Sari la conținut

Au atacat rușii, ce va urma ?


Postări Recomandate

  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 3 ore, Beton_Armat a spus:

Bre, ce-ai vrea să facă mUE ? E o șandrama politică pe ruinele vechiului imperiu roman, unde acum la putere este o clică hashtagistă care încearcă să impună niște porcării progresiste. La unii au prins, la alții nu...

Prețurile la energie ni le-am mărit singuri, mai tre' să-ți reamintesc ce a făcut coaliția pnl-usere-udmr printre primele lucruri când s-a instalat ? Oamenii au câștigat pă bune alegerile spumegând împotriva măririi salariilor și pensiilor și plafonării prețurilor la energie, gaze și dobânzi... și lumea i-a votat 🤷🏻. Asta am votat ca țară, asta am primit 🙆🏻 

Nu m-a obligat nimeni să mă vaccinez, eu singur m-am vaccinat pt că mi s-a rupt pula de vaccin, m-am simțit suficient de puternic și de sănătos ca să nu-mi fie frică de vaccin, că de virus oricum mi se rupea pula. 

Și nici acum nu mă obligă nimeni să mănânc gândaci, să fim serioși... și dacă aș vrea nu cred că găsesc să cumpăr 😆 ....poate doar să-i prind eu 

Haide boss, tot în engleză înjuri ?! Știu doar câteva cuvinte rusești, dar o înjurătură am ținut și eu minte din Sven Hassel : Job tvoi mati ! 😁

 

 

 

 de acord cu tot de mai sus

  • Like 1
Link spre comentariu
La 28.08.2022 la 0:38, tomson a spus:

 de acord cu tot de mai sus

Deci și tu esti deacord sa dai 19% TVA taxe pe salariu taxe pe propietate impozit pe dividende ca să nu facă nimic sa ne întrebam ce pot sa faca ? Plm ok oi fi eu mai nebun atunci ce sa zic. La curve când dați banu tot asa va întrebați ce pot sa facă?

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 48 minute, mihaimuresan a spus:

Au început ucrainienii o ofensiva , aflăm zilele următoare rezultatele. Până atunci ,nu uitați , mai am multa muie de dat fraierilor rusofili. Muie vouă rusofililor!

in urma contraofensivei ucrainene rusii inainteaza spre nikolaev

da prost sa fii sa pariezi pe ucr

  • Haha 1
Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
La 29.08.2022 la 23:28, tomson a spus:

in urma contraofensivei ucrainene rusii inainteaza spre nikolaev

da prost sa fii sa pariezi pe ucr

Nu prea înaintează nici rușii, iar cu cât trece timpul în războiul ăsta de uzură cred că sancțiunile se vor simți, și nu doar în viața rușilor, că i se rupe lu' Putin de ei, cât în economia lor. Cel puțin deocamdată China, Pakistanu, India cre'că încearcă să ia locul occidentului în schimburile comerciale, da' mă îndoiesc că e posibil. 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
1 oră în urmă, Beton_Armat a spus:

Nu prea înaintează nici rușii, iar cu cât trece timpul în războiul ăsta de uzură cred că sancțiunile se vor simți, și nu doar în viața rușilor, că i se rupe lu' Putin de ei, cât în economia lor. Cel puțin deocamdată China, Pakistanu, India cre'că încearcă să ia locul occidentului în schimburile comerciale, da' mă îndoiesc că e posibil. 

razboiul economic e brutal castigat de rusia

doar europa e rau si va fi tot mai rau

adica noi tu eu etc

dar sper ca europenii vor scutura jugul papusarilor care ii considera sclavi pt ca i-au scapat de sovietici

timpul e in favoarea rusiei

 

 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Telefon: 0758272942
  • Oras:Un sat mai mare
  • Telefon: 0758272942
  • Oras:Un sat mai mare
Acum 11 minute, tomson a spus:

razboiul economic e brutal castigat de rusia

doar europa e rau si va fi tot mai rau

adica noi tu eu etc

dar sper ca europenii vor scutura jugul papusarilor care ii considera sclavi pt ca i-au scapat de sovietici

timpul e in favoarea rusiei

 

 

Bai rusii sunt de doua pareri unii ca rusia e in drept altii ca nu, dar le este de-a pla la toti.

