Sari la conținut

26 mai cu cine votati?


Postări Recomandate

Vizitator jack k
Reputație: 0

Asta ma sperie cel mai tare, de muuult timp aud doar "jos PSD, penalii" etc. Nu iubesc PSD deloc, de fapt politicienii demni de respect pot fi mumarati fara sa te descalti, as fi vrut sa aud altceva de la Klaus si onor "opozitia", ceva concret si la obiect!

aici e paradoxul, ca și Oly are dreptate. Dai votul unor ciolanosi, sa facă ăia lula mare la "brusel", oameni care nu vor contribui cu absolut nimic, o sa auzim de 2-3,restul vor fi ținuți minte doar de vânzătorii din duty free, de prin aeroporturi.

Ăla de la Cotroceni dă din gură că n-are de ales dacă mai vrea un mandat.

Link spre comentariu
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila

aici e paradoxul, ca și Oly are dreptate. Dai votul unor ciolanosi, sa facă ăia lula mare la "brusel", oameni care nu vor contribui cu absolut nimic, o sa auzim de 2-3,restul vor fi ținuți minte doar de vânzătorii din duty free, de prin aeroporturi.

Ä‚la de la Cotroceni dă din gură că n-are de ales dacă mai vrea un mandat.

Cumva, pe undeva, toti avem dreptate, o sa murim cu ea (dreptatea😀) in mana! Cat despre Klaus, poate sa vrea, dar mi-e ca si-a sapat singur gropitza, vine Julien din urma😀😀
Link spre comentariu
Vizitator jack k
Reputație: 0

Cumva, pe undeva, toti avem dreptate, o sa murim cu ea (dreptatea) in mana! Cat despre Klaus, poate sa vrea, dar mi-e ca si-a sapat singur gropitza, vine Julien din urma

nu prea. :)
Link spre comentariu
Reputație: 1046
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Of, era o chestie mai mult ironica, inteleg perfect ce spui tu si altii, ma refeream la faptul ca legal nu au de ce demisiona, moral vorbind e alta poveste

Of, nu e deloc o chestie ironică, ci de decență și demnitate. Un partid civilizat, într-o țară civilizată, așa procedează când rezultatele votului sunt așa cum sunt acum. Electoratul alege parlamentarii care atunci când formează o majoritate, propun un guvern pe care îl susțin. Cel puțin teoretic, aceștia exprimă voința "boborului suveran"

  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Vă rog frumos, insist, lăsaț Milogu’ săș trăiaskă visu’. DIASPORA, da. Ăia pe care se pișă. Ocazional.

 

Sustine ca e prin Asia si a fost la vot... Pizdai seama cata diferenta a facut Diaspora!

Acum, sincer, tu cine crezi ca in mintea lui a facut diferenta?

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila

Of, nu e deloc o chestie ironică, ci de decență și demnitate. Un partid civilizat, într-o țară civilizată, așa procedează când rezultatele votului sunt așa cum sunt acum. Electoratul alege parlamentarii care atunci când formează o majoritate, propun un guvern pe care îl susțin. Cel puțin teoretic, aceștia exprimă voința "boborului suveran"

Cuvinte cheie: "partid civilizat, tara civilizata" astea-s din alt film, din pacate
Link spre comentariu
Vizitator romuzica
Reputație: 0

2 mari probleme la momentul asta (de fapt 3):

 

1. PSD nu mai are sef, deci e cam degringolada acolo. Teoretic (nu stiu cum sta treaba la ei in partid, conf. statutului sau ce spune Legea Part. Politice), Dancila daca va fi (probabil nu) aleasa drept sefa PSD, nu poate sa fie si prim-ministru, asa ca va fi nevoie de un nou guvern, iar Johannis nu mai numeste nici daca e amenintat cu pistolul pe cineva de la PSD.

