Sari la conținut

Je suis Charlie


Postări Recomandate

Vizitator FLQ
Reputație: 0

Charlie...

 

Ai incercat sa spargi un zid de beton cu capul!  De ce ai vrut sa faci asta, ce vroiai sa demonstrezi? Libertate de exprimare? Hmm, NU! Ai citit vreodata o carte in care autorul descrie cu lux de amanunte o partida de sex intre un matur si un copil? Ei bine, nu. Vreau sa cred ca nu sunt autori, dar nici cititori, care ar face asta. Nu numai ca legea nu ar permite asa o carte, dar nici moral nu se face asa ceva.

 

Charlie...

 

Ai incercat sa spargi un zid cu capul? Ei bine, ai reusit! Dar zidul asta a cazut pe tine, dar si pe altii. Inutil...

 

Charlie....

 

In spatele zidului aluia pe care l-ai spart era o icoana. Una imaginara, dar era icoana lor.

 

 

Charlie...

 

In lupta cu teroristii nu trebuie sa devii unu....Si nu toti "aia ai lor" sunt teroristi.

 

 

Odihneste-te in pace, la fel si celalalte victime nevinovate, si pacat de talentul tau pe care ti l-ai irosit aiurea si inutil.

  • Like 4
Link spre comentariu
  • Oras:Vest
  • Oras:Vest

Chestia asta cu "Je suis Charlie" devine prea ca ice bucket chalenge de vara asta....

 

si daca tot e spunem ceva in franceza mi se pare ca " je suis ahmed" transmite mult mai multe ca " je suis charlie"

 

 

 

 

 

 

'He died defending the right to ridicule his faith': France unites behind #JeSuisAhmed on Twitter in tribute to Muslim officer slain by fanatics as he begged for his life

  • Gunmen stormed office in Paris with guns and rocket-propelled grenades
  • Police officers Ahmed Merabet and Franck Brinsolaro killed in the attack  
  • Shocking footage showed Mr Merabet being executed in the street
  • He was a 42-year-old bicycle patrolman, who also happened to be Muslim
  • Tributes have poured in for the 'heroic' officer killed in the line of duty
  • Under the rallying cry of 'I am Ahmed', thousands have shown solidarity
  • Some pointed out he died protecting those who poked fun at his religion 

By Paul Bentley for the Daily Mail and Ted Thornhill and Simon Tomlinson and Peter Allen and Tom Wyke and Jay Akbar and Laurie Hanna and Gemma Mullin and Chris Pleasance and Corey Charlton for MailOnline

Published: 09:35 GMT, 8 January 2015 | Updated: 07:51 GMT, 9 January 2015

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
161k shares

373

View comments

Thousands were today paying tribute to dead Muslim police officer Ahmed Merabet using the rallying cry 'JeSuisAhmed' after the heroic officer was gunned down in Paris.

The celebration of Mr Merabet, who was killed as he begged for his life by suspected Islamic fanatics, echoes the 'JeSuisCharlie' (I am Charlie) demonstrations that have swept the world in the wake of yesterday's shocking massacre.

His colleagues today said they were in extreme shock after a video of the Charlie Hebdo office attack emerged - showing Mr Merabet on the ground and begging for mercy as he is killed casually executed by a gunshot to the head.

Scroll down for video and audio 

Police officer Ahmed Merabet (identified on Twitter, above) was killed while working in the area Charlie Hebdo's offices are located

The gunmen move in on Ahmed Merabet - who was himself Muslim - as he lies wounded on the pavement

'Massacre': The two masked gunmen brandishing Kalashnikovs and rocket launchers attack the office of  French satirical magazine Charlie Hebdo

Today, #JeSuisAhmed began trending on Twitter as thousands expressed their admiration for his sacrifice while defending the right to freedom of speech.

The rallying cry is a play on words of 'Je Suis Charlie', the catchphrase spawned in the wake of the deadly massacre to show solidarity with those killed. 

Mr Merabet, originally from Livry-Gargan in north eastern Paris, had been a fully-trained police officer for eight years.