Ideea este ca nu o sa se termine curand iar pe termen lung russia pierde, pentru ca are mai putini bani.

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 5 ore, alchemistu a spus:

Bai rusii sunt de doua pareri unii ca rusia e in drept altii ca nu, dar le este de-a pla la toti.

Ideea este ca nu o sa se termine curand iar pe termen lung russia pierde, pentru ca are mai putini bani.

ai cu capu ?

cand metalele rare de care depinde industria is la ea

gazele nobile de care depinde indusrtri de varf c ain neon se fac cipurile is la ea

titaniu din care se fac submarinele si atatea scule is la ea

diamentele natural esi sintetice din bijutereala si industrie cele mai curate si bune la ea

tot felul de enerigi e comnbustibili gaze petrol carbune lemn la ea

cel putin europa e logic si fezabil sa ia de la ei 

nnu iau ei iau toti sudamericani africani orint mijlociu asia de arunca sa ia si revand la ue

voi faceti pe prostii ?

prostia se plateste

scumpirile astea vor afecta multi amarati ca picon 

care nu vor mai avea nici de fasole

le ia  scumpirile si bruma care o mai avea

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara

 

rusia exporta tehnologie nucleara peste tot , pana si sud coreeni colaboreaza cu ei pt egipt

fac centrale in turcia ungaria etc

sunt singurii care au flota de spargatoare de ghiata si pot avea pretentii la oacenu arctic

us are un scrap diesel care nici pe lacu tei nu mere cand ingheata

un spargator yamal rusesc  a 2 motoare de 170 mgw pe cand un fier mare din ala de portavion us mimitz de care is asa mandrii are 190 mgw decu jumate desi e de 4 x mai mare fieratanie

la rachete  us e in evu mediu

tomahawk are 0.7 mach iar kalibr facut in 90 are 3 mach

kinjal are de 250 x mai multa energie cinetica decat tomahawk  si 11 mach

us nu viseaza macar asa tehologie

rusia trimte 3t in 3 h in spatiu pe statie

space x trimte 300 kg in 3 zile dc nu le mere racheta ca javelinu in cap

rusia are industrie grea de camioane si utilaj greu armamaent ce le exporta 

in pls economistii lor i destepti au dovedit

us s-a bazat mereu pe brain drain , desteptii lor is mereu de import ca ssitemul lor e de indobitocire 

ii tampeste de mici

 

 

 

 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
Acum 7 minute, tomson a spus:

 

rusia exporta tehnologie nucleara peste tot , pana si sud coreeni colaboreaza cu ei pt egipt

fac centrale in turcia ungaria etc

sunt singurii care au flota de spargatoare de ghiata si pot avea pretentii la oacenu arctic

us are un scrap diesel care nici pe lacu tei nu mere cand ingheata

un spargator yamal rusesc  a 2 motoare de 170 mgw pe cand un fier mare din ala de portavion us mimitz de care is asa mandrii are 190 mgw decu jumate desi e de 4 x mai mare fieratanie

la rachete  us e in evu mediu

tomahawk are 0.7 mach iar kalibr facut in 90 are 3 mach

kinjal are de 250 x mai multa energie cinetica decat tomahawk  si 11 mach

us nu viseaza macar asa tehologie

rusia trimte 3t in 3 h in spatiu pe statie

space x trimte 300 kg in 3 zile dc nu le mere racheta ca javelinu in cap

rusia are industrie grea de camioane si utilaj greu armamaent ce le exporta 

in pls economistii lor i destepti au dovedit

us s-a bazat mereu pe brain drain , desteptii lor is mereu de import ca ssitemul lor e de indobitocire 

ii tampeste de mici

 

 

 

 

Un raspuns foarte detaliat. Insa cu toate astea se pare ca Ucraina reuseste macar sa dea o replica rusilor. Eu cred ca frontul se va stabiliza in gorma actuala. Si dupa cativa ani se vor obisnui si ucrainienii ca su pierdut din teritoriu. Oricum pentru noi europenii este rau.Preconizez ca o sa avem o criza financiara dupa iarna asta.

