Convietuirea virtuala este grea pentru noi barbatii. Dati mi voie sa va povestesc o intamplare ca sa ma intelegeti mai bine. Saptamana trecuta am incercat sa "agat" o domnisoara care mi a placut cum arata ,in poze. I am dat un mesaj de salut, fara sa-i dau add, si ea mi a raspuns. Am inceput sa vorbim, parea a fi ceva inceput cu dreptul , era acolo asa un mic licar de speranta. La un moment dat , arunc asa intamplator pastila "hai sa ne vedem si noi la un ceai sau o cafea", la care ea se intoarce cu 180 de grade "dar ce nu stii ca am prieten, ce i cu tupeul asta pe tine". Eu am inceput sa mimez rasul virtual, ii spun ca nu am de unde sa stiu ca are prieten, ea imi da atunci add, si mi zice "aa da, scuze, nu aveai de unde sa stii ca nu te aveam in lista de prieteni". Ok, incerc sa mentin contactul cu ea, pentru ca imi lasase impresia ca i face placere sa vorbeasca cu mine, si imi zicea ea , ca nu e de mult cu ala,dar ca totusi il iubeste si pentru prima oara e fericita.La un moment dat imi spune ca discutia asta o oboseste si sa o lasam pe altadata. Aa..da, imi marturiseste ca prietenul ei intra pe fb ei pentru ca i stie parola, la care eu ii spun , daca va iubiti, ar trebui sa existe un minim de incredere, corect? Ea nu zice nimic, eu ies, si ce sa vezi, dupa un timp ma trezesc cu add de la ala...Ii dau respingere, si tipul intra de pe contul ei si incepe sa ma ia la bani marunti.."ca de ce ma judeci" si faze de astea. Ii spun ok, vrei sa vorbim, hai sa vorbim pe mess, ca de pe contul ei e cam creepy, tipul imi da add pe mess, si acolo discutia a fost foarte scurta. El ma ia cu "tu esti mai mare, ce sfaturi imi dai", eu nu aveam de gand sa ma intind prea mult la vrajeala , simteam ca omul e super gelos, asa ca eram pe cale sa i recomand un site de cultura masculina si arta seductiei, la care el mi o reteaza "ca tu de acolo iti iei sfaturile"...nu mai avea rost sa ma intind asa ca i am dat ignore si pe mess. Ok ideea sta in felul urmator...pentru ca totusi aici e ceva diferit de facebook, respectiv ca acolo sunt escorte care pozeaza in doamne, iar aici sunt doamne care pozeaza in escorte, vorbind asa metaforic, desi noi barbatii le preferam pe toate intr un singur trup si minte si suflet, deci...convietuire virtuala intre barbati si femei este de 100 de ori mai scazuta in intensitate negativa sau pozitiva decat cea din viata reala pentru ca nu exista feeling: eye contact, body language, kino...nimic. Urmarind filmul Hope Springs, am realizat si cred pe buna dreptate, ca este nevoie de sex in viata de cuplu chiar si la 50 de ani...deci clar sexul este numarul 1 in consolidarea si pastrarea unei relatii. Noi ca si barbati suntem supusi tentatiilor, pentru mine , idealul a fost intotdeauna sa imi gasesc una singura. Acea femeie langa care sa traiesc totul. Nu am reusit si chiar mai mult de atat, de multe ori am relatii foarte proaste cu femeile. Ma enerveaza...la fel de mult cum simt ca am nevoie de ele, la fel de mult ma enerveaza. Ce ma enerveaza...sunt multe: temerile lor prostesti, de genul: -nu ma culc din prima seara ca o sa creada ca sunt curva -am iesit dintr o relatie lunga, l am iubit foarte mult si inca mai sufar, nu cred ca o sa pot iubi din nou -esti dragut , dar prefer sa ramanem prieteni etc etc Vedeti , convietuirea virtuala: tu ceri , ea iti dau sau nu. De asta ajungem la escorte, culmea, tot ele , femeile sunt cele care ne salveaza. Escortele ne salveaza de femeile care ne deceptioneaza.Si asta intr un fel e trist. Oare cand vor realiza femeile ca de fapt ele sunt cele care ne fac sa le inselam...sau ele sunt cele care ne fac sa le ranim? Da...convietuirea virtuala macar te salveaza de anumite momente stanjenitoare,dar cum spuneam mai sus, in pofida tuturor esecurilor, prefer femeile in carne si oase. Scuze pentru toate aberatiile scrise mai sus.