Sari la conținut

Cum te simti azi


Vizitator 0ly

Postări Recomandate

Reputație: 10279
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Nissan Navara o fi bun de batut Carpatii, Tatra, Alpii si Trans-Caucazul cu el !!??

 

Depinde ce vrei de la un 4x4 / pick-up.

 

Prima generatie (pana-n 2004 cred), e mai fiabila, un pic mai "rugged", tinde sa se strice mai putin, dar daca vrei confort, uit-o... scutura ingrozitor, simti si daca treci peste o foaie de staniol. Alternativa e sa cari mereu in bena un balast de minimum 200 kg - atunci devine mai suportabila, da'-ti creste consumu'...

 

A doua gen. e mai incapatoare si (mult) mai confortabila, totodata sta foarte bine pe drum (pentru un pick-up). Dar, din experienta, nu e chiar asa "dependable" ca prima, in special la ambreiaj / transmisie si suspensie, mai face figuri uneori si electronica (diversi senzori la motor, electroventile pe la cuplarea 4x4/reductor, care la gen. I se face manual, cu maneta)... Ma rog, depinde si de regimul in care tragi de masina si cata grija ai de ea, si poti si sa ai pur si simplu noroc, dar poti prinde si un exemplar ghinionist.

 

Ca si comportament off-road, stau foarte bine amandoua.

 

A treia gen. (dupa 2014) n-o cunosc, nici macar nu m-am urcat vreodata in vreuna, dar mi se pare ca seamana tot mai mult cu Mitsu L200... :)

Link spre comentariu
Reputație: 1930

Ai-de PLM,a dat strechea in baba lesinata de foame

 

 

pisalaule, oricat te-ai stradui tu si cei ca tine sa-mi schimbe "karma" sau mai exact felul meu de a ma simti nu veti reusi... si stii de ce??

 

pentru ca indivizi ca tine ma lasa rece

 

Am facut un compromis in privinta mea cu mult timp in urma ceea ce mi-a adus mult mai multa satisfactie decat a avut oricare dintre cei de teapa ta, in toata viata.

 

Hai pisalaule, incearca sa intelegi ca in fata mea nu poti sa stai decat cu capul plecat si in genuchi

 

 

Casca gura! Vreau sa ma pis!

Link spre comentariu
  • Oras:Undeva in Romania
  • Oras:Undeva in Romania

pisalaule, oricat te-ai stradui tu si cei ca tine sa-mi schimbe "karma" sau mai exact felul meu de a ma simti nu veti reusi... si stii de ce??

 

pentru ca indivizi ca tine ma lasa rece

 

Am facut un compromis in privinta mea cu mult timp in urma ceea ce mi-a adus mult mai multa satisfactie decat a avut oricare dintre cei de teapa ta, in toata viata.

 

Hai pisalaule, incearca sa intelegi ca in fata mea nu poti sa stai decat cu capul plecat si in genuchi

 

 

Casca gura! Vreau sa ma pis!

Ce urat! :))
Link spre comentariu
Reputație: 1093
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Nissan Navara o fi bun de batut Carpatii, Tatra, Alpii si Trans-Caucazul cu el !!??

 

 

Singurul Nissan care merita numele de masina off-road este Patrol GR . A doua masina care ar putea sa concureze ( dar de departe ... )  ar fi LandCruiser / Toyota D4D , da' aia 

facuta pana in '96 . Navara e un moft ... Daca vrei sa-ti cumperi un tractor d-asta , fa-ti lectiile cum trebuie , altfel arunci banii de pomana . Daca vrei sa inchiriezi , singura varianta 

acceptabila e Toyota . Nu sunt foarte priceput la masini de teren , dar am avut cateva , si la concluzia asta am ajuns dupa 8 ani de umblat pe coclauri . Cheers. 