  • Like 6

Trateaza-ma ca o curva cand iti dau limbi si iubeste-ma cand ne futem pentru ca asa te voi trata si eu!

Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 10 minute, MisterX a spus:

Un raspuns foarte detaliat. Insa cu toate astea se pare ca Ucraina reuseste macar sa dea o replica rusilor. Eu cred ca frontul se va stabiliza in gorma actuala. Si dupa cativa ani se vor obisnui si ucrainienii ca su pierdut din teritoriu. Oricum pentru noi europenii este rau.Preconizez ca o sa avem o criza financiara dupa iarna asta.

care ucraina ?

nato vrei sa zici 

stai sa plece nato si sa vezi ca pica fix in 3 zile cum s-a zis

in cativa ani dc se continua asa nu mai exista ucr cu tot natoul lor

 

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Membru Premium
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
Acum 32 minute, tomson a spus:

care ucraina ?

nato vrei sa zici 

stai sa plece nato si sa vezi ca pica fix in 3 zile cum s-a zis

in cativa ani dc se continua asa nu mai exista ucr cu tot natoul lor

 

Asta clar. Ucraina fara sprijin Nato nu ar rezista 3 zile.

  • Like 6
  • Minus 1

Trateaza-ma ca o curva cand iti dau limbi si iubeste-ma cand ne futem pentru ca asa te voi trata si eu!

Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
Acum 5 ore, tomson a spus:

 

rusia exporta tehnologie nucleara peste tot , pana si sud coreeni colaboreaza cu ei pt egipt

fac centrale in turcia ungaria etc

sunt singurii care au flota de spargatoare de ghiata si pot avea pretentii la oacenu arctic

us are un scrap diesel care nici pe lacu tei nu mere cand ingheata

un spargator yamal rusesc  a 2 motoare de 170 mgw pe cand un fier mare din ala de portavion us mimitz de care is asa mandrii are 190 mgw decu jumate desi e de 4 x mai mare fieratanie

la rachete  us e in evu mediu

tomahawk are 0.7 mach iar kalibr facut in 90 are 3 mach

kinjal are de 250 x mai multa energie cinetica decat tomahawk  si 11 mach

us nu viseaza macar asa tehologie

rusia trimte 3t in 3 h in spatiu pe statie

space x trimte 300 kg in 3 zile dc nu le mere racheta ca javelinu in cap

rusia are industrie grea de camioane si utilaj greu armamaent ce le exporta 

in pls economistii lor i destepti au dovedit

us s-a bazat mereu pe brain drain , desteptii lor is mereu de import ca ssitemul lor e de indobitocire 

ii tampeste de mici

 

 

 

 

Boss, poate tot ce zici tu e adevărat, habar n-am de cifrele pe care le dai, dar merg pe mâna ta și le socotesc corecte...totuși, dacă economia lor duduie, au și supremația tehnologică, sunt și frumoși, și deștepți, și devreme acasă...de ce totuși nu se reflectă lucrurile astea și-n nivelul lor de trai ?

Din tot ce spui tu, militar, tehnologic, acum și economic, sunt superiori americanoșilor și implicit europenilor...ce nevoie mai au de Ucraina, cu ce putea schimba aderarea Ucrainei la NATO situația strategică mondială ? Ce putea face NATO din Ucraina și nu putea face din România sau Polonia ? Sau mai nou din Finlanda și Suedia ? De ce au dezlănțuit un război deschis în centrul Europei, cu o națiune despre care ei spun că sunt frați ? Acum întreabă-te și tu : chiar poate o mână de mercenari și teroriști gen batalionul Azov să țină captivă o națiune de aproximativ 50 de milioane de oameni ? Chiar teroriștii ăștia ucraineni se luptau de 8 ani cu cetățeni pașnici și copii în Donbas și Lugansk ? 

