Sari la conținut

Craciunul in familia Pipilica (editia a doua)


Postări Recomandate

  • Oras:In Your Nightmares :)
  • Oras:In Your Nightmares :)

Inceputul anilor 70, intr-o mahala din Bucuresti. E dimineata, prima zi de Craciun.

 

Pe un colt de laita, un baietel de 7-8 ani se uita trist in gol. E Pipilica, eroul povestii noastre. ‘Inca un Craciun fara cadouri’, isi spune cu lacrimi in ochi. Nu intelege de ce, in ultima vreme chiar a incercat sa fie cuminte. Si la scoala a fost mai bine, a reusit sa nu ramana repetent si anul asta. Se ridica brusc dupa cateva minute, ca si cum si-a amintit de ceva, si merge sa mai arunce o privire sub crenguta de brad pusa de mama pe hol. Poate ca Mos Craciun o fi intarziat din cine stie ce cauza! Dezamagire, din nou, nici urma de daruri! Inainte de a apuca sa scoata un alt oftat, aude batai in usa. Pipilica isi trage repede pe el izmenele cele bune, si o tuleste sa deschida.

 

‘E acasa ma-ta?’ il intreaba latrat omul din usa. E un barbat tanar, mic de statura si foarte agitat. Pipilica da din cap ca ‘da’. Omul intra, ii intinde un pachet de eugenii, si se indreapta spre mama, care il astepta deja in usa dormitorului. Copilul se inseninase la fata. A primit si el un cadou! Colegilor, la scoala, le va spune ca Mosul i-a adus o masinuta si un trenulet. Baietelul nostru a inteles din timp ca tot ce conteaza este cum esti vazut de cei din jur, si nu cum esti in realitate. Desface tacticos pachetul. Din dormitor se aud gemete si niste sunete care par un fel de indemnuri si incurajari din partea mamei. Nu prea le intelege el, dar acum nu are timp sa se gandeasca la asta. O Eugenia intreaga il asteapta doar pe el!

 

E aproape amiaza. Dinspre bucatarie vine un miros placut de orez fiert si paine proaspata. Mama vorbeste la telefon cu cineva, ii comunica adresa si ii explica cum se poate ajunge la ei. Pipilica a observat asta si in trecut, si nu pricepe de ce e nevoie ca toti oamenii sa stie unde locuiesc ei. Ar intreba-o pe mama, dar se teme sa nu se enerveze si sa-l altoiasca din nou cu cureaua. Nu apuca sa-si termine gandul, ca se aud din nou batai in usa.

 

De data asta, e un batranel gras si chel. Poarta ochelari si un fel de scufita de Mos Craciun. Are o voce blanda. Il mangaie pe crestet pe Pipilica, ii ofera o sticla de un sfert, dupa care o urmeaza pe mama in dormitor. Baiatul analizeaza nedumerit sticla, nu mai vazuse asa ceva pana acum. ‘P-E-P-S-I’ – silabiseste el. Ia o gura din ea. ‘Oare asa arata un miracol de Craciun?’, se intreaba. Nu isi imaginase vreodata ca o astfel de bautura ar putea exista. Se indragosteste pe loc de gustul ei, si isi jura ca, atunci cand va fi mare si va avea banii lui, sa bea Pepsi la fiecare masa, chiar si cu alte bauturi.

Tocmai atunci, batranelul, gol pusca, iese din dormitor si se repede spre baie. Pipilica arunca o privire insistenta la bucile omului, imaginea asta ii starneste mereu un sentiment placut, intens, pe care il va intelege si aprecia abia peste ani si ani.

 

http://media.npr.org/assets/img/2010/12/13/sadsanta_wide-1bbcda64ca78117b933a9eea5127613ac08e8594-s900-c85.jpg

  • Like 2
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:In Your Nightmares :)
  • Oras:In Your Nightmares :)

Motane, lasa prostiile, si nu mai inchide topice doar pentru ca vrei sa-l protejezi pe @pipilica. Nu am primit nici macar warning pentru postarea de ieri, deci e evident ca decizia ta are la baza motive care tin de interese personale, subiective. O sa admit ca mi-ar fi placut sa fii la fel de sensibil si rapid in reactii si atunci cand lucruri mult, mult mai grave se petreceau in haznaua ta.

  • Like 2
  • Minus 4
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Doamne, cât de idioți pot fi unii! Să caci o mizerie ca asta, să o salvezi (asta înseamnă că a elaborat-o, a corectat-o/adăugit-o/refăcut-o, pentru că nu e în stare să scrie dintr-o bucată, ca majoritatea dintre noi), să o repostezi, deschizând topic nou ... Noaptea minții!

  • Like 5
  • Minus 12
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Esti lacheul ideal, Puleleule!

Facerea de bine, futere de mama.

Am vrut sa-ti fac o bucurie.

Oricum, trebuie sa fii super retardat sa postezi acelasi cacat astazi dupa ce ieri l-ai postat si a fost inchis topicul. N-ai priceput deloc mesajul.

