Sari la conținut

CE AM GATIT IN ULTIMA VREME


Vizitator

Postări Recomandate

Vizitator
Reputație: 0

fruct de cactus :huh:  (daca in urmatoarele 3 zile nu injur atunci nu mai manc :laugh2 )

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/14269503_1244680338904959_229525037_n.jpg?oh=b919e02851af59d85a355b43c2af2db1&oe=57D6320C

Da da, am vazut o reteta cu cactus prajit la Paprika TV, am inteles ca e destul de ... interesant la gust ! :) :laugh2

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

'Ce ie alea nene?

Alex, merge incercat ! Prin State fac furori diversele feluri de mancare pe baza de cactus, mai ales daca le combini cu sos-uri, peste, vinete, fripturi, daca nu ma insel exista chiar si pizza cu branza si cactus, undeva prin Chile-Argentina. Oricum, ar fi interesant de incercat ! :) :yummy

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:fara
  • Oras:fara

'Ce ie alea nene?

amu am mancat primadata :blushing2

 

Alex, merge incercat ! Prin State fac furori diversele feluri de mancare pe baza de cactus, mai ales daca le combini cu sos-uri, peste, vinete, fripturi, daca nu ma insel exista chiar si pizza cu branza si cactus, undeva prin Chile-Argentina. Oricum, ar fi interesant de incercat ! :) :yummy

nu ma fute de cap ca io l.am mancat gol nu combinat poate dilesc mai tare de la el  :laugh2 ii bun dulce da nu exagerat..

  • Like 3
  • Minus 24
Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

De prin bucătăria de vară, de la ţară... (oarecum) vorba cântecului - ciuperci umplute c-un amestec uşor condimentat, având la bază brânză frământată şi uMpic™ de unt, fripte în tigaie. Poză penibilă, de toată pwla, mişcată şi expusă ca un koor; scuza mea = o fo' cu telefonu', că doar pe-ăla l-am avut la dispoziţie, şi un singur cadru, până or tăbărât termitele. Ciupercile în sine, în schimb, reuşite, zău, de ne-am lins toţi pe degete...  :)

 

post-53465-0-24557000-1473545052_thumb.jpg

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra

No mai mancam si noi ceva, sau numa bem?  :laugh2

Guias :yummy

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t34.0-12/14341759_1249427021763624_2085045815_n.jpg?oh=f7175d602e8c89a29bbc1316c8b10559&oe=57DD8129

Io rontai la o bere amu. Da seara..

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:.
  • Oras:.

dulceaţă de ceapă roşie cu must

Fiind o reţetă inedită de toamnă, dulceaţa de ceapă roşie cu must poate atrage cu uşurinţă atenţia musafirilor. Preparatul cu accente franţuzeşti poate fi servit cu pâine proaspătă sau la fripturi.

Se spune că are accente franţuzeşti, dar dulceaţa de ceapă roşie este cu siguranţă şi pe placul românilor. Mulţi se miră atunci când aud de existenţa acestui preparat, însă gustul de excepţie îl face să ocupă o poziţie fruntaşă în  clasamentul celor mai bune dulceţuri. Aceasta poate fi folosită ca atare, cu unt şi pâine proaspată, sau poate fi servită alaturi de fripturi. Ingrediente: 5 kilograme de ceapă roşie 50 grame de ulei de măsline 50 grame de ulei de seminţe de strugure 3 litri de must din struguri roşii zeama de la o portocală şi două lămâi 2 kilograme de zahăr 5 cuişoare 1/4 baton de scorţişoară 20 de boabe de piper
o crenguţă mică de rozmarin Curăţă şi taie solzişori ceapa roşie (ceapa alungită, cu foi dure şi miezul rozaliu), acoper-o cu apă şi cuburi de gheaţă pentru cinci minute pentru a deveni casantă, scrie uicamihai.blogspot.ro.   Ceapa tocată se pune în recipientul de făcut dulceaţă, în cincizeci de grame de ulei de măsline şi cincizeci de grame de ulei de seminţe de struguri. Căleşte ceapa numai un pic amestecând încontinuu şi când nu mai sfârâie, semn că ai evaporat lichidul, toarnă deasupra mustul pe care de dinainte l-ai pus să fiarbă la foc mic până ai obţinut un litru de lichid gros şi omogen. Acest must fiert, turnat peste ceapa uşor călită, mai primeşte zeama de la o portocală şi două lămâi, două kilograme de zahăr, cinci cuişoare, un sfert de baton de scorţişoară, douăzeci de boabe de piper şi o crenguţă mică de rozmarin. Se fierbe dulceaţa pe îndelete la foc moale, având grijă să amestecăm până se leagă pe farfuria răcită în frigider. Se mai stropeşte cu puţin ulei din seminţe de struguri şi se pune fierbinte în borcane sterilizate.

 

Poftă bună!

 

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Supă-cremă de roşii (mă rog, şi alte chestii), cu smântână serioasă (35%) şi crutoane de 2 feluri (din pâine albă + neagră), făcute ad-hoc, în tigaie...

 

post-53465-0-10225400-1474316555_thumb.jpg

  • Like 5
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members and 2 guests

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...