Sari la conținut

CE AM GATIT IN ULTIMA VREME


Vizitator

Postări Recomandate

  • Oras:danpulea
  • Oras:danpulea

Nu trebuie să întru pe net ca să știu din ce se prepară sau să iau rețetă,dar îți mulțumesc ca ai rezolvat ca o persoană neutră.

Nene Livache, daca e gustos si imi place, atata timp cat e preparat de altcineva, il mananc cu placere. :-)

  • Like 1
Link spre comentariu

De la înălțimea mea, unde tu niciodată nu vei ajunge. :)

 

Nu știu cum, dar așa ... încercând să te vizualizez în gând, pari genul ăla de poartă cămăși cu mânecă scurtă, ca tractoriștii. Comportamentul în mod cert, este!

:)

Eu doar cu lopata-n mana, la cimitir, mi te-as vizualiza, daca ar fi sa fac un efort minim....:)

 

Auzi la pauperu' intelectual...La inaltimea lui :), probabil damful de fasole frecata nu trece de inaltimea epitafului...

 

:)

Link spre comentariu
  • Telefon: allanbellmans
  • Oras:Remote
  • Telefon: allanbellmans
  • Oras:Remote

Alegem un arbitru OK? Justlove crezi ca am dreptate ? Ca se prepară și din gâscă și și rață ?

 

Traditionally, foie gras was produced from special breeds of geese. However, by 2004, geese accounted for less than 10% of the total global foie gras production. In 2014, ducks accounted for 95% of foie gras production. The breeds primarily used are the Muscovy duck (Cairina moschata) (also called the Barbary duck) and the hybrid cross of a male Muscovy duck and a female Pekin duck (Anas platyrhynchos domestica) called the Mulard duck.[51] This hybrid is sterile and is therefore sometimes referred to as a "mule" duck.

 

Sursa

 

Insa, faptul ca se produce acum din rate nu inseamna decat ca din punct de vedere economic, pentru a fi eficienti in sociatatea de consum in care traim, este mai ieftin sa produci foie gras din rate sterile (masculii cresc mai mari asa ca de obicei femelele sunt eutanasiate, avantajele unei specii sterile sunt evidente). De altfel calitatea este complet diferita, te invit sa gusti un foie gras de gasca si unul de rata ca sa observi singur. 

  • Like 2
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:aer
  • Oras:aer

E veche poza, dar am vrut sa-i arat gasca lui pitzicon...si corineiquatrequatre, sa nu cumva sa o prosteasca cu fasole frecata si sa-i zica ca e foie gras...

:)

 

Daca n-a facut-o deja...parca zicea coryyna intr-un topic c-a mancat niste carne dulce,cu ceapa,dar nu cum ii place ei,ci caramelizata,un fel de dulceata,si ca s-a basit toata noaptea... foie gra sau costita! :)

  • Like 1
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Initial ai scris ca numai de gasca,cu bold...ai gresit,aia e! :)

Pentru că ăla e adevăratul foie gras, o să-ți spună oricine știe despre ce e vorba, vezi postarea lui @Maverick! De rață făceau pe la țară ( nu la noi, evident) și acum mai nou, se face la scară mai extinsă, mai low-cost, pentru d'ăștia ca Mîșkin, mai pauperi și care oricum, nu fac diferența pentru că ... parizer. Dar care vor și ei să pară ce nu sunt și nu vor fi niciodată, el rămânând ce a fost de când s-a născut: un lumpen parvenit, semidoct cu pretenții, un jeg care se comportă jegos. 

Repet, foie gras e de gâscă. Cel de rață e un fel de ... nechezol, cine își mai amintește, un surogat low-cost. 

  • Like 6
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:aer
  • Oras:aer

Pentru că ăla e adevăratul foie gras, o să-ți spună oricine știe despre ce e vorba, vezi postarea lui @Maverick! De rață făceau pe la țară ( nu la noi, evident) și acum mai nou, se face la scară mai extinsă, mai low-cost, pentru d'ăștia ca Mîșkin, mai pauperi și care oricum, nu fac diferența pentru că ... parizer. Dar care vor și ei să pară ce nu sunt și nu vor fi niciodată, el rămânând ce a fost de când s-a născut: un lumpen parvenit, semidoct cu pretenții, un jeg care se comportă jegos. 

