Sari la conținut

Cum te simti azi


Vizitator 0ly

Postări Recomandate

Vizitator
Reputație: 0

Taaare asta.

https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/36233527_1794212250658635_7666948611170631680_n.jpg?_nc_cat=0&oh=dce45003dd8a012942e9b7e7103d1541&oe=5BAADFD4

și dacă e shefa, și vrea? :)))
  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Miky, iti zic eu, ca am mai umblat prin lume.

Turismul romanesc este zero.

Si, cand scriu turism, aici includ :

- oamenii, cel mai slab capital, pe care il avem.Ne laudam cu ospitalitatea noastra, dar nu o practicam deloc

- serviciile, aproape de dezastru

- bucataria romaneasca nu este promovata si nici nu cred ca face parte dintr-un masterplan, desi gastronomia este, dupa parerea mea, poate una dintre cele mai importante elemente ale unui turism de succes

- infrastructura, ai de :) mea, repet, ai de :) mea

- aeroportul Henri Coanda, legat de centrul orasului de un autobuz, cred linia 783, ba, nu le este rusine?

- siguranta turistului, nu prea stiu.

 

Eu m-am raportat (strict)  ca diferenta intre   noi si bulgari  iar turismul nostru nu este  chiar zero , dovada sta faptul ca resorturile sunt ocupate full in plin sezon , munte si mare

- oamenii intr-adevar sunt  slab pregatiti  si chiar de confruntam cu  o problema in sensul acesta , din momentul desfiintarii  scolilor profesionale si emigrarea fortei de munca romaneasca spre vest s-a ajuns la  diverse compromisuri

- serviciile sunt destul de  OK  , doar ca putini si le prmit raportat la salariu

- bucataria romaneasca este una apreciata  chiar  si de catre francezi sau nemti , ca nu este pusa in evidenta prin promovare  afara , da , ai dreptate , putini o cunosc . Din pacate taxele de promovare care se platesc (obligatoriu in anumite statiuni ) din ultimii ani au luat o  alta cale .

- infrastructura afecteaza diverse domenii , nu doar turismul

- la capitolul siguranta turistului stam foarte bine  , nu prea se intampla  furturi sau deranjarea  turisului dupa bunul plac al altora  , decat  in locatii  rudimentare

Link spre comentariu
Reputație: 40328
  • Oras:FALASTOACA
  • Oras:FALASTOACA

Eu m-am raportat (strict)  ca diferenta intre   noi si bulgari  iar turismul nostru nu este  chiar zero , dovada sta faptul ca resorturile sunt ocupate full in plin sezon , munte si mare

- oamenii intr-adevar sunt  slab pregatiti  si chiar de confruntam cu  o problema in sensul acesta , din momentul desfiintarii  scolilor profesionale si emigrarea fortei de munca romaneasca spre vest s-a ajuns la  diverse compromisuri

- serviciile sunt destul de  OK  , doar ca putini si le prmit raportat la salariu

- bucataria romaneasca este una apreciata  chiar  si de catre francezi sau nemti , ca nu este pusa in evidenta prin promovare  afara , da , ai dreptate , putini o cunosc . Din pacate taxele de promovare care se platesc (obligatoriu in anumite statiuni ) din ultimii ani au luat o  alta cale .

- infrastructura afecteaza diverse domenii , nu doar turismul

- la capitolul siguranta turistului stam foarte bine  , nu prea se intampla  furturi sau deranjarea  turisului dupa bunul plac al altora  , decat  in locatii  rudimentare

Ba tu chiar esti bolnav psihic,dementa paranoida.

Ba saracie,tu esti in masura sa vorbesti despre turism?Tu care ai fost doar la Eforie Sud,iar asta nu este o gluma,pe FB-ul tau erau doar pozele de la Eforie,nimic altceva.La cat de grandoman esti cu siguranta postai poze si din alta locatie daca aveai.

Culmea e ca inca nu-ti constientizezi boala.

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Acolo unde trebuie
  • Oras:Acolo unde trebuie
 

Avem o tara frumoasa  , dar daca te raportezi la  chestii de genul : "acolo e scump , dincolo  e scump "  , vei face ca toti ceilalti care se duc la bulgari sa indese halimos si bautura ,  ca ultimii speriati de foame  , mai ceva ca aia din  '44  de care imi vorbeau bunicii .

