, nici morala creștină, nici rasa albă…e doar un politruc bolnav de putere și control care se visează împăratul lumii. 

 aia i pula ce zici tu

putin a luat rusia din cenusa , cad luai rusoaica din bar pe cativa dolari , acum se fut pe milioane pe coata de azut , a batut cecenia dupa ce  fusese invinsa inainte , i-a facut pe ceceni cainii lui , a pus economia la punct ca a castigat razboiu economic in 3 zile si cel militar vine la pachet kestie de timp , supermega sanctiunile au lovit europa pe tine si pe mine iar rusia a ajus dupa ele prima economie a europei , germnia sa dus pe pula ca si italia si restu noi avem taxe peste taxe robor dublat inflatie impozite marite , rusia lanseza in spatiu , castiga pamant zilnic vinde armament en gros se impune in africa ii da afara pe papitzoi vestii e cu china si cu brics la nivel maxim sentimentu patriotic si unitatea pe val. Ce scuipi tu acolo e cim de la media manacatoare de diaree . Ucraina putea sa fie cea mai mare si mai bogata si mai tare tara din europa jucand la 2 capete intrand si inn ue dar nu in nato renuntand la rimeea si donbas care is f putin fata de cat au pierdut si pierd acum. Dar au preferat sa piarda peste juma de milion d emorti si tot atat mutilati sa piarda de  2 x mai mult decat donbas pana acum si o sa piarda si harkov si odesa dc mai ontinua si continua pt ca is in cerc vicios. Si atsa pentru ca au pus botu la ura oligofrena cum ai pus si tu. Radicalismu asta e semn de indobitocire crasa penibila. Venniti va in fire ca va imbolnavti de atat hate cretin

Link spre comentariu
Reputație: 5681
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 7 minute, tomson a spus:

 aia i pula ce zici tu

putin a luat rusia din cenusa , cad luai rusoaica din bar pe cativa dolari , acum se fut pe milioane pe coata de azut , a batut cecenia dupa ce  fusese invinsa inainte , i-a facut pe ceceni cainii lui , a pus economia la punct ca a castigat razboiu economic in 3 zile si cel militar vine la pachet kestie de timp , supermega sanctiunile au lovit europa pe tine si pe mine iar rusia a ajus dupa ele prima economie a europei , germnia sa dus pe pula ca si italia si restu noi avem taxe peste taxe robor dublat inflatie impozite marite , rusia lanseza in spatiu , castiga pamant zilnic vinde armament en gros se impune in africa ii da afara pe papitzoi vestii e cu china si cu brics la nivel maxim sentimentu patriotic si unitatea pe val. Ce scuipi tu acolo e cim de la media manacatoare de diaree . Ucraina putea sa fie cea mai mare si mai bogata si mai tare tara din europa jucand la 2 capete intrand si inn ue dar nu in nato renuntand la rimeea si donbas care is f putin fata de cat au pierdut si pierd acum. Dar au preferat sa piarda peste juma de milion d emorti si tot atat mutilati sa piarda de  2 x mai mult decat donbas pana acum si o sa piarda si harkov si odesa dc mai ontinua si continua pt ca is in cerc vicios. Si atsa pentru ca au pus botu la ura oligofrena cum ai pus si tu. Radicalismu asta e semn de indobitocire crasa penibila. Venniti va in fire ca va imbolnavti de atat hate cretin

 varianta ediatata

aia i pula ce zici tu

putin a luat rusia din cenusa , cand luai rusoaica din bar pe cativa dolari , acum se fut pe milioane pe coasta de azur , a batut cecenia dupa ce  fusese invinsa inainte , i-a facut pe ceceni cainii lui , a pus economia la punct ca a castigat razboiu economic in 3 zile si cel militar vine la pachet kestie de timp , supermega sanctiunile au lovit europa pe tine si pe mine iar rusia a ajus dupa ele prima economie a europei , germania sa dus pe pula ca si restu noi avem taxe peste taxe robor dublat inflatie impozite marite , rusia  , castiga pamant zilnic vinde armament care si a dovedit eficient se impune in africa ii da afara pe papitzoi vestii e cu china si cu brics la nivel maxim sentimentu patriotic si unitatea pe val. Ce scuipi tu acolo e  de la media manacatoare de diaree . Ucraina putea sa fie cea mai mare si mai bogata si mai tare tara din europa jucand la 2 capete intrand si in ue dar nu in nato renuntand la crimeea si donbas care is f putin fata de cat au pierdut si pierd acum. Dar au preferat sa piarda peste juma de milion de morti si tot atat mutilati sa piarda de  2 x mai mult decat donbas pana acum si o sa piarda si harkov si odesa dc mai continua si continua pt ca is in cerc vicios. Si asta pentru ca au pus botu la  vrajeala warmongerilor de stanga mccain biden graham lindsay etc acu is sinucidere asistata nato si tara vanduta depopulata fara posibilitatea de a se opri din dezastru ca guvernul e marioneta. Ucrainienii s-ar opri dar au o dicatatura mai dura decat coreea de nord , care nici nu mimeaza alegeri le elimina pur si simplu , poporul e vanat de pe strada lua cu catuse dus direct pe front pulverizat de bombe cu ghidare de 1 tona de nici cadavru nu se recupereaza si deci nici macar compensatii la familie sau mormant nu ramane , e dat disparut , devin prafu de pe talpa ta.Vai si amar de poporu ala neneorocit a carui netrebnica soarta e numita slava , o slava mai odioasa decat cea din epoca de aur ca fix ca atunci mor oamenii inghetati sau inecati incercand sa scape din lagarul de exterminre a unde icoana lu ss bandera e pe toate gardurile

