Sari la conținut

Prea emotionant


Postări Recomandate

  • Telefon: 0740502153
  • Oras:Satu Mare
  • Telefon: 0740502153
  • Oras:Satu Mare

E minunat ce simti tu acolo, am simtit-o si eu si vreau, doar atat, sa-ti spun : ai grija de sanatatea ta si a bebe-lui si sa te bucuri de el. :138x

 

P.S.Cred ca nu o asculta pe Coryna...sa mai stea 3 luni in burtica.......ca ar fi jale  :slap2

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator all_star
Reputație: 0

 

Sa vedem in ce zodie ii va fi dat sa vina pe lume :D Pesti sau Berbec :) :* Eu presimt ca se va naste sub semnul zodiei Pesti. 

 Pai depinde in ce perioada se va naste,in prima sau in a 2 a jumatate a lunii martie,abia dupa aceea ne vom da seama ce zodie este bebelusul.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Cred ca pe 2-8 aprilie dacă respecta termenul

Fiind vorba despre o creatie a ta e greu de crezut ca nu se va razvrati si va iesi inafara termenului ,macar cu o zi,asa ,sa-ti faca in ciuda.

Cea mai puternica traire am avut-o cand mi-am tinut prima data fiul in brate.Inteleg perfect fericirea ta si dorinta de a-ti urla cu tot sufletul entuziasmul.Sa traiti si sa fiti fericiti dar mai ales sanatosi.Sa-ti iubesti bebeul ca pe cel mai pretios lucru din lume,neconditionat.Va pupam!

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Telefon: 0758609361
  • Oras:Bucuresti
  • Disponibila
  • Telefon: 0758609361
  • Oras:Bucuresti
  • Disponibila

Fiind vorba despre o creatie a ta e greu de crezut ca nu se va razvrati si va iesi inafara termenului ,macar cu o zi,asa ,sa-ti faca in ciuda.

Cea mai puternica traire am avut-o cand mi-am tinut prima data fiul in brate.Inteleg perfect fericirea ta si dorinta de a-ti urla cu tot sufletul entuziasmul.Sa traiti si sa fiti fericiti dar mai ales sanatosi.Sa-ti iubesti bebeul ca pe cel mai pretios lucru din lume,neconditionat.Va pupam!

sa ne rugam sa nu vrea pe 1 aprilie

ar fi cam comic :laugh2 :laugh2 :laugh2

Link spre comentariu
  • Oras:pretutindeni
  • Oras:pretutindeni

E minunat ce simti tu acolo, am simtit-o si eu si vreau, doar atat, sa-ti spun : ai grija de sanatatea ta si a bebe-lui si sa te bucuri de el. :138x

 

P.S.Cred ca nu o asculta pe Coryna...sa mai stea 3 luni in burtica.......ca ar fi jale  :slap2

  

Hi hi.a greșit și ea.

Mulțumesc

  

Cred ca pe 2-8 aprilie dacă respecta termenul

Mai nene,pan' la urma in cate luni esti? Dupa calculele mele,de azi pana pe 8 aprilie mai sunt exact 3 luni fara doua-trei zile,nu?

Deci pana la urma Coryna a nimerit-o :)

 

Nastere usoara!

Link spre comentariu
  • Telefon: 0758609361
  • Oras:Bucuresti
  • Disponibila
  • Telefon: 0758609361
  • Oras:Bucuresti
  • Disponibila

Greu cu calculele astea..pentru ca de fapt sarcina nu are 9 luni..altfel se calculeaza...pe saptamani..si pe saptamani ies 10 luni..sau mai mult...

   

eu am exact 27 de saptamani si 5 zile

 

Sarcina – cat timp dureaza?

 

Intrebare caraghioasa?? Nu prea. Toata lumea stie ca o sarcina dureaza 9 luni, numai ca doctorii numara saptamanile. O sarcina normala dureaza cam 266 de zile, de la ovulatie/conceptie. Asta este exact 9 luni sau 38 de saptamani. Numai ca doctorii numara din prima zi a ultimului ciclu menstrual, deoarece in cele mai multe cazuri, nu se stie cu precizie ziua ovulatie, deci a conceptiei. La o femeie care are un ciclu regulat “ca la carte” de 28 de zile, atunci ovulatia are loc in ziua 14 (cu aproximatie). Astfel doctorii iau in calcul si cele 14 zile dintre menstruatie si ovulatie, adaugand de fapt inca doua saptamani la sarcina, si astfel, din punctul lor de vedere, sarcina este de 280 de zile sau de 40 saptamani. Si ce fac cele care au ciclurile mai lungi sau mai scurte, deci ziua ovulatiei nu iese in ziua 14? Avem noroc cu ecograful, care in primile saptamani de sarcina poate sa spuna cu exacitate de o zi care este varsta embrionului-bebelus si astfel se va sti cu aproximatie  cand a avut loc conceptia.

Sarcina este impartita in trei trimestre, fiecare trimestru avand trei luni de sarcina. Deci primul trimestru tine pana la sfarsitul celei de a treia luni de sarcina, al doilea trimestru de la inceputul lunii a patra pana la sfarsitul lunii a sasea si al treilea trimestru de la inceputul lunii a saptea pana la sfarsitul lunii a noua (sau la mijlocul lunii a zecea – 40 de saptamani de la conceptie/ 42 de saptamani de la ultima menstruatie – daca bebelusului tau ii este prea bine la tine in burtica si refuza sa iasa http://www.feminitate.org/wp-includes/images/smilies/icon_wink.gif )

Trimestrele si lunile sarcinii se impart astfel:

  1. primul trimestru de sarcina
    • prima luna: primele 2 saptamani de la conceptie (dupa doctori sunt de fapt 4 saptamani de sarcina)
    • a doua luna:  saptamana a 3-a de la conceptie –  saptamana a 6-a de de la conceptie
    • a treia luna:  saptamana a 7-a de la conceptie –  saptamana a-10-a de la conceptie
  2. al doilea trimestru de sarcina
    • a patra luna: saptamana a 11-a de la conceptie – saptamana a 15-a de la conceptie
    • a cincea luna:  saptamana a 16-a de la conceptie – saptamana a 19-a de la conceptie
    • a sasea luna:  saptamana a 20-a de la conceptie –  saptamana a 24-a de la conceptie
  3. al treilea trimestru de sarcina
    • a saptea luna:  saptamana a 25-a de la conceptie – saptamana a 28-a de la conceptie
    • a opta luna:  saptamana a 29-a de la conceptie – saptamana a 33-a de la conceptie
    • a noua luna:  saptamana a 34- a de la conceptie –  saptamana 38 de la conceptie
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...