Sari la conținut

CE AM GATIT IN ULTIMA VREME


Vizitator

Postări Recomandate

  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Amu nush' cat de ciudat suna, da' io am obiceiu' de mai fac, din cand in cand, hummus. Las la inmuiat peste noapte, in apa, niste boabe de naut uscate, le fierb zdravan, apoi le pasez cu mixerul vertical, amestecate cu sare, piper, ulei si zeama de lamaie. Teoria zice ca s-ar pune si tahini (pasta din seminte de susan), dar personal nu-mi place, asa ca omit pasu' asta. Daca-i prea gros, mai subtiez cu putina zeama in care a fiert nautu', si la final mai bag deasupra si niste boia (in cazul asta, eu prefer dulce).

 

N-arata cine stie ce apetisant, dar pe paine de casa proaspata e bun la gust...

 

post-53465-0-95277400-1458326808_thumb.jpg

  • Like 7
Link spre comentariu
  • Oras:graveyard
  • Oras:graveyard

Urzici

 

Au aparut urzicile, asa ca, m-am infintat urgent in piata si am facut o captura frumusica. E adevarat ca sunt migaloase, iti ia ceva timp pana le cureti si le separi de mizerii, dar odata spalate merg tocate in robotul de bucatarie, eu nu ma agit sa le toc cu cutitul. Imi place sa le fac scazute cu unt, smantana si in loc de usturoi pun frunze de leurda (unii imi zic: pai ori le faci cu usturoi ori cu unt si smantana, eu le prefer pe toate). Va recomand sa nu ocoliti acest aliment in aceasta perioada, concentratia de vitamine si saruri minerale, pe care le contine, nu sunt de neglijat, mai ales acum cu astenia de primavara si anemia care ne urmareste pe multi dintre noi.

Va prezint urzica si leurda, tocate.

post-168894-0-70630300-1458393165_thumb.jpg

  • Like 7
Link spre comentariu
  • Oras:fara
  • Oras:fara

chec in cana la microunde/ chec in yena la microunde by gabi :)  (simplu si gata in 7 min)  frisca optional https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t34.0-12/12527928_1123259167713744_1370939699_n.jpg?oh=8a7c3edc32181558e83f738e0faebdc4&oe=56EF615D

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t34.0-12/12325278_1123244931048501_516908422_n.jpg?oh=82810ea752167cd9d5fe0633f30a4548&oe=56EF787A

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t34.0-12/12092641_1123249601048034_935914896_n.jpg?oh=21987d0890d5c6ebb7b9b1fe0dca0442&oe=56F06AE8

  • Like 11
Link spre comentariu
  • Oras:graveyard
  • Oras:graveyard

Dacă nu scriai că o să scrii mâine, rămâneam așa...

 

Bine că știu acu', în pula mea...!

E bine ca stii, inseamna ca ti-am atras atentia, e ditaimai reteta (chiar am nevoie de timp). Ai rabdare pana maine, ca vorba aia, rabdarea e o virtute... :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Brunch de duminica-n famelie, frittata cu o groaza de chestii (ciuperci, praz, marar, patrunjel, leurda, rosii cherry, cascaval ras etc)...

 

post-53465-0-54459900-1458470397_thumb.jpg

  • Like 13
Link spre comentariu
  • Oras:graveyard
  • Oras:graveyard

Tiramisu - reteta originala

 