Avem exemplele Ceceniei, Georgiei și chiar Moldovei, cu războiul de pe Nistru din 1992. Sunt situații "deja vu" cu ce fac rușii în teritoriile fostului imperiu sovietic. 

 

 

 

  • Like 3
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
1 oră în urmă, Beton_Armat a spus:

Boss, poate tot ce zici tu e adevărat, habar n-am de cifrele pe care le dai, dar merg pe mâna ta și le socotesc corecte...totuși, dacă economia lor duduie, au și supremația tehnologică, sunt și frumoși, și deștepți, și devreme acasă...de ce totuși nu se reflectă lucrurile astea și-n nivelul lor de trai ?

Din tot ce spui tu, militar, tehnologic, acum și economic, sunt superiori americanoșilor și implicit europenilor...ce nevoie mai au de Ucraina, cu ce putea schimba aderarea Ucrainei la NATO situația strategică mondială ? Ce putea face NATO din Ucraina și nu putea face din România sau Polonia ? Sau mai nou din Finlanda și Suedia ? De ce au dezlănțuit un război deschis în centrul Europei, cu o națiune despre care ei spun că sunt frați ? Acum întreabă-te și tu : chiar poate o mână de mercenari și teroriști gen batalionul Azov să țină captivă o națiune de aproximativ 50 de milioane de oameni ? Chiar teroriștii ăștia ucraineni se luptau de 8 ani cu cetățeni pașnici și copii în Donbas și Lugansk ? 

Avem exemplele Ceceniei, Georgiei și chiar Moldovei, cu războiul de pe Nistru din 1992. Sunt situații "deja vu" cu ce fac rușii în teritoriile fostului imperiu sovietic. 

 

 

 

crimeea e florida

domnbas e texas

romania e cuba

 

us a vrut sa termine planeta cand rusii au vrut sa faca deveselu in cuba

rusii ( urss ) au dat inapoi 

US a facut deveelu in romania si o sa faca si in finlanda si suedia ca la baltici

rusii tipa dar rabda nu fac isterie ca us cu cuba

Dar acu cacatii forteaza nota unde stiu ca rusia nu poate accepta anume sa faca deveselu in donbas si crimeea, alea is mai rusesti decat texas si florida americane

o sa dea rusii  si cu nucleara tactica daca trebe dar nu le vor ceda

Slava Domnului nu e nevoie ca ii bat pe ucr fara probleme

Salaru mediu cel mai mic in rusia e prin unele orase siberiene adica vreo 500 eur ca in romania tara ue

in moscova si petersburg e 1000  mult peste noi

in us si occident e mult fals am  stat acolo pe continentu ala am si cetatenie ce imi permite sa locuiesc aoclo stiu de la sursa

e vrajeala mare , o casa de carton e minim un sfert de milion is moare cu tine nu tine mai mult de 30 -40 ani e putreda , alea bune depasesc milionu,  te infdatoreaza si te storc de n-ai aer

dc era mai bn acolo stateam 

si acum im apar in continuu reclame sa plec in vest cu meseria mea ca e criza maxima in franta si germania

stiu franceza excelent ca am lucrat in franceza

da nu ma duc si pentru ca stiu ca lucra prost numa pt bani

am lucrat acolo am facut f multi bani si m-am oprit

iti omoara sufletul goana aia dupa bani cand cu fatada de made in germany ii futi de fapt pe beneficiari

au armata de avocati si influenceri si lucra numa atat cat sa nu poata fi atacati

s-a futu mult lumea occidental nu mai ce a fost 

era fondata bine pe valori crestine acu s-au intors impotriva lor impotriva principiilor care i-au inaltat

nu zic ca toti is putrezi mai e inca si u parte buna mai is oameni faini si care lucra dar tot mai putini e o lupta mare intre bine si rau acolo la ei 

