Sari la conținut

Au atacat rușii, ce va urma ?


Postări Recomandate

  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 22 ore, CAE_INDRU a spus:

Cre’că americanii au de luptat întâi la ei acasă, într-adevăr Biden e reprezentantul deep state-ului și susținător al globalismului impropriu numit progresist și al enormitatilor lgbtq-iste. 
Americanii cred c-ar lupta cu lumea toată la un loc dacă ar considera că e interesul lor major și asta nu o spun pt că aș fi un admirator al lor ci pt că la fel ca și rușii, au suficientă putere nucleară pt a ține lumea întreagă  în șah. Ideea e că pt majoritatea americanilor Ucraina și Taiwan nu contează, nu văd cum i-ar putea mobiliza și atrage în această luptă vreun guvern, fie el democrat sau republican. 
Pe de altă parte, dacă rușii vor câștiga războiul, ar fi doar primul pas din marșul lor către vest. Deci cumva trebuie să ajungă la un acord care să-i oprească cumva pe ruși. Cu toată părerea de rău pt ucraineni, cred că acordul se va face peste capul lor și vor pierde teritoriile pă care nu au reușit să le recupereze. Dacă nu au reușit cu armele, exclus să le câștige la tratative, dar măcar pt o vreme vor intra sub umbrela NATO. Cum nimic nu-i veșnic, probabil că nici NATO nu va fi. Vom vedea ce va mai fi, dracu știe dacă peste 50 de ani nu vom lupta cot la cot cu rușii împotriva tăvălugului ceainiz.  
 

Ai dreptate cu gargara(propaganda), nu se câștigă războiul 🤷‍♂️, de aia și unii și ceilalți, deși își sunt “superiori” unii altora, nu reușesc să se impună. 

rusii se impun se vede din video de pe front nu din propaganda

https://fb.watch/m6yqOYlO-m/

https://fb.watch/mi8yOA-1qx/

https://fb.watch/mi9MAawyeV/

https://fb.watch/mgL3pSfdBh/

https://fb.watch/mgzErXz67j/

https://www.facebook.com/100014673855723/videos/6012105245560109/

https://fb.watch/mbnLp1xjgQ/

https://fb.watch/m5rSMZqfFJ/

Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
Acum 2 ore, tomson a spus:

rusii se impun se vede din video de pe front nu din propaganda

 

Nu se impun, că altfel luau măcar Hersonul, să nu zic Harkovul ori Kievul, sau orice altceva cu oareșce semnificație. Nici ucrainenii nu fac progrese, cel mai probabil situația e staționară, ca să zic așa.

 

Acum 6 ore, tomson a spus:

De acord cu tot dar nu va fi mars rusesc spre vest

Va fi, pe un raționament foarte simplu, dacă vor lua Ucraina,  ce crezi ? iar va fi nato prea aproape de ei 🤷‍♂️

Următoarele pe listă, Moldova și balticele...cel puțin Moldova e ușor de cules, se ocupă încă de acum de ea. 

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 2 ore, CAE_INDRU a spus:

Nu se impun, că altfel luau măcar Hersonul, să nu zic Harkovul ori Kievul, sau orice altceva cu oareșce semnificație. Nici ucrainenii nu fac progrese, cel mai probabil situația e staționară, ca să zic așa.

 

Va fi, pe un raționament foarte simplu, dacă vor lua Ucraina,  ce crezi ? iar va fi nato prea aproape de ei 🤷‍♂️

Următoarele pe listă, Moldova și balticele...cel puțin Moldova e ușor de cules, se ocupă încă de acum de ea. 

https://www.facebook.com/100016639266742/videos/242677198654508/

Iata un clip cu ucrainienii care isi salveaza un om pe care armata incearca sa il rapeasca din strada, populatia nu mai tolereaza rapirile si trimisu carne de tun

ucr nu va mai avea oameni deloc in mai putin de un an si tot atunci noua conducere din us nu va mai trimite bani

faptul ca mor de 7 x mai multi pierderile de tehnica la fel , inseamna ca rusia se impune puternic

isi va atinge toate obiectivele

cele mai importante fiind eliberarea celor 4 noi provincii din care doar partea de peste nistru a kersonului e mai dificila si cu semnu  intrebarii dar aia e mica

in nato nu intra ucr sigur ca nu pot ifiind in razboi iar in acordul de pace va scrie clar ca nu intra ever

rusia s-a impus total

muie cu dt si cim la nato de nota 10 +++

ca si afganii 

ca si in siria

  