Scuză-mă, colegu, poate mă lămurești tu...cum se face că un sejur la mare la noi - doar cazare, eventual mic dejun - și nu merg la un 4-5 stele mă costă mai scump ca un sejur afară - la bulgari, greci sau turci să zicem,  aceeși perioadă, aceleași  stele de cazare, însă cu All inclusive.

De ce sunt ăia mai ieftini decât noi ?

De ce la ăia funcționează turismul și la noi nu prea ?

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Stiuletare,ai si o statistica cu cei care in secolul 21 se caca in fundul curtii si se incalzeste la soba cu lemne?

Apropo,de unde stii cum este in Bulgaria,cand tu ai fost plecat o singura data la Eforie Sud?Tot pe Booking o arzi?

Ce vrei bre, e știuletar informat, cultivat, dar se cacă-n fundul curții și-l aleargă foamea prin ogradă!

'aidepulamea!

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Scuză-mă, colegu, poate mă lămurești tu...cum se face că un sejur la mare la noi - doar cazare, eventual mic dejun - și nu merg la un 4-5 stele mă costă mai scump ca un sejur afară - la bulgari, greci sau turci să zicem,  aceeși perioadă, aceleași  stele de cazare, însă cu All inclusive.

De ce sunt ăia mai ieftini decât noi ?

De ce la ăia funcționează turismul și la noi nu prea ?

 

O explicatie mai simpla ar fi aceea ca  noi vrem salarii mai mari  fata de ceilalti , iar taxele cat si impozitele anuale pe o locatie specifica inchirierii sunt cu mult mai mari  decat in aceste tari . Ar mai fi si alte efecte , dar le-am enumerat decat pe acestea .

 

Functioneaza in ce sens ? Ce te bucura si multumeste pe tine acolo mai mult deca la noi ? Da-mi ex. strict pe aceasta  nemultumire . Comaparativ ca pret , la turci fata de  bulgari , sejururile din plin sezon la resorturi de aceeasi categorie sunt duble la pret , dar si serviciile sunt mai bune  Apropo de asta turcii sunt cu o stea in plus fata de noi , adica 5 stele la ei reprezinta 4 la noi .

 

Si la noi functioneaza turismul  daca stii unde si ce sa-ti alegi  ....cu mare atentie .

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Lopixe , ma scuzi , dar ca sa compari  Bulgaria cu Romania  e  cea mai proasta idee care iti veni

Iar  eu ma raportez (strict) la opinia bulgarilor cu care am avut contact direct si care privesc tara noastra  mult mai atragatoare  decat pe a lor .

Parerea mea

 

Ti-ai pus intrebarea de ce acele statiuni create artificial  de catre nemti pe Fonduri Europene  si nevizitate in schimb de catre acestia  , au ajuns dupa 5 ani  un haos total .? Sau ti-ai pus intrebarea de ce nu se regasesc investitii ale  turcilor pe acolo , cu o experienta si o vechime relevanta pe zona turismului , in schimb au o expunere vizibila la noi pe litoral ? Ar trebui totusi si poate vei gasi raspunsul  corect . Sau ar trebui totusi sa colinzi mai multe zone ale tarii noastre si dupa aceea sa faci asemenea diferente .

 

Avem o tara frumoasa  , dar daca te raportezi la  chestii de genul : "acolo e scump , dincolo  e scump "  , vei face ca toti ceilalti care se duc la bulgari sa indese halimos si bautura ,  ca ultimii speriati de foame  , mai ceva ca aia din  '44  de care imi vorbeau bunicii . Ca iti spun eu  , majoritatea se duc acolo si zac prin resorturi pe toata perioada sejurului si indeasa la ghiozdan , de parca maine nu mai au ce pune acasa pe masa  ,

Nu am zis ca Romania nu este frumoasa. Avem intr-adevar o tara cu un relief foarte bogat si cu foarte multe lucruri de vazut/vizitat. Problema este, intr-adevar, cum spunea si Miskin, infrastructura sau mai bine-zis lipsa ei...

 

Vis-a-vis de bulgari, asa o fi, eu oricum nu stau in resort, nu mananc pana plesnesc si nici nu ma duc in vacanta ca sa dorm in camera. Ca sunt si asemenea specimene, nimic mai adevarat. Eu ma duc la Bulgari pentru geografia tarmului marii, pe care noi nu o avem, pentru plajele mai curate (nu am vazut alge sau ferigi nici dupa furtuni/ploaie) si pentru peisaje (spre exemplu cele 7 lacuri de la Rila, cu celebra manastire si casa in care a locuit Piotr Deunov).

