Sari la conținut

Cum te simti azi


Vizitator 0ly

Postări Recomandate

Vizitator beraru
Reputație: 0

Am o intrebare cat se poate de serioasa, pentru cei care au facut comenzi de-afara, dar nu ma astept sa scap de bascalie. Plm, nici nu-mi doresc :).

 

Deci: cat sta, fratilor, un colet sau recomandata la BSI?

E posibil sa ridic de acolo si fara sa fi fost avizat pachetul?

 

Imi sta de-o luna o recomandata AliExpress. Mi-am pierdut rabdarea.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator beraru
Reputație: 0

Se sta destul de mult, nu spun din experiența mea ci din a altora, când este colet dinafara UE, mai ales trimis prin Posta Normală.

Cred că 2-3 săptămâni e regulă.

Am facut aproximativ 20 de comenzi acum 2 ani. Nu-mi amintesc sa fi intarziat atat de mult intr-o perioada obisnuita (nu e Anul Nou Chinezesc).

 

Daca 2-3 saptamani e regula, inteleg ca ma aflu intr-o situatie exceptionala. Da-le-as guga, luni sunt calare pe ei!

 

Teama mea e sa nu astept ca prostul aviz si, intr-o buna zi, sa vad un mesaj gen: "intors la expeditor". ...Sau mai rau, sa dispara AWB-ul cu totul, ca am auzit si povesti de-astea.

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Am o intrebare cat se poate de serioasa, pentru cei care au facut comenzi de-afara, dar nu ma astept sa scap de bascalie. Plm, nici nu-mi doresc :).

 

Deci: cat sta, fratilor, un colet sau recomandata la BSI?

E posibil sa ridic de acolo si fara sa fi fost avizat pachetul?

 

Imi sta de-o luna o recomandata AliExpress. Mi-am pierdut rabdarea.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Mdeci si prin urmare, sta cat vrea muschiu lor la naiba sa-i ia. De exemplu: obiectiv foto comandat din State, a stat vreo 2-3 zile. Obiectiv foto comandat din Japonia a stat la ei vreo saptamana. Obiectiv foto comandat din China a stat, si a stat, inca sta. STA. de vreo 2 saptamani. Ca cica China = 100 000 de colete sosesc zilnic in Ro. si sortarea dureaza foarte mult. Comenzi facute pe Ebay/Amazon. De pe Aliexpress inca nu am comandat, am ochit niste chestii interesante foto, dar mi-e frica sa iau ceva care vine dupa 2,5 - 3 luni...

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator beraru
Reputație: 0

Mdeci si prin urmare, sta cat vrea muschiu lor la naiba sa-i ia. De exemplu: obiectiv foto comandat din State, a stat vreo 2-3 zile. Obiectiv foto comandat din Japonia a stat la ei vreo saptamana. Obiectiv foto comandat din China a stat, si a stat, inca sta. STA. de vreo 2 saptamani. Ca cica China = 100 000 de colete sosesc zilnic in Ro. si sortarea dureaza foarte mult. Comenzi facute pe Ebay/Amazon. De pe Aliexpress inca nu am comandat, am ochit niste chestii interesante foto, dar mi-e frica sa iau ceva care vine dupa 2,5 - 3 luni...

Man, intru-n panica :). Tu vorbesti de record de 14 zile la BSI, eu de 30. Nu mai zic de comanda, care are o luna jumate. Pachetul vine din depozit EU (Olanda probabil).

 

Am o banuiala, sincer sa fiu. Vanzatorul a trecut pe pachet o suma derizorie; vreo 20-30 de dolari. Ma gandesc ca asta a atras atentia.

 

Cat despre sortare... ceva nu se leaga. Am trei statusuri de "in procesare", in zile diferite. Adica trece prin mainile lor atunci.

 

AliExpress e beton. Gasesti deseori produse unice. Sau, daca nu unice, macar la pret foarte bun. La mine, diferenta dintre Ali si alte site-uri, pe produs identic, era de 450 de lei.

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator beraru
Reputație: 0

Depinde și prin ce alegi expediția. Cu DHL mi-a venit coletul în 6 zile dar m-a costat 100$ transportul plus încă vreo 400 lei taxe vamale, taxă DHL și TVA... Costul a fost mai mare ca valoarea produsului dar nu găseam în altă parte și aveam nevoie...

Motivul pentru care fug de DHL nu este costul transportului, ci faptul ca platesti musai TVA si taxa vamala.

 

Acum sper că și filipineza sau chinezoaica Berarului să reziste cu aer, poate se bucura și el de o asiatică.

La cat am dat pe ea, l-as mania pe Dumnezeu daca as tine neaparat sa ajunga vie.

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Man, intru-n panica :). Tu vorbesti de record de 14 zile la BSI, eu de 30. Nu mai zic de comanda, care are o luna jumate. Pachetul vine din depozit EU (Olanda probabil).

 

Am o banuiala, sincer sa fiu. Vanzatorul a trecut pe pachet o suma derizorie; vreo 20-30 de dolari. Ma gandesc ca asta a atras atentia.