 

rusia nu vrea ucraina doar estul iar restu sa nu fie in nato

pe moldova vrea sa o bielarusizeze dar asta nu se poate decat din vina noastra si a stapanilor ca nu o cumparam , ea e de vanzare la licitatie , ue care vor moldovenii nu o cumpra doar noi cu bani imprumutati de la ue sa e indatoram la greu

rusii o vor si dupa ce gata cu ucraina dc nu noi nu facem unirea  vor cumpara  alegerile cu plati grase si vor pue omu lor in locul pacalicei maia care o credeam mai desteapta dar dinn pacate nu i 

baga ideea moldovei independente care e ruseasca pt a o tine in sfera lor

moldova e romania asta e singura idee corecte singura cale buna

nimic altceva

bucovina si hotin sunt romanest ca si insula serpilor

Statele paduche baltice puricii isterici nu vor fi atacate pt ca  f r nu ataca nato

 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 21 ore, andrei_911 a spus:

Rusii incaseaza lovituri catastrofale 😱😱😱

 

catastrofal e sa iti distruga un tanc rusesc un intreg convoi de 8 blindate fara sa fie macar atins, aia e catastrofa si umilinta absoluta

si toca rusii concoi dupa convoi , v-m dat linkuri si eu da e plin netu

de ce va plac mai mult minciunile decat adevarul ?

de ce vreti sa va imaginati ca inving  niste dujmani naturali care nu ne-au facut bine niciodata si avem multe teritorii la ei care sustin ca le-am furat si ei le au recuperat ?

de ce cand ei va scuipa in fata voi ii slaviti  ?

nu pot pricepe

mos lipitura e distrus da  mai is ca el ?

Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
Acum 18 ore, tomson a spus:

https://www.facebook.com/100016639266742/videos/242677198654508/

Iata un clip cu ucrainienii care isi salveaza un om pe care armata incearca sa il rapeasca din strada, populatia nu mai tolereaza rapirile si trimisu carne de tun

ucr nu va mai avea oameni deloc in mai putin de un an si tot atunci noua conducere din us nu va mai trimite bani

faptul ca mor de 7 x mai multi pierderile de tehnica la fel , inseamna ca rusia se impune puternic

isi va atinge toate obiectivele

cele mai importante fiind eliberarea celor 4 noi provincii din care doar partea de peste nistru a kersonului e mai dificila si cu semnu  intrebarii dar aia e mica

in nato nu intra ucr sigur ca nu pot ifiind in razboi iar in acordul de pace va scrie clar ca nu intra ever

rusia s-a impus total

muie cu dt si cim la nato de nota 10 +++

ca si afganii 

ca si in siria

  

 

rusia nu vrea ucraina doar estul iar restu sa nu fie in nato

pe moldova vrea sa o bielarusizeze dar asta nu se poate decat din vina noastra si a stapanilor ca nu o cumparam , ea e de vanzare la licitatie , ue care vor moldovenii nu o cumpra doar noi cu bani imprumutati de la ue sa e indatoram la greu

rusii o vor si dupa ce gata cu ucraina dc nu noi nu facem unirea  vor cumpara  alegerile cu plati grase si vor pue omu lor in locul pacalicei maia care o credeam mai desteapta dar dinn pacate nu i 

baga ideea moldovei independente care e ruseasca pt a o tine in sfera lor

moldova e romania asta e singura idee corecte singura cale buna

nimic altceva

bucovina si hotin sunt romanest ca si insula serpilor

Statele paduche baltice puricii isterici nu vor fi atacate pt ca  f r nu ataca nato

 

 

Bre Tomson, dezertori și băieți care vor să scape de armată sunt peste tot, chiar și în timp de pace fug oamenii de armată 🤷‍♂️, asta nu înseamnă că nu există și voluntari. 