  • Like 16
  • Minus 8
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Facerea de bine, futere de mama.

Am vrut sa-ti fac o bucurie.

Oricum, trebuie sa fii super retardat sa postezi acelasi cacat astazi dupa ce ieri l-ai postat si a fost inchis topicul. N-ai priceput deloc mesajul.

Nu poate, nu-l ajută neuronu'. 

  • Like 5
  • Minus 12
Link spre comentariu
  • Oras:In Your Nightmares :)
  • Oras:In Your Nightmares :)

Facerea de bine, futere de mama.

Am vrut sa-ti fac o bucurie.

Oricum, trebuie sa fii super retardat sa postezi acelasi cacat astazi dupa ce ieri l-ai postat si a fost inchis topicul. N-ai priceput deloc mesajul.

 

Chiar nu doresc sa aflu detalii despre relatia dintre tine si mama ta.

Mesajul a fost clar: javra de motan inchide topice discretionar, dupa cum ii dicteaza interesul. Probabil pestii de pe forum ii dau cate o fetita moca atunci cand vine prin Bucuresti, asa ca-i normal sa le fie lacheu de nadejde.

 

  • Like 2
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Chiar nu doresc sa aflu detalii despre relatia dintre tine si mama ta.

Mesajul a fost clar: javra de motan inchide topice discretionar, dupa cum ii dicteaza interesul. Probabil pestii de pe forum ii dau cate o fetita moca atunci cand vine prin Bucuresti, asa ca-i normal sa le fie lacheu de nadejde.

 

Chiar daca ai incercat sa pari intelectual, mojicia tot iese la iveala. Pe langa narcisism, paranoia si schizofrenie.
  • Like 15
  • Minus 8
Link spre comentariu

Chiar daca ai incercat sa pari intelectual, mojicia tot iese la iveala. Pe langa narcisism, paranoia si schizofrenie.

Vad ca tot faci bai de multime cu psihonevroze de aparare, narcisism, paranoia, schizofenie, "bipolaritate", identificare proiectiva.

 

Ce stii tu despre acest domeniu?

Ori inghiti, ce mai citesi pe Google?

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:FALASTOACA
  • Oras:FALASTOACA

Cred ca ai bagat ceva cu mult zahar, prea ai prins forta.

Din fericire, in 10 minute te ia somnul si intre timp o sa iei si ban.

Boala porcului Miskin.

Eu cred ca il bagi prea mult in seama pe dementul asta.

MissKin cerseste cu disperare atentie,iar tu ii faci jocul.

  • Like 16
  • Minus 11
Link spre comentariu

Pierzi esenta si inghiti sarmale populiste.
Faptul ca eu sunt banat, nu ma atinge cu absolut nimic.
Faptul ca as fi gras si ospatar, nici pe departe.

Pentru ca eu am ales directia asta.
Adica toate tentativele tale(voastre) de replici nu ma surprind cu nimic.

Revin, te bucuri, cand sunt banat, dar sarmalagiul isi bate scula de voi, zilnic, de vreo 1-2 ani, de cand a permis prezenta mai vizibila a prostituatelor si, implicit, posibilitatea de a sterge recenzii.

Eu nu am nevoie de recenzii.Eu nu apelez la nespalatele de aici.
Eu sunt un monger.

Tu, impreuna cu ceilalti izmanari, va plangeti de preturi.Voi juisati la aprecierile dupa o recenzie.
De voi isi bate joc

Banarea mea, bucuria izmanarilor.

Sa nu te mai prind cu termeni din psihiatrie si psihologie, ca s-ar putea sa schimbam foaia.

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Pierzi esenta si inghiti sarmale populiste.

Faptul ca eu sunt banat, nu ma atinge cu absolut nimic.

Faptul ca as fi gras si ospatar, nici pe departe.

 

Pentru ca eu am ales directia asta.

Adica toate tentativele tale(voastre) de replici nu ma surprind cu nimic.

 

Revin, te bucuri, cand sunt banat, dar sarmalagiul isi bate scula de voi, zilnic, de vreo 1-2 ani, de cand a permis prezenta mai vizibila a prostituatelor si, implicit, posibilitatea de a sterge recenzii.

 

Eu nu am nevoie de recenzii.Eu nu apelez la nespalatele de aici.

Eu sunt un monger.

 

Tu, impreuna cu ceilalti izmanari, va plangeti de preturi.Voi juisati la aprecierile dupa o recenzie.

De voi isi bate joc 

 

Banarea mea, bucuria izmanarilor.

 

Sa nu te mai prind cu termeni din psihiatrie si psihologie, ca s-ar putea sa schimbam foaia.

Tu esti ca in bancul ala cu nebunul care se plimba la psihiatrie imbracat in dr. psihiatru.

Ai primit tu ceva tratament si te crezi doxa.

Cam multe randuri. Nu mai plange, miskin!

  • Like 16
  • Minus 8
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members and 1 guest

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...