Repet, foie gras e de gâscă. Cel de rață e un fel de ... nechezol, cine își mai amintește, un surogat low-cost.

 

 

E si de rata! :)

Link spre comentariu

Ce mai....:)

L-ati medaliat atat pe basinosul asta de-si inchipuie ca e neam cu Voltaire :)

Daca il iei la bani marunti si-l intrebi de existentialismul lui Camus si Sarte, maretia lui Malraux, greva generala din Franta in '68 si orice altceva, asta se catara pe epitaful matricid :) si canta Frere Jacques, cu bale de fasole frecata :)

In fata intregii comunitati forumistice!!!!

:)

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Sclifosită mai ești! Tocănița de pipote și inimioare de pui, cu mămăliguță și un vin de buturugă ... nimic mai bun! Evident, tocănița servită în castron și vinul în ulcică de pământ. 

 Mananc tocanita,dar sa nu contina organe.....si da cea mai buna mancare este cea gatita in oala de lui! Eu mi-am cumparat una pentru sarmale...

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Da' de curcan nu e?

 

Intreb pentru Coryna ca ea nu manca bibilici, rate sau gaste... 

 Alea sunt extrateresti pentru mine.....eu am crescut decat cu carne de pui/curcan/porc....!  :blushing2

Link spre comentariu
  • Administrator
  • Oras:La butoane
  • Oras:La butoane

Ce mai.... :)

L-ati medaliat atat pe basinosul asta de-si inchipuie ca e neam cu Voltaire :)

Daca il iei la bani marunti si-l intrebi de existentialismul lui Camus si Sarte, maretia lui Malraux, greva generala din Franta in '68 si orice altceva, asta se catara pe epitaful matricid :) si canta Frere Jacques, cu bale de fasole frecata :)

In fata intregii comunitati forumistice!!!!

:)

 

cu barca de mai jos la restaurant si acolo cheltuit toata pusculita de bani pe doua bucati de mancare cu sos pe ele

 

pre_1458823071__arutabarca.jpg

large.xxxxx.gif.e9e57a37567b71fee318ced754364ca4.gif

Link spre comentariu
  • Oras:friends
  • Oras:friends

Ce mai.... :)

L-ati medaliat atat pe basinosul asta de-si inchipuie ca e neam cu Voltaire :)

Daca il iei la bani marunti si-l intrebi de existentialismul lui Camus si Sarte, maretia lui Malraux, greva generala din Franta in '68 si orice altceva, asta se catara pe epitaful matricid :) si canta Frere Jacques, cu bale de fasole frecata :)

In fata intregii comunitati forumistice!!!!

:)

Stimate domn

Vreau sa te intreb ceva din pura curiozitate si pentru ca aceeasi intrebare o mai adresez si altcuiva insa nu reusesc niciodata sa inteleg,Probabil eu sint de vina.Deci:tu chiar ai o satisfactie piarzind destul de mult timp pe forum si atacand in mod scabros anumiti oameni?Si te intreb acest lucru pentru ca este evident pt. mine ca esti mult peste nivelul muritorilor de rand, zicea de mult un alt tip foarte destept despre unii ca au cultura googolistica, nici macar asta nu este chiar usor de obtinut.Si deasemeni si el pierdea foarte mult timp pe aici.Si intreb pt. ca sint extrem de curios cum niste astfel de minti pot sa iroseasca atata timp.Te rog sa ma crezi ca nu este urma de ironie in intrebarea mea, mai degraba ciuda  :)

Doar doi oameni foarte destepti il detestau atat de mult pe Picon: Obsedatu si Deep River :blushing2

PS si nu, nu imi plesneste vreo coronara,macar coronarografia a iesit binisor  :)

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Ce mai.... :)

L-ati medaliat atat pe basinosul asta de-si inchipuie ca e neam cu Voltaire :)

Daca il iei la bani marunti si-l intrebi de existentialismul lui Camus si Sarte, maretia lui Malraux, greva generala din Franta in '68 si orice altceva, asta se catara pe epitaful matricid :) si canta Frere Jacques, cu bale de fasole frecata :)

In fata intregii comunitati forumistice!!!!