De ce vor rușii Moldova ? După ultimul recensământ sunt 4% din populație, de ce o vor ? Și nici nu au graniță. Ucrainenii sunt 7% și nu am auzit să aibă pretenții. Dacă te uiți pe date, nici în Transnistria rușii nu sunt majoritari, sunt pe la 30%, cam ca românii. Sper că ești conștient că Transnistria e o șandrama ținută în picioare de Moscova și fără motiv, că nu am auzit ca în Moldova **spam editat**tățile să fie persecutate. Tu crezi că românii moldoveni au drepturi în Transnistria ? Ucrainenii au moștenit de la ruși comportamentul ăsta împuțit cu **spam editat**tățile. 

Mulți ne-au ocupat și jefuit de a lungul anilor, s-au mulțumit să conducă și să fure, dar rușii ne șterg din istorie. De asta îi socotesc cei mai periculoși dușmani ai noștri de departe și de asta vreau o Ucraină puternică între ei și noi. Să nu-ți faci vreo iluzie că dacă rușii își subordonează Ucraina și în 10 ani vor uita că-s ucraineni, noi vom putea recupera Bucovina, Herța și cele 3 județe din sud. 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 4 ore, CAE_INDRU a spus:

Bre Tomson, dezertori și băieți care vor să scape de armată sunt peste tot, chiar și în timp de pace fug oamenii de armată 🤷‍♂️, asta nu înseamnă că nu există și voluntari. 

De ce vor rușii Moldova ? După ultimul recensământ sunt 4% din populație, de ce o vor ? Și nici nu au graniță. Ucrainenii sunt 7% și nu am auzit să aibă pretenții. Dacă te uiți pe date, nici în Transnistria rușii nu sunt majoritari, sunt pe la 30%, cam ca românii. Sper că ești conștient că Transnistria e o șandrama ținută în picioare de Moscova și fără motiv, că nu am auzit ca în Moldova **spam editat**tățile să fie persecutate. Tu crezi că românii moldoveni au drepturi în Transnistria ? Ucrainenii au moștenit de la ruși comportamentul ăsta împuțit cu **spam editat**tățile. 

Mulți ne-au ocupat și jefuit de a lungul anilor, s-au mulțumit să conducă și să fure, dar rușii ne șterg din istorie. De asta îi socotesc cei mai periculoși dușmani ai noștri de departe și de asta vreau o Ucraină puternică între ei și noi. Să nu-ți faci vreo iluzie că dacă rușii își subordonează Ucraina și în 10 ani vor uita că-s ucraineni, noi vom putea recupera Bucovina, Herța și cele 3 județe din sud. 

 

 cum sa te lasi bre manipulat de negutatori de frici de 2 bani ca rahatii astia de tudor si gadea din media ca vad pe tine frici de 2 parale

rusii vor iesire la mare si moldova ca buffer zone , sa aiba rachete acolo ei nu nato ca e car ee care le monteaza mai repede

atat kestie de rachte tactice si strategice nimic altceva ca doar nu saracia aia de tara o vor

transnistria nu a fost vreodata a noastra e cu rusofili si e dreptul ei a , ales a luptat a castigat ceau bau uita maia de ea ca patesti ca iuda drogata

nici  nu o putem lua ca ne da peste cap

Rusii ne-au sters  toti dujmanii naturali TATARI TURCI NEMTI AUSTRIECI UNGURI s zice si poloinezi,si ne-au ajuta la indeperndenta plus recuperarea ardealului

fara ei astia ne trageau pe roata ne luau copii in robie sau in teapa ne tineau in conditie de animale de sute de ani fara mancare fara carte fara religie sau nationalitate recunoscuta

is singurii din zona care ne-au si ajutat fie si fara sa vrea iar ce au luat nu a durut asa tare

iar acu nu avem absolut nimic la ei

dc rusia face praf ucraina bucatile noastre cad la noi

 

Link spre comentariu
  • Telefon: 0735093487
  • Oras:Pe pământ
  • Disponibila
  • Telefon: 0735093487
  • Oras:Pe pământ
  • Disponibila
La 08.08.2023 la 20:50, tomson a spus:

Ai perfectă dreptate, acest colonel/general sau ce o fi... spune foarte clar, Ucraina nu are nici-o șansă. 

Ce vedem la TV este o minciună...