Azi am mancat mamaliga cu branza de burduf, dar nu despre asta vreau sa vorbesc acum. Ieri, skyseven a postat o fotografie care a avut asupra mea un efect declansator. Acum vreo doua luni am fost in Padova si intr-o zi am intrat intr-un local foarte cochet, printre altele am comandat tiramisu. Vreau sa va spun ca a fost cel mai bun tiramisu pe care l-am mancat in viata mea. L-am rugat mult pe ospatar sa ma puna in legatura cu maestrul bucatar/cofetar si l-am rugat enorm pe acesta sa-mi spuna si mie reteta. Cofetarul a fost binevoitor si mi-a dictat reteta, in timp ce eu scriam ca un disperat. Am fost ferm convins ca tipul nu mi-a zis tot adevarul, vorba aia, tocmai ei cu omerta lor cand vine vorba de secretele culinare. E bine, acum cateva zile cand rasfoiam ziarele on-line am avut surpriza sa vad cum o jurnalista culinara, foarte apreciata in Italia, pretindea ca ofera publicului larg secretul retetei originale a delicioasei prajituri. Am facut comparati cu notitele mele si era in plus doar un ingredient, in schimb totul era identic. Vad ca internetul e plin de retete "originale" de ma pufneste rasul/plansul. De ieri ma tot chinui sa gasesc articolul pe net sau macar sa-mi amintesc numele tipei, o tot laudau aia ca e si chef, a scos si niste carti de bucate, mare scula pe bascula. Vroiam sa postez link-ul aici dar macar am notitele si ma apuc de scris.

Citez: " Inainte de a incepe sa-l prepari, este obligatoriu sa insiropezi baza moderat, altfel prajitura va fi prea moale si savoarea slaba. In acelasi timp trebuie avut grija ca baza sa fie insiropata in intregime si sa nu existe nici un piscot uscat.

Ingredientele pentru baza (in jur de 8 portii): 250 gr. piscoturi.

 pentru crema:

- 4 oua proaspete

- 80 gr. zahar

- 500 gr. crema mascarpone

- 5 linguri de vin Marsala (dulce)

Ingredientele pt. sirop: 5 cesti de cafea espresso

pentru garnitura:

- cacao pudra neindulcita

- 3 linguri de ciocolata dulce amaruie data prin razatoare

Mod de preparare

Pt. a prepara crema, separi ouale si pui galbenusurile intr-un bol. Adaugi zaharul si bati cu telul pana se omogenizeaza si devin spumante. Adaugi crema de mascarpone si amesteci incet. Bati albusurile pana cand amestecul devine mai tare si apoi il unesti cu celalalt amestec (de mascarpone), putin cate putin.Adaugi vinul Marsala (sa fie dulce, nu sec) si apoi bolul la rece. Asezi un strat de piscoturi intr-o tava dreptunghiulara, cu o lingurita le stropesti cu cafea si le acoperi cu o parte din amestecul de mascarpone. Pregatesti inca un strat de piscoturi si mascarpone in acelasi mod. Restul de amestec il intinzi peste prajitura cu ajutorul unei pungi de plastic taiata la un colt prin stoarcere. In final prajitura trebuie acoperita si tinuta in frigider cateva ore. Apoi scoasa si se adauga un strat de pudra de cacao si ciocolata pe toata suprafata, intr-un strat uniform." Citat incheiat.

O sa ma ambitionez sa o fac peste o saptamana si ceva, cand o sa-mi vina in vizita o prietena din Toulouse, care e mare amatoare de fineturi si chestii rafinate. Mai am doua sticle de Pellegrino Marsala, si dulce si sec, pe ala dulce il folosesc la tiramisu si pe cel sec il beau impreuna cu ea, dupa ce o servesc cu surpriza pe care o pregatesc pt. ea. Si apoi............. :luv .

 

post-168894-0-73933000-1458480030_thumb.jpg

post-168894-0-29083300-1458480031_thumb.jpg

post-168894-0-43793600-1458480042_thumb.jpg

post-168894-0-20037300-1458480043_thumb.jpg

post-168894-0-75013200-1458480056_thumb.jpg

post-168894-0-12225900-1458480057_thumb.jpg

  • Like 8
Link spre comentariu
  • Oras:fara
  • Oras:fara

Tiramisu - reteta originala

 