 

Nu ma duc sa stau in resort (decat daca resortul are plaja/piscina si doar in zilele in care fac plaja). Iar bulgarii, din nefericire pentru noi, stiu sa-si puna in valoare mult mai bine bucataria traditionala si vinurile, mult, mult mai bine ca noi :(...

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:In papuris ca sa ma chis
  • Oras:In papuris ca sa ma chis

Daca nici comunistoidul asta de Picoaie nu stie  pe unde s-au cacat rudele lui de gradul intai , pana a iesit  un asemenea maimutoi , apai cine.?  Are momente de euforie bahica  cand si pe acestea le-ar renega  , doar sa para un contopist cizelat de Capitala =))

 

Ai vorbit prostane cu  directorasul ala , amic de-al tau , de la APIA , angajat ca si tine la stat degeaba , ca ultimii paraziti pe banii statului ,  si mi-ai pus o pila zdravana sa pot lua bani mai multi sau deloc ?  Ca sa stiu cum fac kk pe el , ca si pe tine  ...din fundul curtii , nu de alta . Sau va invit cu o punga  sa vi-l ofer la pachet 

Link spre comentariu

Eu m-am raportat (strict) ca diferenta intre noi si bulgari iar turismul nostru nu este chiar zero , dovada sta faptul ca resorturile sunt ocupate full in plin sezon , munte si mare

- oamenii intr-adevar sunt slab pregatiti si chiar de confruntam cu o problema in sensul acesta , din momentul desfiintarii scolilor profesionale si emigrarea fortei de munca romaneasca spre vest s-a ajuns la diverse compromisuri

- serviciile sunt destul de OK , doar ca putini si le prmit raportat la salariu

- bucataria romaneasca este una apreciata chiar si de catre francezi sau nemti , ca nu este pusa in evidenta prin promovare afara , da , ai dreptate , putini o cunosc . Din pacate taxele de promovare care se platesc (obligatoriu in anumite statiuni ) din ultimii ani au luat o alta cale .

- infrastructura afecteaza diverse domenii , nu doar turismul

- la capitolul siguranta turistului stam foarte bine , nu prea se intampla furturi sau deranjarea turisului dupa bunul plac al altora , decat in locatii rudimentare

La oameni nu ma refeream atat la pregatirea personala, cat la noi, romanii si vestita noastra ospitalitate, de zi cu zi, care este aproape nula.

Serviciile sunt de tot rahatul, aici nu ma refer la :) mea margarete, ci la ce primesti la hoteluri de la 4 stele in sus.

Gastronomia, ba, de ce San Sebastian are vreo 10 restaurante in ghidul Michelin, iar Romania, nici unul?

Pentru ca suntem izmanari, d-aia.Nu e cultura si nici educatia.

 

Ok.Nu e Michelin.Dar mancarea noastra, de la mama acasa. Nici asta nu e pusa in valoare.Bangkok are peste 20 milioane turisti anual si multi nu vin pentru distractie, ci pentru World's Food Capital, la bataie cu Singapore.

 

Voi nu faceti turism.Voi dati o mamaliga nemtilor, ii plimbati cu straiful si seara o tzuica.

 

 

Siguranta? Cate poteci si trasee turistice sunt nemarcate?

Atata tot.

Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

La oameni nu ma refeream atat la pregatirea personala, cat la noi, romanii si vestita noastra ospitalitate, de zi cu zi, care este aproape nula.

Serviciile sunt de tot rahatul, aici nu ma refer la :) mea margarete, ci la ce primesti la hoteluri de la 4 stele in sus.

Gastronomia, ba, de ce San Sebastian are vreo 10 restaurante in ghidul Michelin, iar Romania, nici unul?

Pentru ca suntem izmanari, d-aia.Nu e cultura si nici educatia.

 

Ok.Nu e Michelin.Dar mancarea noastra, de la mama acasa. Nici asta nu e pusa in valoare.Bangkok are peste 20 milioane turisti anual si multi nu vin pentru distractie, ci pentru World's Food Capital, la bataie cu Singapore.

 

Voi nu faceti turism.Voi dati o mamaliga nemtilor, ii plimbati cu straiful si seara o tzuica.

 

 

Siguranta? Cate poteci si trasee turistice sunt nemarcate?

Atata tot.

Stai ca in 2-3 ani ai sa vezi ca pana si bulgarii ne-o iau inainte, din ce am auzit vestitele restaurante de la Dalboka, cu crescatoria de midii vor fi incluse in Ghidul Michelin, sau cel putin bulgarii fac demersuri in sensul asta, din ce am auzit.