Când războiul se va încheia o sa reapară Covid-ul😂

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
La 10.08.2023 la 0:54, tomson a spus:

 

Rusii ne-au sters  toti dujmanii naturali TATARI TURCI NEMTI AUSTRIECI UNGURI s zice si poloinezi,si ne-au ajuta la indeperndenta plus recuperarea ardealului

is singurii din zona care ne-au si ajutat fie si fara sa vrea iar ce au luat nu a durut asa tare

iar acu nu avem absolut nimic la ei

dc rusia face praf ucraina bucatile noastre cad la noi

 

Bre Tomson, îți reamintesc : în 1877 noi intrăm în război și scoatem armata rusă din căcat, apoi în cele 2 războaie balcanice punem la punct Bulgaria care intrase pă steroizi și se apucase să-și fută toți vecinii…în primul război mondial  rușii ne lasă baltă și rezistăm cum putem în fața lui Mackensen, retrăgându-ne în Moldova, apoi armata română intră în Ardeal și are grijă ca bozgorii să nu-și facă de cap și să saboteze Marea Adunare Națională de la Alba Iulia - deci nici aici “ursul” nu ne ajută cu nimic. În 1919 marile puteri europene n-au încotro și trebuie să  ne “aprobe” să zdrobim Ungaria bolșevică a lui Bela Kuhn, cu ocazia asta arborăm opinca pă clădirea parlamentului maghiar.  
În zorii celui de al doilea război mondial, care apropo are “ursul” printre inițiatori, ne trezim cu pactul Ribbentrop Molotov prin care “ursul” ne smulge Bucovina, Basarabia, Ținutul Herța și cele 3 județe din sudul Basarabiei, asta după ce nemții dăduseră celebrul diktat de la Viena și “mediaseră” cedarea Cadrilaterului către vecinii noștri cu ceafa groasă de la sud. Startul celui de-al doilea război mondial e socotit ca invadarea Poloniei dă către nemți, dar e trecut sub tăcere faptul că și Union Sovietica ( ursulețu’) a invadat cot la cot cu naziștii. Da, da, marele război pt apărarea patriei cum îl numesc ei, a început cu războiul rus de agresiune împotriva Poloniei. Nu mă pot abține să nu îmi exprim consternarea când aud niște imbecili de compatrioți de ai noștri cum repetă plini dă ei cât dă curve dă oameni am fost noi în cel de al doilea război mondial, trădîndu-ne “aliații”. Care aliați, dragii mei imbecili ? Boieții cu Ribbentrop Molotov, cu Diktatul ? Halal aliați ! Ce ar mai fi trebuit să ne facă jigodiile astea că să-i socotim ceea ce au fost toată istoria lor ? Dușmani ai României. 
Dragul meu Tomson, ursul nu ne-a scăpat de niciun dușman, uită-te mai bine, și acum turcul, neamțul, austriacul și ungurul sunt tovarăși. 
Nu-ți face nici cea mai mică iluzie că Rusia are de gând să împartă Ucraina cu cineva. Ai impresia că vor ceda vreodată în viața asta Cahul, Bolgrad și Ismail ? 🤦🏻 E visul lor de secole să ajungă la Gurile Dunării. În cel mai rău caz, le va prelua Transnistria de la Ucraina. 
Mai informează-te asupra Transnistriei, în 1918 a fost lăsată pe dinafară, deși au luptat cu arma în mână pt Unire. Moldova lui Ștefan cel Mare a avut granița pe Nipru, nu pe Nistru. Până la Bogdan Hmelnițki au fost un lung șir de hatmani cazaci cu nume românești. 
Încă o dată, ursul nu ne-a ajutat niciodată, ba dimpotrivă ne-a tras preșul de sub picioare și când eram aliați. Ne-am primit fîșia de Ardeal înapoi fiindcă spre deosebire de unguri noi ne-am predat necondiționat și am întors și armele, Stalin a apreciat faptul că nu l-am ținut în loc în munții noștri și uite așa i-am pus tot estul Europei plus Germania pe tavă. El a ajuns primul la Berlin. Oricum, nu am primit statutul de cobeligeranți și am plătit despăgubiri uriașe de război, tezaurul s-a dus și el pe pulă și ne-au mai și jefuit la greu prin firmele mixte, sovromuri. De regiunea autonomă maghiară îți amintești ? 
Nu, categoric nu, rușii nu ne-au ajutat absolut deloc în istorie, dimpotrivă ne-au făcut numai rău. La fel ca nemții, austriecii, ungurii și turcii. În continuare băjeții sunt “tovarăși” și în afară dă turci, abia așteaptă să ne-o tragă iar. 

