Sari la conținut

Au atacat rușii, ce va urma ?


Postări Recomandate

  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures

@CAE_INDRU, tu ce actor ai vrea sa-l vezi interpretand Prigojin?🙈

Eu ma gandeam la Bruce Willis (desi stiu ca s-a retras din activitate din motive medicale), dar si Forest Whitaker seamana oarecum cu dânsul😳🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:friends
  • Oras:friends

Bai, eu nu inteleg un lucru, poate aveti amabilitatea de a explica :de unde frenezia asta de a fi ori de partea rusilor ori de cea a ucrainienilor! Voi nu ii percepeti ca fiind la fel de animale salbatice? Despre rusi  nu trebuie sa spun, este evident cum sint. Dar voi chiar ii vedeti pe ucrainieni ca pe un popor civilizat care merita sa umble  liber prin Europa? Apoi, purificarile etnice de tip sovietice de care unii ii acuza, credeti ca sint gogosi? 

Apoi, acele conspiratii si implicari ale serviciilor fix pentru a fi in coasta  rusilor, tot gogosi sint?

Nu zic, este foarte bine sa fii cu ochiul pe muscali (cum zice colegul) dar ca sa ii impiedici sa faca prostii, nu ca sa furi de la ei si sa ii asmuti pe unii impotriva celorlalti, ca s-ar putea sa iasa naspa si toata nebunia sa se intoarca impotriva celor care i-a zgandarit. 

  • Confuz 1
Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
La 26.06.2023 la 22:22, MacArthur a spus:

@CAE_INDRU, tu ce actor ai vrea sa-l vezi interpretand Prigojin?🙈

Eu ma gandeam la Bruce Willis (desi stiu ca s-a retras din activitate din motive medicale), dar si Forest Whitaker seamana oarecum cu dânsul😳🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

 

Nu un negru, clar. Nu sunt rasist da' nici nu m-aș alătura vreodată tîrîturilor ăstora cu cancel culture sau cum dracu' s-or numi. Dă frica ăstora Hollywoodul bagă mi. n@ri. tăți rasiale sau sexuale în toate filmele, ori îl transformă pe Django în negru 🤦‍♂️. Eu am crescut cu Franco Nero - Django 🤣...Jamie Foxx e un băiat admirabil, îi stă bine în Ray Charles nu în Django 😉

 

@hodorogule, n-am bre nicio frenezie să țin cu ucrainenii, da' mă simt bine să fie un stat mare, independent între noi și poporul rus, care chiar seamănă cu o turbincă. Polonia, Ucraina și România, aliate toate 3 și cu Nato în spate... și rușii n-au decât să clămpăne în gol.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
2 minutes ago, CAE_INDRU said:

Dă frica ăstora Hollywoodul bagă mi. n@ri. tăți rasiale sau sexuale în toate filmele, ori îl transformă pe Django în negru 🤦‍♂️.

Ai uitat de Omar Sy in rolul lui Arséne Lupin.🤪

Dar eu chiar as vrea ca urmatorul James Bond sa fie unul de culoare... nu cred ca asa ceva va aduce apocalipsa.🙈

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
Acum 20 ore, MacArthur a spus:

Ai uitat de Omar Sy in rolul lui Arséne Lupin.🤪

Dar eu chiar as vrea ca urmatorul James Bond sa fie unul de culoare... nu cred ca asa ceva va aduce apocalipsa.🙈

Sigur nu aduce apocalipsa, dar și mai sigur e că nu-mi place...ar fi ca la radio Erevan
 

Intrebare la Radio Erevan:

Este adevarat ca lui Andrei Saharov i s-a facut cadou o Volga?
Raspuns:

Sigur ca da,dar nu este vorba de o Volga ci de o bicicleta Sputnik si nu i-a fot daruita ci i-a fost furata!

 

Plm, cum ar fi un Martin Luther King Jr alb ? Sau un James Brown ? 

  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
On 6/25/2023 at 9:55 AM, Streetfight said:

  Prostul de Putin s-a temut de Prigojin exact cum s-a temut Stalin de Jukov . 

Multi sunt de parere ca Prigozhin joacă rolul lui Stenka Razin, care a adunat o armată de țărani revoltați împotriva regimului țarist și a încercat să mărșăluiască spre Moscova din sudul Rusiei în 1670-1671. În cele din urmă, Razin a fost capturat și taiat i 4 în Piața Roșie. Cu toate acestea, el a devenit o parte integrantă a folclorului politic rusesc. El a expus slăbiciunile guvernului țarist din acea vreme, iar în secolele care au urmat, alții s-au inspirat din povestea sa.

Pentru autocrații ruși, lecția este clară: chiar și o rebeliune eșuată plantează semințele pentru încercările viitoare.

