Sari la conținut

Au atacat rușii, ce va urma ?


Postări Recomandate

Vizitator Never
Reputație: 0

Intre timp, aviatia ucraineana (aia pe care o distrusesera rusii) ataca tinte de pe teritoriul Rusiei🙂🤪🤣 In jurul orei 5 dimineata mai multe rachete au lovit depozitul de petrol si imprimeria rusa din Belgorod.

 

Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures

Stiu ca sunt multi rusi care-s victime ale guvernului lui Putin, dar as avea o erectie vizuala daca as vedea ca Moscva sa fie distrusa la fel ca Mariupol.

In WWII a fost o scena celebra la batalia de la Stalingrad unde pe la sfarsitul luptelor un soldat (sau poate de rang mai inalt) i-a zis unui prizonier german: "uita-te in jur (la orasul distrus complet), asa va arata si Berlinul".

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu

Eu cred ca razboiul asta o sa aiba un final mai la mijloc asa.

Nu o sa fie nici   happy-end cu regimul putinist rapus, cu americanii si europenii colonizand Rusia si impartind frateste gazul, dar nici  bad ending cu lumea distrusa de focoase nucleare. 

 

O sa fie un final realistic.

- rusii termina de distrus cele mai mari orase ucrainene pentru a ruina infrastructural si economic Ucraina pentru 10 ani de acum incolo 

- pana de Pastele Ortodox se vor satura ambele tabere de razboi si pe la finalul lunii  aprilie vor fi negocieri - ucrainenii si rusii se vor intelege pana la urma. Ucraina o sa adere la UE, dar nu si la NATO. Donbassul si Crimeea vor ramane in posesia rusilor, dar ucrainenii vor avea libertate de circulatie in cele doua regiuni ca sa para ca au invins si ei ...ca vor fi abuzuri in continuare e partea a doua.  O parte din sanctiunile impuse vor fi eliminate.  

-pe 1 mai rusii se retrag din Ucraina de vest.  

-pe 9 mai o sa fie marea parada a lui Putin de Ziua Victoriei, tinand discurs ca  a denazificat si demilitarizat Ucraina, ca a reusit sa securizeze Crimeea si Donbass, ca a obtinut o mare victorie si rusii o sa-l aduleze....cu stomacurile goale....cam pe vremea lui Ceausescu

-prin vara asta, Ucraina de Vest , adica ce a mai ramas din ea de la Lviv la Nipru, o sa adere la UE, dar nu si la NATO, iar in urmatorii 10-15 ani o sa suportam costurile reparatiilor fiindca rusii nu vor da niciun ban pentru despagubiri de razboi, plus ca rublele nu mai au nicio valoare. 

-anii 2022-2023 vor fi mizerabili pentru europeni - preturi mari la alimente, la gaze, la benzina, la energie, vor urma proteste violente si caderi de guverne. La iarna urmatoare vom sta imbracati gros in casa si vom manca doar conserve.  Curentul electric, telefoanele si internetul vor deveni un lux, deci profitati cat mai puteti.  

-nici rusilor nu le va fi bine - in 2-3 luni va fi colaps economic  pentru Rusia si cred ca vor incepe confruntari pe strada intre protestatari si fortele de ordine, iar in final se va ajunge la un razboi civil ca-n Siria sau Iugoslavia. Multe regiuni mai de la est de Moscova vor cere independenta.  O sa urmeze 10 ani de Iugoslavizare a Federatiei Ruse si probabil ca Putin o s-o mierleasca in cele din urma, iar Alexei Navalni o sa fie eliberat pe la 55-60 ani  si va deveni Nelson Mandela al Cnezatului Moscovei 

-prin toamna s-ar putea sa trebuiasca sa intampinam inca vreo 5-10 milioane de refugiati , dar veniti din Africa cu barcile prin Mediterana, din cauza foametei si a gruparii ISIS-K care va acapara regiuni din continentul african profitand de foametea si instabilitatea de acolo

-cred ca abia dupa 2025-2027 o sa iasa Europa de sub dependenta fata de gazul rusesc si petrolul arabesc si vom trece pe energie nucleara, solara, eoliana si hidraulica.  

Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures

Tarile din Africa sa suga poola, iar daca Trump era presedinte, Corea de Nord poate vota impotriva Rusiei.

Pt China toate sanctiunile impuse de (mai ales) americani reprezinta un test sa vada pana unde merge America in favoarea Ucrainei, pt ca daca nu se implica (militar), va fi unda verde pt China in invadarea Taiwanului, si atunci vom mai face un mare pas spre mondializarea acestui razboi.

 

 

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator Never
Reputație: 0
18 minutes ago, MacArthur said:

Stiu ca sunt multi rusi care-s victime ale guvernului lui Putin, dar as avea o erectie vizuala daca as vedea ca Moscva sa fie distrusa la fel ca Mariupol.

In WWII a fost o scena celebra la batalia de la Stalingrad unde pe la sfarsitul luptelor un soldat (sau poate de rang mai inalt) i-a zis unui prizonier german: "uita-te in jur (la orasul distrus complet), asa va arata si Berlinul".

Putin n-a invatat nimic din greselile facute de Hitler. In primele faze ale bataliei de la Stalingrad, cand Luftwaffe a facut praf aproape toata infrastructura civila, industriala si militara din Stalingrad si din imprejurimi. Bineinteles ca asta a ajutat aparatorii orasului, pe lunetistii rusi si pe partizanii rusi, experti in luptele de gherila orasenesti. Pe cand fortele blindate germane s-au impotmolit execrabil in oras, iar sprijin pentru infanteria SS germana nu prea a mai avut cine sa dea (de pe la sfarsitul lunii octombrie si pana pe la jumatatea lui martie vremea in zona aia e de rahat, astfel ca nici aviatia nu a mai putut interveni, decat rar si in anumite intervale orare in care nu ningea/ploua, hartuita aproape tot timpul de temutele avioane de vanatoare ruse, care au inceput sa fie adversari redutabili pentru aviata germana din iarna lui 1942). 

Mai adaugati aici si ineficienta aprovizionare logistica cu inventar pentru iernile grele din Rusia a armatei germane, plus liniile prea extinse de aprovizionare logistica germane, hartuite aproape non-stop de catre partizanii rusi, plus dotarea necorespunzatoare a fortelor romane si italiene care actionau la Stalingrad (si incapatinarea prosteasca a feldmaresalului Von Paulus, comandantul armatei a 6-a germane de la Stalingrad) si aveti aici radiografia dezastrului german.

Paralele cu ce se intampla in Ucraina ? Irpin - facut 90% ruine - eliberat de ucrainieni, rusii au pierdut (doar) acolo peste 150 de tancuri, sute de blindate, 30 de piese de artilerie grea si peste 2000 de soldati rusi. Sumy - eliberat, pierderi imense pentru rusi, care au incercat de 9 ori sa cucereasca orasul, pe care l-au avut sub control doar vreo 3 zile, dupa care s-au retras, distrus in proportie de 90%, pierderi imense pentru rusi. Harkiv - (probabil) eliberat - ruina in proportie de 90%, pierderi enorme ruse, cateva sute de blindate, tancrui, mai multe mii de soldati rusi morti, mii de raniti, cateva zeci de avioane si elicoptere distruse. Mariupol - distrus 95%, inca se dau lupte, pierderi ruse enorme. Odesa - nici macar nu au curaj rusii sa se apropie de oras, care arata acum ca un fel de fortareata. Kyiv - la fel, doar bombardat sporadic. Lviv - doar bombardat la periferie (infrastructura militare), probabil pentru ca orasul e prea apropiat de granita NATO, rusii nu au curaj sa fie prea indrazneti acolo. Doar in Herson s-au instalat in oras, dar chiar si acolo s-au retras din jumatatea de sud a orasului, care a fost preluata de armata ucraineana. 

Daca Zukov, Malinovski si Rokosovski ar mai trai astazi, cred ca l-ar lua la pumni, palme si suturi in cur pe Putin, cand ar vedea ca armata rusa face aceleasi greseli pe care le-a facut armata germana in 1942-1943. 

Roata istoriei e rotunda si se intoarce...