  • Mersi 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 37 minute, CAE_INDRU a spus:

Bre Tomson, îți reamintesc : în 1877 noi intrăm în război și scoatem armata rusă din căcat, apoi în cele 2 războaie balcanice punem la punct Bulgaria care intrase pă steroizi și se apucase să-și fută toți vecinii…în primul război mondial  rușii ne lasă baltă și rezistăm cum putem în fața lui Mackensen, retrăgându-ne în Moldova, apoi armata română intră în Ardeal și are grijă ca bozgorii să nu-și facă de cap și să saboteze Marea Adunare Națională de la Alba Iulia - deci nici aici “ursul” nu ne ajută cu nimic. În 1919 marile puteri europene n-au încotro și trebuie să  ne “aprobe” să zdrobim Ungaria bolșevică a lui Bela Kuhn, cu ocazia asta arborăm opinca pă clădirea parlamentului maghiar.  
În zorii celui de al doilea război mondial, care apropo are “ursul” printre inițiatori, ne trezim cu pactul Ribbentrop Molotov prin care “ursul” ne smulge Bucovina, Basarabia, Ținutul Herța și cele 3 județe din sudul Basarabiei, asta după ce nemții dăduseră celebrul diktat de la Viena și “mediaseră” cedarea Cadrilaterului către vecinii noștri cu ceafa groasă de la sud. Startul celui de-al doilea război mondial e socotit ca invadarea Poloniei dă către nemți, dar e trecut sub tăcere faptul că și Union Sovietica ( ursulețu’) a invadat cot la cot cu naziștii. Da, da, marele război pt apărarea patriei cum îl numesc ei, a început cu războiul rus de agresiune împotriva Poloniei. Nu mă pot abține să nu îmi exprim consternarea când aud niște imbecili de compatrioți de ai noștri cum repetă plini dă ei cât dă curve dă oameni am fost noi în cel de al doilea război mondial, trădîndu-ne “aliații”. Care aliați, dragii mei imbecili ? Boieții cu Ribbentrop Molotov, cu Diktatul ? Halal aliați ! Ce ar mai fi trebuit să ne facă jigodiile astea că să-i socotim ceea ce au fost toată istoria lor ? Dușmani ai României. 
Dragul meu Tomson, ursul nu ne-a scăpat de niciun dușman, uită-te mai bine, și acum turcul, neamțul, austriacul și ungurul sunt tovarăși. 
Nu-ți face nici cea mai mică iluzie că Rusia are de gând să împartă Ucraina cu cineva. Ai impresia că vor ceda vreodată în viața asta Cahul, Bolgrad și Ismail ? 🤦🏻 E visul lor de secole să ajungă la Gurile Dunării. În cel mai rău caz, le va prelua Transnistria de la Ucraina. 
Mai informează-te asupra Transnistriei, în 1918 a fost lăsată pe dinafară, deși au luptat cu arma în mână pt Unire. Moldova lui Ștefan cel Mare a avut granița pe Nipru, nu pe Nistru. Până la Bogdan Hmelnițki au fost un lung șir de hatmani cazaci cu nume românești. 
Încă o dată, ursul nu ne-a ajutat niciodată, ba dimpotrivă ne-a tras preșul de sub picioare și când eram aliați. Ne-am primit fîșia de Ardeal înapoi fiindcă spre deosebire de unguri noi ne-am predat necondiționat și am întors și armele, Stalin a apreciat faptul că nu l-am ținut în loc în munții noștri și uite așa i-am pus tot estul Europei plus Germania pe tavă. El a ajuns primul la Berlin. Oricum, nu am primit statutul de cobeligeranți și am plătit despăgubiri uriașe de război, tezaurul s-a dus și el pe pulă și ne-au mai și jefuit la greu prin firmele mixte, sovromuri. De regiunea autonomă maghiară îți amintești ? 
Nu, categoric nu, rușii nu ne-au ajutat absolut deloc în istorie, dimpotrivă ne-au făcut numai rău. La fel ca nemții, austriecii, ungurii și turcii. În continuare băjeții sunt “tovarăși” și în afară dă turci, abia așteaptă să ne-o tragă iar. 

 nu  te contrazic la evenimente ci la faptul ca desi rusii nu au vrut sa ne ajute ara sa vrea au facut o . Eu nu am zis ca au vrut sa ne ajute ci ca fara sa vrea au facut o.