@CAE_INDRU, tu ai auzit de acest Stenka Razin?🙆‍♂️

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
Acum 5 ore, MacArthur a spus:

Multi sunt de parere ca Prigozhin joacă rolul lui Stenka Razin, care a adunat o armată de țărani revoltați împotriva regimului țarist și a încercat să mărșăluiască spre Moscova din sudul Rusiei în 1670-1671. În cele din urmă, Razin a fost capturat și taiat i 4 în Piața Roșie. Cu toate acestea, el a devenit o parte integrantă a folclorului politic rusesc. El a expus slăbiciunile guvernului țarist din acea vreme, iar în secolele care au urmat, alții s-au inspirat din povestea sa.

Pentru autocrații ruși, lecția este clară: chiar și o rebeliune eșuată plantează semințele pentru încercările viitoare.

@CAE_INDRU, tu ai auzit de acest Stenka Razin?🙆‍♂️

Nu, habar nu aveam de el 🤷‍♂️

  • Confuz 1
Link spre comentariu
La 30.06.2023 la 14:44, MacArthur a spus:

Multi sunt de parere ca Prigozhin joacă rolul lui Stenka Razin, care a adunat o armată de țărani revoltați împotriva regimului țarist și a încercat să mărșăluiască spre Moscova din sudul Rusiei în 1670-1671. În cele din urmă, Razin a fost capturat și taiat i 4 în Piața Roșie. Cu toate acestea, el a devenit o parte integrantă a folclorului politic rusesc. El a expus slăbiciunile guvernului țarist din acea vreme, iar în secolele care au urmat, alții s-au inspirat din povestea sa.

Pentru autocrații ruși, lecția este clară: chiar și o rebeliune eșuată plantează semințele pentru încercările viitoare.

@CAE_INDRU, tu ai auzit de acest Stenka Razin?🙆‍♂️

Clar ca a zguduit din temelii sistemul corupt putinist. Si probabil a devenit o mare speranta pentru opozantii lui Putin. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
Acum 3 ore, Streetfight a spus:

Clar ca a zguduit din temelii sistemul corupt putinist. Si probabil a devenit o mare speranta pentru opozantii lui Putin. 

M-aș bucura să fie așa, dar cel puțin până acum  nu văd niciun câștig pt ucraineni. Și am crezut că wagnerii sunt cele mai bune trupe rusești. Deocamdată nu se observă absența lor de pe front. 

Încă ceva, din ce se vehiculează până acum Prigojin este, era 😅, adeptul unei acțiuni mult mai în forță decât ce a fost până acum. Deci s-ar putea să pice Putin și să vină unii care nu știu în ce măsură vor fi mai duri, dar în niciun caz nu au de gând să plece din Ucraina.

Cu cât trenează războiul cred că aliații își vor diminua sprijinul sub presiunea opiniei publice care va fi instigată invizibil de către muscali. 😣

Link spre comentariu
Acum 53 minute, CAE_INDRU a spus:

M-aș bucura să fie așa, dar cel puțin până acum  nu văd niciun câștig pt ucraineni. Și am crezut că wagnerii sunt cele mai bune trupe rusești. Deocamdată nu se observă absența lor de pe front. 

Încă ceva, din ce se vehiculează până acum Prigojin este, era 😅, adeptul unei acțiuni mult mai în forță decât ce a fost până acum. Deci s-ar putea să pice Putin și să vină unii care nu știu în ce măsură vor fi mai duri, dar în niciun caz nu au de gând să plece din Ucraina.

Cu cât trenează războiul cred că aliații își vor diminua sprijinul sub presiunea opiniei publice care va fi instigată invizibil de către muscali. 😣

Se observa pe front absenta lor. Mai ales in zona Bahmut. Dar probabil tu te astepti ca ucrainienii sa elibereze Bahmutul in 10 zile , dupa ce rusii au luptat 8 luni sa il cucereasca. In acest moment ucrainienii au initiativa pe toata linia frontului si inainteaza in 4 puncte unde au reusit sa treaca de fortificatiile construite de rusi . Nu mai sunt posibile atacurile surpriza din toamna trecuta , dar ucrainieni castiga teren.

 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
La 02.07.2023 la 22:21, Streetfight a spus:

Se observa pe front absenta lor. Mai ales in zona Bahmut. Dar probabil tu te astepti ca ucrainienii sa elibereze Bahmutul in 10 zile , dupa ce rusii au luptat 8 luni sa il cucereasca. In acest moment ucrainienii au initiativa pe toata linia frontului si inainteaza in 4 puncte unde au reusit sa treaca de fortificatiile construite de rusi . Nu mai sunt posibile atacurile surpriza din toamna trecuta , dar ucrainieni castiga teren.

 

Nu e vorba de ce mă aștept eu, da' foarte mulți se îmbată cu apă rece și au impresia că rușii mai au un pic și intră în colaps, ori lucrurile nu stau deloc așa, ba dimpotrivă chiar. Nu mă aștept ca ucrainenii să recupereze mare lucru și cred că se vor pune la masa tratativelor până la sfârșitul anului. 