Link spre comentariu
  • Oras:Moscopole
  • Oras:Moscopole

Boss @tomson, nu am nicio intenție să ne înjurăm, văd ce scrii tu despre Brics, dar e doar enumerare de cifre care nu se transpune în viața oamenilor și oricum cam toate cifrele alea pălesc în fața cifrelor G7. Dar toate cifrele sunt o vorbă goală, unde contează mai tare, la nivelul de trai, lumea occidentală chiar și în decadență spulberă Brics. Nu mai zic că organizația Brics e departe de a fi o structură politică cu coeziune și în niciun caz nu are o latură militară. Rusia și China chiar dacă cooperează momentan sunt totuși țări rivale și amândouă tind la statutul de lider. Să mai zic și de diferendele teritoriale dintre ele ? Rusia - China, China - India, India - Pakistan, toate fiind puteri nucleare cu uriașe diferențe religioase și culturale. Nu boss, Brics e departe de a fi un monolit cum pare că ți-l închipui tu și dacă zici, și te cred că ai trăit în Occident, nu te văd deloc că ți ai dori să trăiești într-o țară condusă de Putn sau Xi. 

Un indiciu care ar trebui să fie cristal clear pt tine că rușii nu sunt ceea ce spun că sunt îl reprezintă declarațiile Zaharovei despre Moldova. Boss, în ciuda comportamentului ei de cățea turbată, femeia nu e nebună, ea știe perfect că minte ca o beșniță, când zice că în Moldova se desfășoară un genocid la adresa “limbii moldovenești” pus la cale de “nazista” de Maia Sandu care a îndrăznit să treacă în constituția republicii că limba oficială este româna. Realizezi ? Amărîții ăia nu au dreptul să se considere români și dacă spun că limba lor e limba română sunt naziști ! E fix aceeași harneală aplicată Ucrainei, dacă zic că ei sunt ucraineni și vorbesc limba ucraineană, atenție : în propria lor țară !, atunci sunt naziști ! 

Nu înțeleg de ce te bucuri atât de mult că Putn a desființat practic o țară, Cecenia, care nu a vrut altceva decât să fie independentă ! Îți place marioneta lui Putn pusă guvernator în Cecenia ? Papițoiul trădător de Kadîrov ? Cred că se răsucește în mormânt mândrul Djohar Dudaev ! 

Îți place cum Rusia putinistă a invadat Georgia ? Scenariul tipic rusesc tras la indigo, un grup de cetățeni separatiști îl cheamă în ajutor pe marele tătuc de la Moscova.

Mă surprinde că un om cu inteligența ta nu vede și nu realizează elementele evidente ale minciunilor rusești, care culmea, nu sunt deloc noi sub soare. Pot să înțeleg admirația pt mari personalități ale lumii ruse, dar ca un om care ai trăit și simțit pe viu constrângerile din epoca comunisto-sovietică nu înțeleg de ce te faci că nu știi că de la Petru cel Mare încoace , indiferent de forma de organizare, imperiu, uniune sovietică sau federație, Rusia nu are altă doctrină decât expansiunea teritorială și visul de a deveni noua Romă. 

Link spre comentariu
Reputație: 5681
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 11 ore, KaraBenNemsi a spus:

 

Boss @tomson, nu am nicio intenție să ne înjurăm, văd ce scrii tu despre Brics, dar e doar enumerare de cifre care nu se transpune în viața oamenilor și oricum cam toate cifrele alea pălesc în fața cifrelor G7. Dar toate cifrele sunt o vorbă goală, unde contează mai tare, la nivelul de trai, lumea occidentală chiar și în decadență spulberă Brics. Nu mai zic că organizația Brics e departe de a fi o structură politică cu coeziune și în niciun caz nu are o latură militară. Rusia și China chiar dacă cooperează momentan sunt totuși țări rivale și amândouă tind la statutul de lider. Să mai zic și de diferendele teritoriale dintre ele ? Rusia - China, China - India, India - Pakistan, toate fiind puteri nucleare cu uriașe diferențe religioase și culturale. Nu boss, Brics e departe de a fi un monolit cum pare că ți-l închipui tu și dacă zici, și te cred că ai trăit în Occident, nu te văd deloc că ți ai dori să trăiești într-o țară condusă de Putn sau Xi. 