razboiul e la ei nu afara , nu putin nu rusii

nu chinezii ci in ei insisi

  • Minus 1
Link spre comentariu
  • Telefon: 0758272942
  • Oras:Un sat mai mare
  • Telefon: 0758272942
  • Oras:Un sat mai mare
Acum 13 ore, tomson a spus:

crimeea e florida

domnbas e texas

romania e cuba

 

us a vrut sa termine planeta cand rusii au vrut sa faca deveselu in cuba

rusii ( urss ) au dat inapoi 

US a facut deveelu in romania si o sa faca si in finlanda si suedia ca la baltici

rusii tipa dar rabda nu fac isterie ca us cu cuba

Dar acu cacatii forteaza nota unde stiu ca rusia nu poate accepta anume sa faca deveselu in donbas si crimeea, alea is mai rusesti decat texas si florida americane

o sa dea rusii  si cu nucleara tactica daca trebe dar nu le vor ceda

Slava Domnului nu e nevoie ca ii bat pe ucr fara probleme

Salaru mediu cel mai mic in rusia e prin unele orase siberiene adica vreo 500 eur ca in romania tara ue

in moscova si petersburg e 1000  mult peste noi

in us si occident e mult fals am  stat acolo pe continentu ala am si cetatenie ce imi permite sa locuiesc aoclo stiu de la sursa

e vrajeala mare , o casa de carton e minim un sfert de milion is moare cu tine nu tine mai mult de 30 -40 ani e putreda , alea bune depasesc milionu,  te infdatoreaza si te storc de n-ai aer

dc era mai bn acolo stateam 

si acum im apar in continuu reclame sa plec in vest cu meseria mea ca e criza maxima in franta si germania

stiu franceza excelent ca am lucrat in franceza

da nu ma duc si pentru ca stiu ca lucra prost numa pt bani

am lucrat acolo am facut f multi bani si m-am oprit

iti omoara sufletul goana aia dupa bani cand cu fatada de made in germany ii futi de fapt pe beneficiari

au armata de avocati si influenceri si lucra numa atat cat sa nu poata fi atacati

s-a futu mult lumea occidental nu mai ce a fost 

era fondata bine pe valori crestine acu s-au intors impotriva lor impotriva principiilor care i-au inaltat

nu zic ca toti is putrezi mai e inca si u parte buna mai is oameni faini si care lucra dar tot mai putini e o lupta mare intre bine si rau acolo la ei 

razboiul e la ei nu afara , nu putin nu rusii

nu chinezii ci in ei insisi

la unele chestii poate ai dreptate, da la altele nu ai nici cea mai vaga ideie despre ce vorbesti... in primul rand nu cunosti limba si cultura rusiei si implicit al tarilor fostei uniuni.

Si chestia este ca pe hartie multe chestii arata fain dar realitatea nu e chiar asa, iti zic o chestie numa ca sa intelegi cum functioneaza lucrurile in rusia.

Pe cand eram eu in russia tata lucra la cladirea noua a trezorarie armatei ruse, atata coruptie si bataie de joc nu o vazut nicaieri. La sfarsitul lucrarii, inainte de predare, si-o dat astia seama ca a fost facuta cladirea cu cativa metri mai scurta asa ca or facut moldovenii o carcasa metalica la capatul cladirii pe care au placat-o si vopsit-o sa para mai lunga, ce pla dinauntru nu se intelege.

Coruptia si propaganda russiei e la alt nivel. Daca ar fi asta un razboi legitim unde trebuie sa-si apere tara ar fi una, dar e greu sa convingi oamenii sa lupte pentru chestii de astea efemere cu un popor pe care il considera fratesc.