Stiu ca de nevoie ne-au cerut s aintram in 77 in lupta si fara voie au acceptat s aluam dobrogea dupa ce au furat bugeac, dar dc nu se bagau nu obtineam ce voiam iar dobroge cudelta e mai buna decat bugeac

stiu ca nu degeaba ne-au dat ardealu , am luptat cu ei nu impotriva dupa 23.08 44

in primul razboi multe belele ne-au facut dar dc nu incepeu ei cu sarbii nu aveam ocazia

ei sunt un factor care fara voie ne-a fost de folos iar de anulat dujmanii i-a anulat aici nu e nimic de comentat

 

dc bateau nemtii primam transnistria pana la nipru cum zici tu  pentru ardeal adica rahat pe bat 

 

 

dupa 1000 de ani ardealu e liber

si asta pt ca in lupta cu puterea germana ei au invins

e extrem de simplu era ei sau nemtii

si inplicit ardealu la noi sau la unguri

au castigat rusii iar ardealu e la noi

 

 

Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
Acum 7 ore, tomson a spus:

 nu  te contrazic la evenimente ci la faptul ca desi rusii nu au vrut sa ne ajute ara sa vrea au facut o . Eu nu am zis ca au vrut sa ne ajute ci ca fara sa vrea au facut o.

Stiu ca de nevoie ne-au cerut s aintram in 77 in lupta si fara voie au acceptat s aluam dobrogea dupa ce au furat bugeac, dar dc nu se bagau nu obtineam ce voiam iar dobroge cudelta e mai buna decat bugeac

stiu ca nu degeaba ne-au dat ardealu , am luptat cu ei nu impotriva dupa 23.08 44

in primul razboi multe belele ne-au facut dar dc nu incepeu ei cu sarbii nu aveam ocazia

ei sunt un factor care fara voie ne-a fost de folos iar de anulat dujmanii i-a anulat aici nu e nimic de comentat

 

dc bateau nemtii primam transnistria pana la nipru cum zici tu  pentru ardeal adica rahat pe bat 

 

 

dupa 1000 de ani ardealu e liber

si asta pt ca in lupta cu puterea germana ei au invins

e extrem de simplu era ei sau nemtii

si inplicit ardealu la noi sau la unguri

au castigat rusii iar ardealu e la noi

 

 

Ardealul a revenit la țara mamă din 1918, pt că au învins francezii cu anglo-americanii, rușii ne-au lăsat baltă și atunci. Și asta în datorită faptului că deși aveam rege neamț cu alianță secretă (împotriva naturii) cu puterile centrale, noi am luptat de partea Antantei. Se pare că regele Carol I a și murit mai repede din cauză de inimă rea, și-a “trădat” patria natală pt țara adoptivă. 
După al doilea război mondial era destul de greu să nu se anuleze diktatul lui Hitler, mai ales că spre deosebire de unguri noi am luptat contra nemților. Și așa a rămas în picioare infamul pact Ribbentrop Molotov. Ținutul Herța și Insula Șerpilor nici măcar nu erau trecute în pact, le-au luat printr-o japcă extinsă. 

Oricum, nu tre’ să ne facem “griji” că sentimental avem vreo mare putere de partea noastră, dacă cumva ne ajută conjunctural e doar pt că au interes să nu ne ia “ceilalți”. Nu suntem în pericol să trădăm pă niciunii din șerpălăii ăștia. 🤷‍♂️

🙆🏻‍♂️

  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Telefon: 0735093487
  • Oras:Pe pământ
  • Disponibila
  • Telefon: 0735093487
  • Oras:Pe pământ
  • Disponibila
La 08.08.2023 la 17:45, andrei_911 a spus:

Rusii incaseaza lovituri catastrofale 😱😱😱

 

Ai dreptate dar ucrainienii au x5 pierderi 😐, din păcate...

