Sari la conținut

Cum te simti azi


Vizitator 0ly

Postări Recomandate

  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Pt ca "der" nu era articol hotarat ( genul masculin) , era adverb de loc in contextul meu.

 

Exemplu : die mädchen = fata ( die- articol hotarat pt substantivele de gen feminin)

Der dunkle = intunericul (der- articol hotarat pt genul masculin)

 

In cazul in care die e articol hotarat e pt subst de gen feminin, dar die mai poate fi folosit si ca adverb de loc ( in cazul meu )

:cry2

  • Like 4
  • Minus 12
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Fă, iar ai luat-o cu pianu' pă scări. Vezi, dacă încerc să te tratez ca pe un om normal?

Deci, "frustrarea" mea e că aia se fute pe ascuns și "curg banii"...? Gizăs...! Pula mică, sărac, jegos, impotent, eventual, toate-s clasice. Oricare are tupeul să zică ceva, se încadrează la una sau mai multe "categorii". Nu, păsărik, mă apucă dracii că sunteți, destule dintre voi, prea multe, niște tâmpite și nu vă rezumați să fiți tâmpite pentru voi, vă mai apucă și prozelitismu'.

Nuuu. Ai inteles pe dos, ti-am zis ca ai gâtul sucit aiurea. Ti-am zis sa ignori si-atât...iar cuvintele mele amestecate acolo aiurea, trebuiau sa te facă sa ignori. Dar nu stiu ce-i cu tine... Treaba ta este sa înjuri femei, ca asa îți place, e sexy sa o faci, te satisface la orgoliu, etc...Dar fara ură, ai înțeles!? Bye.
  • Like 8
  • Minus 11
Link spre comentariu
  • Oras:Ucea
  • Oras:Ucea

Nuuu. Ai inteles pe dos, ti-am zis ca ai gâtul sucit aiurea. Ti-am zis sa ignori si-atât...iar cuvintele mele amestecate acolo aiurea, trebuiau sa te facă sa ignori. Dar nu stiu ce-i cu tine... Treaba ta este sa înjuri femei, ca asa îți place, e sexy sa o faci, te satisface la orgoliu, etc...Dar fara ură, ai înțeles!? Bye.

Ceai, fă, o dată m-apucă și pă mine dracii și, gata, nu mai pot să fac casă cu tine?

 

Crezi că poți să-mi comunici, cui pula mea îi trebuie clasă, în "fața" ta? Sau a ălorlalte 2-3 bășite?

  • Like 1
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila
  • Telefon: 0731670030
  • Oras:București Herăstrău 0731670030
  • Disponibila

Ceai, fă, o dată m-apucă și pă mine dracii și, gata, nu mai pot să fac casă cu tine?

Crezi că poți să-mi comunici, cui pula mea îi trebuie clasă, în "fața" ta? Sau a ălorlalte 2-3 bășite?

Nimănui dragule, nimănui...stai la casa ta. Rămâi asa cum esti si culca-te la loc, visează ceva frumos si intr-o saptamana o sa se intample ce-ti doresti, ceva care o sa fie de bine pentru toată lumea. Somn usor.
Link spre comentariu
  • Oras:prin oras
  • Oras:prin oras

Cu modestele mele cunoștințe de limba germană, eu știam că este substantiv feminin. Nu știu, sincer, că în funcție de context, își schimbă genul. Repet, nu sunt un bun cunoscător al limbii germane și, dacă se poate să mă luminați și pe mine, vă mulțumesc anticipat!

Functie de caz, die se poate schimba, revenind la dativ der.

Atunci cand te referi la un loc spui ich gehe in die schule si este la acuzativ, daca descrii o actiune care se petrece in acel loc, este la dativ si spui ich lerne in der schule

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra
  • Telefon: raffaello1709
  • Oras:Terra

Ii amintesc asa in treacat glumind domnisoarei pe care o sponsorizez ca de mult  n-am facut un sex in 3.A doua zi imi apare cu colega ei de facultate.....Asa repede? intreb.Aaaaa vorbisem de ieri cum am ajuns acasa .Nu s-a gandit mult imi zice razand.Eram atat de socat incat mi-au trebuit cateva minute bune sa ma dezmeticesc .Nu ma regasesc in generatia de azi.........

Du-te ma...

Ce ma naravezi! :)

  • Like 5
  • Minus 5
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Functie de caz, die se poate schimba, revenind la dativ der.

Atunci cand te referi la un loc spui ich gehe in die schule si este la acuzativ, daca descrii o actiune care se petrece in acel loc, este la dativ si spui ich lerne in der schule

Așa tată, să înțeleg și eu! Viele danke, mein Herr!
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members and 2 guests

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...