Sari la conținut

Filme preferate


MacArthur

Postări Recomandate

  • Oras:Acolo
  • Oras:Acolo
On 12/23/2022 at 8:26 PM, Timidu89 said:

 

Everything Everywhere All at Once este cel mai ciudat si original film de anul asta. Sincer e cam unic, nu prea am mai vazut nimic asemanator. 😅 Este in mare parte aventura, cu elemente SF si chiar daca la baza e cam familly drama are si mult umor, plus unele scene de actiune absolut incredibile! 😮 Pe cat de ciudat, pe atat de entertaining mi s-a parut. O sa fie 100% nominalizat si la cel mai bun film de anul asta la Oscar-uri si are chiar sanse sa castige.

Un fel de chuck + matrix + kung fu panda + racacoonie cu elemente din heroes, lord of the rings, guardians of the galaxy, un pic star wars si altele mai mici. Ma astept in schimb la cel putin un Oscar pentru scena in care s-au pietrificat impreuna 🤣🤣 Perspective pentru viitorii parinti 😏

Craciun Fericit 🥳

  • Mersi 1
Link spre comentariu
  • Oras:romania
  • Oras:romania
Acum 2 ore, popatatu a spus:

Interesant cum se vede istoria din alta perspectiva, nu doar ce ne-o invatat la scoala. E pe Netflix.

am urmarit si eu primele doua episoade mi se cam pare bizare unele scene fata de ce invatasem eu la scoala pe vremea comunistilor 

Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
La 07.01.2023 la 12:25, popatatu a spus:

Interesant cum se vede istoria din alta perspectiva, nu doar ce ne-o invatat la scoala. E pe Netflix.

Da, e o altă perspectivă, asta nu înseamnă că e integral adevărată. În esență e o apologie a imperiului otoman, mai exact a lui Mahomed Cuceritorul. O poveste romanțată despre cum au luat turcii Constantinopolul și despre cum l-au detronat pă Vlad Țepeș. "Specialiștii" români, în special ăla gras cu bărbălău dă călugăr, par adevărați discipoli ai lui lucian boia, cu încercările lor de a fi "neutri". Vlad Țepeș e un domnitor legendar și pe bună dreptate, nicidecum un personaj aventuros și bizar și trădător. E incredibil cum de atât de mulți conaționali ai noștri îmbrățișează teza "trădării românilor". Chiar în filmul de pe Netflix a "scăpat" o replică extraordinară a lui "Vlad" : "cuvinte și jurăminte goale, făcute cu cuțitul la gât din postura de ostateci" .

Dîn păcate, acest film fiind pă Netflix...va avea o mare audiență în toată lumea și va perpetua o imagine nedreaptă pt marele nostru domnitor.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
La 08.01.2023 la 21:45, Beton_Armat a spus:

Da, e o altă perspectivă, asta nu înseamnă că e integral adevărată. În esență e o apologie a imperiului otoman, mai exact a lui Mahomed Cuceritorul. O poveste romanțată despre cum au luat turcii Constantinopolul și despre cum l-au detronat pă Vlad Țepeș. "Specialiștii" români, în special ăla gras cu bărbălău dă călugăr, par adevărați discipoli ai lui lucian boia, cu încercările lor de a fi "neutri". Vlad Țepeș e un domnitor legendar și pe bună dreptate, nicidecum un personaj aventuros și bizar și trădător. E incredibil cum de atât de mulți conaționali ai noștri îmbrățișează teza "trădării românilor". Chiar în filmul de pe Netflix a "scăpat" o replică extraordinară a lui "Vlad" : "cuvinte și jurăminte goale, făcute cu cuțitul la gât din postura de ostateci" .

Dîn păcate, acest film fiind pă Netflix...va avea o mare audiență în toată lumea și va perpetua o imagine nedreaptă pt marele nostru domnitor.

Nu am spus ca e adevarata, ci doar diferita fata de ce am invatat la scoala. Si "tradarea" e meritata. Ce aliat e ala care iti cere taxa de protectie, ca tributul aia e.

Normal ca romanii il plateau cu zambetul pe buze ca nu aveau de ales, dar in mintea lor aproape toti domnitorii romani se gandeau cum sa le rupa capu turcilor. Problema pentru turci a fost ca Vlad era un om al faptelor si nu s-a gandit prea mult. A incercat un razboi de gherila, de intimidare psihologica, razboi care a fost prezentat ca atare in film insa chiar si asa Vlad apare ca un om destept care a stiut sa isi joace singura carte care o avea la indemana. Imi pare rau in schimb ca turcii au fost prezentati ca niste oameni de onoare care luptau impotriva unui barbar care a tradat si nu s-a pus accentul pe faptul ca onoarea era de partea lui Vlad pentru ca incerca da scape tara de tribut. Deci in concluzie un om destept isi da seama ca nu a fost nici o tradare.