 

Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
Acum 14 ore, tomson a spus:

crimeea e florida

domnbas e texas

romania e cuba

Și Ucraina ? Ucraina cine e ? 😅

 

Acum 14 ore, tomson a spus:

s-a futu mult lumea occidental nu mai ce a fost

era fondata bine pe valori crestine acu s-au intors impotriva lor impotriva principiilor care i-au inaltat

nu zic ca toti is putrezi mai e inca si u parte buna mai is oameni faini si care lucra dar tot mai putini e o lupta mare intre bine si rau acolo la ei 

razboiul e la ei nu afara , nu putin nu rusii

nu chinezii ci in ei insisi

Adevărat, lumea occidentală pare în disoluție, poate că e la apus...vom vedea ce va mai fi...oricum, nu de la ruși vine "lumina" 

 

  • Like 2
Link spre comentariu
  • Oras:Bucuresti
  • Oras:Bucuresti
On 2/24/2022 at 7:20 AM, cincistele said:

Putin a atacat, oare ce va urma ? Rezistă Ucraina ? Se mai bagă și alții ? 

Cum va arăta un război live la TV și pe rețele ? 

Prima impresie e că Ucraina e ca un mielușel, nu are forță de a se opune cumva. 

Belarus este implicata

  • Like 5
  • Minus 2
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 6 ore, Beton_Armat a spus:

Și Ucraina ? Ucraina cine e ? 😅

NU MAI E 🙂  

 

PUERTO RICO :-)))))

e o creatie a nebunului lenin

slavita de prostalau hrusciov cu o bucata din krivoirigul rusesc si crimeea

nu exista ceva similar sa iti compar , poate puerto rico

 care inagineaza-ti ca alipea un dement de presedinte florida si texas

 

urcr is teritoriile furate din europa de est de impreiul  rus si urss si lipite la i adunatura de batausi pe care toate tarile din zona i-au vrut tampon intre ei si tatarii si turcii de la sud din crimeea,numita generic cazaci 

 

Citat

Adevărat, lumea occidentală pare în disoluție, poate că e la apus...vom vedea ce va mai fi...oricum, nu de la ruși vine "lumina" 

EX CHRISTO SCIENTIA

 

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Băneasa
  • Oras:Băneasa
La 04.09.2022 la 23:48, tomson a spus:

e o creatie a nebunului lenin

slavita de prostalau hrusciov cu o bucata din krivoirigul rusesc si crimeea

nu exista ceva similar sa iti compar , poate puerto rico

 care inagineaza-ti ca alipea un dement de presedinte florida si texas

 

urcr is teritoriile furate din europa de est de impreiul  rus si urss si lipite la i adunatura de batausi pe care toate tarile din zona i-au vrut tampon intre ei si tatarii si turcii de la sud din crimeea,numita generic cazaci 

 

 

Da, Ucraina e o invenție...da' nu a lui Lenin, ci a nemților lui Bismarck. Totuși amestecul de populații din teritoriile astea furate, cum bine zici, se pare ca a evoluat în cel mai tînăr popor al Europei. Asta este, unii s-au jucat cu soarta lor și acum s-au trezit cu ei pe cap. Nu cred că ar fi prezentat un pericol pt Rusia, chiar nu cred că cineva de pe planetă  își dorește să atace Rusia, militar vorbind. Că există războaie economice ? Da, există, da' nu văd rostul unui război militar. Rusia are cu ce să-și susțină un război economic, e o țară foarte bogată dar rușii de rând au un trai modest față de ce potențial au. 

Ce zici de Zaporojie ? E un cartof fierbinte în mâna oricui îl ține, un fel de sabie a lui Damocles...cine simte că pierde poate foarte ușor să producă un "accident" nuclear care pur și simplu să transforme teritoriile pt care se luptă într-un deșert toxic.

 

@Cocalar200 ești cocalar2022 ?

