Sari la conținut

Cum te simti azi


Vizitator 0ly

Postări Recomandate

  • Oras:Romania
  • Oras:Romania

asta se face la gradi,fraierica

asta se face la gradi,fraierica

mai Piconel,eu iti mai dau asa cate un raspuns,in sila,scarba,chiar si mila ca vad ca iti curg balele aici pe forum non stop...dar,doar atat...esti prea jeg uman sa ma intind cu tine la vorbe
Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

da.

Orice vrei sa știi, dă PM, te lămurește baiatu' ;)

dc se prajeste sarma in perete, o mai poti schimba la cum e trasa acolo? mama lui de copex. intreb pt un prieten

  • Like 3
  • Minus 8
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

repet..te a bagat cineva in seama??

Nu am făcut decât să ți-o dau înapoi. Am procedat identic cum ai făcut tu, nu cu mult timp înainte. Poate te înveți minte

 

 

asta se face la gradi,fraierica

Ca pentru mintea ta de grădi, mocofane!
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

mai Piconel,eu iti mai dau asa cate un raspuns,in sila,scarba,chiar si mila ca vad ca iti curg balele aici pe forum non stop...dar,doar atat...esti prea jeg uman sa ma intind cu tine la vorbe

Măi Nicule, nu vezi cât ești de terminat?

Jet!

  • Minus 3
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

dc se prajeste sarma in perete, o mai poti schimba la cum e trasa acolo? mama lui de copex. intreb pt un prieten

Când se face o instalație electrică, se tine cont de utilizare, aparate, consum, etc. În principiu, pe curent se merge pe fir de 2,5,iluminat pe 1,5,standard pentru locuințe. Nu mai suntem pe vremea lu'nea Nicu, sa băgăm 15 reșouri,paispe rezistențe, șamd. Firele nu se prăjesc decât dacă sunt ciupite pe undeva(de aceea, când faci traseele, iei cele trei fire direct din colac) sau sunt legate în doză superficial(chiar și asa, sare siguranța și se innegresc acolo).

Sigur, mai există și Dorei, nu spun ca nu.

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:fara
  • Oras:fara

dc se prajeste sarma in perete, o mai poti schimba la cum e trasa acolo? mama lui de copex. intreb pt un prieten

se arde la dracu :laugh2 , am facut 3 prize in plus fata de alea existente strict pe tv , + una in bucatarie pt plita si hota ...

  • Like 5
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

se arde la dracu :laugh2 , am facut 3 prize in plus fata de alea existente strict pe tv , + una in bucatarie pt plita si hota ...

Io îl știu pe unu, de și-a băgat "cuptor" de bronzat într-un dormitor, pentru ăla, i-a făcut traseu separat din tablou, cu mufă specială.

N-ai tu consum care să-ți prăjească firele....

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:bucuresti
  • Oras:bucuresti

Io îl știu pe unu, de și-a băgat "cuptor" de bronzat într-un dormitor, pentru ăla, i-a făcut traseu separat din tablou, cu mufă specială.

N-ai tu consum care să-ți prăjească firele....

 

 

  Eu am un cuptor de bronzat intre craci ... Cine vrea sa isi bronzeze scula in el ?

Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

se arde la dracu :laugh2 , am facut 3 prize in plus fata de alea existente strict pe tv , + una in bucatarie pt plita si hota ...

pt bucatarie se fac cam cele mai multe prize. pt consumatorii mari: plita electrica, cuptor electric, masina de spalat vase, se pun sigurante dedicate, de 16A, restul se pot agrega pe o sg siguranta. Plita electrica cu 4 ochiuri chiar se recomanda pe 2 circuite de 16A separate sau pe unul de 32A cu fire de 4mm2 si cupla de 32A

  • Like 1
  • Minus 8
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

pt bucatarie se fac cam cele mai multe prize. pt consumatorii mari: plita electrica, cuptor electric, masina de spalat vase, se pun sigurante dedicate, de 16A, restul se pot agrega pe o sg siguranta. Plita electrica cu 4 ochiuri chiar se recomanda pe 2 circuite de 16A separate sau pe unul de 32A cu fire de 4mm2 si cupla de 32A

nu spun că nu ai și tu dreptate. Dar confunzi o locuință, unde nu se gătește ca într-un fast-food, shaormarie, de pildă. Ok, e vorba de J-Lo, ea gătește. Totuși, nu cred că în regim de fast-food. Dacă avea "aparatură" de fast-food, da, discutam altfel.
  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator mc hammer
Reputație: 0

nu spun că nu ai și tu dreptate. Dar confunzi o locuință, unde nu se gătește ca într-un fast-food, shaormarie, de pildă. Ok, e vorba de J-Lo, ea gătește. Totuși, nu cred că în regim de fast-food. Dacă avea "aparatură" de fast-food, da, discutam altfel.

nu era vb de fast food, e vb de o bucatarie normala facuta corect dpdv instalatie electrica

  • Like 1
  • Minus 8
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

nu era vb de fast food, e vb de o bucatarie normala facuta corect dpdv instalatie electrica

Plita sa fie pe gaz, iar cuptorul electric(max 5 kw), poate ambele pe gaz.

Totul depinde de plită si cuptor, modele, consum, tip alimentare. De aceea spuneam că, instalația se face după ce aparate bagi, ce consum ai, etc.

Iarăsi, ai și tu dreptate, în anumite privinte :)

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:fara
  • Oras:fara

pt bucatarie se fac cam cele mai multe prize. pt consumatorii mari: plita electrica, cuptor electric, masina de spalat vase, se pun sigurante dedicate, de 16A, restul se pot agrega pe o sg siguranta. Plita electrica cu 4 ochiuri chiar se recomanda pe 2 circuite de 16A separate sau pe unul de 32A cu fire de 4mm2 si cupla de 32A

 

nu spun că nu ai și tu dreptate. Dar confunzi o locuință, unde nu se gătește ca într-un fast-food, shaormarie, de pildă. Ok, e vorba de J-Lo, ea gătește. Totuși, nu cred că în regim de fast-food. Dacă avea "aparatură" de fast-food, da, discutam altfel.

o pus cablu de 4 , duce 8800 de w

lasati.le dracului , nu neom ”sfădi” de la atata :rax2 , mai bine ne :feet

PS. SVF PE AMANDOI :iagree  :kiss3

  • Like 6
Link spre comentariu
  • Oras:fara
  • Oras:fara

Vizitator
Reputație: 0

iara am pus ieri faianta ,6 placi de decorative , saptamana viitoare is curioasa sa vad cum se pune gresia :rax2  :laugh2

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/40056731_2053076994743936_489186144970342400_n.jpg?_nc_cat=0&oh=451f27242dc12957cb9812f14ebca6bf&oe=5C3B719E

https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/40012778_259202214723389_2809702712382324736_n.jpg?_nc_cat=0&oh=5edb5a47fc4e447011b7fd79a32fa6c4&oe=5BEF6F5B

aaaasa, sa nef :D electrizant, ne legăm împământare :))))

 

Gresia, tot așa se pune, doar ca jos :)

Dacă e sapă trasă, va merge "pe piele, pe pieptăn", cum se spune :). Depinde cât de dreaptă este pardoseala.

Acum, dacă ai bucatarie+hol, se fac niște masuratori/trasaje,gresia o pui ori dreaptă, ori "la 45".

  • Like 2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...