Azi am mancat mamaliga cu branza de burduf, dar nu despre asta vreau sa vorbesc acum. Ieri, skyseven a postat o fotografie care a avut asupra mea un efect declansator. Acum vreo doua luni am fost in Padova si intr-o zi am intrat intr-un local foarte cochet, printre altele am comandat tiramisu. Vreau sa va spun ca a fost cel mai bun tiramisu pe care l-am mancat in viata mea. L-am rugat mult pe ospatar sa ma puna in legatura cu maestrul bucatar/cofetar si l-am rugat enorm pe acesta sa-mi spuna si mie reteta. Cofetarul a fost binevoitor si mi-a dictat reteta, in timp ce eu scriam ca un disperat. Am fost ferm convins ca tipul nu mi-a zis tot adevarul, vorba aia, tocmai ei cu omerta lor cand vine vorba de secretele culinare. E bine, acum cateva zile cand rasfoiam ziarele on-line am avut surpriza sa vad cum o jurnalista culinara, foarte apreciata in Italia, pretindea ca ofera publicului larg secretul retetei originale a delicioasei prajituri. Am facut comparati cu notitele mele si era in plus doar un ingredient, in schimb totul era identic. Vad ca internetul e plin de retete "originale" de ma pufneste rasul/plansul. De ieri ma tot chinui sa gasesc articolul pe net sau macar sa-mi amintesc numele tipei, o tot laudau aia ca e si chef, a scos si niste carti de bucate, mare scula pe bascula. Vroiam sa postez link-ul aici dar macar am notitele si ma apuc de scris.

Citez: " Inainte de a incepe sa-l prepari, este obligatoriu sa insiropezi baza moderat, altfel prajitura va fi prea moale si savoarea slaba. In acelasi timp trebuie avut grija ca baza sa fie insiropata in intregime si sa nu existe nici un piscot uscat.

Ingredientele pentru baza (in jur de 8 portii): 250 gr. piscoturi.

 pentru crema:

- 4 oua proaspete

- 80 gr. zahar

- 500 gr. crema mascarpone

- 5 linguri de vin Marsala (dulce)

Ingredientele pt. sirop: 5 cesti de cafea espresso

pentru garnitura:

- cacao pudra neindulcita

- 3 linguri de ciocolata dulce amaruie data prin razatoare

Mod de preparare

Pt. a prepara crema, separi ouale si pui galbenusurile intr-un bol. Adaugi zaharul si bati cu telul pana se omogenizeaza si devin spumante. Adaugi crema de mascarpone si amesteci incet. Bati albusurile pana cand amestecul devine mai tare si apoi il unesti cu celalalt amestec (de mascarpone), putin cate putin.Adaugi vinul Marsala (sa fie dulce, nu sec) si apoi bolul la rece. Asezi un strat de piscoturi intr-o tava dreptunghiulara, cu o lingurita le stropesti cu cafea si le acoperi cu o parte din amestecul de mascarpone. Pregatesti inca un strat de piscoturi si mascarpone in acelasi mod. Restul de amestec il intinzi peste prajitura cu ajutorul unei pungi de plastic taiata la un colt prin stoarcere. In final prajitura trebuie acoperita si tinuta in frigider cateva ore. Apoi scoasa si se adauga un strat de pudra de cacao si ciocolata pe toata suprafata, intr-un strat uniform." Citat incheiat.

O sa ma ambitionez sa o fac peste o saptamana si ceva, cand o sa-mi vina in vizita o prietena din Toulouse, care e mare amatoare de fineturi si chestii rafinate. Mai am doua sticle de Pellegrino Marsala, si dulce si sec, pe ala dulce il folosesc la tiramisu si pe cel sec il beau impreuna cu ea, dupa ce o servesc cu surpriza pe care o pregatesc pt. ea. Si apoi............. :luv .

nu te insori? :blushing2 arata tare bine ! :clapp  :drool

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Oras:In inima femeilor
  • Oras:In inima femeilor

Tiramisu - reteta originala

 