Haide bre, nu mai revii ? Cre'că am un pariu de achitat 😆

  • Like 1
Link spre comentariu
  • Oras:Timisoara
  • Oras:Timisoara
Acum 1 oră, Beton_Armat a spus:

Da, Ucraina e o invenție...da' nu a lui Lenin, ci a nemților lui Bismarck. Totuși amestecul de populații din teritoriile astea furate, cum bine zici, se pare ca a evoluat în cel mai tînăr popor al Europei. Asta este, unii s-au jucat cu soarta lor și acum s-au trezit cu ei pe cap. Nu cred că ar fi prezentat un pericol pt Rusia, chiar nu cred că cineva de pe planetă  își dorește să atace Rusia, militar vorbind. Că există războaie economice ? Da, există, da' nu văd rostul unui război militar. Rusia are cu ce să-și susțină un război economic, e o țară foarte bogată dar rușii de rând au un trai modest față de ce potențial au. 

Ce zici de Zaporojie ? E un cartof fierbinte în mâna oricui îl ține, un fel de sabie a lui Damocles...cine simte că pierde poate foarte ușor să producă un "accident" nuclear care pur și simplu să transforme teritoriile pt care se luptă într-un deșert toxic.

 

@Cocalar200 ești cocalar2022 ?

Haide bre, nu mai revii ? Cre'că am un pariu de achitat 😆

zaporoije si o eventuala scurgere de radiatii e cel mai negru cosmar pe langa care scumpirile sunt nimic

ma gandesc mereu sa fug departe  si o voi face la prima nenorocire de genu asta

mai am o cetatenie la multe mii de  km de aici

 

rusia nu putea accepta sa piarda donbas si crimeea is ca florida si texas , cuba pt us

nu avea cum sa accepte nici deveselurile care ar fi urmat

deja pt tota lumea e clar asta ca nu rusii is de vina dar nu se poate spune public pt ca nu e politic corect

deocamdata. Dar va veni vremea adevarului in viitor.

Tinerii din germani gandesc ca rusia a fost provocata si nu avea ce sa faca .

Cehii se revolta iar aia char is anti rusi singruii care s au ridicat impoitriva urss

dar cehii si nemtii is destepti nu degeaba fac cele mai bune masinarii

 

 

 

  • Minus 1
Link spre comentariu

  • Oras:Dark Side
  • Oras:Dark Side
La 26.08.2022 la 4:52, tomson a spus:

pai sua are sute de baze la mii de km de casa nu rusia care nu are nici una

rusia lupta eroic pentru un teritoriul ei cu nato , pentru un teritoriu ca i apartine dat cadou in 50 ucrainei  cu gandul ca nu trece cu el la dujmani  asa aa semnat la budapesta , ca sa nu il umple aia de deveselu

voi sunteti normali ? nu cred cat de dusi sau falsi sunteti ! sunteti toti complice la crima

rusia nu poate accepta in crimeea si donbas sa devina teritoriu nato de facto sau de jure

sunt obligati s alupte pt ele nu au incotro e  imposibil sa cedeze acele teritorii sa le umple astia de deveseluri

Ar fi ca si cum ar lua rusia louisiana si ar pune deveseluri acolo

pai us voia sa termine planeta numa ca punea urss in cuba rachete

niste jeguri care au fraudat alegerile, o sa se aleag prafu de ei

Trump nu face asa ceva, el a castigat alegerile

oricum rusia castiga in continuare , incet ca rabdarea e arma cu care i-au batut pe toti cu care au batut talibii nato de i-au facut de tot kkt

razboiul econimic l-au castigat noi europenii find victimele cele mai naspa

asa ca timpul e in favoarea rusiei ca si dreptatea

 

 

Tu tii cu ursu ?

Ukraina nu ar fi avut cum sa intre in NATO. Si daca chiar intra care e problema ? Nu are voie o tara vecina cu Rusia sa intre in NATO ? Eu nu zic, ca americanii sunt miezu, sunt cei mai buni.... chiar si fara sa ii inghiti pe americani, nu exista grad de comparatie cu rusii. Daca Rusia are dreptate de ce nu e nimeni de partea ei ?

Ce castiga Rusia ? Cum a castigat si in Afganistan ?