Link spre comentariu
La 04.07.2023 la 22:31, CAE_INDRU a spus:

Nu e vorba de ce mă aștept eu, da' foarte mulți se îmbată cu apă rece și au impresia că rușii mai au un pic și intră în colaps, ori lucrurile nu stau deloc așa, ba dimpotrivă chiar. Nu mă aștept ca ucrainenii să recupereze mare lucru și cred că se vor pune la masa tratativelor până la sfârșitul anului. 

ma indoiesc ca se vor pune la masa negocierilor stiind ca muscalii nu vor sa cedeze din teritoriile ocupate. Si sunt sigur ca pana la toamna ucrainienii vor obtine cateva mici victorii care sa ii puna in dificultate pe muscali , lucru care le va da ucrainienilor curajul pentru a continua. 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Dispărut
  • Oras:Dispărut
Acum 16 ore, Streetfight a spus:

ma indoiesc ca se vor pune la masa negocierilor stiind ca muscalii nu vor sa cedeze din teritoriile ocupate. Si sunt sigur ca pana la toamna ucrainienii vor obtine cateva mici victorii care sa ii puna in dificultate pe muscali , lucru care le va da ucrainienilor curajul pentru a continua. 

Câteva mici victorii cred că nu vor fi de ajuns, mai ales dacă ar fi plătite cu pierderi masive de vieți omenești. Și aici nu e vorba doar de ucraineni, care au demonstrat că sunt o națiune cu mult curaj, e vorba și de ajutorul vital pă care îl primesc și fără de care nu ar putea rezista nici măcar o săptămână. Americanii vor avea alegeri în 2024 și probabil că tema ajutorului pt ucraineni va fi calul de bătaie al republicanilor (Trump sau De Santis) împotriva democraților. Și în Europa cred că se vor ridica din ce în ce mai multe voci împotriva ajutorului dat Ucrainei. Orban al ungurilor deja a început 🤷‍♂️

Vedem ce va fi, dar acum așa văd, că vor urma negocieri de pace și se va ajunge la un acord care va stabili ca linie de demarcație, linia frontului din acel moment. 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, CAE_INDRU a spus:

Câteva mici victorii cred că nu vor fi de ajuns, mai ales dacă ar fi plătite cu pierderi masive de vieți omenești. Și aici nu e vorba doar de ucraineni, care au demonstrat că sunt o națiune cu mult curaj, e vorba și de ajutorul vital pă care îl primesc și fără de care nu ar putea rezista nici măcar o săptămână. Americanii vor avea alegeri în 2024 și probabil că tema ajutorului pt ucraineni va fi calul de bătaie al republicanilor (Trump sau De Santis) împotriva democraților. Și în Europa cred că se vor ridica din ce în ce mai multe voci împotriva ajutorului dat Ucrainei. Orban al ungurilor deja a început 🤷‍♂️

Vedem ce va fi, dar acum așa văd, că vor urma negocieri de pace și se va ajunge la un acord care va stabili ca linie de demarcație, linia frontului din acel moment. 

continuarea razboiului nu se poate face fara pierderi  ,asta e clar ,dar cat timp pierderile muscalilor vor fi mult mai mari , ucrainienii si le vor asume pe ale lor. Ma indoiesc ca republicanii vor marsa intens pe saderea sprijinului acordat Ucrainei , din moment ce americanii de rand urasc Rusia si comunismul pe care aceasta il reprezinta. Sunt republicani care au luptat in Vietnam sau parintii sau bunicii lor au luptat in Vietnam si nu uita ca rusii au sprijinit vitenamezii impotriva americanilor. Daca Democratii vor exploata suficient aceasta nisa , vor invinge usor. Se spunea si depsre Meloni ca daca ajunge premier face jocurile lui Putin... nu se vede asa ceva. La fel va fi si cu republicanii. Nu isi vor permite sa faca o miscare care sa convina Rusiei. Eu exclud posibilitatea ca ucrainieniinsa accepte ca actuala linie de front sa devina granita cu Rusia , din toamna anului trecut sunt in ofensiva iar rusii in aparare , nu au cum sa accepte asa ceva.

  • Like 1
Link spre comentariu
La 26.06.2023 la 22:33, tomson a spus:

Nonretarzii nu se plang de cenzura. Doar retarzii. Uite , tu ai dreptul sa iti scrii tampeniile atat pe acest forum cat si pe pagina ta de Facebook. Si acolo lansezi cretinisme. Nu ti-a incalcat nimeni dreptul de a arata lumii ca esti "telijent" ca o omida. 

  • Like 1
Link spre comentariu

Reputație: 1043
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri
Acum 17 ore, Streetfight a spus:

Nonretarzii nu se plang de cenzura. Doar retarzii. Uite , tu ai dreptul sa iti scrii tampeniile atat pe acest forum cat si pe pagina ta de Facebook. Si acolo lansezi cretinisme. Nu ti-a incalcat nimeni dreptul de a arata lumii ca esti "telijent" ca o omida. 

De ce jignești omizile?  :lol:

  • Haha 1
  • Minus 1
  • Inimioara 1
Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...