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:EU
  • Oras:EU

Ce am văzut eu foarte bun în ultimul timp și recomand sunt serialele următoare:

Jack Ryan. Agent CIA, spionaj, antiterorism, acțiune, multe locații interesante, plot destul de solid, dialog și actori buni. Primul sezon a fost bestial. Dacă vă place, mai sunt încă 2. Nu sunt proaste sau slabe. Dar se putea continua și mai bine. 

The Terminal List. Un SEAL își cauta răzbunarea după o misiune eșuată în Syria. Acțiune multă și bună, cu atenție pentru cei cu ochii lucrați la detalii tactice, nu este cheesy sau clișeic, nu se lungește aiurea. În primele 2 episoade se joacă cu mintea ta apoi începe acțiunea într-un mod exploziv. Un singur sezon. L-am terminat într-un weekend. Este în topul meu unul dintre cele mai bune seriale. 

Acum ma uit la Yellowstone. Un mare barosan e proprietar al celei mai mari ferme din America, un ranch cât o vale, și se străduie să-și țină familia întreaga dar și să-și apere pământul de politicieni și miliardari care vor să îl nimicească și să-i fure moștenirea de 3 generații. 

Toate acestea sunt ușor de digerat și te prind repede, mai ales the terminal list, m-a ținut timp de 4 episoade lipit de ecran. 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Telefon: 0772056560
  • Oras:București
  • Disponibila
  • Telefon: 0772056560
  • Oras:București
  • Disponibila

Vi l recomand pt cine prefera genul comedie la cinema Romina Vtm este super fain ! Pe Netflix puteti sa va uitati cine  nu s a uitat Teambilding sau love sorry ! 
Bine gusturile nu se discuta nici la filme dar sunt niste comedii care razi 💯! Puteti cauta trailer inainte sa vedeti cum e !! 
Seara frumoasa !

  • Like 1
  • Mersi 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:București
  • Oras:București
La 22.12.2022 la 2:50, MisterX a spus:

Filmul meu preferat. Orice scena mi se pare opera de arta realizata in detaliu.

Il gasiti pe Netflix 🤗

Ca fapt divers, ai văzut "Amores perros " -2000 - Regia Inarritu. ?

Un film impecabil la toate capitolele, mai rar asemenea film. Ca și structura oarecum asemănător cu "Pulpa fiction". Un film multipremiat și multiaclamat!👍👍👍👏👏👏

 

  • Like 4
  • Mersi 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
Acum 5 ore, derwall a spus:

Ca fapt divers, ai văzut "Amores perros " -2000 - Regia Inarritu. ?

Un film impecabil la toate capitolele, mai rar asemenea film. Ca și structura oarecum asemănător cu "Pulpa fiction". Un film multipremiat și multiaclamat!👍👍👍👏👏👏

 

Nu cred ca l-am vazut( m-am uitat pe youtube acum putin), desi numele imi suna cunoscut. Am sa il caut sa il vad. Merci

  • Like 4

Trateaza-ma ca o curva cand iti dau limbi si iubeste-ma cand ne futem pentru ca asa te voi trata si eu!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Telefon: -
  • Oras:Buzau
  • Telefon: -
  • Oras:Buzau
6 hours ago, derwall said:

Ca fapt divers, ai văzut "Amores perros " -2000 - Regia Inarritu. ?

Un film impecabil la toate capitolele, mai rar asemenea film. Ca și structura oarecum asemănător cu "Pulpa fiction". Un film multipremiat și multiaclamat!👍👍👍👏👏👏

 

Foarte bun Amore perros intr-adevar. Inarritu e un maestru, printre cei mai buni regizori in opinia mea. Din filmografia lui mi-au placut si mai mult Birdman si The Revenant (ambele nominalizate la cel mai bun film la Oscar in ani consecutivi, 2015 si 2016, Birdman fiind chiar castigator in 2015).

31 minutes ago, derwall said:

https://m.imdb.com/title/tt3011894/?ref_=nv_sr_srsg_0

Cel mai șocant film al anului 2014 vine din Argentina....👍👏👻

Foarte bun si asta, l-am vazut acum mai putin de un an cred, foarte brutal, ceva mai diferit. 👍

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Telefon: -
  • Oras:Buzau
  • Telefon: -
  • Oras:Buzau

Unul din filmele mele favorite, printre cele mai bune SF-uri din ultimii ani. Te tine in suspans pana la final, are si ceva umor, actori foarte buni, un film deosebit. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Seria Black Mirror de pe Netflix este geniala. Multe din episoade chiar te lasa masca si te pun pe ganduri.

  • Like 5

Trateaza-ma ca o curva cand iti dau limbi si iubeste-ma cand ne futem pentru ca asa te voi trata si eu!

Link spre comentariu

  • Oras:Acolo
  • Oras:Acolo
On 1/18/2023 at 10:33 PM, MisterX said:

Seria Black Mirror de pe Netflix este geniala. Multe din episoade chiar te lasa masca si te pun pe ganduri.

Mai este disponibil ultimul interactiv?
Ar fi fain daca ar mai baga filme similare dar ridica multe probleme pentru o productie de succes 😁

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...