La 03.09.2022 la 19:19, tomson a spus:

 

rusia exporta tehnologie nucleara peste tot , pana si sud coreeni colaboreaza cu ei pt egipt

fac centrale in turcia ungaria etc

sunt singurii care au flota de spargatoare de ghiata si pot avea pretentii la oacenu arctic

us are un scrap diesel care nici pe lacu tei nu mere cand ingheata

un spargator yamal rusesc  a 2 motoare de 170 mgw pe cand un fier mare din ala de portavion us mimitz de care is asa mandrii are 190 mgw decu jumate desi e de 4 x mai mare fieratanie

la rachete  us e in evu mediu

tomahawk are 0.7 mach iar kalibr facut in 90 are 3 mach

kinjal are de 250 x mai multa energie cinetica decat tomahawk  si 11 mach

us nu viseaza macar asa tehologie

rusia trimte 3t in 3 h in spatiu pe statie

space x trimte 300 kg in 3 zile dc nu le mere racheta ca javelinu in cap

rusia are industrie grea de camioane si utilaj greu armamaent ce le exporta 

in pls economistii lor i destepti au dovedit

us s-a bazat mereu pe brain drain , desteptii lor is mereu de import ca ssitemul lor e de indobitocire 

ii tampeste de mici

 

 

 

 

Ce ii mai pupi in fund. Au de toate sunt cei mai buni.... se vede.

Acum 17 ore, Beton_Armat a spus:

 chiar nu cred că cineva de pe planetă  își dorește să atace Rusia, militar vorbind. Că există războaie economice ? Da, există, da' nu văd rostul unui război militar. Rusia are cu ce să-și susțină un război economic, e o țară foarte bogată dar rușii de rând au un trai modest față de ce potențial au. 

Nu isi doreste nimeni sa atace Rusia din cauza rachetelor nucleare ... altfel Rusia nu mai exista azi.

La 04.09.2022 la 0:47, Beton_Armat a spus:

Boss, poate tot ce zici tu e adevărat, habar n-am de cifrele pe care le dai, dar merg pe mâna ta și le socotesc corecte...totuși, dacă economia lor duduie, au și supremația tehnologică, sunt și frumoși, și deștepți, și devreme acasă...de ce totuși nu se reflectă lucrurile astea și-n nivelul lor de trai ?

Din tot ce spui tu, militar, tehnologic, acum și economic, sunt superiori americanoșilor și implicit europenilor...ce nevoie mai au de Ucraina, cu ce putea schimba aderarea Ucrainei la NATO situația strategică mondială ? Ce putea face NATO din Ucraina și nu putea face din România sau Polonia ? Sau mai nou din Finlanda și Suedia ? De ce au dezlănțuit un război deschis în centrul Europei, cu o națiune despre care ei spun că sunt frați ? Acum întreabă-te și tu : chiar poate o mână de mercenari și teroriști gen batalionul Azov să țină captivă o națiune de aproximativ 50 de milioane de oameni ? Chiar teroriștii ăștia ucraineni se luptau de 8 ani cu cetățeni pașnici și copii în Donbas și Lugansk ? 

 

Sunt prea superiori si de aia au inceput razboiul :)))

De fapt sau facut de ras cu razboiul asta si s-au cam lins pe bot la multe chestii. Chiar si daca maine se retrag din Ukraina nu mai vad ei de la occident multe lucruri. Eu zic ca daca razboiul mai tine mult vor da faliment. Si da, e un razboi Rusia-NATO, doar ca se desfasoara in Ukraina. 

In loc sa bagam banii in ce trebuie, sa investim in viitor ne pierdem in razboaie fara rost. Cateodata te gandesti cum de am reusit sa ajungem la nivelul la care suntem azi pe planeta, avand in vedere cat de idioti suntem si cum ne comportam; din modul cum ne comportam puteam sa disparem de mult desi dupa atatia ani trebuia sa fim departe ... cred ca daca nu ne vine mintea la cap in 200 de ani se alege praful de planeta asta.

  • Like 1
Link spre comentariu
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Creează nouă...