Today his police union colleagues released a statement, stating they were in shock after seeing him 'shot down like a dog'.

The union's departmental secretary, Rocco Contento, said he was a very quiet and conscientious man.

He added: 'We are all extremely shocked. The police are deeply affected by the video of the murder of their colleague circulating on some networks.'

It is understood that Mr Merabet was a married Parisian cycle cop assigned to the 11th arrondissement – the Paris neighbourhood where Charlie Hebdo’s office is located and known for its dining and fine wines.

As the French magazine vowed to publish next week in defiance of the massacre, one French mourner wrote: 'Ahmed Merabet died protecting the innocent from hate. I salute him.'

The rallying cry, which translates to 'I Am Charlie' is being used in demonstrations across the globe. Pictured is the phrase on a newsstand in Paris

Members of Sydney's French community gather in the Australian city for a memorial in the wake of the deadly killing

The French Embassy in Edinburgh shows its support for the people killed at the offices of the magazine Charlie Hebdo yesterday

Mr Merabet was one of 12 people killed in the terrifying attack, including eight journalists at the offices of the French satirical newspaper, two guests, and one other policeman. 

Tributes for Mr Merabet continuing pouring in today, with one person writing: 'RIP Ahmed Merabet, French policeman, murdered protecting people in Paris', while Alan Mendoza said: 'Important to note that amid the carnage today a brave Muslim policeman was murdered by those claiming to represent Islam.'

His family have said they wish to bury him at a famous Muslim cemetery in France. Located just north-east of Paris, it is the burial ground of more than 7,000 Muslims. 

 

 

Editor Stephane Charbonnier - who famously said he would rather die than 'live like a rat' - was also killed alongside Franck Brinsolaro, a police officer assigned to protect him.

 
 
 
  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

te uiti si te minunezi, zici  ca s au saturat de bine, da toti cei care traiesc in lumea "civilizata". isi bat joc de absolut orice si invoca drepturi gen : libera exprimare,democratie.

 

asa cum suntem noi romanii, cu bune cu rele am stiut tot timpul sa respectam cultele altor popoare, fie din bun simt, fie pentru ca am stiu sa respectam dreturile lor. ii toleram pana si pe aia mici de vor autonomie si inca o **spam editat**itate de a facut tara asa de rusine prin mai toata Europa.

 

Da avem capacitatea asta de a ii lasa sa isi sarbatoreasca linistiti traditiile, zilele nationale, pana si un presedinte sa dus sus pe deal la gratar :)

 

NU AM CUM SA FIU UN GUNOI PE HARTIE, regret ca au murit oamenii, dar nu te juca cu ceierul unor minti fanatice doar pentru a castiga un ban sau a iesi la suprafata.

este un subiect foarte delicat, greu de explicat pentru mine este cum sa reusesti sa speli creierul unui om in asa hal incat sa ii ucida pe unii cu care nu a schimbat o vorba in viata lui.

si mai greu de explicat imi este cum sa te duci si sa detonezi o bomba lipita de tine intre mii de oamenii care au iesit sa vizioneze un maraton. Oamenii care au venit fie cu familie, fie cu prietenii dar toti manati de un sentiment de a se simti bine, de a zambi... traim intr-o lume foarte ciudata si poate trebuie sa realizam ca daca o tinem asa sigur spre bine nu mergem.

Link spre comentariu
  • Oras:Ici,Colo!
  • Oras:Ici,Colo!

te uiti si te minunezi, zici ca s au saturat de bine, da toti cei care traiesc in lumea "civilizata". isi bat joc de absolut orice si invoca drepturi gen : libera exprimare,democratie.

 

asa cum suntem noi romanii, cu bune cu rele am stiut tot timpul sa respectam cultele altor popoare, fie din bun simt, fie pentru ca am stiu sa respectam dreturile lor. ii toleram pana si pe aia mici de vor autonomie si inca o **spam editat**itate de a facut tara asa de rusine prin mai toata Europa.