Un indiciu care ar trebui să fie cristal clear pt tine că rușii nu sunt ceea ce spun că sunt îl reprezintă declarațiile Zaharovei despre Moldova. Boss, în ciuda comportamentului ei de cățea turbată, femeia nu e nebună, ea știe perfect că minte ca o beșniță, când zice că în Moldova se desfășoară un genocid la adresa “limbii moldovenești” pus la cale de “nazista” de Maia Sandu care a îndrăznit să treacă în constituția republicii că limba oficială este româna. Realizezi ? Amărîții ăia nu au dreptul să se considere români și dacă spun că limba lor e limba română sunt naziști ! E fix aceeași harneală aplicată Ucrainei, dacă zic că ei sunt ucraineni și vorbesc limba ucraineană, atenție : în propria lor țară !, atunci sunt naziști ! 

Nu înțeleg de ce te bucuri atât de mult că Putn a desființat practic o țară, Cecenia, care nu a vrut altceva decât să fie independentă ! Îți place marioneta lui Putn pusă guvernator în Cecenia ? Papițoiul trădător de Kadîrov ? Cred că se răsucește în mormânt mândrul Djohar Dudaev ! 

Îți place cum Rusia putinistă a invadat Georgia ? Scenariul tipic rusesc tras la indigo, un grup de cetățeni separatiști îl cheamă în ajutor pe marele tătuc de la Moscova.

Mă surprinde că un om cu inteligența ta nu vede și nu realizează elementele evidente ale minciunilor rusești, care culmea, nu sunt deloc noi sub soare. Pot să înțeleg admirația pt mari personalități ale lumii ruse, dar ca un om care ai trăit și simțit pe viu constrângerile din epoca comunisto-sovietică nu înțeleg de ce te faci că nu știi că de la Petru cel Mare încoace , indiferent de forma de organizare, imperiu, uniune sovietică sau federație, Rusia nu are altă doctrină decât expansiunea teritorială și visul de a deveni noua Romă. 

 occidentul de azi e un kkt o spun ca cetatean al g7 si ca unu care am facut avere in germania

is nise panarame care se duc in cap urat si sa nu vezi asta e grav

 mi e scarba de cum lucra si de cum am lucrat cu ei 

da am facut bani ccu sacu dar pe oasele amaratilor si eram in depresie cu salar de prim ministru

is niste javre oridinare 

am traiti si comunismul si erau urati da astia is mai urati

occidentul lui the great generation era altceva astia nu aunimic cu ei is lepre

iar rusia nu mai e ussr si nici china nu e maoista

nu pentru personalitati imi place rusia sau china

ci pentru ca is patrioti nu k la noi numa sucursuri tradatoare , ca au sanatate mentala nu ca vestul pervers de u s-a mai vazut

si au viitor pentru ca se invata , chinezii fac carte ii manca pe toti

rusia si china nu au mari rivalitati , chian e fericita ca acum e ea fratele mai mare si au mare nevoie unu de altul , china de resurse iar rusia de industria nano care ii lipseste 

ei fiind cei mai tari pe industria grea aerospatala si nucleara

impreuna fac vestul sa para panarama

soala e ca curu la ccientali si au fututo groaznic si pe a noastra

asta e cel mai mare dezastru pe care il poti avea sa ai educatie slaba

la china asta zbarnaie si de aia au viitor

ce sa i futa grija pe chinezi de un teritoriu dat acu 200  de ani rusiei tzariste cu acte inn regula cand ei au de eliberat un teritoriu la cativa pasi d eei care le apartine cu acte in regula

americanii de stanga warmonegrii is niste nesimtiti care vor sa impuna doctrina monroe in curtea rusi esi chinei si iau mue da mai mult cu gura prostilor care au pus botu la proxy, taiwanu o va lua cum o ia si ucraina

 

 

 

Link spre comentariu
Reputație: 5681
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

 am pasaport cu care ma pot stabili oriunde , inclusiv in usa

am o meseria cu dupa care is lesinati toti din   ue ca o fac a marea arta

si nu plec din timi vin ei la mn din austria germania uk

stau in tara mea ca vreau nu ca nu pot pleca

lasa moldova ca acolo maia face abuz nu rusii , ea baneaza filme si cuvinte si orice ii rusesc 

iar pe mine ma doare ca banderovitii au desfiintat scolile din bucovina si acum si biserica ortodoxa unica oaza de credinta si limba care ne pastreaza identitatea

is mult mai rai nazistii din kiev si de aia ma bucur ca ii rade putin

singurul pamnt ocupat de un dujman puternic natural e bucovina si doar f r ii poate desfiita sa ne luam inapoi pamantul si fratii asupriti

cu moldova ne putem uni c vrem avdar nu o facem pt ca avem interlopi la maneta sistapani perversi afara

 

Link spre comentariu
Reputație: 632
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 13 ore, tomson a spus:

am pasaport cu care ma pot stabili oriunde , inclusiv in usa

Muta-te in rusia si stai acolo, langa steven segal ..

Link spre comentariu

Reputație: 5681
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 3 ore, nila78 a spus:

Muta-te in rusia si stai acolo, langa steven segal ..

dc s avea rusoaicele lui as zbura mai iute ca kinjalu pana in inima siberiei numa sa ma incalde hotaciunele alea

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...