2. ALDE a obtinut sub 5%, asa ca nu intra in PE, iar ramanerea lor in Alianta cu PSD nu cred ca-i mai intereseaza pe cei de la PSD, cred ca primii care vor pleca din guvern vor fi ministrii ALDE.

3. Si la Camera Dep. si la Senat vor fi schimbari majore, pentru ca atat Dragnea, care este la inchisoare si C.P. Tariceanu (care nu mai poate ramane pres. Senatului, in actualele conditii, nemaiavand nici sprijinul lui Dragnea) nu mai pot ramane Presedinti la Senat si la Camera. Probabil se va forma o noua majoritate.

 

Mai imp. e faptul ca opozitia sa se uneasca, pentru ca e o surpriza si pentru ei, nu se asteptau la toate astea si este greu sa ia o decizie pe moment, cred ca vor trece cateva zile pana se re-aseaza lucrurile, cand vom putea vedea niste miscari concrete, atat de la PSD, dar si de la celelalte partide.

 

Si mai este, pana la urma, si decizia C.Const. care trebuie sa vina, legata de Completele de Judecata, pentru ca, data fiind starea de lucruri, nu mai pot sa o amane. Mai interesant va fi ce se va intampla in cazul in care Curtea va decide ca aceste complete sunt ilegale, deci Dragnea va fi automat eliberat si cum vor evolua treburile dupa aceea.

 

Dar, deocamdata, e cam haos politic, sunt necesare 2-3 zile pentru partide, ca sa poata sa se puna in miscare din nou.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

2 mari probleme la momentul asta (de fapt 3):

 

1. PSD nu mai are sef, deci e cam degringolada acolo. Teoretic (nu stiu cum sta treaba la ei in partid, conf. statutului sau ce spune Legea Part. Politice), Dancila daca va fi (probabil nu) aleasa drept sefa PSD, nu poate sa fie si prim-ministru, asa ca va fi nevoie de un nou guvern, iar Johannis nu mai numeste nici daca e amenintat cu pistolul pe cineva de la PSD.

2. ALDE a obtinut sub 5%, asa ca nu intra in PE, iar ramanerea lor in Alianta cu PSD nu cred ca-i mai intereseaza pe cei de la PSD, cred ca primii care vor pleca din guvern vor fi ministrii ALDE.

3. Si la Camera Dep. si la Senat vor fi schimbari majore, pentru ca atat Dragnea, care este la inchisoare si C.P. Tariceanu (care nu mai poate ramane pres. Senatului, in actualele conditii, nemaiavand nici sprijinul lui Dragnea). Probabil se va forma o noua majoritate.

 

Mai imp. e faptul ca opozitia sa se uneasca, pentru ca e o surpriza si pentru ei, nu se asteptau la toate astea si este greu sa ia o decizie pe moment, cred ca vor trece cateva zile pana se re-aseaza lucrurile, cand vom putea vedea niste miscari concrete, atat de la PSD, dar si de la celelalte partide.

 

Si mai este, pana la urma, si decizia C.Const. care trebuie sa vina, legata de Completele de Judecata, pentru ca, data fiind starea de lucruri, nu mai pot sa o amane. Mai interesant va fi ce se va intampla in cazul in care Curtea va decide ca aceste complete sunt ilegale, deci Dragnea va fi automat eliberat si cum vor evolua treburile dupa aceea.

 

Dar, deocamdata, e cam haos politic, sunt necesare 2-3 zile pentru partide, ca sa poata sa se puna in miscare din nou.

 

Nu sunt probleme mari, sunt niste probleme rezolvate.

De ce ne tot aburesti cu prostii si nu recunosti ca  plangi dupa PSD?

Link spre comentariu
Vizitator romuzica
Reputație: 0

Nu sunt probleme mari, sunt niste probleme rezolvate.

De ce ne tot aburesti cu prostii si nu recunosti ca  plangi dupa PSD?