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Banat
  • Oras:Banat
Acum 5 ore, 0735093487 a spus:

Ai dreptate dar ucrainienii au x5 pierderi 😐, din păcate...

Andreea draga, nu le faci la băieți o analiza detaliata cu ce se întâmplă în realitate acolo? 😁😂

Ca vad ca se tot contrazic, de nu mai înțeleg nimic .

Si poate ma ajuti cu raspunsul la o intrebare : pina la urma care sunt cei de pe aici plătiți în ruble ? 🤣🤣 Am eu câteva idei, dar aștept și opinia ta.

Mulțumesc! 😘

Ps. fetele "presupuse vinovate " de furtuna de la Curte, poate va ocupați puțin și acest topic 😁😂

  • Haha 5
Link spre comentariu
  • Telefon: 0735093487
  • Oras:Pe pământ
  • Disponibila
  • Telefon: 0735093487
  • Oras:Pe pământ
  • Disponibila
Acum 44 minute, 22leon a spus:

 

 

Si poate ma ajuti cu raspunsul la o intrebare : pina la urma care sunt cei de pe aici plătiți în ruble?

Cred că sunt mai mulți plătiți în forinți (maghiari)...

Legat de războiul între ucrainieni și ruși, nu vreau să îmi dau prea mult cu părerea. Din păcate până în momentul actual, ucrainienii au foarte multe pierderi... speram să câștige ei, dar au slabe șanse...😔

  • Like 1
  • Haha 1
  • Minus 1
Link spre comentariu

Vizitator
Reputație: 0
Acum 20 ore, CAE_INDRU a spus:

Bre Tomson, îți reamintesc : în 1877 noi intrăm în război și scoatem armata rusă din căcat, apoi în cele 2 războaie balcanice punem la punct Bulgaria care intrase pă steroizi și se apucase să-și fută toți vecinii…în primul război mondial  rușii ne lasă baltă și rezistăm cum putem în fața lui Mackensen, retrăgându-ne în Moldova, apoi armata română intră în Ardeal și are grijă ca bozgorii să nu-și facă de cap și să saboteze Marea Adunare Națională de la Alba Iulia - deci nici aici “ursul” nu ne ajută cu nimic. În 1919 marile puteri europene n-au încotro și trebuie să  ne “aprobe” să zdrobim Ungaria bolșevică a lui Bela Kuhn, cu ocazia asta arborăm opinca pă clădirea parlamentului maghiar.  
În zorii celui de al doilea război mondial, care apropo are “ursul” printre inițiatori, ne trezim cu pactul Ribbentrop Molotov prin care “ursul” ne smulge Bucovina, Basarabia, Ținutul Herța și cele 3 județe din sudul Basarabiei, asta după ce nemții dăduseră celebrul diktat de la Viena și “mediaseră” cedarea Cadrilaterului către vecinii noștri cu ceafa groasă de la sud. Startul celui de-al doilea război mondial e socotit ca invadarea Poloniei dă către nemți, dar e trecut sub tăcere faptul că și Union Sovietica ( ursulețu’) a invadat cot la cot cu naziștii. Da, da, marele război pt apărarea patriei cum îl numesc ei, a început cu războiul rus de agresiune împotriva Poloniei. Nu mă pot abține să nu îmi exprim consternarea când aud niște imbecili de compatrioți de ai noștri cum repetă plini dă ei cât dă curve dă oameni am fost noi în cel de al doilea război mondial, trădîndu-ne “aliații”. Care aliați, dragii mei imbecili ? Boieții cu Ribbentrop Molotov, cu Diktatul ? Halal aliați ! Ce ar mai fi trebuit să ne facă jigodiile astea că să-i socotim ceea ce au fost toată istoria lor ? Dușmani ai României. 
Dragul meu Tomson, ursul nu ne-a scăpat de niciun dușman, uită-te mai bine, și acum turcul, neamțul, austriacul și ungurul sunt tovarăși. 
Nu-ți face nici cea mai mică iluzie că Rusia are de gând să împartă Ucraina cu cineva. Ai impresia că vor ceda vreodată în viața asta Cahul, Bolgrad și Ismail ? 🤦🏻 E visul lor de secole să ajungă la Gurile Dunării. În cel mai rău caz, le va prelua Transnistria de la Ucraina. 
Mai informează-te asupra Transnistriei, în 1918 a fost lăsată pe dinafară, deși au luptat cu arma în mână pt Unire. Moldova lui Ștefan cel Mare a avut granița pe Nipru, nu pe Nistru. Până la Bogdan Hmelnițki au fost un lung șir de hatmani cazaci cu nume românești. 
Încă o dată, ursul nu ne-a ajutat niciodată, ba dimpotrivă ne-a tras preșul de sub picioare și când eram aliați. Ne-am primit fîșia de Ardeal înapoi fiindcă spre deosebire de unguri noi ne-am predat necondiționat și am întors și armele, Stalin a apreciat faptul că nu l-am ținut în loc în munții noștri și uite așa i-am pus tot estul Europei plus Germania pe tavă. El a ajuns primul la Berlin. Oricum, nu am primit statutul de cobeligeranți și am plătit despăgubiri uriașe de război, tezaurul s-a dus și el pe pulă și ne-au mai și jefuit la greu prin firmele mixte, sovromuri. De regiunea autonomă maghiară îți amintești ? 
Nu, categoric nu, rușii nu ne-au ajutat absolut deloc în istorie, dimpotrivă ne-au făcut numai rău. La fel ca nemții, austriecii, ungurii și turcii. În continuare băjeții sunt “tovarăși” și în afară dă turci, abia așteaptă să ne-o tragă iar. 

