Sari la conținut

Cum te simti azi


Vizitator 0ly

Postări Recomandate

  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?

daca am inteles bine, in contextul respectiv, duhul ar fi echivalent cu constiinta propriei valori... iar sarac cu duhul s-ar traduce prin golirea sinelui de orice notiune egocentrica pentru a putea vedea si primi calea spre imparatia cerurilor...

 

daca ma insel, nu pot sa dau vina decat totala mea lipsa de compatibilitate cu notiunile teologice... ce sa fac, imi plac mai mult merele :)

 

smerenia e raspunsul dpdv teologic. 

  • Like 1
Link spre comentariu
Reputație: 1046
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Și eu le dădeam același sens acestor cuvinte.

Fii bun și salvează-ne timpul pentru căutări și luminează-ne tu! :hihat

Vorbesc serios!

E mai mult de glosat pe tema asta. În principiu, este vorba de smerenie, de absența trufiei și a dorinței de avere.
  • Like 2
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?

ala e cuvantul... doar ca eu am o strangere de inima sa-l pronunt... sau sa-l scriu :D

 

eu n-am strangere de inima, dar stiu clar ca nu ma caracterizeaza. smerenia e impotriva naturii umane care este fundamental pacatoasa: orgoliu, egoism, cautarea si satisfacerea propriilor placeri, neiubirea aproapelui, inselarea lui, pacalirea lui, chiar UCIDEREA lui, dar in sens biblic/teologic ,,,,ptr ca m-ati provocat cu "subiectul" :)

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Neverland
  • Oras:Neverland

eu n-am strangere de inima, dar stiu clar ca nu ma caracterizeaza. smerenia e impotriva naturii umane care este fundamental pacatoasa: orgoliu, egoism, cautarea si satisfacerea propriilor placeri, neiubirea aproapelui, inselarea lui, pacalirea lui, chiar UCIDEREA lui, dar in sens biblic/teologic ,,,,ptr ca m-ati provocat cu "subiectul" :)

si totusi ne mai surprindem si pe noi insine cateodata... suntem capabili de gesturi in totala contradictie cu propria natura 

rar, e drept, dar se intampla

Link spre comentariu
  • Oras:Outside București
  • Oras:Outside București

ala e cuvantul... doar ca eu am o strangere de inima sa-l pronunt... sau sa-l scriu :D

Idem și identic!

Un cuvânt căruia îi știu sensul,dar nu-i (mai) văd sensul în lumea reală!

 

Dicționarul se îmbogățește mereu prin adăugarea unor noi cuvinte!

Oare nu ar trebui să și fie scoase unele? Ca acesta,de exemplu! :laugh2 :laugh2 :)

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Neverland
  • Oras:Neverland

Un fel de Scarlett O'Hara, cum ar veni.

aha... doua matze atemporale, care habar n-au ce vor, dar cad mereu in picioare... bine, pana si-o iau in freza nasol de tot  :laugh2

totusi, spre deosebire de ea, eu am inceput sa iau masuri: invat cel putin sa cad, fara daune totale :D

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?

Idem și identic!

Un cuvânt căruia îi știu sensul,dar nu-i (mai) văd sensul în lumea reală!

 

Dicționarul se îmbogățește mereu prin adăugarea unor noi cuvinte!

Oare nu ar trebui să și fie scoase unele? Ca acesta,de exemplu! :laugh2 :laugh2 :)

 

total de acord!

de pilda la cuvantul umanitate ar trebui puse sinonimele: jeg, inselator, hahalera, scursura, zoaie morala...si la invechit: Sentiment de bunăvoință, compasiune pentru nenorocirile altuia, bunătate, omenie, umanitarism :)))))))))))))))))))))))))))

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Outside București
  • Oras:Outside București

aha... doua matze atemporale, care habar n-au ce vor, dar cad mereu in picioare... bine, pana si-o iau in freza nasol de tot  :laugh2

totusi, spre deosebire de ea, eu am inceput sa iau masuri: invat cel putin sa cad, fara daune totale :D

Eu știu și sun convins că nevoile omului sunt multe și diverse!

Nu știu care sunt toate nevoile tale reale sau stringente,dar una o știu cu siguranță;ai nevoie de o bătaie la fundul gol cu funia udă!

Link spre comentariu
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?

nu-ti prieste nici ziua de marti, bag de seama :D

 

ba da, mai ales anumite prezente si energii aici, DA!

totusi, trebuie sa ard anumite etape pe moodul depresiv ! :))))))))))

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?
  • Oras:gad, uai don ciu blãu mi?

Eu știu și sun convins că nevoile omului sunt multe și diverse!

Nu știu care sunt toate nevoile tale reale sau stringente,dar una o știu cu siguranță;ai nevoie de o bătaie la fundul gol cu funia udă!

 

asa e, forbidden e cam obraznicuta si trebuie pedepsita! se invaluie in mistere, face ciorba, bate cuie, face streching, spagatul pe doua scaune, face rime, cimilituri, straturi, substraturi, da' ce dracu nu face?! a plecat ........ca sa se intoarca, sanchi a avut treaba, e hoatza de nu mai poate! :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))  

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...