 

Da avem capacitatea asta de a ii lasa sa isi sarbatoreasca linistiti traditiile, zilele nationale, pana si un presedinte sa dus sus pe deal la gratar :)

 

NU AM CUM SA FIU UN GUNOI PE HARTIE, regret ca au murit oamenii, dar nu te juca cu ceierul unor minti fanatice doar pentru a castiga un ban sau a iesi la suprafata.

este un subiect foarte delicat, greu de explicat pentru mine este cum sa reusesti sa speli creierul unui om in asa hal incat sa ii ucida pe unii cu care nu a schimbat o vorba in viata lui.

si mai greu de explicat imi este cum sa te duci si sa detonezi o bomba lipita de tine intre mii de oamenii care au iesit sa vizioneze un maraton. Oamenii care au venit fie cu familie, fie cu prietenii dar toti manati de un sentiment de a se simti bine, de a zambi... traim intr-o lume foarte ciudata si poate trebuie sa realizam ca daca o tinem asa sigur spre bine nu mergem.

 

Sfarsitul e aproape!!!

Link spre comentariu

te uiti si te minunezi, zici  ca s au saturat de bine, da toti cei care traiesc in lumea "civilizata". isi bat joc de absolut orice si invoca drepturi gen : libera exprimare,democratie.

 

asa cum suntem noi romanii, cu bune cu rele am stiut tot timpul sa respectam cultele altor popoare, fie din bun simt, fie pentru ca am stiu sa respectam dreturile lor. ii toleram pana si pe aia mici de vor autonomie si inca o **spam editat**itate de a facut tara asa de rusine prin mai toata Europa.

 

Da avem capacitatea asta de a ii lasa sa isi sarbatoreasca linistiti traditiile, zilele nationale, pana si un presedinte sa dus sus pe deal la gratar :)

 

NU AM CUM SA FIU UN GUNOI PE HARTIE, regret ca au murit oamenii, dar nu te juca cu ceierul unor minti fanatice doar pentru a castiga un ban sau a iesi la suprafata.

este un subiect foarte delicat, greu de explicat pentru mine este cum sa reusesti sa speli creierul unui om in asa hal incat sa ii ucida pe unii cu care nu a schimbat o vorba in viata lui.

si mai greu de explicat imi este cum sa te duci si sa detonezi o bomba lipita de tine intre mii de oamenii care au iesit sa vizioneze un maraton. Oamenii care au venit fie cu familie, fie cu prietenii dar toti manati de un sentiment de a se simti bine, de a zambi... traim intr-o lume foarte ciudata si poate trebuie sa realizam ca daca o tinem asa sigur spre bine nu mergem.

 

      Tu care crezi ca e rostul celor 5 rugaciuni zilnice ?

 

 

    P.S. Si eu daca iti spun zilnic ca esti galben la fata, in final faci hepatita. 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Transilvania
  • Oras:Transilvania

Probabil eu sunt printre singurii sau singurul om care a avut de aface cu musulmani destul de periculosi ,specific zonelor din Siria ,Maroc ,Libia si mai ales Turcia :

1- Nu sunt de acord cu executia ziaristilor , dar pe musulmani mai bine ii injuri de mama decat se le jignesti pe profetul lor 

2-Am avut conflicte extrem de tensionate cu maimutele astea din orient , sunt extrem de violente si cu putin discernamant

3- Franta isi merita oerecum soarta , ea este a 2-a tara unde a primit hoarde de musulmani dupa Germania

4-Tot aud la Tv ca o sa urmeze atacuri teroriste in Germnia , acolo nu o sa fie niciodata un asemenea atac , de ce ? pentru ca comunitatile musumane sunt datoare Germaniei pentru ce au facut cu evreii in WW2 , asta de la un important lider musulman o stiu , nu terorist , ci un simplu..... !