:)

Mai lasă-mă bă, cu comunistoizii ăștia de Camus, Sartre și Malraux! Măcar Panait Istrati al nostru după ce a vizitat URSS, și-a pus cenușă în cap. 

 

peseu ... mama îți transmite salutări și te așteaptă la Bellu. 

:)

  • Like 4
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Stimate domn

Vreau sa te intreb ceva din pura curiozitate si pentru ca aceeasi intrebare o mai adresez si altcuiva insa nu reusesc niciodata sa inteleg,Probabil eu sint de vina.Deci:tu chiar ai o satisfactie piarzind destul de mult timp pe forum si atacand in mod scabros anumiti oameni?Si te intreb acest lucru pentru ca este evident pt. mine ca esti mult peste nivelul muritorilor de rand, zicea de mult un alt tip foarte destept despre unii ca au cultura googolistica, nici macar asta nu este chiar usor de obtinut.Si deasemeni si el pierdea foarte mult timp pe aici.Si intreb pt. ca sint extrem de curios cum niste astfel de minti pot sa iroseasca atata timp.Te rog sa ma crezi ca nu este urma de ironie in intrebarea mea, mai degraba ciuda  :)

Doar doi oameni foarte destepti il detestau atat de mult pe Picon: Obsedatu si Deep River :blushing2

PS si nu, nu imi plesneste vreo coronara,macar coronarografia a iesit binisor  :)

Mon cher, hai să nu confundăm marfa cu ambalajul! Păi ai citit tu vreo postare jegoasă așa cum face ipochimenul ăsta? Cu Deep River au fost niște controverse pe niște teme delicate și, așa cum fac mulți din cei încă tineri, dar nu suficient de maturi, cred că lumea începe și se termină cu ei. O anumită aroganță ce ascunde probabil un complex față de cei mai mari ca ei, vor neapărat să se afirme, să demonstreze ceva ... Cât despre Obse ... bre, mă crezi sau nu, mi-e dor de el! Și nu, nu mă detesta ( nici eu pe el), doar că își făcuse o anumită impresie despre mine. S-a scandalizat într-un fel de faptul că am ajuns Platinum datorită recenziilor mele ( îți mai amintești de cele cu Ella-Timpuri Noi, Xenia, Cristina/Mihaela-Magheru etc.?). El nu avea, sau nu prea avea recenzii, își asumase un anumit rol, care îl prindea, de altfel.

  • Like 6
  • Minus 2
Link spre comentariu

Da, ba "nea" :)

 

Vreau sa ma afirm atacand membrii cu greutate de pe forum...:)

 

 

Cine a contabilizat postarile ramolitului la adresa mea, la care nu am raspuns?

Trebuie sa fii nebun ori piconizat in cap sa aduci asemenea argument :)

 

Nu mai beti picon la mana a doua ca vedeti unde ajungeti.

La Bellu (numai VIP-uri :) ), unde e maman, daca tot se foloseste de ea, pentru a cata oara?

:)

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Da, ba "nea" :)

 

Vreau sa ma afirm atacand membrii cu greutate de pe forum... :)

 

 

Cine a contabilizat postarile ramolitului la adresa mea, la care nu am raspuns?

Trebuie sa fii nebun ori piconizat in cap sa aduci asemenea argument :)

 

Nu mai beti picon la mana a doua ca vedeti unde ajungeti.

La Bellu (numai VIP-uri :) ), unde e maman, daca tot se foloseste de ea, pentru a cata oara?

:)

Te-ai enervat, este? 

 

peseu... treci la gheare!

:)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...