De acord cu tine si vreau sa mai adaug ceva.

1877 - după ce împreună cu rușii câștigăm războiul ni se impune de către aceiași ruși chipurile aliați un schimb de teritorii, sa dam Bugeacul ca sa putem anexa Dobrogea de la turci. A meritat economic, dar a fost dureros. Cand ne-au înapoiat bucată ruptă din Transilvania după WW2 au făcut-o sa ii fută pe unguri, nu ca ne iubesc pe noi. Cand soldații români luptau cot la cot cu rușii dupa 23 August NKVD-ul asasina ofițerii români "chipurile" aliați (generalul Avramescu si alții).

Si astăzi Rep. Moldova nu are nici o șansă de unire cu România din cauza acelorași ruși și a politicii lor post sovietice de divide et impera toți vecinii din fosta sferă de influență, ca sa le dea iluzia de independenta dar sa ii controleze prin haos.

Istoric vorbind România a avut doar 2 țări prietene cu adevărat: Franța între Războiul Crimeii și WW2, și SUA după 2001 când am știut sa profităm la maxim de "războiul împotriva terorii". Și da, si Franța si SUA au futut alte țări, multe din Africa si Asia, dar pe noi nu. 

Rusia, Germania, Austria, Ungaria ne-au futut de multe ori cu prima ocazie. UK nu ne-a suportat niciodată că aveau alte interese in zonă, până si Bulgaria si Serbia (cat era puternică sub Iugoslavia) nu ne-au suportat, dar acum sunt mai de kkt ca noi de asta ne sunt prietene. Italia apropo, sa nu uitam că a impus si ea Dictatul de la Viena, nu doar Germania.

De fiecare data cand rușii s-au aliat cu cineva pentru o cauză, s-a terminat prost pentru aliați, ca au fost Războaiele Napoleoniene cand prădau statele Germane si Austria aliată in drum spre Franța și înapoi, ca a fost WW1 cand a cedat frontul de Est al Antantei si nemții au trimis milioane de soldați in Vest unde erau aproape de a câștiga războiul, că a fost WW2 unde au intrat in Război Rece imediat după cu foștii aliați cu care zâmbeau si se pupau. Sa nu uităm istoria, orice alianță cu Rusia e una proastă. 

Si nu pot sa zic ca sunt fan Ucraina (nici ăia nu ne iubesc), dar ii prefer ca vecini in locul lui Ivan.

Nu îmi plac rușii, da recunosc imi plac rusoaicele 😁

Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...