Sari la conținut

Cum te simti azi


Vizitator 0ly

Postări Recomandate

  • Oras:all over (NU e o ironie...)
  • Oras:all over (NU e o ironie...)

Degetul inca nu il simt :) nu pot sa-l misc . Ma gandeam ca e de la anestezie dar am deja 10 zile , nu stiu ce sa mai cred. 

 

Nu suna grozav, dar cum zice si-Amada, daca e vorba de nervi afectati, nu-i exclus sa se refaca in timp, chiar dupa cateva saptamani. Sau, sa nu se mai refaca deloc de la sine (Doamne feri) daca au fost prea tare afectati/taiati. Nu simti deloc absolut TOT degetu'? Daca nu mai ai pansament (/sau cand il dai jos sa-l schimbi), incearca sa atingi cu ceva ascutit diverse puncte - pe dos, pe fata, mai la baza, mai la varf etc. La faze de astea pot aparea uneori efecte curioase - daca apar zone in care simti, suna bine, si-atunci incercand periodic, macar poti sa-ti dai seama daca evolueaza spre bine (simti zone tot mai mari) sau nu.

 

Tendoanele pot fi reparate si dupa o perioada mai lunga (ideal ar fi fost sa se intervina imediat dupa sectionare).

Exista doua tendoane flexoare la baza degetului, unul profund si unul superficial. Se poate obtine o flexie adecvata doar prin refacerea celui profund.

Mult succes!

 

Nu mai stiu exact, parca spunea ca la Urgenta cand au consultat-o, i-au zis ca nu-s atinse tendoanele ( - ? - rog sa ma corecteze daca tin minte gresit), da' daca nu-l poate nici MISCA, intr-adevar suna cam dubios...

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator dr parnassus
Reputație: 0

doctore,

 

sa-mi bag ....daca tu nu esti umarul pe care poate plange si pe care poate fi iubita/inteleasa orice, dar chiar orice "printesa" :)

esti un mahatma ghandi pe forum, asa ca nimeni si nimic nu te poate deturna de la calea ta!.. :)

Calea Printeselor. 

Ce sa fac,

daca nu rezist in fata lor - ma topesc, ma fluidizez! 

:)

Link spre comentariu

o fut pe ma-ta sau pe sora-ta sau pe nevasta-ta aia proasta =))

esti indecis ? eu zic sa cotizezi la motan de acum. Macar nu te mai faci de ras cu punctele alea. Te-am dresat bine. Ti-am zis ca esti pe minus si ai inceput sa te plusezi.

  • Like 1
Link spre comentariu

Gogule.

Si copila aia @sarlotica, viitoarea @Amada, a primit zeci de plusuri de la pacaliciul de @prostraion.

 

La cat de toanta e, cine crezi, ca-i da 7-8 puncte positive de reputatie per postare?

ce te bagi in conversatia mea cu xoxo ? esti bulangiu poponare ?

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Nu suna grozav, dar cum zice si-Amada, daca e vorba de nervi afectati, nu-i exclus sa se refaca in timp, chiar dupa cateva saptamani. Sau, sa nu se mai refaca deloc de la sine (Doamne feri) daca au fost prea tare afectati/taiati. Nu simti deloc absolut TOT degetu'? Daca nu mai ai pansament (/sau cand il dai jos sa-l schimbi), incearca sa atingi cu ceva ascutit diverse puncte - pe dos, pe fata, mai la baza, mai la varf etc. La faze de astea pot aparea uneori efecte curioase - daca apar zone in care simti, suna bine, si-atunci incercand periodic, macar poti sa-ti dai seama daca evolueaza spre bine (simti zone tot mai mari) sau nu.

 

 

 

Nu mai stiu exact, parca spunea ca la Urgenta cand au consultat-o, i-au zis ca nu-s atinse tendoanele ( - ? - rog sa ma corecteze daca tin minte gresit), da' daca nu-l poate nici MISCA, intr-adevar suna cam dubios...

La atingere mai simt pe o parte dar nu pot sa il misc si nici sa il indrept . Nu e mare tragedie daca nu il pot folosi , dar nu e nici asa simplu cum credean initial . Asta e, timpul va decide. Nu mi s-a spus ca am atins tendon, dar nici nu e normal sa stea amortit de aproaoe 2 saptamani

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members and 1 guest

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...