San Sebastian... bre, nu ai cum/cu ce sa compari San Sebastian din Romania. Ca si cand ai compara Dabuleni cu Portofino sau Amara cu Alicante...

Romania e varza pentru ca ne dam singuri cu barda in coaie, nu ne faulteaza altii, ne faultam noi singuri...

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Daca nici comunistoidul asta de Picoaie nu stie  pe unde s-au cacat rudele lui de gradul intai , pana a iesit  un asemenea maimutoi , apai cine.?  Are momente de euforie bahica  cand si pe acestea le-ar renega  , doar sa para un contopist cizelat de Capitala =))

 

Ai vorbit prostane cu  directorasul ala , amic de-al tau , de la APIA , angajat ca si tine la stat degeaba , ca ultimii paraziti pe banii statului ,  si mi-ai pus o pila zdravana sa pot lua bani mai multi sau deloc ?  Ca sa stiu cum fac kk pe el , ca si pe tine  ...din fundul curtii , nu de alta . Sau va invit cu o punga  sa vi-l ofer la pachet

 

Tâmpitule, nu lucrez la stat, dă-te-n perpulisu' lui Mîșkin! Doar un retardat ca tine, nu a văzut că am făcut mișto.

În altă ordine de idei, nu ai tu clase de școală, câte generații încălțate am eu în spate. Mai du-te-n pula calului, de ipochimen retardat!

  • Like 1
  • Minus 3
Link spre comentariu
  • Oras:Satu' cu ministri
  • Oras:Satu' cu ministri

Cine va pune sa rezistati? E acolo, maini aveti... :laugh2

Mai rau e cand va proptiti cu pula sculata de fete in RATB aglomerat sau hartuiti colegele la munca.

Faceti laba linistiti, baieti! :laugh2

Apropos de gastronomia românească: nu există! Toate felurile de mâncare "ca la mama acasă" sunt comune în Balcani și sunt turcești/de inspirație turcească, în majoritatea cazurilor și grecească. Diferențele de la țară la țară sunt mici (de exemplu, carnea de porc, care nu o găsim în bucătăria turcească). În Banat și Transilvania sunt influențe puternice ungurești și austriece/germane, în Moldova, rusești și ucrainiene.

Încă ceva: gastronomia nu e bucătărie.

Continuați!

  • Like 2
  • Minus 4
Link spre comentariu
Vizitator
Reputație: 0

Ziua la un amic, baiatu' din zona, facem 5-10 min cu autostopu' pan' la el.

 

Treaba curioasa:

 

 

Noi preferam cu totii bauturi tari, d-astea de barbati.

 

Sec, rosu, tuica/palinca da sa fie minim 45 de grade.

 

Vine baiatu' cu niste pisoarca din aia demi, blanc, de zici ca ma uitam prin acvariu, ce sa mai apa de ploaie.

 

Trece peste, vine unu cu niste visinata. Ba sa-i moara pula in hublou' la airbus de 90 de kile in viu, dulce rau, simteam cum ma ia cu diabetu' cum imi creste glicemia.

 

Momentul adevarului:

 

Tort.

 

Victoria nu stiu ce cofetarie, care lucreaza fara zahar, fara gluten. Ba sa-i fut in gura cum sa fie tortu' ala 160 de lei la nici 700 de grame, ca eu le stiu si le cantaresc din vedere.

 

Pula, niste fulgi pe deasupra, juma de caisa si niste stafide in parg si aia e toata fandoseala.

 

Bai baiatule, mai pui inca 40 de lei si te duci la lux.

 

Iti versi slobozu' pe muianu la barangladina si DOAR atunci investitia a fost cu cap, echitabila.

 

'tu-i-as in gura de baietasi de bani gata la care le da mami si tati bani de clubarea.

 

 

PS V-a servit-o Picon.

  • Like 3
Link spre comentariu

Reputație: 40328
  • Oras:FALASTOACA
  • Oras:FALASTOACA

Ce vrei bre, e știuletar informat, cultivat, dar se cacă-n fundul curții și-l aleargă foamea prin ogradă!

'aidepulamea!

Repet.Stuletarul avea pe FB doar poze de la Eforie Sud si Sinaia,in rest doar porcarii ca cele postate aici.

Intreb si io,un grandoman ca Miky daca era umblat prin lume,nu posta poze pe FB?????

  • Like 1
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...