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Singurul Nissan care merita numele de masina off-road este Patrol GR . A doua masina care ar putea sa concureze ( dar de departe ... )  ar fi LandCruiser / Toyota D4D , da' aia 

facuta pana in '96 . Navara e un moft ... Daca vrei sa-ti cumperi un tractor d-asta , fa-ti lectiile cum trebuie , altfel arunci banii de pomana . Daca vrei sa inchiriezi , singura varianta 

acceptabila e Toyota . Nu sunt foarte priceput la masini de teren , dar am avut cateva , si la concluzia asta am ajuns dupa 8 ani de umblat pe coclauri . Cheers. 

Mersi. Deocamdata sunt in proces de documentare. Vreau sa pot sa ma duc cu el prin hartoape, maluri de lacuri/mari/oceane/vaioage/pante abrupte, cand incepe sa te doara rau de tot fotografia de pasari/animale si peisajele, iti cam trebuie o huiduma de asta de masina...

  • Like 1
Link spre comentariu
Reputație: 1093
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Mersi. Deocamdata sunt in proces de documentare. Vreau sa pot sa ma duc cu el prin hartoape, maluri de lacuri/mari/oceane/vaioage/pante abrupte, cand incepe sa te doara rau de tot fotografia de pasari/animale si peisajele, iti cam trebuie o huiduma de asta de masina...

 

 

Pai atunci ai nevoie de cu totul altceva ... un custom complet , accesorii esentiale ( troliu , ancora , unelte ... ) . Parerea mea ? Cauta un atelier 

de customizat fiare d-astea , salta cu tine un baiat priceput si vaneaza un 4X4 second hand in mintile lui . Probabil te costa vreo 10K , minim . Apoi , 

incepe distractia ... demontare completa pana la ultimul surub , reconstruire completa ( motor , cutie , sasiu , cusca ) ... inca vreo 10-15K . Dar te alegi 

cu un tractor serios , pus la punct , gata de zbenguiala ... 

  • Like 1
Link spre comentariu
Reputație: 10279
  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Mersi. Deocamdata sunt in proces de documentare. Vreau sa pot sa ma duc cu el prin hartoape, maluri de lacuri/mari/oceane/vaioage/pante abrupte, cand incepe sa te doara rau de tot fotografia de pasari/animale si peisajele, iti cam trebuie o huiduma de asta de masina...

 

Daca nu ai nevoie neaparat de incarcat sarcini mari (adica, daca nu-ti trebuie musai pick-up), mai ai si alte optiuni. Intr-adevar, cum spune colegu' Katran, Patrol GR sau Landcruiser sunt de vis (dar... au pretul lor) :). In functie de cat crezi ca ai de carat, si/sau cat spatiu crezi ca-ti trebuie, uita-te (de exemplu) si dupa chestii mai mici, gen Suzuki Samurai, Isuzu Trooper, sau Hyundai Galloper (ultimele 2, in special variantele scurte, in 3 usi). Fiabile, reputatie buna, FOARTE capabile in off-road, poti gasi si la preturi "pamantene"...

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Daca nu ai nevoie neaparat de incarcat sarcini mari (adica, daca nu-ti trebuie musai pick-up), mai ai si alte optiuni. Intr-adevar, cum spune colegu' Katran, Patrol GR sau Landcruiser sunt de vis (dar... au pretul lor) :). In functie de cat crezi ca ai de carat, si/sau cat spatiu crezi ca-ti trebuie, uita-te (de exemplu) si dupa chestii mai mici, gen Suzuki Samurai, Isuzu Trooper, sau Hyundai Galloper (ultimele 2, in special variantele scurte, in 3 usi). Fiabile, reputatie buna, FOARTE capabile in off-road, poti gasi si la preturi "pamantene"...

Mersi Catule, deocamdata studiez problema, mai e pana cand ma hotarasc.

Link spre comentariu

Vizitator dr parnassus
Reputație: 0

vezi daca le neglijezi?! intai cele dragi, dupa care prospaturile :D

Nu le-am neglijat. 

S-au cam disparut, motivat si nemotivat. 

Vai de capsorul mieu 

:)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...