Armata a 6-a germana, in momentul capitularii de la Stalingrad, la 3 febr. 1943, avea aprox. 110 000 soldati, dintre care doar aproximativ 6000 au supravietuit gulagurilor siberiene. Din cei aproximativ 300 000 de soldati rusi trimisi in Ucraina, citi vor supravietui oare ???

 

Link spre comentariu

Hai sa nu le mai plangem de mila pe rusi ca nici europenii si nici americanii nu sunt intr-o situatie deloc buna. 

Dupa pandemie si razboiul economic cu Rusia o sa ne ia cel mult 10-15 ani sa ne revenim la nivelul din 2019, pana incepem sa producem si sa consumam energie si alimente la nivelul si costurile de atunci dupa tranzitia la energiile verzi. 

Nu era destul ca lumea din 2019 era si asa destul de fututa din cauza tampitului de Trump si razboiului sau comercial cu China care a dus la valul de scumpiri in hardware, si Europa care inca suferea de pe urma crizei refugiatilor si crizei monedei euro. 

Si asta pentru ca  occidentul a  avut numai lideri cretini in ultimii 30 ani, majoritatea corupti si incompetenti. Aia din razboiul rece macar mai aveau scoala politica, stiau cu ce se mananca relatiile internationale, nu e de mirare ca America a ajuns sa-l aiba pe un boomer presedinte mai inaintat in varsta decat dementul de Trump sau inaptul de Obama , problema e ca Biden e  cam senil.

 

Spui de Rusia ca n-a invatat nimic din WW2 de la nazisti sau din experimentul cu Afganistan, dar ce spui de America care dupa 20 ani de razboi in Vietnam, a repetat greseala in Irak si Afganistan? Da, e misto ca infanteria americana e mai bine instruita sa duca lupte de gherila decat rusii, dar in eventualitatea unui WW3 nu se vor duce lupte terestre, ci doar aeriene si nucleare. 

Si America si Rusia sunt la fel de infecte daca stai sa le analizezi.  

De asta cred ca CHINA este viitorul, pentru ca e singura superputere care mai gandeste rational, care nu e pusa pe razboaie stupide (chinezii nu vor invada niciodata Taiwanul fara sa aiba asigurari ca vor castiga, fiind foarte precauti) si care nu are lideri incompetenti si corupti.  Liderii de acolo sunt prea inteligenti ca sa se intample vreodata o revolutie de tip 1989.

Partea proasta e ca-i comunista

Si la un moment dat vom ajunge sa-i importam modelul. 

 

 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures

Rusii sunt victima lui Putin.🙄 O poola. O mica parte, da. O mica parte se opune razboiului din motive umanitare, si o parte mai mare din motive egoiste (sanctiuni si de frica de-a ajunge de soarta germaniei - cu tara in ruine, invadati si urati de lumea intreaga), iar restul... 

Un soldat are obligatia de-a se lupta cu soldatii din tabara opusa, dar cand isi indreapta arma catre civili, e crima de razboi. "Eu am urmat numai ordine"-  au zis multi nazisti cu franghia pe gat,

 

  • Like 4
  • Minus 1
Link spre comentariu

Putin și a dezmorțit soldații. Au invadat , au distrus, au violat, au furat. Cum au făcut întotdeauna. Au mai scăpat de armele vechi. Că aveau tancuri din 1918. Acum or sa accepte PACEA pentru că niciodată nu au fost o mare armată. Dar au lăsat jumate de Ucraina în ruină. Cu zeci de mii de morți. 

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator Never
Reputație: 0
23 minutes ago, MacArthur said:

 

La ora 19:00 vorbeste in Parlamentul Romaniei, cica in romana vorbeste ! Chiar sunt curios daca o va face, astept cu nerabdare sa vedem ce ne va trasmite, poate despre Masacrul de la Fantana Alba din 1 aprilie 1941, poate despre Cernauti, poate si despre Odesa.... !

Sa vedem...

Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa

Unii o tot țin langa, cum că americanii și/sau Zelenski au băgat Ucraina în război... realitatea arată că majoritatea ucrainenilor vor să se rupă de Rusia...pur și simplu Zelenski face ce vrea poporul lui. Izgonirea rusofilului Ianukovici, Maidanul și visul independenței sunt anterioare venirii lui Zelenski la putere. 

 

  • Like 2
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures
2 minutes ago, Beton_Armat said:

Unii o tot țin langa, cum că americanii și/sau Zelenski au băgat Ucraina în război... realitatea arată că majoritatea ucrainenilor vor să se rupă de Rusia...pur și simplu Zelenski face ce vrea poporul lui. Izgonirea rusofilului Ianukovici, Maidanul și visul independenței sunt anterioare venirii lui Zelenski la putere. 

 

Tarile est-europene stiu bine ce inseamna sa fii "eliberat" de rusi si vor mai degraba sa traieasca pe cont propriu.

Ce-au trait ucrainenii si sub juga lui Stalin, in timpul Holodomorului. au murit de foame in jur de 4 milioane de ucraineni.

  • Like 5
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Tg-Mures
  • Oras:Tg-Mures

82 de ani si o luna a trecut de la masacrul din padurea Katyn din Polonia.

Ce are acel masacru in comun cu cel de la Bucha: rusii.

Paca ca in 1940 nu exista internet si a ramas musamalizata fapta pana la destramarea Uniunii Sovietice.

 

 

  • Like 3
  • Minus 1
Link spre comentariu
Vizitator Never
Reputație: 0
1 hour ago, MacArthur said:

Tarile est-europene stiu bine ce inseamna sa fii "eliberat" de rusi si vor mai degraba sa traieasca pe cont propriu.

Ce-au trait ucrainenii si sub juga lui Stalin, in timpul Holodomorului. au murit de foame in jur de 4 milioane de ucraineni.

Nu toti ! Cu alegerea lui Orban la al 4-lea mandat de prim-ministru, felicitat telefonic aproape imediat dupa aflarea rezultatelor oficiale de catre Putin, Ungaria a uitat de Budapesta - 1956.

Plus ca urmeaza 4 ani de relatii extrem de complicate intre Budapesta si Brussel (si prin extensie si cu Ucraina, cu care sunt la granita). O eventuala iesire sau scoatere a Ungariei din UE devine din ce in ce mai previzibila.

De asemenea, erau niste zvonuri cum ca Slovacia a decis sa plateasca gazul rusesc in ruble, indiferent de consecintele pe care aceasta decizie le va avea asupra economiei si bunastarii Slovaciei.

 

Link spre comentariu
Vizitator Never
Reputație: 0
27 minutes ago, MacArthur said:

La peste 50 de ani de cand omul a pasit pe Luna, Romania, in 2022 nu poate crea a legatura audio cu Ucraina.🤦‍♂️

 

 

Imi stric tot feng shui-il de dupa o partida de amor, dar m-ai dai in pwla mea pe it-stii din Parlament, angajati si aia pe pile pe ce mama naibii au fost angajati ! Pai cand s-a adresat Camerei Comunelor si Camerei Lorzilor din UK s-au mobilizat aia in timp record si au facut ca in mai putin de 6 ore sa fie posibila conexiunea online in bune conditii, pentru ca arhitectura caldirii nu fusese prevazuta pentru asa ceva, si la noi nu s-a putut, desi am avut la dispozitie mai multe zile pentru asta.

Plus ca discursurile celor 3 "C" (Catu, Ciolacu si Ciuca) au fost ultra penibile, mai cu seama a primului-ministru, citit dupa o foaie de hartie, plin de poticneli, balbaieli si dezacorduri gramaticale. Stiu ca au si ei emotii, dar pana mea, esti prim-ministru, nu esti tanti Aglaia de la brutaria de cartier, ce Dumnezeu !!!

Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Outcall
  • Oras:Outcall
5 hours ago, Never said:

De nervi, m-am exprimat si eu ca un cwr.... 😑😓Dar chiar ne-am facut de ras cu circul ala televizat de aseara....

măcar la asta se pricep ai "noștri" :))) , am văzut live și a fost ....minunat 🤦‍♂️

  • Like 10
Link spre comentariu

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...