Nu plang dupa PSD, dar nici nu rad pentru PNL/USR-PLUS/PMP/Pro-Romania, pentru ca va fi extrem de greu pentru oricine va fi la guvernare pana la Parlamentare.

Link spre comentariu
Reputație: 1046
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Of, nu e deloc o chestie ironică, ci de decență și demnitate. Un partid civilizat, într-o țară civilizată, așa procedează când rezultatele votului sunt așa cum sunt acum. Electoratul alege parlamentarii care atunci când formează o majoritate, propun un guvern pe care îl susțin. Cel puțin teoretic, aceștia exprimă voința "boborului suveran"

Când prin alegeri ca cele de ieri, care nu au legătură directă cu configurația parlamentară, dar care exprimă opțiunea politică a electoratului, apare un rezultat dezastruos (PSD+ALDE=30%), guvernul devine ilegitim, prin faptul că opțiunea electoratului e fundamental diferită de cea de acum 3 ani, în cazul nostru, demisia devenind singura măsură decentă. Nu e vorba de legalitate, pentru că nici o lege nu te poate obliga, demisia fiind un act de voință personală.

Acum, cred că ai înțeles!

  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Nu plang dupa PSD, dar nici nu rad pentru PNL/USR-PLUS/PMP/Pro-Romania, pentru ca va fi extrem de greu pentru oricine va fi la guvernare pana la Parlamentare.

 

Ai idee de cat timp asteptau multi sa se intample asta?

Nu stiu eu multe despre politica pentru ca nu ma pasiona, dar psihologia e punctul meu forte. Nu mai plange, mai rau decat a fost nu o sa fie!

Oricine o sa fie, va trebui sa fie atent cu sinceritatea, multe s-au ascuns, unele trebuiesc aflate, altele ingropate.

Link spre comentariu
Reputație: 1046
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

2 mari probleme la momentul asta (de fapt 3):

 

1. PSD nu mai are sef, deci e cam degringolada acolo. Teoretic (nu stiu cum sta treaba la ei in partid, conf. statutului sau ce spune Legea Part. Politice), Dancila daca va fi (probabil nu) aleasa drept sefa PSD, nu poate sa fie si prim-ministru, asa ca va fi nevoie de un nou guvern, iar Johannis nu mai numeste nici daca e amenintat cu pistolul pe cineva de la PSD.

2. ALDE a obtinut sub 5%, asa ca nu intra in PE, iar ramanerea lor in Alianta cu PSD nu cred ca-i mai intereseaza pe cei de la PSD, cred ca primii care vor pleca din guvern vor fi ministrii ALDE.

3. Si la Camera Dep. si la Senat vor fi schimbari majore, pentru ca atat Dragnea, care este la inchisoare si C.P. Tariceanu (care nu mai poate ramane pres. Senatului, in actualele conditii, nemaiavand nici sprijinul lui Dragnea) nu mai pot ramane Presedinti la Senat si la Camera. Probabil se va forma o noua majoritate.

 

Mai imp. e faptul ca opozitia sa se uneasca, pentru ca e o surpriza si pentru ei, nu se asteptau la toate astea si este greu sa ia o decizie pe moment, cred ca vor trece cateva zile pana se re-aseaza lucrurile, cand vom putea vedea niste miscari concrete, atat de la PSD, dar si de la celelalte partide.

 

Si mai este, pana la urma, si decizia C.Const. care trebuie sa vina, legata de Completele de Judecata, pentru ca, data fiind starea de lucruri, nu mai pot sa o amane. Mai interesant va fi ce se va intampla in cazul in care Curtea va decide ca aceste complete sunt ilegale, deci Dragnea va fi automat eliberat si cum vor evolua treburile dupa aceea.

 

Dar, deocamdata, e cam haos politic, sunt necesare 2-3 zile pentru partide, ca sa poata sa se puna in miscare din nou.

Nene, ce lege interzice unui șef de partid să fie prim-ministru?
  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator romuzica
Reputație: 0

Ai idee de cat timp asteptau multi sa se intample asta?