 

Cat despre sortare... ceva nu se leaga. Am trei statusuri de "in procesare", in zile diferite. Adica trece prin mainile lor atunci.

 

AliExpress e beton. Gasesti deseori produse unice. Sau, daca nu unice, macar la pret foarte bun. La mine, diferenta dintre Ali si alte site-uri, pe produs identic, era de 450 de lei.

Mmm... da, depinde si de ce anume scrie pe colet. Ma rog, eu nu am facut chestii cu hai te rog scrie tu acolo o suma mai mica, ca sa fie mai mic TVA-ul. Oricum, coletele vin la vama din localitatea destinatarului (cele outside EU) si mai stau si acolo 2-3 zile. Taxe... hmmm, nu stiu ce sa zic, la ce am comandat nu am platit, doar tva-ul am platit.

Dar oricum, daca vine prin Olanda, fie vine la posta, fie ti-l aduce postasul si nu platesti nimic.

Stiam ca in procesare e inca la ei in depozit, cand pleaca din depozit scrie "La Oficiul Postal Nr. 1 Galati" (sau orice alt numar, orice alta localitate) iar cand e gata de predare scrie ceva de genul "se va preda incepand cu 12.01.2020 ora 0.01" de exemplu. Sau ceva de genul.

Eu zic sa nu te panichezi, de venit o sa vina, mai greu, dar o sa vina.

Link spre comentariu
Vizitator beraru
Reputație: 0

Mmm... da, depinde si de ce anume scrie pe colet. Ma rog, eu nu am facut chestii cu hai te rog scrie tu acolo o suma mai mica, ca sa fie mai mic TVA-ul. Oricum, coletele vin la vama din localitatea destinatarului (cele outside EU) si mai stau si acolo 2-3 zile. Taxe... hmmm, nu stiu ce sa zic, la ce am comandat nu am platit, doar tva-ul am platit.

Dar oricum, daca vine prin Olanda, fie vine la posta, fie ti-l aduce postasul si nu platesti nimic.

Stiam ca in procesare e inca la ei in depozit, cand pleaca din depozit scrie "La Oficiul Postal Nr. 1 Galati" (sau orice alt numar, orice alta localitate) iar cand e gata de predare scrie ceva de genul "se va preda incepand cu 12.01.2020 ora 0.01" de exemplu. Sau ceva de genul.

Eu zic sa nu te panichezi, de venit o sa vina, mai greu, dar o sa vina.

Nici eu nu i-am spus chinezului ce sa scrie pe colet. A facut-o cu de la sine putere. I-am cerut factura acum catva zile, banuind ca ceva e putred.

 

Taxe vamale ai platit sigur. Intra, cel mai probabil, laolalta cu taxele DHL, sau, pielea mea, sub o alta denumire.

 

Asta cu lipsa taxelor pt. produse sosite din China via Olanda nu mai e valabila de vreo doi ani.

 

Vezi aici de ce:

http://programepc.net/coletele-cu-postnl-ajung-la-vama-solutii/

 

La Galati e alta poveste. Aici scrie pe toate, la sfarsit, "avizat OP nr. __".

 

Un motiv de "panica" e asta cu returnarea coletului, chiar daca pe site apare inca in procesare.

Un al doilea este ca dispar AWB-uri, de obicei pt. colete d-astea care stau mai mult in procesare.

 

Oricum Ali face returnare rapida de bani. Mai am vreo douazeci si ceva de zile de asigurare.

  • Like 2
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Nici eu nu i-am spus chinezului ce sa scrie pe colet. A facut-o cu de la sine putere. I-am cerut factura acum catva zile, banuind ca ceva e putred.

 

Taxe vamale ai platit sigur. Intra, cel mai probabil, laolalta cu taxele DHL, sau, pielea mea, sub o alta denumire.

 

Asta cu lipsa taxelor pt. produse sosite din China via Olanda nu mai e valabila de vreo doi ani.

 

Vezi aici de ce:

http://programepc.net/coletele-cu-postnl-ajung-la-vama-solutii/

 

La Galati e alta poveste. Aici scrie pe toate, la sfarsit, "avizat OP nr. __".

 

Un motiv de "panica" e asta cu returnarea coletului, chiar daca pe site apare inca in procesare.

Un al doilea este ca dispar AWB-uri, de obicei pt. colete d-astea care stau mai mult in procesare.

 

Oricum Ali face returnare rapida de bani. Mai am vreo douazeci si ceva de zile de asigurare.

Hmm.. am primit chiar sapt. trecuta un colet din Hong Kong expediat prin Wu Han Postal Services, China, via Olanda si adus - spre surprinderea mea - de postas la apartament, fara sa platesc vreo ceva. E drept ca nici valoarea nu era mare, cam pana in 50 $ (niste filtre foto si o solutie de curatat obiectivele foto).

 

Hmm... m-ai pus putin pe ganduri, treaba cu disparutul AWB-urilor nu o mai mai auzisem, ma cam faci sa tai de pe lista de cumparaturi China. Pana acum nu am avut probleme, chiar la comenzi care au ajuns dupa 2-3 luni de zile.

Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde se da ora exacta
  • Oras:Acolo unde se da ora exacta

Nici eu nu i-am spus chinezului ce sa scrie pe colet. A facut-o cu de la sine putere. I-am cerut factura acum catva zile, banuind ca ceva e putred.

 

Taxe vamale ai platit sigur. Intra, cel mai probabil, laolalta cu taxele DHL, sau, pielea mea, sub o alta denumire.

 

Asta cu lipsa taxelor pt. produse sosite din China via Olanda nu mai e valabila de vreo doi ani.

 

Vezi aici de ce:

http://programepc.net/coletele-cu-postnl-ajung-la-vama-solutii/

 

La Galati e alta poveste. Aici scrie pe toate, la sfarsit, "avizat OP nr. __".

 

Un motiv de "panica" e asta cu returnarea coletului, chiar daca pe site apare inca in procesare.

Un al doilea este ca dispar AWB-uri, de obicei pt. colete d-astea care stau mai mult in procesare.

 

Oricum Ali face returnare rapida de bani. Mai am vreo douazeci si ceva de zile de asigurare.

Berare,de ajuns ajunge sigur,ideea este cat de presat esti tu de timp

Problema principala nu sunt chinezoii,ei au interes sa se miste cat mai repede si de fel coletul din China pana in Romania face o saptamana,problemele sunt la noi la vama,unde stau coletele si cateva saptamani,ca sa nu mai vorbesc de lentoarea cu care se misca Posta Romana :slap2  :(

  • Like 6
  • Minus 10
Link spre comentariu
  • Oras:#nothere
  • Oras:#nothere

Inca ceva laurentiu scumpete mica, vezi cum faci sa fim intre patru pereti si o usa incuiata cateva minute, ca n-as vrea sa pleci fara sa-ti iei doza de "placere" completa. Hai screme-te ca la sala, ca poate-ti iese de data asta.

Ghosty nu mai bine va caftiti virtual sa privim entuziast cu totii?

sorry pt deturnare de pe topic,dar am spus ca nu mai postez acolo

Link spre comentariu
  • Oras:#nothere
  • Oras:#nothere

......

Unde? Ca vreau si eu!

Peste tot e dragoste Keyser! :iagree

__♥__♥_____♥__♥___ 
_♥_____♥_♥_____♥__ 
_♥______♥______♥__ 
__♥_____/______♥__
___♥____\_____♥___ 
____♥___/___♥_____ 
______♥_\_♥_______ 
________♥_________
 
 
hai sa topaim :ellao :ellao
  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Ucea
  • Oras:Ucea

Berare,de ajuns ajunge sigur,ideea este cat de presat esti tu de timp

Problema principala nu sunt chinezoii,ei au interes sa se miste cat mai repede si de fel coletul din China pana in Romania face o saptamana,problemele sunt la noi la vama,unde stau coletele si cateva saptamani,ca sa nu mai vorbesc de lentoarea cu care se misca Posta Romana :slap2  :(

Greșit. Problema cea mai mare sunt chinezii. Dacă nu faci plata prin paypal, ai belit pulica.

Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

looooov' lo-ve L-O-V-E eeeee ! @♥ ❤ ❥ ❣ ❦ ❧  [/size]!!![/size]

lăv, l[/size]ăv, l[/size]ăv :ellao [/size]{nu ma bagati in seama}

http://bestanimations.com/Animals/Insects/Butterflys/butterfly-gif-animation-18.gif

Evident!
  • Like 1
  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:un satuc din china numit pu lan'g kwr
  • Oras:un satuc din china numit pu lan'g kwr

looooov' lo-ve L-O-V-E eeeee ! @♥ ❤ ❥ ❣ ❦ ❧  [/size]!!![/size]

lăv, l[/size]ăv, l[/size]ăv :ellao [/size]{nu ma bagati in seama}

http://bestanimations.com/Animals/Insects/Butterflys/butterfly-gif-animation-18.gif

ai castigat la loto ?
  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde se da ora exacta
  • Oras:Acolo unde se da ora exacta

Greșit. Problema cea mai mare sunt chinezii. Dacă nu faci plata prin paypal, ai belit pulica.

Am prieteni care comandă lunar de pe AliExpress si de cele mai multe ori platesc cu cardul.Chinezoii isi fac treaba destul de repede si asta poți vedea dacă stai si urmaresti coletul cu aplicatia respectivă.Problema mare apare dupa ce coletul ajunge la noi in vamă😩😩

ÃŽntr-adevar,daca platesti cu paypal,ai toate sansele sa-ti primesti coletul putin mai repede

Link spre comentariu
  • Oras:Ucea
  • Oras:Ucea

Am prieteni care comandă lunar de pe AliExpress si de cele mai multe ori platesc cu cardul.Chinezoii isi fac treaba destul de repede si asta poți vedea dacă stai si urmaresti coletul cu aplicatia respectivă.Problema mare apare dupa ce coletul ajunge la noi in vamă

Într-adevar,daca platesti cu paypal,ai toate sansele sa-ti primesti coletul putin mai repede

De frică, futu-i în gâți, că altfel nu-și iau nici o responsabilitate.

  • Like 2
  • Minus 4
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...