Sari la conținut

Cum salvăm o relație?🚶ðŸ�ƒðŸ‘«ðŸ’�💑👪


Vizitator deliaro

Postări Recomandate

Vizitator deliaro
Reputație: 0

1. Nu te mai certa din cauza propriului ego.

 

cum salvam o relatie?

 

 

 

Desi ne este greu sa realizam acest lucru, anumite cupluri ce sunt de parere ca relatia in care sunt implicate este pe sfarsite incearca sa faca orice pentru a o salva insa nu isi dau seama ca tot ceea ce fac este sa tina evidenta a cine pierde ori castiga o cearta. Cum putem sa salvam o relatie? Cea mai buna metoda ar fi sa purtam o discutie deschisa cu partenerul de viata si sa ne dam seama impreuna care este adevarata problema ce perturba viata de cuplu. Daca ambii aducem energii negative in relatie din cauza ego-ului, atunci va fi extrem de usor sa readucem traiul in doi pe calea cea buna.

 

2. Renunta sa mai aduci in discutie trecutul.

 

Orice relatie are un anumit punct din trecut care este neplacut sau tumultuos, iar cel mai important sfat care poate ajuta la salvarea vietii de cuplu este renuntarea la trecut. Daca la fiecare cearta in cuplu sunt aduse in discutie probleme ce ne-au afectat anterior, lucrurile nu se vor rezolva niciodata, ba mai mult, atat noi, cat si partenerul ne vom simti constant vinovati de ceva. Comunicarea va deveni un chin. Pentru a ne salva relatia este important sa lasam trecutul in urma si sa ne concentram asupra prezentului, iar mai apoi a viitorului. Pentru a ne salva relatia trebuie sa incepem, inca o data, de la zero.

 

3. Nu iti petrece intregul timp langa partenerul tau de viata.

 

cum salvam o relatie?Exista cupluri in care ambii parteneri lucreaza in acelasi loc, petrecandu-si astfel intregul timp impreuna. Intr-o relatie precum aceasta, nu avem cum sa realizam valoarea celui de langa noi pentru ca este tot timpul acolo, dar nici valoarea pe care o are timpul petrecut doar pentru noi insine. Trebuie sa fim constiente de faptul ca, in mod surprinzator, timpul petrecut fara partenerul de viata ne ajuta sa il apreciem mai mult. Cuvantul cheie pentru salvarea unei relatii este echilibrul. Nu este bine sa ne ‘sufocam’ reciproc intr-o relatie pentru ca astfel nu vom face altceva decat sa amplificam energiile negative din intimitatea propriului camin.

 

 

 

4. Asculta ce are partenerul tau de viata de spus (si viceversa).

 

Comunicarea este un factor esential pentru relatiile de orice tip. Important atunci cand comunicam nu este doar sa ne exprimam clar, ci mai ales sa stim sa ascultam. Asadar, daca invatam sa ne ascultam partenerul de viata cu adevarat, vom reusi sa ii intelegem mai bine nevoile si dorintele. Daca invatam sa ne ascultam partenerul de viata, vom sti la ce reactioneaza pozitiv. Daca invatam sa ne ascultam partenerul de viata vom rezolva problemele ce ne afecteaza relatia. Daca invatam sa ne ascultam partenerul de viata, iar el reuseste sa faca acelasi lucru, ne vom salva viata de cuplu si vom readuce armonia in traiul in doi.

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Oras:bucharest
  • Oras:bucharest

OK,PAI HAI SA ZIC...

 

Ce nu aflu,nu ma afecteaza...De ce sa caut,ce ma afecteaza,sau ma va afecta?

 

Gelozia este o boala...Sunt de acord cu expresia...Nu esti gelos,nu iubesti.Dar atata timp cat gelozia devine obsesie,atunci trebuie sa te iei de gat si sa te arunci in Dambovita.

 

Cred in egalitate...Eu o insel pe unde pot...Ea...Nu stiu si nici nu ma intereseaza...

 

Daca vrei sa-ti ti femeia langa tine,da-i libertate,ca tot la tine se intoarce...

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
  • Oras:bucharest
  • Oras:bucharest

OK,PAI HAI SA ZIC...

 

Ce nu aflu,nu ma afecteaza...De ce sa caut,ce ma afecteaza,sau ma va afecta?

 

Gelozia este o boala...Sunt de acord cu expresia...Nu esti gelos,nu iubesti.Dar atata timp cat gelozia devine obsesie,atunci trebuie sa te iei de gat si sa te arunci in Dambovita.

 

Cred in egalitate...Eu o insel pe unde pot...Ea...Nu stiu si nici nu ma intereseaza...

 

Daca vrei sa-ti ti femeia langa tine,da-i libertate,ca tot la tine se intoarce...

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
  • Oras:Pe aici prin cartier
  • Oras:Pe aici prin cartier

@putzifer ... depinde si pe la cati vecini trece inainte sa se intoarca la tine  :laugh2

 

am avut una asa care futea jumate de bloc daca putea ... asa ca eu zic sa fim putin atenti cu libertatea si cu intorsu :)

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

@putzifer ... depinde si pe la cati vecini trece inainte sa se intoarca la tine  :laugh2

 Stai cuminte spălată e ca noua ce faci acum futi numai vecine de bloc ?

 

am avut una asa care futea jumate de bloc daca putea ... asa ca eu zic sa fim putin atenti cu libertatea si cu intorsu :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...