Nu stiu eu multe despre politica pentru ca nu ma pasiona, dar psihologia e punctul meu forte. Nu mai plange, mai rau decat a fost nu o sa fie!

Oricine o sa fie, va trebui sa fie atent cu sinceritatea, multe s-au ascuns, unele trebuiesc aflate, altele ingropate.

Bingo.... iar chestia asta cu sinceritatea la romani....

 

Dar, sa fim optimisti, poate, poate se va schimba ceva in bine in urmatoarea perioada ! :)

Link spre comentariu
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila

Bingo.... iar chestia asta cu sinceritatea la romani....

 

Dar, sa fim optimisti, poate, poate se va schimba ceva in bine in urmatoarea perioada ! :)

Da, vremea, se incalzeste si nu mai ploua😀😀
Link spre comentariu
Vizitator romuzica
Reputație: 0

Nene, ce lege interzice unui șef de partid să fie prim-ministru?

Nu stiu, am prins ceva, o frantura, Stanescu sau Teodorovici la A3 ca cica la PSD nu merge daca esti pres. partidului sa fii si PM. Ma rog, e mai putin important, sau nu, este important, bineinteles, oricum, pe cei de la PSD nu-i mai ajuta nimic, momentan.

Link spre comentariu
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila

Nu stiu, am prins ceva, o frantura, Stanescu sau Teodorovici la A3 ca cica la PSD nu merge daca esti pres. partidului sa fii si PM. Ma rog, e mai putin important, sau nu, este important, bineinteles, oricum, pe cei de la PSD nu-i mai ajuta nimic, momentan.

Dragnea n-a ajuns prim-ministru den cauza condamnarii in povestea cu referendumul, despre asta era vorba, nu e regula in PSD, Ponta era presedinte de partid si prim-ministru
  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator jack k
Reputație: 0

Așa așteptau să scape și de Băsescu & Boc, alianta USL și au făcut căcatul praf.

 

Nu, nu se justifică cererea asta cu demisia, au fost alegeri pentru altceva, ei trebuia să vorbească doar despre Europa, ce vor face, etc. Asta confirmă faptul că încă o data am fost păcăliți, singurul interes a fost să pună mâna pe putere aici.

Link spre comentariu
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila

Când prin alegeri ca cele de ieri, care nu au legătură directă cu configurația parlamentară, dar care exprimă opțiunea politică a electoratului, apare un rezultat dezastruos (PSD+ALDE=30%), guvernul devine ilegitim, prin faptul că opțiunea electoratului e fundamental diferită de cea de acum 3 ani, în cazul nostru, demisia devenind singura măsură decentă. Nu e vorba de legalitate, pentru că nici o lege nu te poate obliga, demisia fiind un act de voință personală.

Acum, cred că ai înțeles!

Multumesc pwntru lamuriri, nu era problema ca n-am inteles eu, ci ca nu intelege cine trebuie
  • Like 1
Link spre comentariu
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila
  • Telefon: 0748405863
  • Oras:Bucuresti
  • Indisponibila

Mai bine ne futem.

. Daaa.. Oricum vom fi fututi la greu in scurt timpðŸ˜ðŸ˜ Eu chiar asta o sa fac la propriu, in vreo 15 minðŸ˜ðŸ˜
  • Like 1
Link spre comentariu

  • Oras:FALASTOACA
  • Oras:FALASTOACA

Ai idee de cat timp asteptau multi sa se intample asta?

Nu stiu eu multe despre politica pentru ca nu ma pasiona, dar psihologia e punctul meu forte. Nu mai plange, mai rau decat a fost nu o sa fie!

Oricine o sa fie, va trebui sa fie atent cu sinceritatea, multe s-au ascuns, unele trebuiesc aflate, altele ingropate.

Deja te visezi o Cicciolina da Romanica.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...