Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Multumesc, cred ca sunt, insa de noroc o sa am nevoie daca trebuie sa ma apuc sa caut dinatori de trombocite, mai ales ca se poate doar de la barbati cica, si doar la Mures se colecteaza direct trombocite de la cineva care doneaza prima data, asta daca informatiile parvenite sunt corecte

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:bv
  • Disponibila
  • Oras:bv
  • Disponibila

UIte că îmi veni să întreb.
Ai făcut şi testul HTLV?
Nu mi-e clar dacă sunt reactivii pe acolo, că nu prea e solicitat dar, nah, poate fi o cauză destul de recventă.

Multă sănătate!

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Multumesc, nu stiu sa fi facut acel test, dar din ce am citit acum aceea se face pt celulele t, ori eu am lnh de zona marginala cu celule b

No, sigur e ca inca de la prima sedinta r-dhap mi-a disparut un simptom, de atunci nu mai tranypir noaptea, eu interpretez asta ca un semn mai mult decat pozitiv.

Si stau deja de 11 zile aici si azi sau poimaine incep recoltarea de celule stem . Evident trombocitele iar mi s-au evaporat subit, dar centrul de la ms mi- a asigurat cele necesare si fara sa alerg dupa donatori

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

No, in aceea punga nu prea au fost celule stem, maine mai incercam, daca nici maine n-o sa fie varianta autotrasplantului pica (si am primit cel mai nou stimulant pentru productie de celule stem)

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

In sfarsit, in a 18-a zi imi pot lua zborul spre casa sa-mi trag un pic sufletul, maine sa vedeti ce bine o sa mananc :D nu ca aici

 

Din pacate nu a fost un succes, nu am sanse la autotransplant, maduva produce prea putine celule stem.

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Mda, s-au dus pe apa sambetei planurile mele marete, iar sunt la spital. Cum pot fi fix eu asa ghinionista incat sa mi se formeze fix-fix , dar fix mie cheag de sange dupa scoaterea cateterului venos?

A fost prima data cand am plans din cauza vreunei internari sau proceduri sau diagnostic. Sper sa nu ma tina mult totusi

  • Like 5
Link spre comentariu

Mda, s-au dus pe apa sambetei planurile mele marete, iar sunt la spital. Cum pot fi fix eu asa ghinionista incat sa mi se formeze fix-fix , dar fix mie cheag de sange dupa scoaterea cateterului venos?

A fost prima data cand am plans din cauza vreunei internari sau proceduri sau diagnostic. Sper sa nu ma tina mult totusi

Multa sanatate si fii puternica in continuare! ai ajuns pana aici, nu ai cum sa te demoralizezi. Fii optimista si transmite-i creierului ca totul va fi bine si cu siguranta asa va fi.  :flowers2

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Nu ai cum sa nu te demoralizezi pe moment, se mai intampla.

Dar totusi, ma gandesc ca mai am doar doua cure R-DHAP care teoretic ma pot pune chiar in remisie, si mai e putin pana ajung la capat, urmatorul e deja in jurul datii de 27-28. Multmesc, sanatate multa

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)
  • Oras:Sfantu Gheorghe (CV)

Spre sfarsit de tratament numai ghinioane am. 

Mai sunt doua sedinte de R-DHAP, unul incep probabil chiar de luni, insa cat timp fac citostatice nu mi se poate prescrie anticoagulant decat in forma de injectie, care poate fi brusc intrerupt, ca pastilele au efect mai indelungat, si mie de la tratament in a 10-a zi scade nivelul de trombocite din sange asa tare ca pot sangera pana mor daca ma ranesc. Da, tot timpul am nivelul de trombocite cresut de cand sunt bolnava, dar la dhap se duc, se topesc de parca nici nu as fi avut deloc.

So, lege stupida, o reteta compensata nu se poate elibera cu mai putin medicamente decat s-a prescris, trebuie sa cumperi tot ce figureaza pe el, reteta prescrisa mie costa peste 500 lei in regim compensat, si mie imi pisesc aproape 200 chiar daca maine  primesc pensia.

Acest medicament o sa primesc injectabil deci scump doar pana mai fac citostatice, deci posibil sa fie nevoie doar acum sa cumpar, mai apoi pot trece la tablete, mult mai ieftine, no, e lux ca sa zic asa injectia care iti poate adiminstra si un apartinator acasa, in seringa preumpluta  :slap2

Si ma oftic tare, nu ajungea ca-s lipsita de forta, a mai trebuit sa am si ghinionul sa fac tromboza profunda, deci cat mai putin umblat p picioare, si umblatul, exercitiul ma ajuta sa prind forta, acum trebuie  sa iau adio pana nu stiu cand si de la speranta sa am destula forta incat sa nu mai am nevoie de nimeni sa ma ajute :(

Sa va faceti idee ce am patit 

post-35672-0-33387500-1487781134_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Telefon: 0758609361
  • Oras:Bucuresti
  • Disponibila
  • Telefon: 0758609361
  • Oras:Bucuresti
  • Disponibila

Oameni buni, Cassy are un cont paypall. Este discret si anonim. Daca fiecare ati pune cate 50-100 lei in fiecare luna, ar fi mai usor sa treaca peste aceste momente grele. Haideti totusi, e ff simplu!!

  • Like 7
Link spre comentariu

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...