Azi am mancat mamaliga cu branza de burduf, dar nu despre asta vreau sa vorbesc acum. Ieri, skyseven a postat o fotografie care a avut asupra mea un efect declansator. Acum vreo doua luni am fost in Padova si intr-o zi am intrat intr-un local foarte cochet, printre altele am comandat tiramisu. Vreau sa va spun ca a fost cel mai bun tiramisu pe care l-am mancat in viata mea. L-am rugat mult pe ospatar sa ma puna in legatura cu maestrul bucatar/cofetar si l-am rugat enorm pe acesta sa-mi spuna si mie reteta. Cofetarul a fost binevoitor si mi-a dictat reteta, in timp ce eu scriam ca un disperat. Am fost ferm convins ca tipul nu mi-a zis tot adevarul, vorba aia, tocmai ei cu omerta lor cand vine vorba de secretele culinare. E bine, acum cateva zile cand rasfoiam ziarele on-line am avut surpriza sa vad cum o jurnalista culinara, foarte apreciata in Italia, pretindea ca ofera publicului larg secretul retetei originale a delicioasei prajituri. Am facut comparati cu notitele mele si era in plus doar un ingredient, in schimb totul era identic. Vad ca internetul e plin de retete "originale" de ma pufneste rasul/plansul. De ieri ma tot chinui sa gasesc articolul pe net sau macar sa-mi amintesc numele tipei, o tot laudau aia ca e si chef, a scos si niste carti de bucate, mare scula pe bascula. Vroiam sa postez link-ul aici dar macar am notitele si ma apuc de scris.

Citez: " Inainte de a incepe sa-l prepari, este obligatoriu sa insiropezi baza moderat, altfel prajitura va fi prea moale si savoarea slaba. In acelasi timp trebuie avut grija ca baza sa fie insiropata in intregime si sa nu existe nici un piscot uscat.

Ingredientele pentru baza (in jur de 8 portii): 250 gr. piscoturi.

 pentru crema:

- 4 oua proaspete

- 80 gr. zahar

- 500 gr. crema mascarpone

- 5 linguri de vin Marsala (dulce)

Ingredientele pt. sirop: 5 cesti de cafea espresso

pentru garnitura:

- cacao pudra neindulcita

- 3 linguri de ciocolata dulce amaruie data prin razatoare

Mod de preparare

Pt. a prepara crema, separi ouale si pui galbenusurile intr-un bol. Adaugi zaharul si bati cu telul pana se omogenizeaza si devin spumante. Adaugi crema de mascarpone si amesteci incet. Bati albusurile pana cand amestecul devine mai tare si apoi il unesti cu celalalt amestec (de mascarpone), putin cate putin.Adaugi vinul Marsala (sa fie dulce, nu sec) si apoi bolul la rece. Asezi un strat de piscoturi intr-o tava dreptunghiulara, cu o lingurita le stropesti cu cafea si le acoperi cu o parte din amestecul de mascarpone. Pregatesti inca un strat de piscoturi si mascarpone in acelasi mod. Restul de amestec il intinzi peste prajitura cu ajutorul unei pungi de plastic taiata la un colt prin stoarcere. In final prajitura trebuie acoperita si tinuta in frigider cateva ore. Apoi scoasa si se adauga un strat de pudra de cacao si ciocolata pe toata suprafata, intr-un strat uniform." Citat incheiat.

O sa ma ambitionez sa o fac peste o saptamana si ceva, cand o sa-mi vina in vizita o prietena din Toulouse, care e mare amatoare de fineturi si chestii rafinate. Mai am doua sticle de Pellegrino Marsala, si dulce si sec, pe ala dulce il folosesc la tiramisu si pe cel sec il beau impreuna cu ea, dupa ce o servesc cu surpriza pe care o pregatesc pt. ea. Si apoi............. :luv .

am impresia ca glumesti cu noi,asta nu este tiramisu de dat clientilor intr-un restaurant,nu ai vazut ca nu ai crema ferma,nu ai vazut ca se scurge? pentru tine acasa felicitari

Link spre comentariu
  • Oras:In inima femeilor
  • Oras:In inima femeilor

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xat1/v/t34.0-12/12884540_1123885610984433_871398969_n.jpg?oh=236fb647f914ed42800a9a8064bdb13e&oe=56F1B083

Le-ai dat prin faina?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...