5-Ce este cel mai trist este : ca musulmanii o sa controleze cam toate cartierele Red Light si tot ce este in periferie , cel putin in Germania o fac in 5 orase mari , Berlin este demult ocupat de aceste triburi , pe scurt occidentul o sa aiba mari probleme. 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:București
  • Oras:București

Probabil eu sunt printre singurii sau singurul om care a avut de aface cu musulmani destul de periculosi ,specific zonelor din Siria ,Maroc ,Libia si mai ales Turcia :

1- Nu sunt de acord cu executia ziaristilor , dar pe musulmani mai bine ii injuri de mama decat se le jignesti pe profetul lor

2-Am avut conflicte extrem de tensionate cu maimutele astea din orient , sunt extrem de violente si cu putin discernamant

3- Franta isi merita oerecum soarta , ea este a 2-a tara unde a primit hoarde de musulmani dupa Germania

4-Tot aud la Tv ca o sa urmeze atacuri teroriste in Germnia , acolo nu o sa fie niciodata un asemenea atac , de ce ? pentru ca comunitatile musumane sunt datoare Germaniei pentru ce au facut cu evreii in WW2 , asta de la un important lider musulman o stiu , nu terorist , ci un simplu..... !

5-Ce este cel mai trist este : ca musulmanii o sa controleze cam toate cartierele Red Light si tot ce este in periferie , cel putin in Germania o fac in 5 orase mari , Berlin este demult ocupat de aceste triburi , pe scurt occidentul o sa aiba mari probleme.

Ba da te draq.
  • Like 1
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:pretutindeni
  • Oras:pretutindeni

Probabil eu sunt printre singurii sau singurul om care a avut de aface cu musulmani destul de periculosi ,specific zonelor din Siria ,Maroc ,Libia si mai ales Turcia :

1- Nu sunt de acord cu executia ziaristilor , dar pe musulmani mai bine ii injuri de mama decat se le jignesti pe profetul lor

2-Am avut conflicte extrem de tensionate cu maimutele astea din orient , sunt extrem de violente si cu putin discernamant

3- Franta isi merita oerecum soarta , ea este a 2-a tara unde a primit hoarde de musulmani dupa Germania

4-Tot aud la Tv ca o sa urmeze atacuri teroriste in Germnia , acolo nu o sa fie niciodata un asemenea atac , de ce ? pentru ca comunitatile musumane sunt datoare Germaniei pentru ce au facut cu evreii in WW2 , asta de la un important lider musulman o stiu , nu terorist , ci un simplu..... !

5-Ce este cel mai trist este : ca musulmanii o sa controleze cam toate cartierele Red Light si tot ce este in periferie , cel putin in Germania o fac in 5 orase mari , Berlin este demult ocupat de aceste triburi , pe scurt occidentul o sa aiba mari probleme.

Auziti-l p-asta,lume bunaaaaaa =)) El e printre singurii sau daca nu chiar singurul care a avut de-a face cu musulmani periculosi :( singurul de unde ma nebunule din păpușoi? Bă, tu inainte sa postezi nu recitesti ce debitezi din tastatura aia? :(

Ai dă pula ta dă smardoi electronic NEinteles :)

  • Like 2
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Ceva similar cu opinia lui Picon:

 

12 Murdered at Charlie Hebdo over Cartoons?! #JeS…: http://youtu.be/VKiwqHYtrbQ

 

Eu rețin două lucruri din clipul asta:

. Aia de la Charlie Hebdo făceau mișto de toata lumea: creștini, evrei, instituția bisericii catolice etc. Nu erau chitiți în special pe musulmani.

. Quote aproximativ: "The whole point of not drawing Mohammed is to avoid creating an idol tree. It is the words and the love of the man that matter and not the man himself". De aici confuzia celor care "apară numele profetului" invocând argumentul ăsta cu desenatul. Omul în sine nu are nevoie sa fie apărat și nici macar nu contează.

 

Si încă ceva: Jihad nu înseamnă razboi sfânt. Traducerea aproximativă în engleză e "struggle in the way of Allah". Adică în română, ceva de genul rezistență și străduință. În sensul de a trai după valorile islamice, a le apară și a rezista la ispite. Conservarea culturii și străduința de a trai după valorile ei cele mai înalte. Ceva foarte similar cu ce este recomandat și în cultura creștină.

Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Partea bună cu lucrurile de genul ăsta e că se mai trezeste lumea sa zică "Bă ia stai așa. Ar trebui să avem dreptul să spunem ce vrem despre cine vrem. Si ar trebui să OPUNEM O REZISTENȚĂ pentru asta".

 

Și pe urmă observa unii, cum s-a întâmplat și aici, că nici in privința asta nu e egalitate. Că sunt unii de care nu îi pasa nimănui și sunt alții pentru care sare lumea in sus imediat. Și că nici asta nu e în regulă.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti

Dar nu sunt Charlie.

 

Charlie sunt unii care ridiculizează niște valori înalte ale unor culturi care au modelat lumea. Culturi și idei care sunt infinit mai mari decat ei. În esență pentru ca e cea mai bună modalitate prin care s-au gândit să își câștige existența.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:aer
  • Oras:aer

Eu nu sunt Charlie,eu sunt om! ;)

 

 

 

Cat de tare ma enerveaza `catastrofele` de genul...ma enerveaza putin,fiindca anumiti oameni si-au pierdut viata,dar ce ma enerveaza cel mai mult sunt efectele de dupa:induioseli,regrete,pareri de rau,SCENARII,respect,amintiri,dezbaterii,si alte sentimente `sincere`...plm,zilnic vad boschetari cu dizabilitati,care PRACTIC,cat si FIZIC,nu pot munci,nu isi pot procura hrana, sunt tinuti pe strazi,la -20 de grade Celsius,lasati sa inghete si sa moara,CHIAR SUB OCHII NOSTRI...dar nimeni nu e `noi suntem boschetarii`,sa puna presiune pe lachetii aia,care le ofere un blid de mancare,si un acoperis deasupra capului(sunt atatea cladiri goale,parasite,ale STATULUI),ca e` de unde...dai jos aurul de pe catedrala neamului adormit,il vinzi,si tot faci rost de `material`.

Regretam insa,si suntem uniti,cu unii care si-au ales job-ul,si-au ales pasiunea,ducandu-se la facultati si devenind inteligenti apoi,criticand nivelul de trai,religia,stilul de viata,al altor oameni...castigandu-si existena in acest fel.Poate-s eu ipocrit,dar cu ce ma incalzeste pe mine ca francezul a decedat intr-un mod tragic,dar m-ar lasa indiferent viata de cacat a unui boschetar invalid?De ce zic asta?Pentru ca putem ajuta un boschetar,mereu,insa nu putem ajuta un om,care face caterinca de Allah sau Abdul...ii putem spune sa nu o mai faca,fiindca riscurile sunt mari,dar o sa-ti zica cu siguranta:`Pleaca ba in pula mea,eu fac ce vreau`!

Link spre comentariu

  • Oras:Acasa
  • Oras:Acasa

De pe internet!

 

Nu mă voi apuca să scriu despre toate atrocităţile comise de-a lungul timpului în numele religiei. Cred că ştim toţi că s-au comis nenumărate crime în numele lui Dumnezeu, deşi nu L-am auzit vreodată cerând asta. Dacă religia este despre dragoste şi pace, cum se face că duce foarte des la ură şi război? Am găsit pe internet un citat pe care vreau să vi-l împărtăşesc şi care conţine esenţa a ceea ce au făcut oamenii din religie: o armă. ”Când oamenii voştri au venit pe teritoriul nostru, nu au făcut-o cu braţele deschise, ci cu Biblii, arme şi boli. Ne-aţi luat pământul. Ne-aţi ucis cu armele şi bolile voastre, apoi aţi avut aroganţa să ne numiţi <>. Dacă există rai şi e plin de creştini, atunci iadul este un loc mai potrivit pentru mine.” (anonim) şte>

 

Edit: Goya avea dreptate: Somnul ratiunii naste monstri! şte>

  • Like 5
  • Minus 4
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...